Domů     Dobře vím, že dcera dělá chybu!
Dobře vím, že dcera dělá chybu!

Zprvu slušný a sympatický muž nám dlouho tajil svoji temnou minulost. Ve vězení si odpykal dlouhé roky! Nyní společně s dcerou vychovává moje tři vnoučata.

Být sama s třemi dětmi je hodně těžké. Nejen kvůli nedostatku peněz! Dcera ovdověla, když bylo jejímu nejstaršímu synovi necelých pět let. Manžel jí tragicky zahynul při autonehodě. Myslela jsem tenkrát, že tu obrovskou ztrátu nepřežije. Měli se moc rádi!

Rozestavěný domek na hypotéku, tři malé děti a časově náročná práce zdravotní sestřičky. Moje Markétka nevěděla, co dřív a já také ne!

Dlouho byla na všechno sama

Snažila jsem se samozřejmě se vším pomoct. Dokonce jsem odešla do předčasného důchodu, abych byla dětem po ruce, ale manžel jí moc chyběl. I po letech se rozplakala, když o něm mluvila. Prožili jsme spolu hodně těžkých let.

Kluci vyrostli a naštěstí byli hodní, žádní zpovykaní puberťáci, jako jejich vrstevníci. Nekouřili ani nefetovali. Byla jsem přesvědčená, že vše zlé už máme za sebou. Jenže, mýlila jsme se a docela hodně! „Mami, nepřišla bys večer pobýt?

Někam jdu…“ zeptala se jednou dost váhavě dcera. Hlídat už kluci nepotřebovali, ale pro klid vždycky chtěla, abych byla s nimi. Tón v dceřině hlasu dával tušit, že tentokrát nejde jen s kamarádkami na večeři, nebo někam do fitka. Tušila jsem, že tentokrát má dcera úplně jiný, nový důvod!

Svatbu si nenechala vymluvit

„No jo, máš pravdu,“ přisvědčila a pokračovala: „Mám rande! Poprvé po dvanácti letech!“ Úplně se mi zatajil dech. Takové štěstí. Markétka si konečně někoho našla! Vždyť už by si zasloužila mít nějakého spolehlivého partnera.

Byla pořád jen sama s dětmi… Z rande se vrátila nadšená. Stále jen básnila o svém Petrovi. Jak je milý, sympatický, krásný…Prostě dokonalost sama! Jen když jsem se zeptala na jeho zaměstnání, trochu posmutněla: „No, zatím je nezaměstnaný, ale něco si hledá.

Oni ho prý nikde nechtějí vzít…“ Nechápala jsem proč, ale odpovědí mi bylo jen rozpačité pokrčení ramen. Měsíce ubíhaly jako voda a já se konečně měla seznámit s dceřiným nastávajícím. Chystala totiž svatbu! Dcera si ji nenechala vymluvit! „Petr na tom trvá.

Prý nebude s nikým žít na psí knížku. Je tak trochu staromódní!“ omlouvala mého skoro zetě dcera, když jsem vyjádřila údiv. Na co zbytečně utrácet!

Sousedka ho prolustrovala

Ani kluci nebyli z chystané veselky nadšení. „Babi, nám se nelíbí. Má takové divné oči! A na mamku občas vyjede. Je to pruďas…“ líčil Tomáš, můj nejstarší vnuk a ti zbylí dva mu přikyvovali. Ani jeden neměl dceřina přítele rád! Bylo to divné. Moc divné!

Dcera ale nechtěla nic slyšet. „Veselka bude, ať se vám to líbí nebo ne!“ rozhodla a já jen mlčela. Nechtěla jsem jí přidělávat starosti. Ale přece jen mi to nedalo. Se svými obavami jsme se svěřila sousedce.

Byla sociální pracovnice a tak se v mnoha věcech vyznala. Chtěla jsem po ní jen radu, jak se Petrovi dozvědět něco víc, ale ona mě předběhla: „Já vám ho trochu proklepnu. Uvidíme, co se ukáže!“

Trvalo týden, než mi zazvonila na dveře. Tvářila se vážně, skoro tragicky! Lekla jsem se hned, jak ji uviděla.

Strávil mnoho let ve vězení

„Co se stalo?“ vyhrkla jsem ještě dřív, než si sedla ke stolu. Ona mi podala okopírovaný list nějakého papíru. Rozsudku! „Ten váš Petr byl dlouho zavřený. Za vraždu!“ řekla a pokračovala: „Nakonec z toho bylo jen neúmyslné zabití. Ale je to jedno.

Dostal dvanáct let, odseděl si polovinu a je v podmínce!“ Udělalo se mi mdlo. Co tomu řekne moje Markétka? Takové zklamání si nezaslouží! Sousedka ale ještě neskončila: „Nejhorší na tom je, že obětí byla Petrova žena! Zmlátil ji a ona upadla hlavou na topení.

Zemřela, než dorazila pomoc!“ Už jsme to nemohla poslouchat a běžela hned za dcerou. Měla jsem to přes celé město, ale byla jsem tam v cuku letu. Jako by mě vztek nadnášel! Otevřel mi Petr a netvářil se na mě moc přátelsky. Vlastně spíš úplně nepřátelsky!

Bojovně. Nebrala jsem si servítky a hned na něho vyjela: „No, pochlub se, kde jsi strávil tolik let? To se Markétce nebude líbit!“

Čekám, až se dcera umoudří

Křičela jsem a nebyla k zastavení. Moji lamentaci ukončila dcera: „Mami, já o všem vím. Péťa se změnil. Je z něho jiný člověk!“ Zmohla jsme se jen na mlčení. Nevěděla jsem, co na to říct!

Nechápala jsem, že moje dcera, ta hodná, milující a obětavá máma, chce přivést svým dětem domů kriminálníka! Chlapa, co zavraždil svoji manželku… Nevěřila jsem, že se někdo takový dokáže změnit! „Babi,“ ozvalo se najednou za mými zády.

„Neboj, my se o mámu postaráme!“ ujistil mě vnuk, ale moje zoufalství to nijak nezmenšilo. Na svatbu jsem dceři nešla. Žije už rok s násilníkem a nechá ho vychovávat i svoje krásné syny. Ti jsou čím dál smutnější.

Ve škole se zhoršili a ten nejmladší mě dokonce poprosil, zda by nemohl bydlet u mě. Nevím, co dělat. Snad jen čekat, až dceři spadnou z nosu růžové brýle!

Libuše M. (69), severní Morava

reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3