SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Naivně jsem uvěřila švagrovi
Naivně jsem uvěřila švagrovi

Pracoval v bance a já mu věřila. Víc než svým dětem i manželovi. Poradil mi, kam investovat úspory. Ze švagra se ale vyklubal obyčejnýsprostý zloděj!

Můj manžel neměl nikdy švagra rád. Manžel mojí sestry byl o něco mladší než ona, ale o hodně chytřejší. Alespoň to o sobě tvrdil a my neměli důvod pochybovat. Pracoval v bance a podle toho se oblékal.

Bez obleku a kravaty by snad nešel vynést ani koš se smetím! Dávala jsem ho manželovi za vzor.

Obdivovala jsem ho

„Koukni se na Bohouše, kam to dotáhnul. Vydělává dvakrát víc než ty, a ségru zahrnuje luxusem!“ V poslední době na mě čím dál častěji sedala špatná nálada.

reklama

V domácnosti bylo pořád něco rozbité, nábytek byl taky dost letitý a auto už pamatovalo snad první světovou. Toužila jsem po hezkém nábytku a nějakém malém autíčku jen pro sebe! Jenže, manžel se nepřetrhl.

Přesčasy zásadně nebral, a výplatu měl také stále stejnou. Nejhorší bylo, že mu to nevadilo. „Proč se pořád za něčím honit. Vždyť se máme dobře!“ krčil rameny a otvíral jednu lahev piva za druhou.

Jednou, když se setra zase chlubila novou kabelkou, neudržela jsem se a vylítla. Kdyby byla co k čemu, tak mi ten její Bohouš poradí, jak přijít k penězům. Určitě má přehled o všech těch investičních fondech a kdo ví, čemu, když pracuje v té bance!

Ukázal mi zázračné grafy

Sestra mě překvapila. Dokonce se mi omlouvala! Prý netušila, jak jsme na tom špatně. Promluví si s manželem a pošle ho za mnou, aby mi pomohl! Bohouš na sebe nenechal dlouho čekat.

reklama

V dobře padnoucím obleku a naleštěných polobotkách se usadil ke stolu, a z kožených desek začal tahat jeden papír za druhým. „Tady je spoření, tady investice a tady něco úplně nového.

Máme produkt, který ti vydělá za rok trojnásobek toho, co tam vložíš!“ líčil a oči mu při tom svítily jako nějakému mlsnému kocourovi. Asi se mi rozsvítily taky, protože když jsem sahala po tom jeho zázračném letáku, chytil mě za ruku a spiklenecky zašeptal:

„Nesmíš o tom nikomu říct. Ani manželovi ne. Víš, jak mě nesnáší!“ Nařídil mi přísně a teprve když jsem přikývla, leták mi půjčil. Hned mi začal vysvětlovat, co která tabulka znamená a proč některý graf stoupá a jiný klesá. Vůbec jsem tomu nerozuměla.

Byla jsem naivní

Bohouš mluvil tak přesvědčivě! Úplně mě uhranul. Tajně jsem vybrala všechny naše úspory. Rovných dvě stě tisíc! Byly určené na stáří a s manželem jsme se dohodli, že na ně nesáhneme. Že jsou pro toho, kdo zůstane po smrti toho druhého sám.

reklama

Peníze jsme měli na knížce a tu nikdo nekontroloval. Také proč. Nic na ní nepřibývalo ani neubývalo. Bohoušovi jsem celý obnos předala. Jen tak, v obyčejné obálce. Ani jsem si nenechala od něho nic podepsat. Vůbec mě nenapadlo, že bych o ně mohla přijít.

Viděla jsem jen ten slibovaný zisk. To bude Ludva koukat! To se bude divit, jakou má šikovnou ženušku!“ říkala jsem si v duchu.

Všechno bylo tajné

Bohouš strčil obálku penězi ledabyle do kapsy saka a ujistil mě, že nebudu litovat. Prý i on brzy zbohatne. „Mám v tom majlant, ale výsledek bude stát za to! Jen musíš být trpělivá a rok počkat! A nezapomeň mlčet, jako hrob! Ne aby ses někomu chlubila!

Je to tajný produkt pro pár vyvolených,“ pohrozil prstem a odběhl zpět do té své banky. Stála jsem před jejím vchodem a kochala se nadějí na rychlé zbohatnutí. Byla jsem v tu chvíli Bohoušovi tak moc vděčná! Umínila jsem si, že mu za to něco koupím.

Nějakou dobrou whisky nebo tak něco. „Martinko, kde máme tu naší vkladní knížku, nevíš?“ zeptal se nečekaně, snad ani ne za týden, můj muž. Netrpělivě otvíral jeden šuplík za druhým. Nechápavě jsem se na něho podívala, co to provádí. Proč se mě ptá?

K čemu potřebuje, z ničeho nic, vkladní knížku, o kterou se celé roky nezajímal? Na kterou si ani nevzpomněl?

Okradl nás všechny

Ludva si ale trval na svém. „Chci vidět tu knížku. Tak rychle, kde je?“ zvýšil hlas, no spíš pořádně zařval. Musela jsem s pravdou ven. On neřekl vůbec nic, jen ztěžka usedl do křesla a chytil se za hlavu. Sesypal se jako hromádka neštěstí.

Tak zdrchaného jsem ho ještě nikdy neviděla. „Já to tušil, že jsi něco provedla. Jsme na mizině. Ty prachy už nikdy neuvidíme! Pro toho tvého švagříčka si dneska přišla domů kriminálka. Podváděl a defraudoval! Vymýšlel si nesmysly! Okradl spoustu lidí.

No a tebe taky,“ zasyčel a potom se skoro rozbrečel. Zavolala mu to moje sestra, když jsem jí nebrala telefon. Prý mi to má vyřídit! Manžel měl pravdu. Peníze nám Bohouš nevrátil. Neměl z čeho! Zůstaly po něm dluhy a rozvodový papír.

Sestra byla na mizině stejně jako já. Jen můj Ludvík se vyznamenal. Nic mi nevyčítá a dokonce si našel lépe placenou práci. Abychom na ta zadní kolečka měli nějakou tu korunu!

Martina H. (63) let, Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
15.3.2023
Do existenčních potíží se může dnes dostat každý. Když se to stalo našemu Tomášovi, neváhala jsem ani na malou chvíli a peníze mu půjčila. Když za mnou můj milovaný vnuk Tomáš přišel s prosbou o půjčku, neváhala jsem a dala mu peníze. Všechny. Bylo to osmdesát tisíc. Vím, že to není moc, ale pro důchodce to je důležitá rezerva. Sliboval, že mi je budou se ženou Věrkou splácet. Zdálo se, že j
15.3.2023
Visí na svém manželovi jako liána, a ten ji přitom jen podvádí. Měla odejít hned! Teď je pozdě si stěžovat a brečet nad rozlitým mlékem. Moje dcera Ilona se o tom, že ji manžel podvádí, dozvěděla už po pěti letech. Místo toho, aby odešla, tak zůstala. S naiv­ní vírou, že Petr dodrží svůj slib a už to nikdy neudělá. Ten ji ale podváděl dál. A ona mu to vždycky odpustila. Přitom jsem tu byla já,
12.3.2023
Nezavolala, nepřišla a doma také nebyla. Naše rodinná kamarádka, vždy spolehlivá a dochvilná, se ztratila. Jako kdyby se po ní slehla zem! Nikdo nám nevěřil, že se muselo stát něco špatného. Museli jsme ji s manželem začít hledat samotní! Bylo to skoro jako v nějaké detektivce. Byla vlastně sama Naše sestřenice Tonička jednoho dne nepřišla na nedělní oběd. Byla to tradice už spoustu let a
10.3.2023
Manžel mi tvrdí, že jsem intrikánka, ale myslí to dobře, proto se na něho nezlobím. A co jsem tedy vyvedla? Zabránila jsem synovi, aby si vzal zlatokopku. Kolikrát za život asi tak můžete ženit syna... Když si to sedne, tak to může vyjít jenom jednou. Ne že bych mu přála nějaké turbulence v životě, které znamenají rozvody a sňatky, ale byla jsem nastražená, aby to jednou bylo. Chráním syna
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce