Domů     Milovaný vnuk kšeftoval s drogami
Milovaný vnuk kšeftoval s drogami

Vždycky jsem měla své děti pod kontrolou. Dbala jsem na to, aby byly dobře vychované. Stejně tak přistupuji i k vnukům. Jejich problémy mi nebudou nikdy lhostejné.

Můj nejstarší vnuk Martin byl vždycky vzorem všech. Byl to rozumný, spolehlivý chlapec, který nikdy nešidil studování. Není divu, že se po střední škole dostal na vysokou v Praze. Našel si spolubydlení s kamarády, a tak se konečně osamostatnil. Vypadalo to skvěle, snacha i syn nadšeně hlásili, jak se náš Martin zabydlel.

Dařilo se mu dobře

Měl pokoj sám pro sebe a dokonce si našel i brigádu, která mu vynášela. Jeho pokoj vypadal prý skutečně nádherně a dárky, které nám vždycky během příjezdu domů přivezl, nás ubezpečovaly o tom, že se mu skutečně daří.

Byla jsem zvědavá na to jeho snové království, které si vytvořil. Znala jsem dobře jeho plány, vždyť to byl můj prvorozený vnuk, a já si ho užívala ze všech nejvíce. Měli jsme mezi sebou nádherný vztah, který se nikdy nezměnil.

Pozvání do Prahy

Nedočkavě jsem čekala, až mě pozve do Prahy a spolu si naplánujeme návštěvu divadla, procházku noční Prahou a můj drahý vnuk mi dokonce slíbil wellness na má bolavá záda a nohy. Prý jako dárek k mým sedmdesátinám. Moc jsem se na ten společný víkend těšila.

Konečně přišla ta chvíle. Čekal na mě na nádraží, projela jsem se metrem a pak tramvají a také kousek autobusem. Měla jsem pocit, že jedu napříč republikou, jak daleko to bylo.

Luxusní bydlení

Na okraji Prahy, kde sídliště už vůbec nevypadalo jako naše hlavní město, mě vedl do vysokého činžáku. Byt byl velký a světlý, na to, že se o něj starali tři muži, jsem musela ocenit, jak čisto a uklizeno kluci měli. A také, s jakým vkusem byl zařízený.

Na mě sice příliš moderně a stroze, byl to takový severský styl, leč hezky a pohodlně. Pokoj mého vnuka byl skutečně luxusní. Dlouhé tmavé závěsy stínily okna, které zakrývaly výhled ven. Bylo v něm ale až neskutečné horko.

„Proč tu, Martine, tak šíleně topíš?“ zeptala jsem se. Vnuk býval vždycky otužilý sportovec a neměl rád přetopeno. Vždycky mi to vyčítal. A najednou takový hic? Odpovědi jsem se ale nedočkala, jen jakéhosi tichého zamumlání.

„Dáš si čaj?“ Optal se mě vzápětí, jako by chtěl moji otázku zamluvit. Přešla jsem ji tedy, a nadšeně kývla na souhlas, a začala jsem z tašky vytahovat štrúdl a řízky, které vnuk vždycky miloval.

Zvědavost byla silnější

Zatímco dělal můj oblíbený mátový čaj, prohlížela jsem si byt do těch největších podrobností. A nedalo mi, abych nenakoukla do šuplíku jeho pracovního stolu a také do diáře, co tam ležel. Nakonec jsem si všimla kabelu, vedoucího z malé nenápadné skříně.

Ten mě zaujal. Od čeho asi tak může být? Nedalo mi to, abych do skříňky nenahlédla. Jak jsem ale otevřela dveře, vyhrnulo se na mě místo prádla oslňující světlo a smrtící teplo. Až jsem uskočila. Pak jsem udiveně a s velkou zvědavostí nahlédla.

Zůstala jsem stát v němém úžasu s hlavou ve skříni. Nemohla jsem uvěřit svým starým očím. Spatřila jsem velké děsivé tajemství svého vnuka, které jsem nikdy vidět neměla.

Vnukovo tajemství

Maličká a do té chvíle celkem nenápadná skříňka skrývala záhon konopných květenství. Můj vzorný a slušný vnouček, kterého jsme dávali všem za příklad, pěstoval ve skříni marihuanu!

Zírala jsem fascinovaně, jaký má chlapec ve své zahrádce systém. Malé lampičky dodávaly rostlinám potřebné teplo a světlo. Můj vnuk tu pěstuje drogy! „Můj Bože!“ vydechla jsem.

Zkusila jsem domluvu

Nevěděla jsem, co dělat. Nemohla jsem přeci udat vlastního vnuka! Čekala jsem, jak mi vše vysvětlí. Na jeho pohledu bylo ale jasné, jak není vůbec šťastný, že jsem se o jeho tajném zahradničení dozvěděla.

Už mi bylo jasné, odkud se berou ty jeho dobře vydělané peníze a co znamenala ta jeho brigáda. Káravě jsem mu stále dokola připomínala, do jakých problémů se může dostat. Nakonec se snad i zdálo, že se mnou souhlasí a že s tím skončí.

Doufala jsem, že si má slova vezme k srdci. Nikomu jsem nic neřekla. Mlčela jsem jako hrob, v duši děsivé tajemství. Věřila jsem mu.

Byla jsem naivní

Když jsem k němu přijela krátce nato podruhé, skříň zmizela. Byla jsem ráda, že se jí zbavil a byla jsem přesvědčena, že na společné tajemství brzy zapomeneme. Až později jsem si uvědomila, jak špatně jsem svého vnuka odhadla.

Nejenže skříň umístil jinam a pěstoval konopí dál, ale dokonce si pronajal garáž, a ta ve svých útrobách skrývala hned sedm takových skříněk z vetešnictví.

Naději neztrácím

Brzy se na vnukovo kšeftování přišlo a nyní si musí odpykávat svůj trest. Jeho rodina se od něho odvrátila. Já si ale dávám za vinu, že jsem nezasáhla hned, jak jsem se o jeho zahrádce dozvěděla. Třeba se to dalo ještě zachránit.

Chodím za vnukem do vězení, jak jen to je možné. Aby věděl, že není sám. Věřím, že se tentokrát ponaučí. A až se vrátí, vezmu si ho k sobě. Musí při něm někdo stát, jedině tak má šanci svůj život změnit. Říkají mi, že jsem naivní, ale já tomu nevěřím.

Společně nad jeho problémem zvítězíme. Vím, že vysokou školu už nedostuduje, ale práci si jistě najde a jednou se z něho stane určitě skvělý manžel a zodpovědný otec rodiny.

Alena K. (73), střední Čechy

Předchozí článek
reklama
Související články
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
30.11.2023
Jak asi vypadá naše teta Anna? Znala jsem ji jen z fotografií, protože se s mámou kdysi pohádala a od té doby spolu nemluvily. V naší rodině panoval rozkol jako hrom, v hlavní roli s tetou Annou. Když jsem se kohokoli, babičky, dědy nebo třeba strejdy Tondy zeptala na tetu Annu, pokaždé opatrně zdvihli obočí, vzdychli si a zanaříkali: „No jo, to je ta dávná, nešťastná věc.“ Nikdo se neobtěžo
22.11.2023
Kubíčkův vztah ke mně mi imponuje, i když mají jeho rodiče obavy, že to už přehání. Místo přítelkyně se zabydlel u mne – své milující babičky. Můj milovaný nejstarší vnouček byl vždycky moc hodný, tichý, slušný a mluvil jen spisovně. S manželem jsme si říkali, že ho dcera se zetěm dobře vychovali. Když dostudoval a začal pracovat, byli jsme rádi, že z domova nikterak nepospíchal. A nás, prarodi
21.11.2023
Moje sestra Renata byla vymodlené dítě, narodila se, když mně bylo 14 let. Neměly jsme k sobě vztah, ačkoli jsem se musela postarat. Byla divoká, někdy i zlá. Stále to ale omlouvám tím, že se narodila rodičům později a moc si je, bohužel, neužila. Proč jsem si to ale měla odtrpět já? Když mi bylo osmnáct let, odstěhovala jsem se od rodiny. Chodila jsem tehdy s Markem, který bydlel ve větším rod
18.11.2023
Byla mi vždy vzorem. O hodně chytřejší, hezčí a úspěšnější. Potom ji okouzlil charismatický muž a vyloudil z ní veškerý majetek včetně bytu. Už od dětství jsem k ní vzhlížela. A taky se ji snažila napodobovat. V mých očích byla vždycky dokonalá, nejlepší sestra ze všech! Měla jsem totiž ještě další dvě. Také jsem je měla ráda, ale Jiřinu jsem prostě zbožňovala. Pečovala o manžela Tatínek
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku