Domů     Nechávám se vydržovat
Nechávám se vydržovat

Přestalo mě bavit posluhovat manželovi, dětem i psovi. Rozhodla jsem se myslet konečně na sebe a mít se dobře. Ať se o všechno starají ostatní. Odpočívám, lenoším a nechávám se vydržovat!

Vlastně mě na ten bláznivý nápad přivedl jeden starší film. Krasavice ve sporém prádle obluzovala nějakého obstarožního milionáře, a ten jí splnil všechno, na co jen pomyslela! Ona mu za to poskytla nějaké to potěšení a potom už ani to. Jen dupala nožkou a poroučela si!

Záviděla jsem televizní krasavici

„Ta se má,“ pomyslela jsem si závistivě. Ta ženská byla můj pravý opak. Já musela od rána do večera jen pracovat. V zaměstnání mě jen využívali. Snad všichni moji kolegové, i ti o hodně mladší, měli daleko větší plat, než já.

Moje pracovní náplň nabobtnala do neuvěřitelných rozměrů. Odešel kolega? Já jeho práci zdědila. Za nic. Onemocněl někdo? No, kdo myslíte, že ho musel zastoupit? Domů jsem se vracela ze špitálu úplně vyčerpaná.

Práce v kuchyni, ve vedru a páře, prostě nebyla žádná procházka růžovým sadem. Doma na mě čekala halda prádla a také nádobí, protože manžel nedůvěřoval kuchyňské myčce. Nebo spíš mi ji nechtěl z úsporných důvodů koupit. Skoro jsem se za to styděla. Byla jsem snad jediná, kdo ji neměl!

Nic mě netěšilo

Ani vnoučata už mě netěšila jako dřív. Oba kluci byli v pubertě a z kdysi mnou nejmilovanější vnučky se stala taková ta emo podmračená holka. Neusmála by se, ani kdyby ji člověk lechtal na pupíku. Prostě, kam jsem se podívala, nikde žádná radost.

A do důchodu celkem daleko. Sledování televize bylo mojí jedinou útěchou. Bavily mě hlavně detektivky a to, že jsem se zabrala do romantického filmu, byla vlastně náhoda.

Než jsem si uvařila svoji oblíbenou kávu, začali dávat příběh, který z gruntu změnil můj život. „Ta se má,“ povzdychla jsem si toho večera už poněkolikáté. Ale tentokrát jsem myšlenku rozvedla do všech detailů.

„Nejsem tak hezká, mladá a štíhlá, jako hlavní hrdinka. Nemám za muže milionáře a taky nežiji nějaký hollywoodský sen. „Jsem prostě obyčejná ženská!“ ale moje druhé já hned oponovalo: „Taky si zasloužíš trochu toho štěstí. Jen musíš být chytrá a nehrát si věčně na chudinku!“

Předstírala jsem nemoc

Musel jsem si přiznat, že na tom něco bylo. Já si opravdu jen stěžovala, ale něco měnit jsem byla moc líná. Pohodlná. Zajetá ve svém stereotypu. „Takhle to dál nejde!“ vykřikla jsem nahlas, až se můj věčně klimbající manžel vzbudil.

Vyskočil z křesla, ani mi nepopřál dobrou noc a zmizel v ložnici. O chvíli později už jsem slyšela jen jeho hlasité chrápání. Než skončila ta sladkobolná romantika, měla jsem vymyšlený plán. I já se nechám vydržovat! Rozmazlovat a trochu i litovat.

Jinak to nešlo! „Toníčku, pomoct,“ volala jsem na manžela co nejsladším hláskem hned ráno, když mi zazvonil budík, že mám vstávat do práce. Přispěchal k mojí posteli a zatvářil se starostlivě. Zřejmě tušil, že dnes mu snídani nikdo nepřipraví.

Oznámila jsem mu, že mi není dobře. Že zůstávám v posteli! Bylo to něco nevídaného. Vždyť já nemarodila víc než dvacet let! Naposled, když jsem chytla od své tehdy malé dcery příušnice.

Všichni se mě snažili potěšit

Manžel byl vyděšený. Celý den dělal, co mi na očích viděl! Skoro jako v tom filmu. Já ale neměla dost. Moje lenošení sotva začalo! Druhý den jsem si prodloužila dovolenou na neurčito. Manžela jsem vyslala na nákup všeho, po čem jsem toužila.

Nové pyžamko a župánek. Všechno mi k mému velkému údivu koupil a k tomu přidal dokonce i pěknou bonboniérku! Byla jsem v sedmém nebi a hned si zařídila neschopenku. Na nervy. Ani jsem nemusela moc přehánět. Lékařka byla v mém věku a asi věděla, o čem mluvím.

A potom… Zůstala jsem doma na neplacené dovolené! Samozřejmě na přemlouvání manžela. Docela si zvyknul na moji přítomnost a také, ty snídaně jsem mu přece jenom občas připravila. Když mi bylo jako mimořádně dobře!

Nicnedělání mi náramně svědčí

Byla to nádhera. Peněz si dramaticky ubylo, ale já se měla jako královna. Dcera mi pekla dobroty. Syn mi přidělal dlouho vytoužené poličky a dokonce vymaloval. Manžel chodil na nákupy a dokonce se na stará kolena naučil i prát v pračce.

Objednal i myčku, nedůvěrou přestal trpět hned po té, co musel umýt hromadu nádobí od nedělního oběda. Uvařila ho u nás vnučka, která se nejen převlékla do normálních kalhot a trička, ale dokonce si i vyndala i kroužky z obočí, aby mě nerozrušila!

Já, v novém župánku, jsem si to plula bytem a rozdávala mdlé úsměvy. Jako aby všichni viděli moji snahu. „Mami, šetři se. Maminko, buď na sebe opatrná! Helenko, nesu ti kafíčko!“ ozývalo se ze všech stran. Byla jsem nadšená!

Hned jak to šlo, požádala jsem o předčasný důchod. O ten nejpředčasnější to šlo! Přece nebudu marnit život v zaměstnání. Teď, když se mohu nechat vydržovat!

Helena V. (61), Trutnov

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3