Domů     Nedobytný dům tušil tragédii
Nedobytný dům tušil tragédii

Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy.

Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli?

Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo posvátné, moc nám záleželo na tom, aby náš vnuk vyrůstal v úplné rodině. Matěj je tedy jedináčkem, protože víc už toho naše Eva, pokud jde o děti, nestihla, ale nám to stačí.

A vyčítat jí nemáme co, také jsme měli jen jedno dítě – ji. Hlavní je, že si našla hodného chlapa, navíc Radim slušně vydělává, takže se dá říct, že naše rodina se těší přízni osudu. V jednu chvíli se ovšem zdálo, že idylka skončí.

Kromě dcery a vnuka jsme v životě s manželem hrdí ještě na jednu věc. Je to dům, který jsme si postavili kousek za městem. Na důchod zcela ideální místo. Máme zahrádku a slepičky, dokonce jsem se rozhodla, že zkusím chovat husy.

O takovém malém hospodářství jsem skoro celý život snila. I můj muž je tu jako v ráji. O zahrádku pečuje s nadšením a po večerech mizí do své dílničky, kde hlavně během zimy stále něco kutí. A když přijede dcera s Radimem a Matějem, je to tu ještě krásnější.

Nemáme dům moc dlouho, je pořád co vylepšovat, ale o to víc nás to tady baví. V jednu chvíli jsme ale měli pocity zcela opačné.

Hlídání

Tehdy, je to asi dva roky, se dcera chystala na dovolenou. Letěli jen dva, ona a Radim, protože cesta do exotické země byla daleká a někde u Afriky nemuselo být tak úplně bezpečno.

Oni jsou naši mladí tak trochu dobrodruzi a že nevzali Matěje, jsem byla jen ráda. Měli jsme ho pohlídat, na což jsme se moc těšili. Těšil se také vnouček, to jsme s radostí vnímali. Naše husa měla housátka, která se hřála u kamen a Matěj z nich výskal radostí.

Eva byla ráda, že se synáček brzy zabaví a ani si nevšimne, že maminka odjíždí. Bude to fajn. Kluk bude mít prázdniny u babičky, rodiče si odpočinou, prarodiče pookřejí… To jsme si alespoň mysleli, ale za chvíli jsme měli málem příjít o nervy.

Klap!

Eva a Radim odjeli, vnouček to málem ani nezaregistroval, kolik měl práce s housaty a s koťaty kočky Mícy, takže byl klid. Před bouří. Ta začala kočičí rvačkou, ke které došlo pod naším oknem hned ráno. „Zlý kocour je tu!“ volala jsem.

Ten strakatý prevít nedá naší Míce pokoj, měli jsme na něj spadeno. Okamžitě jsme s manželem vyběhli před dům, abychom ho odehnali. A v tom za námi zaklaply vchodové dveře. Klíč zůstal uvnitř, v zámku.

Nové bezpečnostní dveře byly nedobytné, jinudy nebylo možné do domu vejít a na sporáku se vařila vajíčka. Strašná situace. Všechna okna domu byla zavřená. Matěj ještě spal, ale otevřít by stejně nedokázal, nebyly mu ještě ani dva roky. Věděli jsme jen jedno:

Musíme okamžitě jednat. Až se vyvaří voda z kastrolu, může začít hořet! Uvnitř domu zůstaly i naše mobilní telefony, takže jsme se museli vydat pro pomoc, a to hodně rychle. Máme poprosit pana Holého?

Ten byl se svým stavením nejblíž, ale nebyli jsme s ním zadobře. Dělal na zahradě kravál a my jsme si na něj několikrát stěžovali, což mezi námi udělalo zlou krev. Pomlouval nás, neměli jsme se rádi.

Pan Horáček

V dalších dvou nejbližších domech nikdo nebyl, tihle lidé sem jezdili jen na víkendy. Proběhli jsme se po okolí a nikde nikdo. Takhle to vypadá, když někdo žije v klidu na polosamotě. Nezbylo, než poprosit nepřítele. Ten jeho výraz mám dodnes v paměti.

Pohrdání smísené s výsměchem, jak nás tak viděl v pyžamech… Když se ale dozvěděl o vajíčkách na sporáku a Matějovi, zvážněl. „Zavolám Horáčkovi,“ zabručel. Netušili jsme, co tím přesně myslí, ale doufali jsme, že ví, co dělá. Věděl.

Pan Horáček, místní „všeumělec“, přijel a otevřel náš dům, nebudu vás napínat a ani se mi nechce si připomínat tu hodinu hrůzy, kterou jsme prožívali. Voda se dávno musela vyvařit, ale zachránce nepřijížděl.

A když konečně dorazil, šťoural se v zámku, mlátil do něj a pak prohlásil: „To se musí odvrtat!“ Rychle jsme souhlasili, klidně ať zámek zničí… Když vložku rozlomil a dveře se otevřely, vletěli jsme dovnitř v hrůze.

Kde je vnouček?

A tam spousta smradu, jak se pálil hrnec na varné desce. Matěj v postýlce nebyl. Kde je? Běhali jsme po domě a pak ho objevili v pokoji pro hosty u kamen, kde si povídal svou dětskou řečí s malými housátky. Málem jsme se tou úlevou rozbrečeli.

Příhoda nás donutila zařídit to, o čem jsme uvažovali už dva roky – nechat namontovat zámek, který jde otevřít z obou stran, i když je klíč uvnitř a jeden klíč schovat v kůlně. A ještě jedno pozitivní vyústění nám ta příhoda přinesla.

Panu Holému jsme byli vděčni, a tak jsme mu přinesli láhev dobrého pití, on nás donutil ji s ním vypít a potykali jsme si. Od té doby nám už ani občasný večírek na jeho zahradě nevadí. Víme, že je to v jádru dobrý člověk, který se jen rád baví.

A pomůže, když je potřeba. Když se dcera se zetěm vrátili, měli jsme jim co vyprávět…

Jaroslava (69), severní Morava

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
11.9.2023
Práce v domácnosti mé snaše nevoní a snaží si své povinnosti ulehčit i tím, že nás citově vydírá. A náš syn ji v tom ještě podporuje. Když se dal náš Vojta s Martinou dohromady, chodili spolu dva roky, než si našli společné bydlení. Oba sportovali, měli kamarády, žili jako bezstarostní lidé. Drželi se svého plánu – žádné děti. Jenže člověk míní, pán bůh mění. Martina otěhotněla. Vojtovi bylo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
epochaplus.cz
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
Vědomosti a inteligence jsou bezesporu silnými nástroji pro úspěch, ať už v kariéře, v osobním životě nebo třeba při návštěvě kasina. V tomto článku se podíváme na to, jak některé slavné osobnosti využívají své nejvyšší IQ k tomu, aby se stali úspěšnými hráči v kasinech. Zjistíme, jaký vliv má vysoké IQ na jejich schopnost vyhrávat
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Žije jen pro prachy
nasehvezdy.cz
Žije jen pro prachy
Zdá se, že smyslem jejího života je blahobyt a luxus. Ale není to málo?  Interpretka dávného hitu Zvonky štěstí dává v podstatě neustále najevo, že žije jen pro peníze, které ráda rozhazuje a že je