Domů     Manželova pomoc mi lezla na nervy
Manželova pomoc mi lezla na nervy

Po celý život jsem byla zvyklá žít aktivně. Když přišlo vážné onemocnění, zaskočilo mě a náš život se rázem obrátil vzhůru nohama.

Když jsme se s manželem brali, byli jsme mladí, zamilovaní a těšili jsme se na společný život. Jenže ne všechno v životě probíhá tak, jak by si člověk přál. O tom jsem se přesvědčila hned několikrát.

Po revoluci přišel manžel o práci a několik měsíců nemohl najít jinou. Naštěstí jsem vydělávala celkem slušně, takže se stačilo na čas trochu uskromnit a horší následky jsme nepocítili. Manžel nakonec práci sehnal a náš život se vrátil do stejných kolejí.

Naše jediná dcera začala studovat v zahraničí, a tak jsem si nabrala ještě práci navíc, abychom jí mohli studia zaplatit. Dcera vystudovala a získala práci, o které snila. Později se vdala a narodila se jí moje jediná vnučka Anetka.

O své zdraví jsem pečovala

My jsme s Markem začali více cestovat, protože to nás vždycky lákalo. Také jsem i docela dost sportovala, chodila jsem cvičit a nejraději jsem jezdila na kole. Kromě toho jsme se také stravovali docela zdravě, zkrátka nežila jsme nijak škodlivým stylem života.

A asi i díky tomu jsem byla většinou zdravá, občas nějaká ta rýma nebo nachlazení. Myslela jsem si, že tak to bude pořád. Ale to jsem se tedy hodně zmýlila. Stalo se to v době, kdy jsem odešla do důchodu.

Byla jsem hodně unavená

Těšila jsem se, že se budu moct více věnovat zahrádce, pojedeme zase na nějaké hezké zájezdy, budu chodit s kamarádkami na kafíčko, a tak dále. Ale zasáhla mě nemoc. Nejdřív jsem byla jen unavená a bolela mě záda, to jsem ale přičítala svému věku.

Snažila jsem se tedy trochu víc odpočívat, ale moc mi to nešlo. Když jsme pak šla na pravidelnou preventivní prohlídku k paní doktorce, trochu jsem si jí postěžovala. Důkladně mě prohlédla a nechala mi udělat podrobnější krevní testy.

Šokující zpráva

Když jsem paní doktorce za pár dní volala kvůli výsledkům, zarazilo mě trochu, že mě rovnou pozvala do ordinace. A tam jsem se dozvěděla nepříjemnou zprávu – mám prý leukémii.

Byla jsem úplně v šoku – já, která celý život sportuje, jí zdravě, nekouří… Jak je to možné? Na to mi ale lékařka nedokázala dát uspokojivou odpověď, jen mě poslala do nemocnice. Co následovalo, nebylo moc veselé.

Cítila jsem se jako v pasti

Absolvovala jsem několik chemoterapií a dlouho jsem na tom nebyla dobře. Ale nemoc se podařilo zachytit včas a nakonec se zdálo, že léčba zabrala, a já se mohla vrátit domů. Manžel mě s radostí přivítal a řekl mi, že se od teď o mě bude starat.

Zpočátku to sice bylo hezké a i potřebné, ale postupně, jak jsem nabírala síly, mi to nějak začalo vadit. Chodila jsme pravidelně na kontroly, ty naštěstí dopadaly dobře, a já se cítila zase zdravá.

Jenže manžel si vzal do halvy, že mě musí opečovávat snad do smrti a nechtěl mi dopřát žádnou radost. Marně jsem mu říkala, že už se cítím dobře a že potřebuji taky trochu pohybu, ovšem on byl jako tvrdohlavý mezek. Začala jsem se doma pomalu dusit.

Nesměla jsem sama skoro nic. Naštěstí jsem nebyla pod „dohledem“ čtyřiadvacet hodin denně, Marek občas chodil nakupovat, za kamarády na pivko a podobně. V těch chvílích jsem cítila svobodu.

Potají jsem chodila ven

Začala jsem přemýšlet, jak z toho ven a vymyslela jsem plán. Zavolala jsem kamarádce Evě a vysvětlila jí vše potřebné. Eva dorazila na kole během pár minut, já sedla na to svoje a vyrazily jsme. Cítila jsem se báječně – konečně!

Nejely jsme moc daleko, protože po takové době jsem se na delší trasu ještě necítila a taky jsem to chtěla stihnout domů dřív, než se manžel vrátí. Povedlo se a od té doby jsme to s Evou dělaly pravidelně.

Postupně jsem zvládala delší a těžší trasy, až jsem se zase dostala do své bývalé formy. Manžel stále nic netušil, ale to se mělo brzy změnit. Blížily se totiž jeho narozeniny.

Překvapení k narozeninám

Když jsem se ho ptala, co si přeje, řekl, že nic, kromě toho, abych byla zdravá. Pousmála jsem se a dál to nerozváděla. V den manželových narozenin jsem ráno dělala jakoby nic, jen jsem ho poprosila, aby nakoupil nějaké chlebíčky a pití, že přijde pár známých.

Když odešel, vyskočila jsem z gauče a začala s přípravami. Za chvíli přijela Eva i s dalšími kamarádkami – všechny na kole. Já si vzala to svoje a hned jsme vyrazily. Daly jsme si příjemnou projížďku a nijak jsme nespěchaly.

Marek už musel být dávno doma a zřejmě se dost vyděsil, když zjistil, že tam nejsem. Když jsme se vracely k našemu domu, zrovna stál venku se sousedem a vykřikoval, že musí na policii. Pak spatřil náš konvoj se mnou v čele a úplně vytřeštil oči.

Užívám si každý den

Dojela jsem až k němu, dala mu pusu a řekla jsem: „Přál sis, abych byla zdravá. To se ti splnilo. Cítím se skvěle a právě jsem ujela deset kilometrů!“ Manžel nebyl schopen slova. Nechal se odvést do domu, kam za chvíli dorazili i další známí.

Oslava se povedla. Všichni si připíjeli nejen na jeho, ale i na mé zdraví a Marek pomalu začínal chápat, jak se věci mají. Večer se pak ke mně přitulil a řekl mi, že už mě nebude nijak omezovat, jen se o mě prý strašně bál. Byla jsem šťastná, jako už dlouho ne.

Vím, že se moje nemoc může přes všechnu snahu znovu vrátit, ale nehodlám žít tak, abych jí to usnadnila. Musím si přece užít každou vteřinu a konečně to pochopil i můj muž.

A když mi po týdnu přinesl poukaz na společný zájezd do Řecka, samou radostí jsem se rozplakala.

Marcela J. (68), Praha

reklama
Související články
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
5.2.2024
David byl hezounek, který si myslel, že se za ním otočí každá žena. Když nastoupil do naší firmy, hned jsem ho prokoukla. Moje šéfová hýřila nadšením, když nám říkala, že budeme mít nového kolegu. Povedlo se jí ho přetáhnout od konkurence a hodně si slibovala od jeho zkušeností a kreativity. „A navíc je to fešák,“ dodala a všechny kolegyně se zahihňaly. Jenom já ne. Tohle pro mě bylo varování,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla