Domů     Bratr má vše, a já skoro nic!
Bratr má vše, a já skoro nic!

Majetek bývá kamenem úrazu mnoha rodinných vztahů. Věděla jsem, že to hrozí i u nás. Ale to, co se stalo, předčilo veškerá má očekávání.

Moje dcera Veronika se tváří dost naštvaně a je mi jasné, že se mnou nesouhlasí. Ona, zdatná právnička, by šla do sporu, protože tvrdí, že se naše závěť dá jednoduše napadnout. Já se ale už dávno rozhodla, že to nechám být. Nemám chuť se dál dohadovat. Vždyť s bratrem vlastně celý život nic jiného neděláme.

Měl být můj ochránce

Můj bratr Jiří se jako bratr nechoval, už když jsme byli malí. Holky ve škole mi ho samozřejmě záviděly. Každá by chtěla přece mít staršího bratra ochránce. Jenže to Jiří rozhodně nebyl. Jiří byl vždy až příliš opatrný a hleděl především na sebe.

Kvůli mně by proto do nějakého konfliktu nešel. Nepamatuji se z té doby na nic, co by pro mě udělal. Nikdy se mě nezastal. Už tehdy mezi námi bylo podivné napětí. Při tom já tolik toužila po bratrově zájmu a přátelství.

Rodiče to vůbec neřešili

Maminka s tátou museli vidět, že to mezi námi nefunguje, ale nesnažili se to nijak řešit. A tak jsme vlastně vyrůstali s bratrem vedle sebe, ne spolu. Až konečně nastala ta chvíle, na kterou jsme oba čekali. Konečně jsme vylétli z hnízda a každý někam jinam.

Úspěšný pan podnikatel

Naše cesty se rozešly a my se scházeli už jen na povinných rodinných setkáních. Mezitím náš táta začal podnikat. Založil si malou firmu. Dařilo se mu a firma se postupně rozrůstala.

Finančně se tedy rodičům dařilo a můj bratr Jiří nešetřil chválou na tátovy schopnosti.

Bylo to vždy tak přehnané a neupřímné. Já to nedokázala. Ne že by mě tátův úspěch netěšil, ale zase jsem tolik váhy bohatství rodičů nepřikládala. Přišlo mi normální, že mám šikovné, schopné rodiče. Moje maminka ale byla odjakživa velmi chtivá pochval. I kdyby se ta chvála netýkala přímo jí, ale manžela.

Vždyť toho skvělého chlapíka si přece vybrala ona. A můj bratr to moc dobře věděl. Stal se tak máminým favoritem. Když potřeboval půjčit, vždy přesvědčila otce, aby mu ty peníze dal. Měl přece rodinu a žil spořádaně.

To já byla v očích mámy nezodpovědná, svobodná žena bez ambicí, která si ani dostatečně neváží svých rodičů.

Konečně se usmálo štěstí

Když už jsem přestávala věřit, že najdu nějakou spřízněnou duši, objevil se Milan. Hodný a sympatický muž, do kterého jsem se hned zamilovala.Po roční známosti jsme se vzali a ještě si stihli založit rodinu. Maminka měla velkou radost a naše vztahy se výrazně zlepšily.

Maminka si oblíbila svou vnučku Verunku, a často jsme se proto navštěvovali. Ráda mi ji pohlídala nebo jsme se jen tak sešly my dvě na kus řeči. To s velkou nelibostí snášel můj bratr, který měl strach, že u mámy ztratí svá privilegia.

Otec náhle odešel

V momentě, kdy se zdálo, že je v naší rodině vše celkem v pořádku, nás potkalo strašné neštěstí. Můj, jinak vždy zdravý otec, v plné kondici dostal infarkt, který bohužel nepřežil. Bylo to tak nečekané, že jsme chvíli všichni doslova zamrzli.

Matka se nakonec rozhodla řídit firmu dál a nám dala jako dědictví určitou finanční částku.

Firma mě nezajímala

Peníze se mi sice hodily, ale víc mě trápilo, že nás táta tak brzy opustil. Zato Jiří se už viděl majitelem tátovy firmy. Maminka se ale po dvou letech rozhodla firmu prodat. Koupila si malý byt a zbytek peněz z prodeje uložila do banky.

To bratra pěkně nadzdvihlo a nastaly mezi nimi neustálé neshody. Poprvé v životě se matka přimkla víc ke mně a na Jiřího si stěžovala. Bratr své styky s maminkou omezil.

Vážná nemoc nás spojila

Když mamince diagnostikovali rakovinu, začala jsem se o ni starat. Potřebovala nejen faktickou pomoc, ale také velkou psychickou podporu. Bratr náhle neměl na nic čas.

Zajímat se začal teprve tehdy, když se maminčin stav zhoršil natolik, že musela zůstat už natrvalo v nemocnici.

Byla jsem ráda, že se ti dva nakonec zase usmířili. Omámená prášky a silnými bolestmi se mi maminka ztrácela před očima. Když odcházela, držela jsem ji za ruku do poslední chvíle.

Překvapení bylo velké

Pak následoval neskutečný šok. Jediným, kdo se stal vlastníkem dost značného jmění, včetně mámina bytu, byl Jiří. Firmu i byt mu darovala. Na mě pak jako dědictví zbyly peníze z běžného účtu.

I o ty jsem se musela s bratrem podělit. Nechápala jsem to, ale do smrti nezapomenu na ten vítězoslavný bratrův pohled, který jasně říkal: zase jsem tě dostal. Odešla jsem domů s pláčem.

Co se tedy vlastně stalo?

Na myšlenku darovat majetek přivedl samozřejmě matku můj bratr. Jak ji pak přesvědčil, že všechno, tedy téměř všechno, dostane on, je těžké zjistit. Ty smlouvy jsou nedávné. Vše je tedy legální. Nevím, proč mi o tom maminka neřekla.

A netuším, co ji k tomu vůbec vedlo. Moje dcera by to ráda řešila. Já ale už nechci mít se svým bratrem nic společného. Ať se těmi penězi třeba zadusí. Mamince to tolik nezazlívám, ale jeho už nechci nikdy v životě vidět.

Petra L. (56), Liberec

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí