Domů     Nedokázali jsme poznat, že se naše dítě řítí do propasti
Nedokázali jsme poznat, že se naše dítě řítí do propasti

Říká se, že ti, kdo vyhrožují sebevraždou, to nikdy neudělají. V největším nebezpečí jsou lidé, kteří se uzavřou se svým trápením do svého nitra a mlčí…

Vdávala jsem se mladá a ve svých jednadvaceti letech jsem už čekala druhé dítě. Pro moji generaci nic neobvyklého. Starší byla Janička a o rok a kousek mladší byl Jiřík. Děti rostly jako z vody a ani jsme se nerozkoukali a byla tu první svatba.

Janička se vdávat musela a za pět měsíců po svatbě se narodil náš první vnouček Honzík. Vnoučka jsme s manželem hlídávali o víkendu a v létě jsme si ho braly na chalupu, aby byl co nejvíce na čerstvém vzduchu.

Poslední léto, které jsme trávili všichni společně na chaloupce s Janičkou a jejím manželem Lubošem a samozřejmě naším vnoučkem, bylo něčím jiné. Jana byla zamlklá a velice nepřístupná. Mnohem méně se smála a Luboš toho také moc nenamluvil.

Říkali jsme si s manželem, že možná mají menší krizi. Přemýšleli jsme, jak dceři pomoci., ale nakonec jsme usoudili, že se do ničeho nemůžeme míchat, že si vše musí vyřešit sami. Přišlo září a Honzík nastoupil do první třídy. Nemohl si vůbec zvyknout.

Už byla polovina listopadu a stále se nemohl smířit s tím, že musí chodit do školy. Jana z toho byla nešťastná. Přiznávala, že to nezvládá. Navíc začala zetě podezřívat z nevěry. Nějak se nám to nezdálo.

Musím však připustit, že jsme více věřili Lubovi, který se nám dušoval, že to není pravda. Vůbec nechápal na základě čeho k tomu jeho žena dospěla.

Kdo nám volá v noci?

Byl to zeť a téměř neslyšitelně nám sdělil, že je Janička mrtvá. Nerozuměli jsme tomu. Požádal nás, abychom přijeli a vzali k sobě Honzíka, aby tomu všemu nebyl přítomný.

Byly dvě hodiny ráno a my vyrazili taxikem přes celou Prahu, aniž bychom tušili, co se vlastně stalo. Když jsme přijeli k paneláku, bylo tam několik policistů a stál tam také pohřební vůz. Před domem byla natažení policejní páska.

Bylo jasné, že se něco stalo, ale stále jsme ještě neměli ani nejmenší tušení, oč jde. Policisté nás nechtěli pustit do domu, když se však vysvětlilo, za kým jdeme, tak nám vstup povolili.

Dojeli jsme výtahem do patra, kde dcera bydlela, jen jsme zaklepali na dveře. Přišel nám otevřít policista. Vešli jsme do kuchyně, kde a tam se dozvěděli, že naše Jana vyskočila z balkonu. Utíkala jsem ke dveřím, abych se přesvědčila, že je to pravda.

Na balkoně jsem se totálně zhroutila. Pohled z desátého patra dolů mi nabídl ten nejkrutější pohled, jaký je možný snad jen ve filmu… Honzík už nespal a převlékal se z pyžamka do tepláčků a balil si malý raneček, protože už věděl, že s námi odjede. Vycítil zmatek a závažnost situace, ale nechápal, co se děje.

Zvyknout si nelze…

Snažili jsme se naplnit Janiččino přání tak, jak bylo napsáno v dopisu na rozloučenou. Chtěla, abychom vnoučka vychovali, jak nejlépe to půjde. Popsala, jak se poslední týdny trápila, že už opravdu nemohla dál.

Prosila všechny, abychom jí odpustili a vzpomínali na ni v dobrém. Z řádků bylo patrné, že její duše byla opravdu churavá. Po pohřbu si Luboš vzal zpět k sobě Honzíka a my jsme mu pomáhali, jak jen to šlo.

Chlap s dítětem nemůže být sám, a tak jsme novému vztahu nebránili. Po třech letech vstoupil do manželství s Ivankou, která si do manželství přivedla také syna Tomáše z předchozího vztahu. Mezi kluky byl necelý rok, ale nechodili do stejné třídy.

Náš Honza byl mladší. Krátce po svatbě začala novomanželka Luboše přemlouvat, aby se odstěhovali z Prahy. Jemu se nechtělo, ale láska mocná čarodějka udělala své a celá rodinka se odstěhovala až do Krkonoš.

Čas šel a kluci byli najednou v pubertě a nebylo to s nimi jednoduché. Velmi se nám stýskalo a Honzíkovi také. Naše vztahy se začaly nabourávat a vůbec jsme nevěděli proč.

Vyvrcholilo to na rodinné sešlosti u nás na chalupě, kde se dostal Luboš do velkého sváru s naším synem Vojtou. Nakonec jsme je museli od sebe odtrhávat. Ráno bývalá zeť odjel bez rozloučení. Bylo jasné, že se už asi tak často nebudeme vídat.

Vnuka jsme pak viděli už jen o prázdninách, ale často jsme si volali. Vždy říkal, že až mu bude osmnáct, že se k nám přestěhuje.

Konečně zase spolu!

Honza chtěl strašně moc zpět do Prahy a celé čtyři roky se těšil na to, až bude plnoletý. Nechtěl už s otcem a jeho ženou bydlet, přestal si rozumět i s Tomášem. Těsně před osmnáctými narozeninami jsme mu zaplatili řidičský kurz, který na první pokus obhájil.

Měli jsme velkou radost. Koupili jsme mu starší auto, aby za námi mohl častěji jezdit. Chtěl s námi bydlet co nejdříve, ale nakonec jsme se dohodli, že by se měl doučit a neměnit školu krátce před závěrečnými zkouškami.

Přizpůsobovali jsme byt, aby se u nás cítil dobře. Syn Vojta se oženil a odstěhoval ke své manželce. Bylo mu už přes třicet a jeho manželce o dvanáct let více. Vzhledem k tomu jsme už další vnouče neočekávali. O to více jsme se snažili, aby Honzík bydlel u nás.

Lubošovi se to příliš nelíbilo, ale vzhledem k tomu, že se vnuk neustále dohadoval s macechou, tak to nakonec přijal. Ona s jistou vypočítavostí jeho odchod podporovala. Když poprvé jel autem z Krkonoš k nám do Prahy, báli jsme.

Neměl mnoho řidičských zkušeností. K našemu překvapení přijel na čas a v naprosté pohodě. Smál se, že se není čeho bát.

Osud neměl slitování

Nadešel den závěrečných zkoušek. Jak se říká, stáli při něm všichni svatí. Výuční list měl v kapse. Všichni jsme byli šťastní. Nejdříve to zapil s kamarády v Krkonoších a už za dva dny mířil do Prahy., aby se poptal po místu.

První týden našeho společného soužití byl úžasný. Jediný náš vnuk měl veškerou naši pozornost. O víkendu se vydal k otci pro zbytek svých věcí, které se nevešly do auta.

Hned jak dojel do Krkonoš, zavolal, že je v pořádku na místě, a že ještě neví, zda přijede v neděli v podvečer či až v pondělí dopoledne. Druhý den odpoledne opět volal.

Byl strašně naštvaný a řekl mi, že přijede ještě dnes domů, prý se všichni pohádali a on tam s nimi nebude. Chtěla jsem, aby před cestou trochu vychladl, ale nebyla s ním řeč. Byla jsem jako na trní. Chodila jsem nervózně po bytě, a měla neblahé tušení.

Strach se stále zvyšoval a ponoření do černých myšlenek přerušil až zvonící telefon. Byl to Luboš a ponurým hlasem nám oznámil, že měl Honza těsně před Prahou nehodu a právě ho operují. Okamžitě jsme za ním jeli do nemocnice. Byl ještě na sále.

Nikdo neměl žádné informace. Lékař konající službu nám vysvětloval, že musíme vydržet. Poznamenal však, že Honzův stav je velice vážný. Za necelou hodinu vyšel první lékař z operačního sálu. Ihned jsem k němu běžela. Jen polohlasně řekl:

„Jen mi to moc líto.“ Neporozuměla jsem, že tímto vyjádřil tu nejsmutnější zprávu, kterou jsme již jednou s manželem slyšeli. Náš vnuk zemřel. Prázdnota v srdci i v duši!

Před léty jsme přišli o dceru, která po sobě nechala malého kloučka, který chodil do první třídy.

Vyrostl z něho slušný člověk, který ctil matčinu památku a dobré zásady, avšak v rozčílení za volantem zaplatil daň nejvyšší… Říkali jsme si s manželem, že už nemáme pro co žít. Že náš život skončil.

Když za námi před dvěma měsíci přišli na nedělní oběd syn Vojta se svou ženou, ani jsme v první chvíli nevnímali, co nám ti dva říkají. Když nám ale zopakovali, že je snacha navzdory svému věku těhotná, vyhrkly nám slzy. Brečeli jsme s manželem jako malé děti.

Karla V. (64), Praha

Související články
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr