Domů     Nedobytný dům tušil tragédii
Nedobytný dům tušil tragédii

Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy.

Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli?

Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo posvátné, moc nám záleželo na tom, aby náš vnuk vyrůstal v úplné rodině. Matěj je tedy jedináčkem, protože víc už toho naše Eva, pokud jde o děti, nestihla, ale nám to stačí.

A vyčítat jí nemáme co, také jsme měli jen jedno dítě – ji. Hlavní je, že si našla hodného chlapa, navíc Radim slušně vydělává, takže se dá říct, že naše rodina se těší přízni osudu. V jednu chvíli se ovšem zdálo, že idylka skončí.

Kromě dcery a vnuka jsme v životě s manželem hrdí ještě na jednu věc. Je to dům, který jsme si postavili kousek za městem. Na důchod zcela ideální místo. Máme zahrádku a slepičky, dokonce jsem se rozhodla, že zkusím chovat husy.

O takovém malém hospodářství jsem skoro celý život snila. I můj muž je tu jako v ráji. O zahrádku pečuje s nadšením a po večerech mizí do své dílničky, kde hlavně během zimy stále něco kutí. A když přijede dcera s Radimem a Matějem, je to tu ještě krásnější.

Nemáme dům moc dlouho, je pořád co vylepšovat, ale o to víc nás to tady baví. V jednu chvíli jsme ale měli pocity zcela opačné.

Hlídání

Tehdy, je to asi dva roky, se dcera chystala na dovolenou. Letěli jen dva, ona a Radim, protože cesta do exotické země byla daleká a někde u Afriky nemuselo být tak úplně bezpečno.

Oni jsou naši mladí tak trochu dobrodruzi a že nevzali Matěje, jsem byla jen ráda. Měli jsme ho pohlídat, na což jsme se moc těšili. Těšil se také vnouček, to jsme s radostí vnímali. Naše husa měla housátka, která se hřála u kamen a Matěj z nich výskal radostí.

Eva byla ráda, že se synáček brzy zabaví a ani si nevšimne, že maminka odjíždí. Bude to fajn. Kluk bude mít prázdniny u babičky, rodiče si odpočinou, prarodiče pookřejí… To jsme si alespoň mysleli, ale za chvíli jsme měli málem příjít o nervy.

Klap!

Eva a Radim odjeli, vnouček to málem ani nezaregistroval, kolik měl práce s housaty a s koťaty kočky Mícy, takže byl klid. Před bouří. Ta začala kočičí rvačkou, ke které došlo pod naším oknem hned ráno. „Zlý kocour je tu!“ volala jsem.

Ten strakatý prevít nedá naší Míce pokoj, měli jsme na něj spadeno. Okamžitě jsme s manželem vyběhli před dům, abychom ho odehnali. A v tom za námi zaklaply vchodové dveře. Klíč zůstal uvnitř, v zámku.

Nové bezpečnostní dveře byly nedobytné, jinudy nebylo možné do domu vejít a na sporáku se vařila vajíčka. Strašná situace. Všechna okna domu byla zavřená. Matěj ještě spal, ale otevřít by stejně nedokázal, nebyly mu ještě ani dva roky. Věděli jsme jen jedno:

Musíme okamžitě jednat. Až se vyvaří voda z kastrolu, může začít hořet! Uvnitř domu zůstaly i naše mobilní telefony, takže jsme se museli vydat pro pomoc, a to hodně rychle. Máme poprosit pana Holého?

Ten byl se svým stavením nejblíž, ale nebyli jsme s ním zadobře. Dělal na zahradě kravál a my jsme si na něj několikrát stěžovali, což mezi námi udělalo zlou krev. Pomlouval nás, neměli jsme se rádi.

Pan Horáček

V dalších dvou nejbližších domech nikdo nebyl, tihle lidé sem jezdili jen na víkendy. Proběhli jsme se po okolí a nikde nikdo. Takhle to vypadá, když někdo žije v klidu na polosamotě. Nezbylo, než poprosit nepřítele. Ten jeho výraz mám dodnes v paměti.

Pohrdání smísené s výsměchem, jak nás tak viděl v pyžamech… Když se ale dozvěděl o vajíčkách na sporáku a Matějovi, zvážněl. „Zavolám Horáčkovi,“ zabručel. Netušili jsme, co tím přesně myslí, ale doufali jsme, že ví, co dělá. Věděl.

Pan Horáček, místní „všeumělec“, přijel a otevřel náš dům, nebudu vás napínat a ani se mi nechce si připomínat tu hodinu hrůzy, kterou jsme prožívali. Voda se dávno musela vyvařit, ale zachránce nepřijížděl.

A když konečně dorazil, šťoural se v zámku, mlátil do něj a pak prohlásil: „To se musí odvrtat!“ Rychle jsme souhlasili, klidně ať zámek zničí… Když vložku rozlomil a dveře se otevřely, vletěli jsme dovnitř v hrůze.

Kde je vnouček?

A tam spousta smradu, jak se pálil hrnec na varné desce. Matěj v postýlce nebyl. Kde je? Běhali jsme po domě a pak ho objevili v pokoji pro hosty u kamen, kde si povídal svou dětskou řečí s malými housátky. Málem jsme se tou úlevou rozbrečeli.

Příhoda nás donutila zařídit to, o čem jsme uvažovali už dva roky – nechat namontovat zámek, který jde otevřít z obou stran, i když je klíč uvnitř a jeden klíč schovat v kůlně. A ještě jedno pozitivní vyústění nám ta příhoda přinesla.

Panu Holému jsme byli vděčni, a tak jsme mu přinesli láhev dobrého pití, on nás donutil ji s ním vypít a potykali jsme si. Od té doby nám už ani občasný večírek na jeho zahradě nevadí. Víme, že je to v jádru dobrý člověk, který se jen rád baví.

A pomůže, když je potřeba. Když se dcera se zetěm vrátili, měli jsme jim co vyprávět…

Jaroslava (69), severní Morava

reklama
Související články
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
10.6.2024
Mé nabídky k pomoci ignoruje, a dokonce se mi vysmívá. Nechápu, že se mě nezastane alespoň syn. Nesmím do ničeho mluvit a své názory si mám nechat jenom pro sebe! Mít velkou rodinu byl můj sen, ale nakonec jsem měla jen tři děti. Já sama pocházím ze šesti dětí a prožila jsem šťastné dětství. Byli jsme se sourozenci pořád venku, lezli po stromech a o domácí mazlíčky neměli nouzi. Psi, kočky, krá
7.6.2024
Co je v domě, není pro mě. Sice se to říká o vztazích na pracovišti, já jsem to ale prožila ve své vlastní rodině. Nikdy jsem to neplánovala, on také ne. Ale stalo se. S mojí sestrou Danou jsme měly klasický sesterský vztah. Ona je o pět let starší, takže když jsem se narodila, byla jsem nejmilovanější holčička, její panenka na hraní, s níž se chlubila a vydávala mě za své děťátko. V pubertě ob
4.6.2024
Výchova mé dcery to bylo peklo. S pubertou byla ještě nepříjemnější, a utíkala dokonce z domova. Hádaly jsme se denně a hrozilo, že mi ji vezmou a půjde do ústavu. Mám dvě dcery, kaž­dá je úplně jiná. Starší Věra byla úžasná, hodná holčička, dobře se učila. Zato mladší Markéta byla vždycky neposlušná. Dělala zásadně všechno naopak, než jsem řekla. To se ještě zhoršilo během puberty. Na všechno
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl