Domů     Z mojí sestry se stala zlodějka!
Z mojí sestry se stala zlodějka!

Se sestrou jsme byly vždy nejlepší kamarádky a nerozlučná dvojka. Rodiče nám dopřáli, všechno, co mohli, přesto je Eva nakonec okradla, když byli odkázáni jen na naši pomoc!

Ve své sestře Evě jsem se vždy viděla, i když mezi námi byl pětiletý věkový rozdíl. Ona byla ta „starší a rozumná“, já ta, kterou bylo třeba ochraňovat.

Peníze se v naší rodině nikdy nepovažovaly za problém, a to i přesto, že jsme nikdy neměli zrovna na rozhazování. Vše, co jsme potřebovaly, jsme ale vždy se sestrou od rodičů měly.

Zlomená ruka vše změnila

I když jsme se později vdaly a měly své rodiny, Eva pro mě nikdy nepřestala být tou nejlepší kamarádkou. A u našich jsme se pravidelně všichni scházeli. Bohužel i naše rodiče dostihlo stáří. Dlouho byli soběstační a nic od nás nechtěli.

Ale když si náš táta ošklivě zlomil ruku, a tudíž nemohl řídit, najednou se stali rodiče na nás závislí.

Tátovi už bylo osmdesát a mámě sice o pět míň, ale nepřicházelo v úvahu, že by třeba nákupy maminka tahala sama. „Mami, a co si takhle objednat nákup přes internet?“ nadhodila jsem. „Holka, to po mně něchtěj. Já si ráda vše osahám a vyberu si podle toho, co vidím,“ odpověděla upřímně.

A tak jsme se s Evou střídaly a jezdily s mámou jednou týdně na velký nákup. Pokud bylo třeba dovézt rodiče třeba k lékaři, musely jsme se jedna nebo druhá uvolnit z práce.

Stařecká demence

To jsme ale netušily, že bude ještě hůř. Maminka, která byla o pět let mladší než táta, se nám začala náhle měnit před očima. Často jsme si všimly, že si nepamatuje běžné věci anebo se na nás kouká úplně nepřítomným výrazem. Ortel doktorů byl neúprosný: stařecká demence.

O tom, že bychom rodiče dali někam do ústavu, jsme neuvažovaly. Musely jsme tedy vyřešit, kdo se o mámu s tátou postará, zatímco my jsme v práci. V té době jako z udělání přišla moje sestra o práci. „Budu se o naše starat,“ navrhla a na nic se mě neptala.

Vlastně mě postavila před hotovou věc a jak jsem později zjistila, měla už dokonce zařízený i příspěvek ze sociálky. Trochu mě zarazilo, že mi dopředu nic neřekla, ale nechala jsem to být.

Nakonec naši určitě budou rádi, že k nim nechodí nikdo cizí a budou v těch nejlepších rukou.

Nechala si za vše pěkně platit!

Zdálo se, že všechno funguje skvěle. Eva byla u rodičů každé dopoledne, pomohla jim se vším, co bylo potřeba, a po obědě odjela domů. O víkendech se u našich střídaly mé dcery se mnou.

Vše dobře šlapalo až do chvíle, kdy jsem se rozhodla za rodiči nečekaně zaskočit. Upekla jsem štrúdl, který táta moc rád.

Hned, když jsem vstoupila do bytu, jsem zaslechla něco, co mě úplně vyvedlo z míry: „Tati, za nákup si beru 320 korun,“ slyšela jsem Evu, když jsem vešla do předsíně.

„A ještě za benzin za tenhle týden, tentokrát jsem tě vezla dvakrát k doktorovi, mámu na odběr krve, takže patnáct set…“

To snad není pravda! Má to čtyři kilometry tam a čtyři zpátky, zdravotní středisko je ve vedlejší ulici! Vždyť za péči o ně bere peníze od státu. Chápu, že to není zase tak moc, ale účtovat jim benzin! „Evo, to snad nemyslíš vážně?“ vyjela jsem na sestru.

„Ty se nestydíš brát si peníze za benzin?! A i kdyby, vždyť tolik ani neprojedeš!“ nemohla jsem pochopit její neomalenost.

„Počítám to stejně, jako kdybych si vypisovala v nějaké firmě cesťák,“ vyštěkla. „Tak si to zkus dělat sama, když jsi tak chytrá!“ rozkřičela se a já svoji milovanou sestru nepoznávala.

Když jsem si uprostřed věty všimla, jak smutně nás máma s tátou pozorují, zastyděla jsem se. Položila jsem mlčky štrúdl na stůl a odešla.

Táta ji ještě kryje

Když jsem se za rodiči zastavila o týden později, všimla jsem si, že ve skleněné vitrínce chybí cenná souprava sklenic Moser. Naši je kdysi dostali jako svatební dar a používali je jen „svátečně“. „Evička říkala, že se hodí jejich Janičce,“ všiml si táta mého pohledu.

„Vždyť my už je stejně neužijeme. Máma už dokonce zapomněla, že tu sklenice stály,“ dodal sklesle. „Ale to je v pořádku, tati,“ usmála jsem se. „Proč byste nedali dceři a vnučce něco, co se jim líbí,“ snažila jsem se ho uchlácholit.

Krade jejich věci!

Přesto mi to nedalo, protože jsem se nemohla zbavit dotěrného pocitu, že tady něco nehraje! Začala jsem tedy hledat na internetu. Netrvalo dlouho a já na skleničky narazila hned na druhý pokus. Eva je nabízela v e-bazaru za šest tisíc.

Druhý den jsem jí zavolala. Nezapírala. „Co mě šmíruješ? Co je ti do toho?“ zvyšovala na mě nepříčetně hlas! „Nedovedeš si přestavit, jak je náročné se o ně starat!“ snažila se najít omluvu pro své podlé chování.

„Tak si najdi normální práci a ošetřovatelku budeme platit z těch sociálních dávek, které na naše bereš,“ utla jsem ji.

V tu chvíli třískla telefonem a ukončila tak hovor. Od té doby spolu už nemluvíme. K rodičům chodím tak, abychom se nepotkaly. Nemohu to stále pochopit. Jak může má sestra okrádat vlastní rodiče?

Zdena K. (56), Benešov

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř