Jak jsem chtěla jít za každou cenu s dobou?

Total
1
Shares

Nikdy jsem nechtěla ustrnout. Byla jsem bláznivá a všehoschopná „bábrlinka“, jak mi vnuci říkali. A to se mi jednou vymstilo…

Byla jsem vždy tak trochu rebel rodiny, který byl nakloněn všemu novému, pokrokovému. Chtěla jsem jít s dobou. A tato vlastnost mi zůstala i do vysokého věku. Když se začal světem šířit internet, byla jsem zdrženlivá v jeho rychlém odsouzení.

Říkala jsem si, že vše musí jít kupředu. Osud mi přivedl do života vnučku Evičku. Přicházela za mnou se svým notebookem přes rameno a já vždy běžela postavit na čaj. Až jsem dostala chuť poznat neznámé.

Zvládnu to taky?

Rozhodla jsem se internet zkusit. Měla jsem přece úžasnou učitelku – svou vnučku! Už první dvě hodiny mě nadchly. Jak jsem mohla existoval bez toho úžasného přísunu informací?

Otevřel se mi nový svět! Brouzdala jsem po cizích zemích, věděla, kde jsou zajímavé akce v mém okolí – a moje mailová adresa? To bylo teprve něco! Psát komukoli zadarmo!

Svět drbů

A neváhala jsem o tom vyprávět svým přátelům. Nikdy bych nevěřila, jaký zájem tím vzbudím. Můj domov se proměnil v oázu důchodců, kteří se rozhodli zkrotit internet. A zvládli to postupně všichni. I devadesátiletý soused, který už téměř neslyší.

A tak dnes, namísto toho, abychom trávili každý večer sami u televize, zvládáme všichni nejen internet a mail, ale máme také každý svůj Facebook. Píšeme si, přidáváme fotky, smajlíky a sdílíme vtipy. Naše večery se staly veselé.

Někteří z nás si tak našli své známé, nebo dokonce členy rodiny, kteří žijí v cizině nebo se kterými ztratili kontakt. Internet je opravdu zázrak.Co jsem ovšem netušila, bylo, jak moc můj Facebook sledují příbuzní.

Ačkoli se tvářili všichni, že ho ignorují. Mezi přáteli jsem měla pouze svou vnučku. Facebook neřešili do chvíle, než jsem tam začala psát různé humorné příběhy ze svého života. Popisovala jsem jednotlivé členy rodiny a komentovala jejich chování.

Facebook je mocný

Netušila jsem, jak bedlivě mě rodina sleduje a jak ji tím rozzuřím. Příbuzní se kvůli mně rozhádali. Většina z nich se přitom dušovala, že je internet nezajímá. Že si takhle zavařím, by mě nikdy nenapadlo.

Eva (75), Praha

Také se vám může líbit