Domů     Bratrova smrt nás zničila
Bratrova smrt nás zničila

Byla jsem kdysi pyšná, že mám staršího bráchu. Užívali jsme si spokojeného dětství. Jenže pak se Roman úplně změnil a události nabraly rychlý spád.

Sedíme s Jindrou nad fotoalbem. Se zaujetím si prohlíží fotografie z mého a bratrova dětství. Dívám se na něj pokradmu a říkám si, jak je Romanovi tenhle kluk podobný. Objevil se u nás před měsícem. V ruce držel rodný list a tvrdil, že je Romanův syn.

Sotva dvacetiletý kluk, který nedávno vyšel z děcáku. Vypadal opravdu jako kopie mého bratra. Nebylo mu o moc víc, když zemřel.

Super brácha

Roman byl můj o rok starší bratr. Můj velký ochránce. Všude jsem se jím zaštiťovala. Před holkama ve školce i ve škole. Kryl mě i před rodiči, když jsem něco provedla. Byl to prostě úžasný kamarád, důvěrník a skvělý kluk. Dělal džudo, hrál na kytaru.

Byl veselý a měl spoustu kamarádů. Naši rodiče nás oba velmi milovali a mohli být na nás i docela pyšní. Pak se vše ale najednou změnilo.

Jeden malér za druhým

Nejdřív Romana postihla těžká puberta. Nejprve šlo o nějaké flámy a pozdní příchody. Pamatuji se, že se tehdy začaly u nás doma ošklivé hádky. Rodiče Romanovi nejprve domlouvali, pak se ale už dost zlobili a nakonec zakazovali a vyhrožovali. Nic nepomohlo.

Bratrovy pozdní příchody byly stále častější. Ale všichni to nakonec vzali jako něco přechodného. Zkrátka jako bouřlivou pubertu. A i když se naši zlobili a trápilo je Romanovo chování, jistě tajně očekávali, že se to brzy přežene.

Na chvíli se vzchopil

Pak nastala náhlá změna. Kolem Romanových osmnáctin, jakoby bratr skutečně dospěl. Našel si vedle školy nějakou brigádu. Chodil domů sice stále pozdě, ale střízlivý a přívětivý. Zdál se takový zodpovědný, rozvážný. Doma jsme si oddechli.

Můj bratr byl plnoletý a čekala ho maturita, kterou zdárně složil. Místo na školu, ale ihned nastoupil do továrny. Nikdo jsme to nechápali. A on se nám s ničím nesvěřil. Ani mně. Bohužel. Naše vztahy tehdy už nebyly zdaleka tak důvěrné jako v dětství. A pak přišel šok.

Na tři dny zmizel

Roman nepřišel několik dní domů. Nedal o sobě ani vědět. V práci si vzal dovolenou. Celá naše rodina prožívala neskutečné peklo. Přesto se otec bál oznámit jeho zmizení na policii. Aby mu snad prý nijak neuškodil.

Všichni jsme doufali, že někde přehnal nějaký flám. A tak jsme jen čekali a čekali.

Byl jako cizí

Byli jsme už na pokraji sil, když se konečně čtvrtý den objevil. Vypadal ale strašlivě. Pomalu bychom ho ani nepoznali. Zdrchaný a jakoby úplně jiný, cizí. Odmítal nám cokoli říct. Zalezl do pokoje a s nikým se nebavil.

Byli jsme tak šťastní, že vůbec žije a že přišel domů, že jsme mu nic nevyčítali. A nechali ho být. Jenže to byla asi velká chyba. Asi jsme se měli víc snažit. Roman se nám neustále vzdaloval. Čím dál tím víc.

Něco ho trápilo

Domů se chodil jen vyspat. Bylo vidět, že se něčím trápí, ale odmítal mi cokoli říct. Nevím, proč byl tehdy tak zaseknutý. Možná jsme to mohli společnými silami všechno zvládnout. On ale nechtěl. Občas byl úplně mimo. Dnes už vím, že tehdy začal fetovat.

Stal se závislý a řeč s ním žádná nebyla. Jediná matka se neustále snažila mu domlouvat. Chtěla, aby se choval jako dřív. Dost se hádali. Roman při těch hádkách dokázal být i hrubý a agresivní. Křičel, mlátil dveřmi, házel věcmi kolem sebe.

Vůbec jsme ho nepoznávali. No a pak se to stalo.

Zemřel až za dva dny

Zase se s matkou dohadovali. Seděla jsem ve svém pokoji a snažila se učit. Měla jsem zkouškové období. Byl krásný jarní den, slunce pražilo, ale u nás zuřila válka. Roman s matkou na sebe hrozně křičeli.

Najednou jsem uslyšela řinkot skla, šílený výkřik matky a pak ticho. Hrozné, děsivé ticho. Vlítla jsem do pokoje. Máma ležela na zemi v bezvědomí. A Roman? Ten nikde nebyl. Doběhla jsem k oknu. A zastavilo se mi srdce. Ležel na chodníku o čtyři patra níž.

Už se kolem něj sbíhali lidé. Žil ještě dva dny, ale k vědomí se už neprobral.

Krach celé rodiny

Tuto strašlivou tragedii jsme jako rodina neunesli. Otec neustále obviňoval matku, že se s Romanem jen hádala a hecovala ho, i když viděla, že není normální. Po smrti bratra se zjistilo, že fetoval. I když proskočil tím oknem, byl pod vlivem drog.

Otec od nás odešel. A máma se už nikdy nevzpamatovala. Několik let se ještě držela. K tomu, aby byla jakž takž v normálu, jí stačila sedativa. Pak se ale zhroutila a skončila nadobro na psychiatrii. Zemřela před sedmi lety.

No a já jsem se vdala, založila rodinu a celý život dávám bratrovi za vinu, že nás, pozůstalé, úplně zničil. I za mnou jde jeho příběh jako stín, který mi nikdy nedá klid.

Hledali jsme pravdu

Dlouho jsem nemohla pochopit, proč se z mého milovaného bratra stal feťák, který se zabil skokem z okna. A pak přišel Jindra. Také toho moc nevěděl. Jen to, že jeho matka zemřela při porodu. Doufal, že tedy objeví alespoň svého otce.

To, že také nežije ho dost sebralo. Strávil téměř celý svůj dosavadní život nejprve v kojeňáku a pak v různých dětských domovech. Byl jak vyplašené ptáče, které vyhodí z hnízda. Zřejmě čekal odněkud nějakou pomocnou ruku. Nabídla jsem mu ji. Nakonec jsem jeho teta.

Střípky jednoho příběhu

Podařilo se nám zjistit, že Roman a Jindřiška spolu chodili. Ona sama vyrůstala v dětském domově. Otěhotněla a bratr se rozhodl, že se o ně postará. Pak ale nastaly komplikace při předčasném porodu a Jindřiška zemřela. Roman to zřejmě neunesl.

Dal souhlas k adopci a Jindra, když se v porodnici vylízal z nejhoršího, putoval do kojeneckého ústavu. Dnes už má sám svoji rodinu. Ale pouto mezi mnou a bráchovým synem trvá dál.

Zuzana F. (49), jižní Morava

Další článek
reklama
Související články
11.12.2023
Klára byla hýčkaná, obdivovaná, já byla upozaděná a ještě jsem se o ni musela starat. Sestra se měla v životě lépe, přesto nepřežila. A já se zase musela postarat. echci ji pomlouvat. Jen přibližuji, že jsme zkrátka neměly milující sourozenecký vztah, takže jsme asi ani jedna neočekávaly, že ta druhá pomůže, pokud bude třeba. Klárka se narodila tři roky po mně. Protože jsem byla starší, tak jse
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte