Domů     Můj syn žárlil na mého přítele
Můj syn žárlil na mého přítele

Ujal se nás starší zajištěný muž, ale poklidný život to nebyl.

Matka samoživitelka. To slovní spojení zní dost hrozně. Zvlášť pro samotnou matku samoživitelku. Byla jsem jí do osmi let mého syna a byla to drsná doba. Pak jsem potkala zachránce. Ale nečekala jsem synovu reakci.

Hlavně samozřejmě ekonomicky jsem na tom byla zle. Třela jsem bídu s nouzí a ve finále jsem se zadlužila tak, že mi hrozila exekuce, a to během několika týdnů.

Připadala jsem si proto jako ve snu, když jsem potkala muže jménem Vincent, kterému se mě zželelo a sdělil mi, že se o mě postará. O nás oba se postará! Vdovec. Jeho syn i dcera si kdesi žijí ve světě a mají se dobře, dobře se má i Vincent.

V důchodu měl už být, ale přesluhuje, je stále na velmi lukrativním místě ministerstva a jeho majetek se nijak neteční, ba naopak. Trpí ovšem už různými neduhy a tuší, že lepší už to nebude, ba naopak.

A chtěl by si najít ženu, která by mu byla milá, měla ho ráda a počítala by s tím, že časem se o něj bude starat.

Oplátkou nabízí veškeré zázemí svého domu, hrazení všech potřeb mých i mého syna a mezi ně počítá i společné dovolené a až se nachýlí jeho čas, mohu se spolehnout, že má budoucnost bude zajištěna. To znělo jako rajská hudba a já jsem málem plakala štěstím.

Rozmazloval syna

Zaplatil všechny mé dluhy a přestěhovali jsme se do Vincetova domu. Můj Karlík měl najednou obrovský dětský pokoj, já k dospozici komfortní kuchyň, nádhernou koupelnu a zahrádku, kde jsem mohla realizovat své sny. Práci učitelky v mateřské školce jsem nechala.

Navrhnul mi to sám Vincent, chtěl, abych se mu věnovala plně. On se na oplátku rozhodl, že se plně bude věnovat mému Karlíkovi. Ten kluk byl chvíli jak v Jiříkově vidění. Na co ukázal někde v prodejně s elektronikou, nebo v hračkářství, to dostal.

Jeho veliký pokoj se rychle plnil všemi těmi “nepostradatelnými” krámy a Karlík se nechával rozmazlovat čím dál víc.

Byla jsem z toho sama dost vedle a jemně jsem se snažila Vincenta přimět, aby byl trochu méně štědrý, ale ona na to, že si to sám užívá a má radost za kluka.

Nevím, jestli právě to byl ten důvod, proč se povaha mého syna začala poměrně záhy měnit, a to nikoliv k lepšímu.

Vodil si domů kamarády, před kterými se vytahoval, jaké má věci, naparoval se, že dům je vlastně tak trochu celý jeho, k zařízení se choval snad schválně dost bezohledně, aby dal najevo, jaký je tu pán.

Mluvila jsem mu do duše, ale jakoby mě poslouchal jen na půl ucha. Mělo to být brzy ještě horší. Začal se totiž s despektem chovat i k Vincentovi. Ačkoliv mu starý pán splnil téměř každé přání, Karlík postupně ztratil potřebu projevovat jakoukoliv vděčnost.

Pozorovala jsem Vincenta. Býval někdy zamyšlený, zvláště po nějakém přezíravém gestu mého syna, ale nikdy nic neřekl.

Za psychologem

Rozhodla jsem se, že zajdu za dětským psychologem. Nejdřív bez Karlíka, abych mu mohla můj problém otevřeně vysvětlit. Na doporučení jsem kvůli tomu jela až do Prahy, abych měla toho nejlepšího odborníka.

Pokyvoval hlavou a řekl, že neslibuje nápravu, ale chce poznat Karlíka v jeho prostředí, aby si byl jistější příčinou jeho chování a abych já věděla, jak mám k němu přistupovat, jak se s jeho reakcemi vyrovnávat.

Přijel na návštěvu a vedl dlouhé rozhovory s každým zvlášť. Vincent sice nějaký výchovný zásah nevyžadoval a ani nebyl nadšený, že bude Karla pozorovat odborník, ale pokrčil rameny, že pokud mám dojem, že to je potřeba, tak to potřeba jistě je.

“On váš syn, když to hodně zjednoduším,” začal mi sdělovat výsledek své práce za týden u sebe v ordinaci pan doktor, “… má pocit, že váš přítel mu bere jeho mámu. Vy jste pohledná žena, v nejlepších letech, přítel je trochu jiná ketegorie. A Karel žárlí.

Je krátce před pubertou, a to chlapi začínají dostávat trochu jiný náhled na svět. Můžeme se s tím pokusit něco dělat, ale podle mých předpokladů se pocity a s nimi související chování vašeho syna budou stupňovat.”

Bylo hůř

Takže jsem věděla, na čem jsem a mohla jsem být připravena. Pouze jsem měla zásadní problém tlumočit výsledek přesně tak, jak mi byl prezentován, svému příteli. Možná jsem se styděla, možná i bála, nevím.

Prostě jsem mu jen řekla, že je to puberta, na víc jsem se nezmohla a byla ráda, že Vincent ze mě podrobnosti nepáčí. Jenomže bylo, jak prorokoval psycholog, hůř a hůř.

Chování syna k příteli bylo číma dál pohrdavější a já jsem trnula strachy, kdy se rozhodne můj ochránce a živitel, že má ponižování dost a pošle nás zpátky, odkud jsme přišli.

Abych nebyla na pochybách, začala jsem slýchat od Karla poznámky ve smyslu “kam jsi dala oči, taháš se s takovým šeredou.” Ano, Vincent nebyl hezký, ale já jsem mohla být ráda, že se mám o koho opřít, ať vypadá jak chce.

V té době už Vincent chodil špatně, ledacos ho bolelo a já jsem se o něho starala co nejlépe jsem dovedla, chtěla jsem mu také vynahradit to špatné chování syna. Možná jsem udělala jedinou správnou věc ze všech, které se nabízely.

Ukázalo se, že následující dva roky byly Vincentovy poslední. Prožil je už v relativním klidu, protože Karel v něm přestal vidět “soka” a navíc si našel dívku.

A teď znovu…

Po Karlově smrti jsem poslouchala notáře při čtení závěti se zatajeným dechem, ale částka, kterou mi Vincent zanechal, byla dostatečným odrazovým můstkem do dalšího života. Kromě peněz jsem nezdědila nic, ale opustila jsem dům s úlevou.

Syn ode mě odešel, našel si práci a žije se svou přítelkyní, tuhle starost mám z krku. Moje budoucnost je opět zcela v mých rukách.

Jiřina (62), Kutná Hora

reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3