Domů     Vrátit peněženku byla chyba
Vrátit peněženku byla chyba

Poctivost se někdy nemusí vyplatit. Zvlášť, když jde o nalezenou peněženku s větším obnosem peněz! Místo poděkování jsem se dočkala jen výhrůžek a obviňování.

Doma mě vždycky učili, že mám být pravdomluvná a poctivá. Ve stejném duchu jsme vychovala i svoje tři děti a později i vnoučata. Přesto jsem se dočkala nevděku a křivého obvinění. Toho dne, kdy jsem peněženku našla, jsem se necítila dobře. Všechno mě bolelo a ráno sotva vstala z postele.

Chtělo se nám utrácet

„Prosím tě, kup si nějakou pořádnou mast na bolest kloubů!“ nabádal mě manžel a dodal: „Pořád na sobě jen šetříš. Třeba by ti nějaký ten gel pomohl!“ Já všem těm reklamám na předražené zázračné kapsle, masti a vitamíny moc nevěřila, ale přece jen. Co kdyby?

Naděje umírá poslední… Po obědě jsme se proto s manželem, místo na obvyklou vycházku, vydali směrem k bankomatu. Chtěli jsme vybrat pár korun, či spíš pár tisíc korun, a utratit je tentokrát nejen za jídlo, ale také v lékárně.

„Když už tam budeme, koupím si pořádný šampon na tu svoji plešku. S kofeinem! Prý pomáhá!“ plánoval manžel a já zase měla zálusk na zaručeně účinný krém proti vráskám. Měl nahradit i plastiku… Prostě, nějak nás popadla rozhazovačná nálada.

V peněžence byly i karty

U bankomatu byla fronta a tak jsme se rozhodli zvolit jiný. Bylo hezky a svítilo sluníčko. Tak proč nespojit příjemné s užitečným, a neprojít se hezky na zdravém vzduchu.

Ušli jsme sotva pár metrů, když se manžel zastavil a mlčky zíral před sebe do nějakého křoví. Nic neříkal, ale ani se nehýbal. „Co tam vidíš?“ ptala jsem se ho zvědavě. Předpokládala jsem, že pozoruje nějaké zvíře a nechce ho vyplašit. Že by tam byl ježek?

Nebo něco exotičtějšího? Před pár lety se v našem městě zaběhnul nějaký obří leguán a my ho pomáhali hledat. Našel se na stromě a nechtěl slézt. Hned jsem si na to vzpomněla! „Tomu nebudeš věřit.

Leží tady peněženka a notně tlustá!“ líčil udiveně, jakoby našel právě nějaký zlatý poklad. Peněženku jsem sebrala a prohlédla. Byla to taková ta pánská malá peněženka. V ní několik platebních karet a dokonce i občanský průkaz. Místo papírových peněz jen pár drobných.

Těšila jsem se na reakci

„Musíme ji odevzdat, je na to zákon,“ řekl manžel, ale já navrhla, abychom ji odvezli jejímu majiteli. Podle té občanky bydlel hned pár kilometrů ve vedlejší vsi. Souhlasil celkem ochotně, až mě to udivilo.

Důvod jeho rychlého souhlasu mi došel hned po příchodu domů. V televizi dávali hokej! „Jeď sama, jsem z toho nakupování úplně vyčerpaný!“ tvrdil. Bylo mi taky trochu na omdlení. Ale spíš z toho, kolik jsme utratili, než z pobíhání po obchodech.

Za účet v lékárně bychom pořídili oba nové boty! Měla jsem na sebe vztek. Vyčítala jsem si svoji chvilkovou marnotratnost. Myslela jsem, že mi dobrý skutek zvedne náladu a tak jsem se docela těšila, až peněženku odevzdám majiteli. Až mi začne nadšeně děkovat. Až uvidím, jakou má radost!

Nebyl vděčný

Jeho bydliště jsem našla snadno. Bydlel v hezkém domku se zahrádkou a hned po mém prvním zazvonění u branky mi přišel otevřít. Když uviděl v mojí ruce peněženku, okamžitě po ní natahoval ruku. K mému údivu nepoděkoval. Dokonce se na mě zle zamračil!

„Tak kolik chcete?“ zeptal se a vytrhnul mi šrajtofli z ruky. Byla jsem z něho úplně v šoku. „Jak to myslíte? Našla jsem vaši peněženku a přijela jsem ji vrátit.“ On ale nedbal: „Jen se nedělejte. Ukradla jste mi jí z kapsy a teď budete chtít nálezné!

No, jak tak koukám, chybí tisícovka. Možná jsem tam měl i dvě, teď si zrovna nevzpomínám. „Cože, chcete říct, že jsem vás okradla?“ ptala jsem se toho nezdvořáka a nevěřila vlastním uším. To mám za všechnu svoji poctivost? On se jen na mě výsměšně koukal. Jako že mě prokouknul!

Poučení mě přišlo draho

To jeho mlčení a ten jeho pohled mě naštvaly snad víc, než kdyby mi nadával. Strhla jsem z ramene kabelku a skoro poslepu nahmatala peněženku. Do očí se mi totiž draly slzy z té nespravedlnosti.

Vytáhla jsem dvoutisícovku a plácla mu ji na jeho nechutně chlupatou hruď. Byl v té zimě jen v tílku, z kterého se mu draly chomáče šedivého porostu. Nyní bylo na něm, aby se divil. Zůstal jako opařený a neříkal vůbec nic.

Otočila jsem se na podpatku a odkráčela k autu. Až vsedě jsem se úplně rozklepala. Nemohla jsem pochopit, co mě právě potkalo. Přísloví: Pro dobrotu na žebrotu, přímo v přímém přenosu!

Cestou mě hořkost přešla, a když jsem konečně zaparkovala před domem, musela jsem se skoro smát. Utratila jsem spoustu peněz, ale nebylo to zbytečně. Jednou mi to muselo dojít. Příliš poctivosti se nevyplácí!

Iva B. (61), Ostrava – Poruba

reklama
Související články
5.3.2024
Při posledním nákupu v supermarketu jsem viděla něco, s čím si nevím rady. Narazila jsem tam na snachu, jak se ručku v ručce prochází mezi regály, ale ne s mým synem. Vím teď jistě, že Magda mému synovi zahýbá. Viděla jsem ji na vlastní oči, jak se vodí za ručičku s jiným chlapem. Měla jsem je vyfotit nebo se na ni hned vrhnout. Nyní mi totiž do očí tvrdí, že jsem zaujatá, vymýšlím si a že mám
4.3.2024
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj pozemek. No nazdar. Sousedka, jedovatá jako vitriol. „Mát
4.3.2024
Všichni jsme toho proutníka, který svedl mou sestru, odsoudili. I v cizině měl ženu a dvě děti. Nechápu, jak jsem mohla udělat stejnou chybu? Moje sestra Anička byla moc hodná holka. Po střední škole nastoupila do firmy plné mužů. Práce ji tam bavila a celkem slušně vydělávala. Po roce si našla vlastní byt, kam se z rodného domu odstěhovala. Od té chvíle k nám jezdila každý druhý, třetí víke
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut