SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Prožít podzim života se svou láskou je krásné
Prožít podzim života se svou láskou je krásné

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství nešťastné lásky. Když jsem ho tehdy nesla do klenotnictví, netušila jsem, že tím nechám spravit nejen starý šperk, ale také dvě zlomená srdce.

Moje teta měla náhrdelník, který se mi moc líbil. Bylo na něm umělecky provedené písmeno „M“, protože teta se jmenovala Miluše. Jednou, když jsem si jako holka s náhrdelníkem hrála, teta mi ho beze slov vzala a uklidila zpět do krabičky.

Ptala jsem se jí, odkud ho má. „Někdy ti to holka povím,“ odpověděla. Víc o tom nechtěla mluvit. Když jsem byla dospělá, tak mi ho teta darovala. „Když se ti tolik líbí, tak ho nos, já už bych ho neužila,“ řekla. O jeho historii ale mlčela dál.

reklama

To jsem ještě netušila, jakou roli bude hrát ten šperk v jejím i mém životě. Po čase jsem zjistila, že očko, kterým se náhrdelník zapínal, by potřebovalo opravit, a tak jsem se vydala do klenotnictví.

Tajemný náhrdelník

V obchodě byl starý pán a když jsem mu náhrdelník podala, překvapeně se na něho díval. „Odkud máte ten šperk?“ zeptal se. „Dala mi ho teta. Měla ho celá léta doma. Asi je to nějaká památka,“ odpověděla jsem a dodala, že vůbec nic nevím o jeho původu.

Klenotník si mě se zamyšlením změřil a pak se zeptal, jak se teta jmenuje. „Miluška, proč se ptáte?“ divila jsem se. Starý pán se rozpovídal: „Je to už velmi dávno, co jsem chodil s dívkou jménem Miluška.

reklama

V té době jsem se vyučil klenotníkem, a tak jsem jí z lásky věnoval náhrdelník, do kterého jsem vyryl písmenko M.“ V očích se mu zaleskly slzy. „Ale jak říkám, je to dávno, a může to být jen souhra náhod. Zítra si pro náhrdelník přijďte, bude opravený,“ dodal.

Dávný příběh

Nedalo mi to, ještě ten den jsem se rozjela za tetou. Když jsem jí řekla o klenotníkovi, vzala mě za ruku a začala vypravovat. „Byla jsem mladá, když se do mě zamiloval mladík jménem František. Vyučil se klenotníkem.

Scházeli jsme se tajně, rodiče mi známost vymlouvali, prý musím v první řadě dostudovat. Z lásky jsem od něho dostala náhrdelník s vyrytým písmenem M. Chtěl si mě vzít.

reklama

Jenomže ho povolali na vojnu a nějak nám to spolu poté nevyšlo.“ Teta posmutněla a dodala, že se od své matky tehdy dozvěděla, že si František našel na vojně nějaké děvče a bude se prý ženit. Tak proto na její dopisy nepřišla od něho už žádná odpověď.

Tetu to moc trápilo. Pak se o tetu začal zajímat sousedův syn Alois, za kterého se brzy provdala. Taková láska jako k Františkovi to sice nebyla, ale chtěla ukázat, že ani ona nezůstane sama. S Aloisem vychovali dvě děti a nakonec se rozve­dli.

Nebyl to dobrý manžel. Od té doby už o žádného muže nestála. O Františkovi vůbec nic nevěděla. Všimla jsem si, že když jsem jí o něm řekla, jako by pookřála. Dokonce se zeptala, jak František vypadá.

„Nechceš, abych tě vzala zítra do klenotnictví s sebou?“ navrhla jsem jí. „Ne, to je na mě moc rychlé. A nevím, jestli by byl zvědavý na takovou babku. To víš, tenkrát jsem byla mladá,“ řekla.

Rodiče jim nepřáli

Druhý den jsem si šla pro opravený náhrdelník a starému pánovi řekla, co jsem se dozvěděla od tety. Klenotník se jmenoval František a teta byla skutečně jeho velká láska z mládí.

Jejich lásce nefandili ani jeho rodiče, nelíbilo se jim, že Miluška pocházela z chudších poměrů, a tak mu napovídali, že si našla jiného. Dopisy, které Miluš­ce psal, zadržovali její rodiče. Takže oba uvěřili, že ani jeden na toho druhého nevydržel čekat.

Tím pádem se František domů po vojně už nevrátil, našel si dívku tam a oženil se. Manželka mu před lety zemřela, dcera žila v zahraničí.

František pracoval v klenotnictví, a když si jeho synovec otevřel před lety obchod v našem městě, vrátil se a v obchodě vypomáhal. Teta bydlela na vesnici a do našeho města už nejezdila. Bylo jí už přes sedmdesát let a stále si stěžovala, jak ji bolí kolena.

Ani nezjistila, že se její dávná láska vrátila do místa svého mládí a ani František netušil, že Miluška bydlí nedaleko.

Schůzka

„Milušku rád uvidím, můžete to prosím nějak zařídit?“ řekl a obával se, že se s ním teta ani nebude chtít setkat. Slíbila jsem, že se o to postarám.

Když se teta dozvěděla, že František projevil o setkání zájem, začala mít obavy, že určitě bude zklamaný, jak zestárla a taky o čem s ním bude mluvit. „Teto, vždyť on už také není žádný mladík, je to starý, bělovlasý pán, ale velmi milý.

A určitě si budete mít co říct. Vždyť vy jste se rozešli ne vlastní vinou, ale z přičinění rodičů,“ přesvědčovala jsem ji. „Dej mi pár dní ještě čas,“ požádala mě. Nechápala jsem, proč setkání s mužem, kterého dříve tolik milovala, odsouvá.

Byla jsem ale ráda, že nakonec se schůzkou souhlasila. Tak jsem se stala zprostředkovatelem mezi těmi dvěma staroušky. Když jsem v dohodnutý termín k tetě přijela, nestačila jsem se divit. Měla od kadeřnice pěkně udělané vlasy a na sobě bleděmodré šaty.

Moc jí to slušelo, vypadala o několik let mladší. Celou cestu, než jsme dojely do města, byla strašně nervózní. U klenotnictví na ni čekal František. Chvilku na sebe rozpačitě koukali. Poté jí nabídl rámě a vydali se na procházku. Byl to až dojemný pohled. Nepřidala jsem se k nim, počkala jsem v kavárně a tetu za hodinu vyzvedla.

Láska dělá divy

Vypadala šťastně a vylíčila mi, že se celou dobu procházeli po parku. O tom, že by jí bolela kolena se ani slůvkem nezmínila. Říkala jsem si v duchu, jaké dělá láska divy! Další týden měl František přijet k ní.

Teta mi od té doby nepřipadala jako sedmdesátiletá stařenka, ale zamilovaná třicátnice a i z Františka se stal štramák. Teta dokonce začala zase vyvářet: „Budu dělat ovocné knedlíky, Franta je míval vždycky moc rád,“ řekla mi jednou.

Často spolu vyráželi na výlety, jednou na zámek, jindy do Prahy na Petřín. Najednou tetu problémy s chůzí netrápily. Jako by mi mládla před očima. Prostě si dokázali vychutnat svoji pozdní lásku a mně připadalo, že chtějí dohnat všechno, co jim v mládí uteklo.

Když mi jednoho dne řekli, že si zaplatili desetidenní zájezd k moři, zhrozila jsem se. „Proboha, teto, vždyť ti dlouhé cesty nedělají dobře,“ snažila jsem se jí domluvit. Zbytečně. Jen se spokojeně usmívala. Odletěli a vrátili se plni dojmů.

Stejně tak s nadšením absolvovali další cestu po Itálii. Byli tak spokojení a plní energie. Kam jsem se na ně hrabala, a to jsem byla o víc než třicet let mladší.

Svatba?

Jednoho dne přišla Miluška s tím, zda bych jí šla za svědka, Františkovi prý půjde jeho synovec. Byla jsem v šoku. Moje tetička se na stará kolena vdá za svou první lásku. Svatbu měli malou, jenom se svědky. Šťastnější lidi jsem ale snad nikdy neviděla.

Protože František měl větší byt než teta, přestěhovali se do jeho. Na návštěvu jsem k nim jezdila často. Času jsem měla dost, byla jsem rozvedená, bezdětná.

Další štěstí

Často jsem se u nich potkávala s Františkovým synovcem, který byl o dva roky starší než já. David byl šarmantní muž, po dědečkovi. Za nějaký čas jsme tvořili pár. Teta se svým mužem z toho byli nadšeni.

Začali jsme jezdit na společné výlety a strávili nejednu společnou dovolenou. David byl, stejně jako já, rozvedený. Z prvního manželství měl dceru, s níž jsem si hned padla do oka. Následovala další svatba.

S mým mužem máme hezké manželství a pomalu se blížíme k věku, v jakém se podruhé setkala teta s Františkem. Ti dva se dožili v lásce požehnaného věku, přes devadesát let a nyní odpočívají vedle sebe.

Často si říkám, že to musel být osud, že nás jeden náhrdelník dokázal všechny udělat šťastnými.

Monika (65), Benešovsko

reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Partner Melíškové odhalen?
nasehvezdy.cz
Partner Melíškové odhalen?
Sympatická herečka ze seriálů Podezření či Božena Klára Melíšková (51) nejenže před pár týdny získala Českého lva za nejlepší ženský výkon, ale nejspíš je i šťastně zamilovaná. Na předávání cen to
Udělali mi ze života peklo
skutecnepribehy.cz
Udělali mi ze života peklo
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
nasehvezdy.cz
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
Dvě nevydařená manželství zpěvačce Avril Lavigne (38) nejspíš stačila. Více než dva roky byla šťastná po boku rappera Mod Suna (36), s nímž se vloni zasnoubila přímo pod Eiffelovkou. Jeden druhého
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Přežil žralok megalodon do našich časů?
enigmaplus.cz
Přežil žralok megalodon do našich časů?
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhy
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podst
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
epochaplus.cz
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu, jelikož obsahuje drahocenné plazmatické bílkoviny, jež každý den pomáhají statisícům nemocných zachráni