Domů     Můj syn žárlil na mého přítele
Můj syn žárlil na mého přítele

Ujal se nás starší zajištěný muž, ale poklidný život to nebyl.

Matka samoživitelka. To slovní spojení zní dost hrozně. Zvlášť pro samotnou matku samoživitelku. Byla jsem jí do osmi let mého syna a byla to drsná doba. Pak jsem potkala zachránce. Ale nečekala jsem synovu reakci.

Hlavně samozřejmě ekonomicky jsem na tom byla zle. Třela jsem bídu s nouzí a ve finále jsem se zadlužila tak, že mi hrozila exekuce, a to během několika týdnů.

Připadala jsem si proto jako ve snu, když jsem potkala muže jménem Vincent, kterému se mě zželelo a sdělil mi, že se o mě postará. O nás oba se postará! Vdovec. Jeho syn i dcera si kdesi žijí ve světě a mají se dobře, dobře se má i Vincent.

V důchodu měl už být, ale přesluhuje, je stále na velmi lukrativním místě ministerstva a jeho majetek se nijak neteční, ba naopak. Trpí ovšem už různými neduhy a tuší, že lepší už to nebude, ba naopak.

A chtěl by si najít ženu, která by mu byla milá, měla ho ráda a počítala by s tím, že časem se o něj bude starat.

Oplátkou nabízí veškeré zázemí svého domu, hrazení všech potřeb mých i mého syna a mezi ně počítá i společné dovolené a až se nachýlí jeho čas, mohu se spolehnout, že má budoucnost bude zajištěna. To znělo jako rajská hudba a já jsem málem plakala štěstím.

Rozmazloval syna

Zaplatil všechny mé dluhy a přestěhovali jsme se do Vincetova domu. Můj Karlík měl najednou obrovský dětský pokoj, já k dospozici komfortní kuchyň, nádhernou koupelnu a zahrádku, kde jsem mohla realizovat své sny. Práci učitelky v mateřské školce jsem nechala.

Navrhnul mi to sám Vincent, chtěl, abych se mu věnovala plně. On se na oplátku rozhodl, že se plně bude věnovat mému Karlíkovi. Ten kluk byl chvíli jak v Jiříkově vidění. Na co ukázal někde v prodejně s elektronikou, nebo v hračkářství, to dostal.

Jeho veliký pokoj se rychle plnil všemi těmi “nepostradatelnými” krámy a Karlík se nechával rozmazlovat čím dál víc.

Byla jsem z toho sama dost vedle a jemně jsem se snažila Vincenta přimět, aby byl trochu méně štědrý, ale ona na to, že si to sám užívá a má radost za kluka.

Nevím, jestli právě to byl ten důvod, proč se povaha mého syna začala poměrně záhy měnit, a to nikoliv k lepšímu.

Vodil si domů kamarády, před kterými se vytahoval, jaké má věci, naparoval se, že dům je vlastně tak trochu celý jeho, k zařízení se choval snad schválně dost bezohledně, aby dal najevo, jaký je tu pán.

Mluvila jsem mu do duše, ale jakoby mě poslouchal jen na půl ucha. Mělo to být brzy ještě horší. Začal se totiž s despektem chovat i k Vincentovi. Ačkoliv mu starý pán splnil téměř každé přání, Karlík postupně ztratil potřebu projevovat jakoukoliv vděčnost.

Pozorovala jsem Vincenta. Býval někdy zamyšlený, zvláště po nějakém přezíravém gestu mého syna, ale nikdy nic neřekl.

Za psychologem

Rozhodla jsem se, že zajdu za dětským psychologem. Nejdřív bez Karlíka, abych mu mohla můj problém otevřeně vysvětlit. Na doporučení jsem kvůli tomu jela až do Prahy, abych měla toho nejlepšího odborníka.

Pokyvoval hlavou a řekl, že neslibuje nápravu, ale chce poznat Karlíka v jeho prostředí, aby si byl jistější příčinou jeho chování a abych já věděla, jak mám k němu přistupovat, jak se s jeho reakcemi vyrovnávat.

Přijel na návštěvu a vedl dlouhé rozhovory s každým zvlášť. Vincent sice nějaký výchovný zásah nevyžadoval a ani nebyl nadšený, že bude Karla pozorovat odborník, ale pokrčil rameny, že pokud mám dojem, že to je potřeba, tak to potřeba jistě je.

“On váš syn, když to hodně zjednoduším,” začal mi sdělovat výsledek své práce za týden u sebe v ordinaci pan doktor, “… má pocit, že váš přítel mu bere jeho mámu. Vy jste pohledná žena, v nejlepších letech, přítel je trochu jiná ketegorie. A Karel žárlí.

Je krátce před pubertou, a to chlapi začínají dostávat trochu jiný náhled na svět. Můžeme se s tím pokusit něco dělat, ale podle mých předpokladů se pocity a s nimi související chování vašeho syna budou stupňovat.”

Bylo hůř

Takže jsem věděla, na čem jsem a mohla jsem být připravena. Pouze jsem měla zásadní problém tlumočit výsledek přesně tak, jak mi byl prezentován, svému příteli. Možná jsem se styděla, možná i bála, nevím.

Prostě jsem mu jen řekla, že je to puberta, na víc jsem se nezmohla a byla ráda, že Vincent ze mě podrobnosti nepáčí. Jenomže bylo, jak prorokoval psycholog, hůř a hůř.

Chování syna k příteli bylo číma dál pohrdavější a já jsem trnula strachy, kdy se rozhodne můj ochránce a živitel, že má ponižování dost a pošle nás zpátky, odkud jsme přišli.

Abych nebyla na pochybách, začala jsem slýchat od Karla poznámky ve smyslu “kam jsi dala oči, taháš se s takovým šeredou.” Ano, Vincent nebyl hezký, ale já jsem mohla být ráda, že se mám o koho opřít, ať vypadá jak chce.

V té době už Vincent chodil špatně, ledacos ho bolelo a já jsem se o něho starala co nejlépe jsem dovedla, chtěla jsem mu také vynahradit to špatné chování syna. Možná jsem udělala jedinou správnou věc ze všech, které se nabízely.

Ukázalo se, že následující dva roky byly Vincentovy poslední. Prožil je už v relativním klidu, protože Karel v něm přestal vidět “soka” a navíc si našel dívku.

A teď znovu…

Po Karlově smrti jsem poslouchala notáře při čtení závěti se zatajeným dechem, ale částka, kterou mi Vincent zanechal, byla dostatečným odrazovým můstkem do dalšího života. Kromě peněz jsem nezdědila nic, ale opustila jsem dům s úlevou.

Syn ode mě odešel, našel si práci a žije se svou přítelkyní, tuhle starost mám z krku. Moje budoucnost je opět zcela v mých rukách.

Jiřina (62), Kutná Hora

Související články
12.7.2024
Byla jsem příliš důvěřivá. Věřila jsem jeho slibům, že se rozvede a bude žít jen se mnou. Roky ubíhaly a on byl stále se svojí rodinou. Zůstala jsem sama, bez dětí i manžela. Nebyl mým šéfem a já jeho sekretářkou, jak to v kýčovitých filmech bývá. Můj vztah s ženatým mužem byl snad ještě horší a ještě kýčovitější. Ten, jehož jsem milovala, bydlel ve stejném domě jako já. Naivně jsem jeho planým
10.7.2024
Protiklady se přitahují, nebo si lépe sednou dva lidé, kteří mají společné zájmy? Já prožila manželství toho druhého případu. A řeknu vám, dva stejní lidé vedle sebe, to je docela peklo. Radka jsem znala už od základní školy. Jsme stejně staří, jen jsme každý chodili do jiné třídy. Já do „áčka“, on do „céčka“. Devět let jsme o sobě věděli, v pubertě jsme možná i lehce zaflirtovali, nicméně prvn
3.7.2024
Vdávala jsem se za cizince z velké lásky. Byl tak pozorný! Doslova mě na rukou nosil! Něco takového jsem u českých kluků nezažila. Moje rodina mi tu svatbu rozmlouvala. Jiná kultura, to nebude dělat dobrotu! Já měla ale svou hlavu. Dnes přiznávám, že jsem trpěla jako mladá holka velmi nízkým sebevědomím, i když jsem byla hezká a kluci se kolem mě točili. Byla jsem uzavřená, tichá a nespolečens
2.7.2024
V době, kdy mi bylo nejhůř, jsem přestala vycházet. Zoufale jsem přemýšlela, co by mi mohlo pomoci, až jsem se ocitla u božích muk. Byly časy, kdy mě život omrzel. Dnes se za to stydím, ale sotva na to mohu zapomenout. Odmalička jsem toužila po rodině a dětech, troufala jsem si odhadovat, že ze mě bude dobrá, láskyplná máma. S Frantou jsme se domluvili, že si děťátko pořídíme hned po svatbě. Sn
28.6.2024
Když jsem se seznámila se Slávkem, myslela jsem, že jsem konečně potkala muže svého života. Bylo mi čtyřicet a on mi nabídl pohádkový život. Se Slávou jsem se potkala na firemní akci. Ovšem já to netušila. Ani jsem si ho tam nevšimla. Ovšem hned druhý den po akci mi přišla zpráva: „Krásná neznámá, přijala byste ode mne pozvání na cokoliv, co budete chtít? Včera jste mě zcela okouzlila!“ stálo t
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem