Domů     Uvěřil tomu, že bude konec světa
Uvěřil tomu, že bude konec světa

Můj muž naletí na každou hloupost. Bohužel teď začalo jít do tuhého, protože odevzdává naše peníze nějaké podivné skupině lidí.

Tak trochu naivní a důvěřivý je můj manžel. Vím to už dlouho, vlastně od začátku našeho vztahu, ale nikdy nám to velký problém nedělalo.

Občas sice skočil někomu na špek, jako třeba těm šmejdům, co prodávají lidem hrnce na vaření, které by měly stát pár stovek, za desítky tisíc. Ano, přišli jsme kvůli důvěřivosti mého Káji už o dost peněz, na druhou stranu je to hodný chlap a mám ho ráda.

Mám s ním báječné děti, poctivé a pracovité lidi, kteří mají své rodiny a vedou si v životě dobře. Takže jsem kdysi neudělala chybu, když jsem Karlovi na radnici řekla ANO.

V pasti

Problémem je, že naivita mého muže se s věkem jaksi prohloubila, dá se říct zhoršila. Je snadno manipulovatelný, kdekdo mu něco nakuká a on tomu slepě věří.

Pokud jde o případy, kdy zaslechne od svých kumpánů v hospodě nějaké nesmysly typu „druhou světovou válku nezavinil Hitler, ale ilumináti“, je to spíš k smíchu a řekla bych, že to naši rodinu tak nějak neohrožuje.

Ale takhle pro legraci to bylo do té doby, než ho potkali v parku členové jedné náboženské sekty. Začali takovým tím svým „myslíte si, že nad našimi činy někdo bdí, nebo se všechno děje jen díky náhodě?

Nemyslíte, že tu máme nějaký důležitý úkol?“ Když se s nimi dal Karel do řeči, byl brzy v pasti. Jejich náboženské teorie ho dostaly tam, kde ho tihle členové sekty, kterou jsem do té doby neznala a neslyšela jsem o ní nic, chtěli mít.

Začal docházet po večerech do jejich skupiny, nebo kruhu, jak tomu říkají, a tam se nechal masírovat čím dál tím podivnějšími názory.

Víc oveček, víc penízků

Doufala jsem, že to snad za pár týdnů skončí, ale Karel byl a stále je tou sektou úplně fascinovaný. Hlavně jejich názory, které podle mě nemají vůbec žádný reálný základ.

Chodí prý mezi lidmi vyslanec boží, který hodnotí naše činy a podstatné pro tohle hodnocení je hlavně to, jak moc který člověk přispěje k blahu prozřetelnosti. Nechápete? Také jsem si pod tím nějak nedovedla nic představit, ale pak mi to došlo.

Ono „blaho prozřetelnosti“ spočívá v odevzdávání peněz do kasičky „kruhu“ a také v nabírání nových duší, které jsou ochotny udělat totéž. Čím víc oveček, tím víc penízků… A můj Karel chce být s prozřetelností zadobře, čili nosí hodně penízků.

Musela jsem všechny naše společné úspory poslat na zvláštní účet, kam Karel nemůže. S tím mi naštěstí pomohl bankovní poradce. Ale Karel má svůj důchod a ten mu chodí na jeho osobní účet.

Musím vždycky k určitému datu dávat pozor a jakmile vím, že je důchod na cestě, hned Karla donutím, aby poslal alespoň pět tisíc do naší společné kasy. Zbytek totiž za chvíli nemá.

Je to hrůza, on je dokonce schopen se zadlužit, tuhle nám hrozili exekucí, tak jsem musela dát deset tisíc ze svého.

Ke světlu

A když se s Karlem hádám, křičím na něj, že nás dostane na mizinu a přijdeme o dům, tak říká, že majetek není důležitý, neboť „prozřetelnost nás vyvede na boží cestu po které budeme kráčet ke světlu“. Nejsme žádní boháči, to tedy rozhodně ne.

A ještě o to málo, co máme, přijdeme kvůli nějakým pomatencům? Anebo to nejsou ani pomatenci, ale pěkně mazaní prevíti, kteří tahají lidem peníze z kapsy.

Snažila jsem se přivést Karla k rozumu i s pomocí našich dětí, ale začal ty nesmysly vykládat i jim, až jsem se bála, aby je tím „náboženstvím“ ještě nenakazil.

Maruška, naše dcera, na něj tak zbožně koukala, když vyprávěl o vyvedení zářících lidí na cestu do ráje, až jsem dostala opravdu silné obavy. Musela jsem si s ní sednout a vysvětlit jí, že ta sekta nás připravuje o peníze a já se tomu zuby nehty bráním.

Marie je taková naivka po tátovi, také na všechno ráda skočí, ale naštěstí má zase ona svého manžela, jako můj manžel má mě.

A Marušky Ivan je zemitý člověk, chlap z vesnice v horách, kde všichni dobývali svůj chlebíček vždycky v potu tváře, a když jim ho chtěl někdo vzít, se zlou se potázal, ať to byl sebevětší pánbíčkář, co mluvil, jako když másla ukrajuje…

Ivan použil pár dost jadrných výrazů, když se rozhodl Marušce vymluvit vstoupení do tatínkovy sekty a Maruška se rozplakala. V tomhle případě jsem ale fandila spíš Ivanovi, že se s ní nepáral.

Člověk musí někdy spustit bandurskou, když se jeho protějšek chystá udělat nějakou volovinu.

Začne kázat

A v tomhle případě to, jak doufám, zabralo. Otázkou je, jak to dopadne s tím mým hlupáčkem. Já nejsem tak od rány, abych se do něj obula podle vzoru Ivana. A nakonec ani Ivan si na svého pantátu nedovolí, takhle je vychovaný.

Takže maximálně mává rukou, když Karel říká, že konec světa se blíží a zářivý člověk se musí zbavit všech pozemských statků, ještě než se tak stane. Jinak prý se všechny peníze a drahé věci stanou jeho přítěží.

A zabručí něco jako „pantáto, že vy tomu věříte, to jsou blbosti, takovejch konců světa už bylo, jděte s tím někam!“ A Karel se třeba u stolu postaví a začne úplně fanaticky kázat. Až mám strach, aby se mu něco nestalo.

A pak se setkám s pohledem ostatních a někteří mají v očích výsměch, jiní skoro až hrůzu. Doufám, že to není hrůza z konce světa, ale hrůza z toho, jak může jeden důvěřivý člověk naletět.

Věra (65), Klatovy

reklama
Související články
21.9.2023
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako to měla ona. Dobrých deset let, to je prý optimální. Sprcha Robert byl zábavný chlap, pořád se
20.9.2023
Moje kamarádka drtí svoji dceru a já myslím, že bych měla něco udělat. Nevím ale, jestli na to mám vůbec právo, a bojím se, že se to obrátí proti mně. Danina Eliška má za dva týdny termín porodu. Ale místo toho, aby se těšila, pláče. Moje kamarádka ji ničí. „Máš malý prsa, pochybuji, že budeš mít vůbec nějaké mléko,“ řekla jí i přede mnou. Úplně jsem se lekla. „To nemůžeš vědět,“ opáčila jsem a
19.9.2023
Vždy jsem si užívala život plnými doušky. Po rodině a dětech jsem nikdy netoužila. Najednou jsem ale zjistila, že mě všichni opustili a jsem sama. Mládí mi uteklo jako voda. Užívala jsem si každičký den naplno, měla jsem spoustu kamarádů, neřešila jsem budoucnost, manžela ani rodinu a děti. Všichni byli pryč A než jsem se nadála, zjistila jsem, že jsem najednou sama. Bez chlapa a bez dětí
18.9.2023
Zlí lidé dokážou udělat druhým ze života peklo. Můžeme se utěšovat leda tím, že existují i slušní lidé. Tím se to vyváží. Ta ženská byla zlá. Jako by to měla napsáno i v obličeji, bledém, úzkém. Když se usmála, což nebylo často, odhalila zlověstnou mezírku mezi předními zuby. Rozježené černé vlasy spadaly až na ramena. Nosila oblečení strohého pánského střihu. V létě si občas dovolila halenku s
15.9.2023
Prasata jsou nejen šikovná, ale dokonce pořádně mazaná. Jeden takový malý čuník si nás doslova ochočil. Prarodiče měli velký dům na vesnici, a já tam prožívala kaž­dé letní prázdniny. Měli vždycky plno zvířat, chovali je na maso. Vedle slepic, kachen, králíků i krocanů tam žila také prasátka. Zabijačka bývala častým důvodem veselých rodinných sešlostí. Prarodiče si vystačili s chovem sami a 
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
epochaplus.cz
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
Vědomosti a inteligence jsou bezesporu silnými nástroji pro úspěch, ať už v kariéře, v osobním životě nebo třeba při návštěvě kasina. V tomto článku se podíváme na to, jak některé slavné osobnosti využívají své nejvyšší IQ k tomu, aby se stali úspěšnými hráči v kasinech. Zjistíme, jaký vliv má vysoké IQ na jejich schopnost vyhrávat
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Žije jen pro prachy
nasehvezdy.cz
Žije jen pro prachy
Zdá se, že smyslem jejího života je blahobyt a luxus. Ale není to málo?  Interpretka dávného hitu Zvonky štěstí dává v podstatě neustále najevo, že žije jen pro peníze, které ráda rozhazuje a že je