Domů     Pořád dělám služku celé rodině
Pořád dělám služku celé rodině

Časy, kdy muži jen vše řídili a doma udělovali rozkazy, zatímco veškerá práce zbyla na ženách, je pryč. Jenže u nás doma ne.

Jako mladá jsem rozhodně nebyla typ spořádané hospodyňky. Bavilo mě si užívat života a večírek střídal večírek. O víkendech by mě každý doma marně hledal.

Ovšem časem jsem se i já začala zklidňovat, a když jsem se seznámila se svým manželem, pochopitelně na festivalu, a narodil se nám syn, nikdo by ve mně dřívější divošku nehledal.

Z divošky puťka

Celkem nadšeně jsem se stala ženuškou v domácnosti. Naučila jsem se vařit a těšilo mě si vymýšlet nové recepty, kterými jsem vždy Radka potěšila. Brzy se nám narodil druhý syn Tomáš, a tak jsem zůstala i nadále doma a starala se o domácnost a děti. Manžel si plnil sny.

Vždy ho to táhlo k hudbě, a tak se živil jako DJ a kromě toho měl vlastní kapelu, se kterou často vystupoval a vystupuje dodnes. Sice nevydělával velké peníze, ale na uživení to vždy stačilo. Až časem mi začalo vadit, že jsem na vše sama. Můj manžel Radek mi totiž s ničím moc nepomohl, a to bohužel také trvá dodnes.

Měla jsem dvě domácnosti

Když byly nejmladšímu synovi dva roky, onemocněl Radkův otec. Žil už pár let sám, a tak jsem to byla já, kdo ho s kastrůlky chodil navštěvovat. Nebydlel daleko, a stejně jsem doma vařila, a tak jsme si s kluky udělali vždy procházku.

A zatímco si on hrál se svými vnoučaty, něco málo jsem mu tam poklidila nebo skočila na nákup.

Času jsem měla dost, a když mi pohlídal děti, nevadilo mi vygruntovat mu byt. Jenže jeho zdravotní stav se nijak nelepšil. Skončil v předčasném důchodu a zvykl si na to, že já jsem vždy po ruce.

Z práce do práce

Já si v té době už ale malovala jinou budoucnost. Už jsem se opravdu těšila na to, až Tomáš půjde do školky a já nastoupím zase do práce. Být pořád ženou v domácnosti jsem nechtěla, a kromě toho jsem toužila po vlastním příjmu peněz. A tak jsem tedy do práce nastoupila.

V jedné soukromé firmě jsem dělala kancelářskou práci ještě před tím, než jsem nastoupila na kolotoč rození dětí a kojení, a měla jsem štěstí, že její majitel rozjížděl novou pobočku, kde hledal zaměstnance.

Není to sice žádné zaměstnání snů, ale vždy se tam ke mně chovali pěkně, a je to hlavně něco jiného než úklid a vaření. Jenže fakt, že jsem taky začala pracovat, vlastně v rodině nikoho nevzrušil.

Nic se nezměnilo

Můj manžel si dál jel to svoje, s kapelou objížděl malá městečka, a dokonce začal vypomáhat jednomu kamarádovi, který vlastní galerii. Nevím, co ho to najednou popadlo, protože k obrazům nikdy moc netíhl:

„Víš, Radu, objevil jsem úplně nový rozměr života, a navíc na mně Tonda dost visí. S každým novým nákupem nebo změnou v galerii se se mnou napřed radí!“ líčil mi tehdy nadšeně. Co jsem na to měla říci?

Nebaví mě to už!

Takže starost o dvě domácnosti zůstala na mně. A to jsem si myslela, že až budu pracovat, že si práce doma rozdělíme. Vše zůstalo jen na mně i nadále. Z práce napřed za dědečkem a pak domů obstarat své tři chlapy.

„Když jsem tchánovi naznačila, že by si mohl alespoň nějaké nákupy obstarat sám, skoro se na mě osočil: „Jak si asi, Radunko, představuješ, že bych tahal ty těžké tašky, když sotva chodím?“ To mě tedy naštvalo.

Já tahám celý život tašky pro celou rodinu, i když mám doma silného chlapa. Bohužel na mé postavení služky v rodině si zvykli i moji dva synové.

Pokud byli doma, tak jsem to ještě brala, ale tchán nedávno zemřel a kluci se rozhodli, že se do dědova bytu přestěhují. Osmnáct jim už bylo, jeden studuje a druhý pracuje, tak proč ne? Konečně se mi uleví.

Jak jsem se pletla

Jenže moji dva habáni se domnívali, že jim budu servis poskytovat i tam. Vždyť jsem to tak dělala vždy, tak proč ne teď? „Nechápu, proč děláš dusno.

To ti je zatěžko pomoci svým dětem?“ zeptal se mě dokonce včera večer můj muž, když se spokojeně po večeři dojídal bábovkou, co jsem o víkendu upekla.

Jak mu mám vysvětlit, že nejsem jejich služka, že už toho všeho mám plné zuby a nejraději bych někam utekla?

Bojím se bouře

Jsem vyčerpaná a chci mít také svůj život. Nikdy jsem na sebe neměla díky péči o všechny ani chvíli čas. Nejsem už nejmladší a potřebuji se o své tělo začít konečně starat, aby mi sloužilo i nadále.

Vždyť, co by s námi bylo, kdybych onemocněla? Kdo by se asi tak o ně, a nakonec i o mě, postaral? Jsem zoufalá a bojím se, že můj odpor bude znamenat bouři, ne-li rozpad naší rodiny. Takhle ale už dál žít nechci!

Radka S. (55), Brno

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku