Domů     Uvěřil tomu, že bude konec světa
Uvěřil tomu, že bude konec světa

Můj muž naletí na každou hloupost. Bohužel teď začalo jít do tuhého, protože odevzdává naše peníze nějaké podivné skupině lidí.

Tak trochu naivní a důvěřivý je můj manžel. Vím to už dlouho, vlastně od začátku našeho vztahu, ale nikdy nám to velký problém nedělalo.

Občas sice skočil někomu na špek, jako třeba těm šmejdům, co prodávají lidem hrnce na vaření, které by měly stát pár stovek, za desítky tisíc. Ano, přišli jsme kvůli důvěřivosti mého Káji už o dost peněz, na druhou stranu je to hodný chlap a mám ho ráda.

Mám s ním báječné děti, poctivé a pracovité lidi, kteří mají své rodiny a vedou si v životě dobře. Takže jsem kdysi neudělala chybu, když jsem Karlovi na radnici řekla ANO.

V pasti

Problémem je, že naivita mého muže se s věkem jaksi prohloubila, dá se říct zhoršila. Je snadno manipulovatelný, kdekdo mu něco nakuká a on tomu slepě věří.

Pokud jde o případy, kdy zaslechne od svých kumpánů v hospodě nějaké nesmysly typu „druhou světovou válku nezavinil Hitler, ale ilumináti“, je to spíš k smíchu a řekla bych, že to naši rodinu tak nějak neohrožuje.

Ale takhle pro legraci to bylo do té doby, než ho potkali v parku členové jedné náboženské sekty. Začali takovým tím svým „myslíte si, že nad našimi činy někdo bdí, nebo se všechno děje jen díky náhodě?

Nemyslíte, že tu máme nějaký důležitý úkol?“ Když se s nimi dal Karel do řeči, byl brzy v pasti. Jejich náboženské teorie ho dostaly tam, kde ho tihle členové sekty, kterou jsem do té doby neznala a neslyšela jsem o ní nic, chtěli mít.

Začal docházet po večerech do jejich skupiny, nebo kruhu, jak tomu říkají, a tam se nechal masírovat čím dál tím podivnějšími názory.

Víc oveček, víc penízků

Doufala jsem, že to snad za pár týdnů skončí, ale Karel byl a stále je tou sektou úplně fascinovaný. Hlavně jejich názory, které podle mě nemají vůbec žádný reálný základ.

Chodí prý mezi lidmi vyslanec boží, který hodnotí naše činy a podstatné pro tohle hodnocení je hlavně to, jak moc který člověk přispěje k blahu prozřetelnosti. Nechápete? Také jsem si pod tím nějak nedovedla nic představit, ale pak mi to došlo.

Ono „blaho prozřetelnosti“ spočívá v odevzdávání peněz do kasičky „kruhu“ a také v nabírání nových duší, které jsou ochotny udělat totéž. Čím víc oveček, tím víc penízků… A můj Karel chce být s prozřetelností zadobře, čili nosí hodně penízků.

Musela jsem všechny naše společné úspory poslat na zvláštní účet, kam Karel nemůže. S tím mi naštěstí pomohl bankovní poradce. Ale Karel má svůj důchod a ten mu chodí na jeho osobní účet.

Musím vždycky k určitému datu dávat pozor a jakmile vím, že je důchod na cestě, hned Karla donutím, aby poslal alespoň pět tisíc do naší společné kasy. Zbytek totiž za chvíli nemá.

Je to hrůza, on je dokonce schopen se zadlužit, tuhle nám hrozili exekucí, tak jsem musela dát deset tisíc ze svého.

Ke světlu

A když se s Karlem hádám, křičím na něj, že nás dostane na mizinu a přijdeme o dům, tak říká, že majetek není důležitý, neboť „prozřetelnost nás vyvede na boží cestu po které budeme kráčet ke světlu“. Nejsme žádní boháči, to tedy rozhodně ne.

A ještě o to málo, co máme, přijdeme kvůli nějakým pomatencům? Anebo to nejsou ani pomatenci, ale pěkně mazaní prevíti, kteří tahají lidem peníze z kapsy.

Snažila jsem se přivést Karla k rozumu i s pomocí našich dětí, ale začal ty nesmysly vykládat i jim, až jsem se bála, aby je tím „náboženstvím“ ještě nenakazil.

Maruška, naše dcera, na něj tak zbožně koukala, když vyprávěl o vyvedení zářících lidí na cestu do ráje, až jsem dostala opravdu silné obavy. Musela jsem si s ní sednout a vysvětlit jí, že ta sekta nás připravuje o peníze a já se tomu zuby nehty bráním.

Marie je taková naivka po tátovi, také na všechno ráda skočí, ale naštěstí má zase ona svého manžela, jako můj manžel má mě.

A Marušky Ivan je zemitý člověk, chlap z vesnice v horách, kde všichni dobývali svůj chlebíček vždycky v potu tváře, a když jim ho chtěl někdo vzít, se zlou se potázal, ať to byl sebevětší pánbíčkář, co mluvil, jako když másla ukrajuje…

Ivan použil pár dost jadrných výrazů, když se rozhodl Marušce vymluvit vstoupení do tatínkovy sekty a Maruška se rozplakala. V tomhle případě jsem ale fandila spíš Ivanovi, že se s ní nepáral.

Člověk musí někdy spustit bandurskou, když se jeho protějšek chystá udělat nějakou volovinu.

Začne kázat

A v tomhle případě to, jak doufám, zabralo. Otázkou je, jak to dopadne s tím mým hlupáčkem. Já nejsem tak od rány, abych se do něj obula podle vzoru Ivana. A nakonec ani Ivan si na svého pantátu nedovolí, takhle je vychovaný.

Takže maximálně mává rukou, když Karel říká, že konec světa se blíží a zářivý člověk se musí zbavit všech pozemských statků, ještě než se tak stane. Jinak prý se všechny peníze a drahé věci stanou jeho přítěží.

A zabručí něco jako „pantáto, že vy tomu věříte, to jsou blbosti, takovejch konců světa už bylo, jděte s tím někam!“ A Karel se třeba u stolu postaví a začne úplně fanaticky kázat. Až mám strach, aby se mu něco nestalo.

A pak se setkám s pohledem ostatních a někteří mají v očích výsměch, jiní skoro až hrůzu. Doufám, že to není hrůza z konce světa, ale hrůza z toho, jak může jeden důvěřivý člověk naletět.

Věra (65), Klatovy

Související články
14.6.2024
Můžete být svědomitý řidič a stejně se vám to může stát! Strhla jsem volant proto, abych to zvíře nepřejela. Jen zázrakem to tehdy dopadlo dobře. Jako malá jsem ráda jezdila na kole a nebála se vyrazit na silnici do provozu. Už v osmnácti jsem si udělala řidičský průkaz a auta byla mou vášní. Řídila jsem ráda a často. A jezdila jsem bez nehod. Až před několika lety se mi stala ošklivá věc. Jela
13.6.2024
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně sledoval, komicky. Schovávala jsem se na zadním sedadle auta, ležel
13.6.2024
Milovala jsem Rudlu z páté lavice u okna od školních let. Vědělo se však, že je blázen do krásné, černovlasé Katky a že se jí nikdy nevzdá. V jeho osudu jsem však byla vepsaná já. Odjakživa jsem byla zamilovaná do Rudly z páté lavice u okna. Jenomže všichni věděli, že Rudla je zamilovaný do Katky. Byla totiž zajímavá a měla dobrodružnou povahu. Každá jiná byla proti ní nudná, já dvojnásob. Katk
10.6.2024
Jsem toho názoru, že dokud je člověk zdravý a plný elánu, měl by si vydělat co nejvíce peněz. Musí myslet na zadní kolečka. Moje sousedka Dita je ale můj pravý opak. Pohodářka, která si chce jen užívat. Po skončení střední školy už dál studovat nechtěla. Má ráda klid. Našla si špatně placenou práci v kanceláři, kde vykonává administrativní činnost. Práce ji ale prý baví, protože na ni nejsou kl
9.6.2024
Když jsem potkala Jaroslava, myslela jsem, že se na mě usmálo štěstí. Byl vtipný a uměl se chovat k ženám a ke mně byl nesmírně pozorný! Přesto, že jsem byla přesvědčená, že už si žádného muže do života nepustím, udělala jsem tu chybu znova! Požádal mě o ruku a já nadšeně souhlasila! Říkala jsem si, že mi ho osud přihrál, aby mi vynahradil vše, co jsem do té doby musela přestát. Byla jsem to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
epochalnisvet.cz
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí