Domů     Plyšový medvěd mě děsí
Plyšový medvěd mě děsí

Celý život jsem racionálně uvažující člověk. Na duchy ani jiné tajemné bytosti nevěřím. Ale od té doby, co vnučka dostala od neznámé ženy plyšového medvěda, se dějí podivné věci.

S mým mužem Romanem jsme se seznámili kdysi dávno na tanečních. Byla to láska takříkajíc na první pohled. Rok poté jsme se vzali a v dalších pěti letech se nám narodily dvě děti – dcera Anežka a syn Karel.

Na rozdíl od Karla, který je tak trochu bohém a nemá nikde stání, Anežka se vdala hned po vysoké škole. Se svým manželem Janem už mají jednu dceru – moji vnučku Simonku, kterou já i můj muž nade všechno zbožňujeme.

Rádi a často ji hlídáme – hlavně já, protože jsem v předčasném důchodu a mám tak spoustu volného času.

Veselá holčička

Simonka je velmi společenské dítě. Nestydí se a je velmi upovídaná. Nikdy se za mě neschovávala. Právě její povaha z ní dělá šťastné dítě. Když potkáme sousedku, vnučka se klidně zastaví a prohodí s ní pár milých slov.

Kdo ji zná, tak ví, že se s ní nebude nudit. Někdy si skoro říkám, jestli by neměla být trochu více zdrženlivá, opatrná, nerada bych, aby se nedej bože nechala někým cizím na ulici zlákat.

Společné procházky

S malou vnučkou chodíme často na procházky k řece nebo do parku. Jsme schopné strávit tam i půl dne. Simonka si vezme kolo a vždy jede kousek přede mnou. Loni na podzim byl park naším téměř denním útočištěm, protože jiné využití v dnešní době zkrátka není.

A právě při jedné z našich procházek pomohla má vnučka jedné starší paní, která upadla a nemohla vstát.

Dárek za její pomoc

Simonka se ode mě při té naší procházce hodně vzdálila, protože slyšela nějakou paní, která volala o pomoc. Jelikož měla kolo, jela bez mého souhlasu k místu, odkud volání přicházelo. Ležela tam starší paní, které se nedařilo postavit se na nohy.

Než jsem k nim došla, Simonka jí pomohla vstát. Za její pomoc neznámá žena darovala vnučce plyšového medvídka, čehož jsem si v ten okamžik vůbec nevšimla. Než jsem u ní byla, Simonka si ho stihla strčit do batůžku. Paní na mě ani nepočkala a vydala se jinou cestou pryč.

Podivná stařenka

Když jsem vnučku dohnala, nejprve jsem jí vynadala za to, že na mě nepočkala. Hned vzápětí jsem ji ale musela pochválit, že staré paní pomohla. Když jsem se otočila směrem, kterým paní odešla, nebyla po ní ani stopa.

Přišlo mi to divné, protože nešla tak rychle, aby se mi ztratila z dohledu. Ale víc jsem nad tím nepřemýšlela. Se Simonkou jsme dokončily naše obvyklé kolečko parkem a vydaly jsme se domů.

Nový „kamarád“

Simonka si hned zalezla do pokoje. Já mezitím připravila kakao a koláč a pak jsem jí šla říct, aby si šla umýt ruce. Vešla jsem do jejího pokoje a uviděla ji, jak sedí na posteli směrem k oknu a povídala:

„Ty jsi tak krásný méďa, budu ti říkat Kulich.“ Simonka měla hodně plyšových hraček, ale tenhle medvěd mi byl neznámý. „Co to máš?“ zeptala jsem se. „To mi dala ta stará paní jako poděkování, že jsem jí pomohla,“ odpověděla mi vnučka.

Nepříjemný pocit

Vzala jsem medvěda do ruky a v tu chvíli mi po zádech přejel mráz. Neměl zrovna veselý výraz. Nelíbil se mi. Nevím proč, ale probouzel ve mně nepříjemné pocity a strach. Vnučka z něj však byla nadšená, a tak jsem neměla to srdce jí ho sebrat. Od toho dne nosila Simonka medvěda všude s sebou.

Přesunul se z místa

Jednou, když šli vnučka a můj muž ven jen spolu, nechala Kulicha doma. Posadila ho v obýváku na gauč. Já vařila hned vedle v kuchyni. Najednou se zničehonic televize sama zapnula. Ale nenaskočil jediný program. Běželo jen zrnění.

Snažila jsem se televizi naladit, ale nešlo to, tak jsem ji znovu vypnula a šla jsem dál vařit. Než jsem došla do kuchyně, situace se opakovala. Začínalo mě to děsit. Navíc se mi zdálo, že se plyšák o pár centimetrů pohnul. Sama jsem věděla, že to není možné. Vždyť je to plyšák, říkala jsem si.

Nic nefungovalo!

Nachystala jsem maso, abych ho dala péct do trouby. Jenže pokaždé, když jsem troubu zapnula, tak se po pár vteřinách sama vypnula. Zkoušela jsem to snad stokrát. Chtěla jsem maso osmažit, ale ani plotýnka se nechytala.

Napadlo mě, že si uvařím kávu a chvíli počkám. Bohužel, ani rychlovarná konvice nefungovala. Vztekle jsem si šla sednout na gauč.

Má skryté schopnosti?

Lekla jsem se, protože plyšák byl na zcela jiném místě než kam ho vnučka umístila. Nebylo pro to žádné racionální vysvětlení. Nechápala jsem to a děsilo mě to. V tu chvíli se zničehonic otevřela všechna okna v přízemí. Běžela jsem je pozavírat.

Vtom se vrátili manžel s vnučkou, která hned běžela do pokoje, odkud si přinesla Kulicha. Ničemu jsem nerozuměla – vždyť byl ten medvěd přece v obýváku! Později toho dne mi Simonka pak pošeptala, že jí ta stará paní řekla, že je méďa kouzelný.

Já na pohádky sice nevěřím, ale jak se zdá, v tomto případě asi budu muset udělat výjimku.

Jaroslava D. (58), severní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.9.2023
Její tragická smrt mnou otřásla. Když mi bylo nejhůř, přišla za mnou ve snu, aby mi řekla tu úžasnou novinu, že se vrátí mezi nás. Měla jsem úžasnou sestru, kterou jsem moc milovala. Jmenovala se Jana. Byla starší o šest let. Po smrti maminky se o mě hodně starala. Díky ní jsem překonala nelehkou pubertu a rozchod se svou první láskou. Byly jsme zkrátka jedna duše. Na lásku štěstí neměla
21.9.2023
Říká se, že boží mlýny melou, někdy to ale dlouho trvá. A cenu pak zaplatí i nevinní lidé. Kamarádka ve svých snech odhalila dávný zločin! Moje kamarádka Petra je hodně citlivou ženou. Má to tak odjakživa. Znám ji od svého mládí, byly jsme spolužačkami na gymnáziu. Tam se z nás staly nerozlučné kamarádky. A i když se pak naše cesty po střední škole rozešly, dál jsme se pravidelně vídaly a často
17.9.2023
V těch místech jsem nikdy nebyla, dovedl mě tam můj pes na procházce. Najednou se z mlhy vynořil starý kříž a po něm těžce zraněný voják. Plazivá nenápadná cestička to vzdala a brzy se ztratila v lese. Kousek dál byl malý železný most a pod ním se třpytila stuha napůl vyschlého potoka. Bylo tu ticho jako v hrobě, nikde nikdo. Už jsem se chtěla zastavit a obrátit se na zpáteční cestu, když v tom
17.9.2023
Byla to kouzelná skála, kde se děly zázraky vždycky. Dodnes v to místní lidé věří. Žil v ní poustevník, který léčil lidi. Ta energie tam asi zůstala dodnes. Onemocněla jsem, však už jsem nebyla nejmladší. Přesto jsem doufala, že si paní s kosou dá ještě načas. Přichystala si na mě rakovinu. Můj zdravotní stav se rychle horšil. Nemohla jsem si dovolit odejít, moji staří rodiče stále ještě žil
16.9.2023
Odjeli jsme se ženou na dovolenou, i když byla nemocná. Na schodišti hotelu jsem objevil vzácnou vázu. Za její záchranu jsem si přál zázrak. Měli jsme smůlu! Týden před dovolenou si manželka hnula se zády. Pracovala jako rehabilitační sestra v lázních, když se pokusila jednoho z pacientů, který padal ze stolu, zachránit. Plánovaná dovolená na Azorských ostrovech byla v ohrožení. Chtěli jsme
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě