Domů     Moje velké přání se splnilo
Moje velké přání se splnilo

O synovi jsem dlouhá léta neslyšela, protože zpřetrhal naše kontakty. Díky setkání s tajemnou ženou na hřbitově jsem ho zase spatřila.

Před několika lety jsem si prošla peklem. Po smrti manžela jsem se hodně ošklivě pohádala se synem, který pak nadobro zmizel z mého života. Dlouhé roky jsem po něm marně pátrala.

Až teprve podivné setkání u manželova hrobu před čtyřmi lety mi k synovi znovu otevřelo cestu.

Vycházeli spolu

S manželem Jaroslavem, který už bohužel nežije, máme syna Aleše. Nikdy s ním nebyly problémy. Ani v době jeho dospívání nás nijak moc netrápil nějakými výstřelky. Celý život jsme spolu vycházeli bez problémů a myslela jsem si, že máme dobré vztahy. To se však změnilo právě po manželově smrti.

Odjel neznámo kam

Těsně po manželově pohřbu jsem se s Alešem ošklivě pohádala. Následně se mnou zpřetrhal všechny kontakty a zmizel mi ze života. Neviděla jsem ho několik dlouhých let. Dokonce jsem si myslela, že už je mrtvý, protože nebyl k sehnání.

To až ta podivná žena, kterou jsem jednoho dne potkala na hřbitově, mi ukázala, že je v pořádku.

Zloba místo opory

Manželova smrt přišla velmi nečekaně a zlomila nejen mě, ale i našeho syna Aleše. Jenže se zachoval úplně jinak, než bych v takovou chvíli čekala. Předpokládala jsem, že bude truchlit stejně jako já a že si budeme navzájem oporou, ale to se nestalo.

Aleš byl na mě zlý a nadával mi. Netuším proč a kde se v něm ta zloba či nenávist vůči mně vzaly. Pak jednoho dne zmizel a já nevěděla, kde je. Nepomohla mi ani policie. Ta tvrdila, že je asi za hranicemi.

Nebyl k nalezení

Já ve svém hledání nepolevila, ale k ničemu to nevedlo. Po několika letech jsem ztrácela naději. Postupně jsem se smiřovala s tím, že už svého syna nikdy neuvidím. Neměla jsem pro co žít. Možná tak pro našeho stařičkého psíka Koudyho, který sotva viděl a slyšel.

Dokud jsem chodila do práce, tak jsem svoji samotu ještě zvládala, ovšem po odchodu do důchodu jsem měla pocit, že to nedám. Přepadaly mě bolestné vzpomínky, které střídaly smutek a deprese.

Odpoledne na hřbitově

Začala jsem každý den chodit za manželem na hřbitov. Brala jsem si s sebou svačinu. Usadila jsem se k jeho hrobu a byla jsem schopna u něj strávit celé odpoledne a mluvit na něj. Po čase jsem si dokonce vsugerovala, že mi odpovídá. Nejvíce jsem mluvila o našem synovi, který mi tak moc chyběl.

Už jednou jsem si všimla, že se hřbitovem prochází nějaká žena. Podle všeho byla o dost mladší než já. Byla zahalená do dlouhého rudého kabátu. Nedala se přehlédnout. Byly chvíle, kdy stála schovaná za stromem a pozorovala mě. Nemohla jsem ji dostat z hlavy.

Dokonce mě i napadalo, jestli to třeba není manželova milenka, která chodí tajně truchlit na jeho hrob.

Oslovila mě

Jednoho podzimního večera mě přemohl velký smutek, protože ten den měl náš syn Aleš zrovna narozeniny. ,,Vždyť já ani nevím, jestli žije. A pokud jo, nevím, kam mu zavolat nebo poslat pohled,“ plakala jsem manželovi u hrobu.

V ten okamžik ke mně přistoupila ta žena v rudém kabátě. ,,Žije,“ špitla do ticha. Zvedla jsem k ní hlavu a jen na ni mlčky hleděla. ,,Prosím?“ zeptala jsem se nesměle. ,,Váš syn žije,“ zopakovala a dál nehnutě stála. ,,Jak to víte? A kdo vůbec jste?“ vysoukala jsem ze sebe a utřela jsem si slzy.

,,Nezáleží na tom, kdo jsem, ale co vám mohu ukázat,“ odvětila a vyzvala mě, abych si stoupla. ,,Jak byste o mém synovi mohla něco vědět? Vždyť ho ani neznáte,“ odsekla jsem a chystala se k odchodu. Jenže žena mě zastavila a pevně mě vzala za ruku.

Jako bych viděla film

Jak mě chytla, projel mnou blesk, nebo mi to tak alespoň připadalo. Možná šlo spíš o nějaké světlo, které když zhaslo, viděla jsem obraz. V něm figuroval Aleš. ,,Žije!“ vykřikla jsem a dál se ženy držela za ruku. Následující minuty jako kdyby se před mýma očima odehrával film.

Viděla jsem, že syn bydlí v nějakém starém domě – podle krajiny a architektury domů to vypadalo na Velkou Británii. Takové ty jejich viktoriánské domy. ,,Chci vidět víc,“ zašeptala jsem, ale to už mě ta žena pustila. ,,Jak jste to dokázala?“ ptala jsem se udiveně.

Už jsem ji neviděla

Žena upřela své oči do mých. ,,Víc ukázat neumím. Musí vám stačit to, že váš syn žije a že je v pořádku,“ řekla a odešla. Na tom hřbitově jsem ji pak už nikdy nespatřila. Já tam chodila další měsíce den co den, ale už jsem ji tam nepotkala.

Návrat domů

Uběhlo dalších několik let, až mi jednoho dne syn zaťukal na dveře. Nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Zaplavila mě vlna štěstí, když jsem ho uviděla, a pevně jsem ho objala. Po letech jsme se znovu shledali a začali na našem vztahu zase pracovat.

Po čase mi řekl, co ho donutilo přiletět. Byla to vidina, že po něm velmi truchlím a jsem opuštěná. Věřím, že to nějakým způsobem zařídila právě ta žena v rudém kabátě.

Marcela K. (74), Ústí nad Labem

Související články
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí