Domů     Přála jsem si obléknout svatební šaty
Přála jsem si obléknout svatební šaty
5 minut čtení

Plánovali jsme s Jaroslavem svatbu. Říkalo se, že možná až příliš visí na matce, zkrátka že je takzvaný mamánek, ale nevěnovala jsem tomu tehdy bohužel pozornost.

Byla jsem k zbláznění zamilovaná a přála jsem si, aby se máma radovala se mnou. Aby se mnou vybírala svatební šaty, aby se se mnou zamyslela nad tím, co nám budou hrát, až půjdeme k oltáři. Jenže ona pořád jen pochybovačně vrtěla hlavou a tvářila se všelijak.

„Proboha tě prosím, mami, netvař se, jako bychom chystaly funus,“ skřípala jsem zuby.

Bezradně krčila rameny: „Když já nevím, Věruško. Stále nejsem přesvědčena, že je Jaroslav ten pravý.“ Tohle mě dovádělo k zuřivosti.

Chtěla jsem být prostě jenom šťastná, listovat časopisy, v nichž štíhlé manekýnky předvádějí úchvatné krajkové svatební róby, večer se dívat na měsíc, vzdychat a snít. A to všechno jsem mohla dělat. Nebýt mámy. Příšerně mi kazila náladu.

„Dobře víš, že ti nechci šlapat po štěstí,“ konstatovala. „Ale trochu tu rodinu znám. A taky lidi leccos povídají. Říká se, že Jaroslav visí na matce na svůj věk až nepřirozeně.“ Nebyla první, kdo mi tohle sdělil. Sama jsem si toho dobře všimla.

A měla jsem na to připravenou univerzální odpověď: „Jenomže já si neberu jeho matku. Beru si Jaroslava.“

Hlavně uklidit

Bez mučení přiznávám, že má budoucí tchyně by asi sotva získala titul Nejsympatičtější dáma roku. Ale copak s ní budu bydlet? Garsonka po babičce, kterou mi naši darovali, byla na druhém konci města, daleko od paní matky.

Ta svou jedovatou povahu předvedla během nedělního oběda, na nějž jsme ji s mámou pozvaly, aby se naše rodiny před svatbou důkladněji seznámily. Přitom jsme se tak snažily! „Mami,“ řekla jsem chraptivě týden před tím datem, „musíme pořádně uklidit.

Ona je Helenka taková… no hodně kritická. Teď mě napadá… neměly bychom raději i vymalovat?“

Máma si zaťukala na čelo. Ale uklízely jsme skoro jako by přicházely Vánoce. Umyly jsme okna, vypraly záclony, vycídily lustry, vyčistily koberce i koberečky, vydrhly kuchyň.

Půl hodiny před příchodem návštěvy jsme si na sebe oblékly to nejlepší, co jsme našly ve skříních, smažily řízky a chladily nápoje. Přesně ve dvanáct hodin třicet minut zařinčel zvonek.

Jen dva pokojíky?

Má budoucí tchyně Helenka se naparádila jako do divadla, Jaroslav si vzal tmavý oblek, kravatu a mojí mámě věnoval hned u dveří kytici tulipánů. „Máte to tady,“ Helenka se pátravě rozhlížela, „hezké. Ale nějaké malé, ne? Jen dva pokojíky?

To nevadí, zas je tu útulno,“ ujistila nás. „Vy dáváte do bramborového salátu okurku?“ sondovala později u stolu.

„Já raději ne, víte, moje sestřenice z druhého kolena se okurkou z bramborového salátu udusila.“ Když jsem se jí pokusila nalít víno, přikryla sklenku rukou. „Prosím, žádný alkohol,“ pravila ostře. „My s Jarouškem alkohol nepijeme.

Ale vy si klidně nalejte, to je vaše věc.“ Po obědě vyzvídala, co vlastně je s mým otcem.

Máma jí vysvětlila, že sice nejsou rozvedeni, ale už řadu let žijí každý jinde. „Skutečně?“ podivila se kysele Helenka. „A mohla bych vašeho pana manžela poznat? Budeme svým způsobem příbuzní, měla bych se s ním přece seznámit, no že ano?“

Extrémně nepořádný táta

Táta už asi dvanáct let bydlel v zahradním domku v sousedství hřbitova. Když večer pokuřoval na zahradě, vychutnával si výhled na věžičku márnice. Byl extrémně nepořádný, jakživ nic nevyhodil, a už vůbec ne věci po své nebožce matce. V baráčku schraňoval pytle jejích bot, prádla, klobouků i kabátů.

Kromě toho pil, kouřil a balil ženské, leč jen málokdy se našla taková, kterou by si mohl přivést domů, většinou utekly, hned když ten podivuhodný domov spatřily. Když ho spatřila Helenka, zalapala po dechu a delší dobu nedokázala promluvit.

„Tak vás tady vítám, paničko,“ halasil táta a mával na ni lahví tvrdého alkoholu.

Z úst mu visela cigareta a montérky měl obalené hlínou. Pyšně provedl Helenku interiérem. Když uviděla balíky starých bot a chatrnou kárku plnou lahví od piva uprostřed obydlí, rychle se rozloučila a rázně strkala Jaroslava směrem k autobusové zastávce.

Ještě jsem zaslechla, jak vykřikuje: „Peklo se otevřelo!“

Bezesná noc

Proplakala jsem celý večer i noc. S mámou jsme se pohádaly, obvinila jsem ji, že mi to udělala schválně. „Jak, schválně?“ divila se. „Chtěla se seznámit s tvým otcem, tak jsem jí to neprodleně umožnila.“ Práskla jsem dveřmi a přetáhla si peřinu přes hlavu.

Nespala jsem ani minutu. Ráno telefonoval Jaroslav. Byli jsme domluvení, že půjdeme vybírat záclony a závěsy do naší garsonky, ale řekl, že nikam nemůže, protože se nachladil. A když se sešel týden s týdnem, kápl konečně božskou: Bude lepší, když se svatbou nebudeme tak spěchat.

Dala jsem mu facku a potácela se domů, kde jsem se zhroutila. S odstupem let chápu, že ta zrušená svatba bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat. Přes dvacet let žiji ve spokojeném vztahu, zatímco Jaroslav stále bydlí se svou svéráznou matkou Helenkou.

Věra (54), Litoměřice

Související články
3 minuty čtení
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty. A j
3 minuty čtení
Myslela jsem, že jsem ve své samotě našla přítele. Bohužel to byl člověk, který ze mne jen vysával energii. Bylo to naprosto nesnesitelné. Už jsem byla v důchodu a dny mi plynuly pomalu. Ale v klidu. Pak se ale přistěhoval soused. Byl o mnoho let mladší než já, ale nějak jsem si k němu rychle vytvořila přátelský vztah. Neměla jsem velký okruh přátel, každý měl své rodiny, takže jsme na sebe nem
3 minuty čtení
Rozloučení s milovanou babičkou mnou zacloumalo. Než odešla na věčnost, cosi důležitého mi zašeptala. Byla to hluboká pravda. Zásadně jsem se ne­účastnila třídních srazů. V hloubi duše mi to bylo líto, protože jsem chodila do školy ráda a po mnohých spolužácích se mi stýskalo. Ale po Lídě nikoli. Lídu jsem nenáviděla od třetího ročníku, kdy mi surově přebrala kluka. Já husa jsem jí ho představi
3 minuty čtení
Náš děda byl skvělý člověk. Dřel se i v důchodu, aby se co nejlépe postaral o mě. O byt, v němž jsem vyrostla, jsem ale po jeho smrti rychle přišla. Dědeček přišel do Prahy z moravské vesničky krátce po válce. Potkal mou babičku a zamiloval se. Byl to člověk velmi šikovný, který se ve světě neztratí, tak dokázal získat v jednom z domů nedaleko centra starý byt, ruinu, ze které vybudoval obyvate
3 minuty čtení
Už jako dítě jsem občas simulovala, abych se ulila z nějaké domácí práce. Vždycky mi to prošlo. Stejnou taktiku jsem zvolila i v zaměstnání. Jako malé dítě jsem bývala poměrně často nemocná. Maminka mi v mnohém ulevovala, i když jsme měli velký dům, zahradu a mnoho zvířectva. Měla jsem ještě dva starší sourozence, kteří všechno odpracovali za mě. Přiznávám, byla jsem rozmazlená, a to už mi zůst
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína