Domů     Osud si pohrál s našimi plány
Osud si pohrál s našimi plány

Dodnes mívám mrazení, když si uvědomím, že chybělo jen málo a svého Vladimíra jsem nemusela nikdy potkat. Za to, že jsme spolu, vděčím rozmařilosti mé kamarádky.

Martina, moje kamarádka a spolubydlící na internátu, byla opravdu krásná holka, které leželi kluci u nohou. Moc dobře si to uvědomovala a taky se podle toho k nim chovala. Nikdo jí nebyl dost dobrý a každého po chvíli odkopla.

O to víc mě překvapilo, když se jednoho dne rozhodla, že si podá inzerát do seznamky.

Romantik z Brna

Vůbec jsem nechápala, proč to dělá. Zrovna ona neměla tohle vůbec zapotřebí. Pár kluků se jí ozvalo, některým odepsala, jiným ne. Mezi dopisy byl i jeden hodně zvláštní. Psal ho jakýsi Vladimír z Brna. Bylo vidět, že to bude hodný a citlivý kluk. Na těch pár řádcích se Martině úplně otevřel.

Ona to ale nebyla schopná ocenit, všem jeho slovům se vysmívala a předčítala je nahlas ve třídě. Bylo mi toho kluka líto, a protože mi bylo jasné, že mu Martina rozhodně nemá v plánu odepsat, udělala jsem to za ni. Z původně nevinného dopisování se ale po čase stala romantická korespondence.

Srdci se nedá poručit

Vladimír se do mě zamiloval, ale myslel si, že jsem Martina. Jenže k té já měla hodně daleko. Zatímco ona byla vysoká krásná brunetka s hlubokýma černýma očima, já byla průsvitná blondýnka s pihami na nose. Čím déle jsme si dopisovali, tím víc mě bolelo srdce.

Věděla jsem, že se s mým Vladimírem nikdy nebudu moc potkat. Jenže osud měl s námi docela jiné plány.

Nečekaná návštěva

Jednoho dne odpoledne na zvonek internátu zazvonil vysoký mladý muž. Vychovatelka ho pustila dovnitř a zatímco čekal dole v chodbě, volala Martině, že má návštěvu. Mně na tom nebylo nic divného, protože podobných návštěv měla moje kamarádka denně několik.

Tentokrát to ale proběhlo jinak. Martina se po chvíli vrátila zpátky do pokoje neuvěřitelně rozčílená a hrozně nadávala. Na můj dotaz, co se vlastně stalo, řekla, že za ní přijel nějaký šílenec až z Brna.

Že ji chtěl hned líbat a objímat a blábolil něco o slíbené procházce na břehu řeky. Ve mně by se v tu chvíli krve nedořezal. Bylo to jasné. Ten vysoký mladý muž byl můj Vladimír. Netušil ale, že Martina není ta dívka, která si s ním po celou dobu píše.

Musela jsem s pravdou ven

Mobily jsme v té době neměli, takže jsem neměla jak Vladimírovi situaci vysvětlit a musela jsem se spoléhat na to, že si za pár dní přečte můj dopis. Než jsem ale stačila své psaní poslat, přišlo mi jedno od něho. Hodně zmatené a plné bolesti.

Musela jsem s pravdou ven. Nešlo to jinak.

A tak jsem napsala dopis, kde jsem to svému milému všechno vysvětlila. Psala jsem mu, jak mě jeho dopisy zaujaly, a chtěla jsem, aby na ně dostal odpověď. A také jsem mu napsala, že se to ale všechno nějak zvrtlo a já se do jeho řádků bezhlavě zamilovala.

Zamiloval se do mých slov

Svěřila jsem mu i svůj strach, že bych se mu nelíbila, proto jsem se raději vydávala za překrásnou Martinu. Byla jsem přesvědčená, že už se mi nikdy neozve. Za týden ale přišla k mému překvapení odpověď.

Vladimír mi psal, že jsem hloupá, když jsem ho tolik podcenila. Že mi ale odpouští, protože i on se zamiloval do mých dopisů, ne do fotky, na níž byla Martina.

Navrhla jsem mu, že se příští měsíc musíme vidět, abychom si všechno vyříkali a zjistili, jak to s námi bude dál. Naštěstí souhlasil, a tak jsme se o několik týdnů později sešli na břehu Labe v Poděbradech, jak jsme si kdysi slíbili.

Dělila nás obrovská dálka

Bylo to zvláštní setkání. Oba jsme byli hodně nervózní. Tréma z nás naštěstí ale po pár minutách opadla a my se naprosto nenuceně bavili dlouhé hodiny. Jakmile se přiblížila hodina jeho odjezdu, zesmutněla jsem.

Dělila nás totiž obrovská dálka. To byla věc, kterou jsem si po celou dobu našeho dopisování neuvědomovala. Vladimír mi ale slíbil, že to zvládneme a že po střední škole se chystá na vysokou do Prahy, takže si budeme zase o něco blíž.

Dva roky psaní

Byla jsem nadšená a doufala, že na mě v Brně nezapomene. A nezapomněl. Další dva roky jsme si ještě psali a navštěvovali se v našich vzdálených městech. Po maturitě jsme se ale dočkali. Vladimír se stěhoval v srpnu do Prahy na internát a já si tam našla práci. Našemu vztahu už nic nebránilo.

Konec jako z pohádky

Letos to bude už třicet let od našeho prvního dopisu a musím říct, že jsem od té doby nelitovala ani jediné řádky, kterou jsem svému milovanému muži kdy poslala. To, co začalo dost nešťastně, nakonec skončilo jako pohádka.

A Martina? Ta se bohužel nepoučila. Dnes je z ní dvakrát rozvedená bezdětná paní, která se utápí ve své samotě a sebelítosti. Kdo ví, možná kdyby tenkrát odepsala Vladimírovi ona, mohla být teď šťastně vdaná…

Lenka B. (46), Praha

Předchozí článek
Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí