Domů     Byla jsem nechtěné dítě
Byla jsem nechtěné dítě

Tak moc jsem toužila po lásce, ale ona stále nepřicházela. Jednu dobu se mi už ani žít nechtělo. Naštěstí jsem to vše ustála.

Pro malou Lucinku se mi podařilo koupit vše, co jsem měla v pánu. Můžu se tedy v klidu vydat za mýma holkama na návštěvu. Tak moc se už těším na svou malou roztomilou vnučku A samozřejmě i na její mámu Oldřišku. Obě jsou pro mě stále naprostý zázrak. Tak moc jsem si je přála a tak nesmírně šťastná jsem, že je mám.

Mě nikdo nechtěl

V jak rozdílném světě od toho Lucinčina a Oldřiščina jsem žila já! Mě od samého začátku, co jsem vykoukla na svět, nikdo nechtěl. Moje matka otěhotněla se svým profesorem na vysoké škole. On byl ženatý a rozhodně o žádný skandál nestál.

A tak mou existenci zavrhl okamžitě. Nevím, co se pak dělo v matčině mysli, že otálela tak dlouho, až na potrat bylo pozdě. A tak jsem se nakonec přece jen narodila. Jako nechtěný omyl.

Jak horký brambor

Už od prvních měsíců ve mně moje matka zřejmě viděla příčinu všech svých nezdarů. Ovšem svých cílů a své zábavy se nehodlala nikdy vzdát. Napřed si mě s babičkou přehazovaly jako horký brambor. Přitom se vždy hrozně pohádaly.

Když jsem povyrostla, skončila jsem v týdenní školce a doma byla jen o víkendech. A v podstatě mi to tak vyhovovalo. Všude bylo vlastně líp, než doma.

Život bez lásky

Hrozně mě trápilo, že mě maminka nemá ráda. Vlastně se se mnou nikdy nemazlila, nepohladila mě a nepovídala si se mnou. Náš vztah byl hrozivě chladný. Máma se vdala za stejně ambiciozního a sobeckého člověka, jako byla sama.

I pro něj jsem byla zbytečná překážka v bytě. Nic víc. Začali si toho všímat i moji spolužáci a dávali mi to po svém najevo.

Není divu, moje máma nikdy nepřišla na školní vystoupení, nikdy mě nevyzvedla ze školy, nikdy nebyla u toho, když jsem něco vyhrála v atletice.

Opustila mě i babička

Jediná trochu spřízněná duše byla moje babička. Bohužel byla dost nemocná a brzy mi zemřela. Byl to pro mě tehdy jediný člověk, kterému jsem aspoň důvěřovala. A najednou jsem byla na světě úplně sama a nechtěná. Měla jsem pocit, že už opravdu nemá nic smysl.

Proto jsem spolykala ty prášky. Našli mě ale ještě včas, vypumpovali mi žaludek a zavřeli na psychiatrii.

Odešla jsem pryč

Díky této hlouposti jsem prošvihla maturitu a musela jsem čekat na náhradní termín. Ale domů jsem se z psychiatrie už nevrátila. Našla jsem si práci a ubytování. Ulevilo semi. A mámě s jejím partnerem zřejmě taky.

Formálně se zajímali, jak se mám, ale na oběd domů, mě nikdo nepozval. Ale život byl najednou takový lehčí, volnější a já si ho konečně začala vážit.

Byla jsem nedůvěřivá

Dodělala jsem školu, našla slušnou práci, ale byla jsem pořád sama. Bez přátel a bez chlapa. Na vině byla moje nedůvěra k lidem. Neuměla jsem rozklíčovat city, které ke mně druzí cítí. Nevěřila jsem jim, když říkali, že mě mají rádi.

Myslela jsem si, že jejich skutečné lásky nejsem hodna a že to na mě jen hrají. Tím jsem samozřejmě od sebe jen všechny odháněla. Nejvíce pak muže.

Tondovi jsem uvěřila

A pak se jednoho dne u nás v práci objevil Tonda. Byl to jak blesk z čistého nebe a já se zamilovala. Najednou se mi dělo všechno to, co mi často kamarádky vyprávěly. Byla jsem zmatená a chovala se naprosto ztřeštěně.

Naštěstí podobně to cítil i Tonda, a proto jsme spolu začali chodit. Netrvalo dlouho a rozhodli jsme se pro společný život. Oba jsme moc toužili pro kompletní rodině.

Museli jsme to přežít

O miminko jsme se marně snažili delší dobu. Teprve po několika vyšetřeních se ukázalo, že Tonda děti mít nemůže. Byla to pro nás obrovská rána. Tonda dokonce navrhoval, že se musíme rozejít, abych si našla nějakého tatínka pro své děti. Odmítla jsem to.

Tonda byl pro mě všechno. Jediný člověk na světě, kterému jsem důvěřovala, milovala ho a rozhodně nehodlala opustit.

Bylo to naše rozhodnutí

Vše nakonec vyřešila adopce. Já i Tonda jsme se na tom shodli. A tak k nám, po různých peripetiích nakonec přišla Oldřiška. Bylo jí už skoro pět, ale byla to hodná, tichá holčička. Vlastně až moc tichá, zakřiknutá. Jak dobře jsem jí chápala.

Její start do života nebyl asi také pěkný, jako ten můj. Od prvního momentu jsme si spolu moc rozuměli a já se rozhodla, že ji s Tondou vytvoříme krásný domov.

Matka nechtěla nic vědět

Přes všechna příkoří, jsem se opakovaně snažila matku kontaktovat. Posílala jsem jí zprávy, co dělám. O mé svatbě i o Oldřišce. Na ty nikdy neodpověděla. Když jsem jí zavolala, byla úsečná a bez evidentního zájmu. V životě jsem nepotkala někoho tak chladného.

Chápu, že nemusí být mateřský typ, ale co jsem jí tak strašného udělala. Matka podle mě musela být psychicky nemocná. Teď už se to nedozvím, protože nedávno zemřela. Rozloučit se s ní přišlo pět lidí. Mezi nimi já a Tonda.

Všechno je, jak má být

„Naše“ dcera nám dělala a stále dělá velkou radost. Vyrostla z ní zdravě sebevědomá žena, která si našla své místo v životě. Mě i Tondu bere jako své opravdové rodiče a naši lásku, kterou jsme jí s manželem dali, nám vrchovatě oplácí.

A teď se jí navíc narodila krásná Lucinka. Konečně si můžu užívat miminko. Celý život jsem se o možnost, piplat se s miminem, přebalovat ho a koupat a vozit v kočárku, cítila ochuzená. S Lucinkou to však nyní všechno doženu.

Evženie K.(61), Příbram

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,