Domů     Zůstala jsem bez dětí i bez muže
Zůstala jsem bez dětí i bez muže

Byla jsem hrdá na muže, který stál po mém boku. Byl galantní a hodný, udělal by pro mě první poslední. Všechno se ale změnilo, když se mi nedařilo otěhotnět…

Karla jsem poznala v práci. Byl můj přímý nadřízený, milý a vřelý ke všem. Zakoukala jsem se do něj okamžitě. Byl o sedm let starší než já, líbilo se mi na něm, jak je vždy pozorný k ženám a bere na jejich práci velký ohled. Začali jsme spolu chodit a po půl roce našeho vztahu mě požádal o ruku.

Sladká slova

Tak brzo, říkala jsem si, ale bezhlavě jsem jeho kouzlu propadla. Už jsme nebyli nejmladší, ale láska může přijít v každém věku. Táhlo mi na čtyřicet a měla jsem si brát nejlepšího chlapa pod sluncem, alespoň tak mi to v tu dobu přišlo. Rodiče jsem už neměla.

Karel se proto rychle stal středobodem mého vesmíru. Byla jsem zamilovaná až po uši. A myslím, že Karel taky. Den před svatbou mě pozval na večeři.

Romantika, po které jsem vždycky snila, tetelila jsem se blahem a pochvalovala jsem si, jakého dobrého muže jsem si vybrala. „Jsi láska mého života, nikdy tě neopustím,“ řekl mi tehdy.

Když to říkal, vzpomněla jsem si na slova svého tatínka, který mi kladl na srdce, že činy jsou důležitější než slova. Jenže já byla tak okouzlená každým Karlovým slůvkem…

Navrhl mi, abych odešla z práce, že se o mě postará a chce, abych měla veškeré pohodlí a klid. „Nemusíš pracovat, vždyť to nepotřebujeme, já se o nás postarám,“ říkal. A tak taky učinil.

Po svatbě koupil dům s krásnou zahradou, kde nechal vybudovat letní altánek, kde jsem ráda sedávala, když jsem čekala, až přijde domů z práce.

Konečně v jiném stavu?

První tři roky byly jako procházka rájem. Náš vztah jen kvetl. Začali jsme se snažit i o potomka, ale bez úspěchu. Karel byl chápající a starostlivý manžel, ale čím dál častěji se vracel domů tak pozdě, že si neměl už chuť ani čas popovídat.

A já bych bývala tenkrát jeho milá slůvka tolik potřebovala. Začalo to nevinnými obtížemi, které mě začaly trápit. Pobolívalo mě břicho a bylo mi nevolno.

Nejdřív jsem se zaradovala, že bych mohla být konečně v jiném stavu, ale pak jsem se začala bát, že by se mohlo jednat o něco vážnějšího. To odpoledne, kdy jsem se chystala ke svému lékaři, jsem ještě volala manželovi.

V práci to nikdo nebral, a tak jsem se za ním vydala do kanceláře. Prošla jsem rychle budovou, odpoledne už tam skoro nikdo nebyl. Vyběhla jsem do posledního patra a zaťukala na manželovu kancelář. Nic. Nebylo zamčeno, a tak jsem otevřela dveře.

Uvnitř nikdo nebyl. Bylo tam jen manželovo sako a otevřený diář. Zvědavě jsem do něj nakoukla. Překvapilo mě, kolik pracovních schůzek měl můj muž za poslední měsíc a o žádné z nich se doma nezmínil.

Chci rozvod, promiň!

Zkusila jsem mu zavolat ještě jednou. Tentokrát mi to zvedl. „Kde jsi? Potřebuji s tebou mluvit,“ řekla jsem. „Jsem v kanceláři, ještě pracuju, ale dej mi půl hodinky a jsem doma,“ zalhal. V té vteřině se mi zhroutil celý svět.

František, můj manžel, člověk, kterému jsem bezmezně věřila, mi lhal. Ale proč? Nechtěla jsem to s ním řešit po telefonu. Zavěsila jsem a vydala se k lékaři na domluvenou schůzku.

V nemocnici mi dělali různé odběry a testy, aby mi za pár týdnů na to zavolali a oznámili mi děsivou zprávu – nikdy nebudu moct mít děti. Bylo mi do pláče, po dětech jsem vždycky toužila, zvlášť pak s Karlem.

Jenže můj muž mi svou lež ani nevysvětlil, vlastně od onoho odpoledne už doma ani moc nemluvil. Když jsem se ho zeptala, jestli mi může vysvětlit, kde byl a proč mi do telefonu neřekl pravdu, jen pokrčil rameny a řekl, že není co vysvětlovat.

Výsledky svého vyšetření jsem mu v jednu slabou chvíli řekla, neměla jsem se komu svěřit. On se na mě zpříma podíval a najednou jsem vůbec neviděla toho mého milého, láskyplného Karla, ale cizího člověka. „Takhle já žít ale nemůžu.

Snad mi to někdy promineš, chci se tedy nechat rozvést, promiň,“ oznámil mi. Rozpadl se mi celý svět.

Kam zmizela láska?

Další dny jsme řešili co s domem, ale nakonec se mi ho rozhodl nechat, že prý má kam jít. Pochopila jsem, že si našel jinou ženu. Dokonce jsem záhy zjistila, že se jmenuje Věra. Ale kam se poděla ta naše láska až za hrob, to jeho nikdy tě neopustím?

Bylo mi tak zle, že jsem týdny strávila jen zavřená doma. Pak mi přišly papíry k rozvodu a ani ne do půl roku jsem přišla o životního partnera, přítele a manžela v jedné osobě.

Jediné, co mi po něm zbylo, bylo zlomené srdce, zlatý zásnubní prsten po jeho babičce a velký dům, který byl zoufale prázdný. Moje budoucnost byla nejistá, moje zdraví podlomené.

Začala jsem docházet na psychoterapie, z úspor jsem opravila část domu, kterou jsem se rozhodla pronajímat dvěma mladým rodinám s dětmi. Čas od času jim dětičky hlídám a našla jsem si i drobný přivýdělek ve školce.

Fakt, že nikdy nebudu mít vlastní děti, otřásl s mým životem, ale já jsem se rozhodla nevzdat. A věřím tomu, že své štěstí ještě najdu. Ještě chci zažít lásku.

Hana (60), Turnov

reklama
Související články
3.10.2023
Ze řízení auta jsem měla vždycky respekt, ale všichni mi tvrdili, že se to dá hravě naučit a zvládnout. Už první jízda mě přesvědčila o opaku. Bylo mi řečeno, že budu dobrá řidička. Když jsem se do autoškoly pustila, byly to nervy pro všechny okolo. Testy jsem udělala bez chybičky. Jenže to není to nejdůležitější, člověk musí uměl tu plechovou obludu zkrotit. Jízdy jsem zvládla s odřenýma ušima
29.9.2023
Libor byl má velká láska a nechtěla jsem o něj přijít. Proto jsem se odhodlala k něčemu, čeho dnes lituji. Spraví se to ještě někdy? Libora jsem poznala na vysoké škole, byl o dva roky starší. Už tehdy se mi moc líbil. Zaujal mne tím, jaký byl gentleman. Když jsem si totiž jednou zapomněla ve škole poznámky a vracela jsem se pro ně, byl to právě on, kdo mi pomohl dostat se dovnitř, jelikož v bu
26.9.2023
Věděla jsem, jak moc nás maminka s tatínkem milují, a proto jsem jim mnoho let namlouvala, že je můj bratr zdravý, šťastný a má se dobře. Jako malá jsem ke svému bráškovi Mirkovi vzhlížela jako k velkému vzoru. Také rodiče se v něm viděli, pro tátu to byl borec, ze kterého jednou bude velký sportovec nebo odborník, kterého si budou všichni vážit. Já jsem byla ta druhá, ze které bude maximáln
24.9.2023
Moji rodiče už oslavili zlatou svatbu. Vždy měli krásný vztah a já si vždy představovala, že si budu žít stejně šťastně jako oni. Osud tomu chtěl jinak. Zlatou svatbu rodiče oslavili už před třemi lety, ale pořád ji mám před očima. Byla to ohromná sláva, na které se sešla celá vesnice. Já to obrečela. Kolem mě jsou samé šťastné páry, jen já jsem nikdy na muže neměla štěstí. Všichni kolem sla
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k