Domů     Naivně jsem uvěřila švagrovi
Naivně jsem uvěřila švagrovi

Pracoval v bance a já mu věřila. Víc než svým dětem i manželovi. Poradil mi, kam investovat úspory. Ze švagra se ale vyklubal obyčejnýsprostý zloděj!

Můj manžel neměl nikdy švagra rád. Manžel mojí sestry byl o něco mladší než ona, ale o hodně chytřejší. Alespoň to o sobě tvrdil a my neměli důvod pochybovat. Pracoval v bance a podle toho se oblékal.

Bez obleku a kravaty by snad nešel vynést ani koš se smetím! Dávala jsem ho manželovi za vzor.

Obdivovala jsem ho

„Koukni se na Bohouše, kam to dotáhnul. Vydělává dvakrát víc než ty, a ségru zahrnuje luxusem!“ V poslední době na mě čím dál častěji sedala špatná nálada.

V domácnosti bylo pořád něco rozbité, nábytek byl taky dost letitý a auto už pamatovalo snad první světovou. Toužila jsem po hezkém nábytku a nějakém malém autíčku jen pro sebe! Jenže, manžel se nepřetrhl.

Přesčasy zásadně nebral, a výplatu měl také stále stejnou. Nejhorší bylo, že mu to nevadilo. „Proč se pořád za něčím honit. Vždyť se máme dobře!“ krčil rameny a otvíral jednu lahev piva za druhou.

Jednou, když se setra zase chlubila novou kabelkou, neudržela jsem se a vylítla. Kdyby byla co k čemu, tak mi ten její Bohouš poradí, jak přijít k penězům. Určitě má přehled o všech těch investičních fondech a kdo ví, čemu, když pracuje v té bance!

Ukázal mi zázračné grafy

Sestra mě překvapila. Dokonce se mi omlouvala! Prý netušila, jak jsme na tom špatně. Promluví si s manželem a pošle ho za mnou, aby mi pomohl! Bohouš na sebe nenechal dlouho čekat.

V dobře padnoucím obleku a naleštěných polobotkách se usadil ke stolu, a z kožených desek začal tahat jeden papír za druhým. „Tady je spoření, tady investice a tady něco úplně nového.

Máme produkt, který ti vydělá za rok trojnásobek toho, co tam vložíš!“ líčil a oči mu při tom svítily jako nějakému mlsnému kocourovi. Asi se mi rozsvítily taky, protože když jsem sahala po tom jeho zázračném letáku, chytil mě za ruku a spiklenecky zašeptal:

„Nesmíš o tom nikomu říct. Ani manželovi ne. Víš, jak mě nesnáší!“ Nařídil mi přísně a teprve když jsem přikývla, leták mi půjčil. Hned mi začal vysvětlovat, co která tabulka znamená a proč některý graf stoupá a jiný klesá. Vůbec jsem tomu nerozuměla.

Byla jsem naivní

Bohouš mluvil tak přesvědčivě! Úplně mě uhranul. Tajně jsem vybrala všechny naše úspory. Rovných dvě stě tisíc! Byly určené na stáří a s manželem jsme se dohodli, že na ně nesáhneme. Že jsou pro toho, kdo zůstane po smrti toho druhého sám.

Peníze jsme měli na knížce a tu nikdo nekontroloval. Také proč. Nic na ní nepřibývalo ani neubývalo. Bohoušovi jsem celý obnos předala. Jen tak, v obyčejné obálce. Ani jsem si nenechala od něho nic podepsat. Vůbec mě nenapadlo, že bych o ně mohla přijít.

Viděla jsem jen ten slibovaný zisk. To bude Ludva koukat! To se bude divit, jakou má šikovnou ženušku!“ říkala jsem si v duchu.

Všechno bylo tajné

Bohouš strčil obálku penězi ledabyle do kapsy saka a ujistil mě, že nebudu litovat. Prý i on brzy zbohatne. „Mám v tom majlant, ale výsledek bude stát za to! Jen musíš být trpělivá a rok počkat! A nezapomeň mlčet, jako hrob! Ne aby ses někomu chlubila!

Je to tajný produkt pro pár vyvolených,“ pohrozil prstem a odběhl zpět do té své banky. Stála jsem před jejím vchodem a kochala se nadějí na rychlé zbohatnutí. Byla jsem v tu chvíli Bohoušovi tak moc vděčná! Umínila jsem si, že mu za to něco koupím.

Nějakou dobrou whisky nebo tak něco. „Martinko, kde máme tu naší vkladní knížku, nevíš?“ zeptal se nečekaně, snad ani ne za týden, můj muž. Netrpělivě otvíral jeden šuplík za druhým. Nechápavě jsem se na něho podívala, co to provádí. Proč se mě ptá?

K čemu potřebuje, z ničeho nic, vkladní knížku, o kterou se celé roky nezajímal? Na kterou si ani nevzpomněl?

Okradl nás všechny

Ludva si ale trval na svém. „Chci vidět tu knížku. Tak rychle, kde je?“ zvýšil hlas, no spíš pořádně zařval. Musela jsem s pravdou ven. On neřekl vůbec nic, jen ztěžka usedl do křesla a chytil se za hlavu. Sesypal se jako hromádka neštěstí.

Tak zdrchaného jsem ho ještě nikdy neviděla. „Já to tušil, že jsi něco provedla. Jsme na mizině. Ty prachy už nikdy neuvidíme! Pro toho tvého švagříčka si dneska přišla domů kriminálka. Podváděl a defraudoval! Vymýšlel si nesmysly! Okradl spoustu lidí.

No a tebe taky,“ zasyčel a potom se skoro rozbrečel. Zavolala mu to moje sestra, když jsem jí nebrala telefon. Prý mi to má vyřídit! Manžel měl pravdu. Peníze nám Bohouš nevrátil. Neměl z čeho! Zůstaly po něm dluhy a rozvodový papír.

Sestra byla na mizině stejně jako já. Jen můj Ludvík se vyznamenal. Nic mi nevyčítá a dokonce si našel lépe placenou práci. Abychom na ta zadní kolečka měli nějakou tu korunu!

Martina H. (63) let, Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3