Domů     Milenku jsem manželovi jen tiše trpěla
Milenku jsem manželovi jen tiše trpěla

Byla jsem tenkrát zamilovaná a naivní. Když jsem se konečně po letech vzchopila a našla novou lásku, mé vlastní děti mi ji nepřejí.

Vdávala jsem se poměrně mladá, bylo mi 20 let, ale v té době to nebylo nic zas tak moc neobvyklého. Byla jsem zamilovaná jako blázen. Můj nastávající Pavel byl o 15 let starší, měl za sebou jedno nevydařené manželství, ale to mi nevadilo. Věřila jsem, že spolu budeme žít šťastně až do smrti, jak to bývá v pohádkách.

S dětmi přišly úplně jiné starosti

Brzy jsem přišla do jiného stavu a narodila se nám první dcera Pavlínka. Byla jsem štěstím celá bez sebe a péče o dítě vyplňovala celé moje dny i noci. Manžel mi občas pomohl, třeba s nákupem, ale jinak nechával veškeré domácí práce i starost o miminko na mě.

Nevadilo mi to, jen ob čas jsem byla dost unavená, ale to je přece normální. Pavlínka naštěstí dobře prospívala a bylo to docela hodné dítě. Když jí byl rok a půl, přišla jsem znovu do jiného stavu.

Tentokrát už to nebyla taková pohoda, protože jsme měla na starosti malé dítě, ale celkem jsem to zvládala. Tentokrát se narodil Honzík a manžel byl, alespoň zpočátku, pyšný, že má konečně syna. Veškerá práce ale stále zůstávala na mě a pomalu mě to začínalo zmáhat.

Manžel se začal vymlouvat

Pavel chodil do práce a zůstával tam čím dál déle, což vysvětloval tím, že musí rodinu finančně zabezpečit, když já jsem s dětmi na mateřské. Pravda je, že vydělával docela dost a z tohoto hlediska jsme nijak zvlášť netrpěli.

S Honzíkem bylo práce víc než s Pavlínkou, býval každou chvíli nemocný, takže jsem kolikrát nevěděla, kam dřív skočit. Pavel mi občas vyčítal, že doma není uklizeno, a také náš intimní život pomalu, ale jistě začal skomírat.

Ale já byla často tak unavená, že mi to ani moc nevadilo. Děti rostly jako z vody, obě už začaly chodit do školky, já zase nastoupila do práce, ale postelové hrátky bych spočítala na prstech jedné ruky.

U nás se vymlouval manžel – jednou byl příliš unavený z práce, jindy musel odejít za kamarády, pak zase nespaly děti a mohly by nás slyšet…

Zdálo se mi, že už ho jako žena nepřitahuji, a nevěděla jsem si s tím rady, pořád jsem ale věřila, že se později všechno vrátí do starých kolejí. Jenže to jsem se přepočítala.

Dozvěděla jsem se, že má milenku

Jednoho dne mě ve školce při vyzvedávání dětí zastavila maminka Pavlínčiny spolužačky Adélky, se kterou jsme se docela kamarádily.

Nejdřív mluvila o všem možném, ale nakonec z ní vypadlo, že viděla mého Pavla s nějakou mladou ženou, seděli v kavárně na druhém konci města a prý se k sobě velice měli. Zůstala jsem jako opařená. Vůbec by mě nenapadlo, že by Pavel mohl mít milenku!

Popravdě řečeno, nemohla jsem tomu uvěřit. Ale hlavně jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. Něco jsem vykoktala, rozloučila se a dopotácela se i s dětmi domů. Až do večera jsem všechno dělala automaticky, jako robot, a přemýšlela jsem, co teď.

Když se Pavel pozdě večer vrátil z práce, nebyla jsme schopná se ho na to zeptat, předstírala jsem, že už spím. Následující týdny se táhly jako šneci.

Začala jsem si více všímat některých věcí, které mě jen utvrzovaly v tom, že můj manžel si nejspíš vážně našel jinou.

S rozvodem naprosto nesouhlasil

Nakonec jsem si s ním zkusila promluvit a on se úplně klidně přiznal. Řekl mi, že prostě potřebuje „mladé maso“, že už je prostě takový. Ale nás prý má také rád a rozvádět se v žádném případě nechce.

A ať se o to já sama nepokouším – vyhrožoval mi, že by mi nechal děti soudně odebrat a dostal by je do své péče, kontakty prý na to má. Tím mě úplně ochromil.

Proplakala jsem spoustu nocí, když měn nikdo neviděl, nechtěla jsem dávat svoji bolest před dětmi najevo. Nakonec jsem si řekla, že kvůli nim se pokusím rodinu zachovat.

Časem jsem si zjistila, kdo je ta žena, byla to jeho kolegyně z práce, o 20 let mladší než on! Uvědomila jsem si, že i jeho první manželka, o které tvrdil, že ho dokopla, byla také o dost mladší. Zřejmě jsem pro něj teď ve svých 26 letech byla už moc stará…

Obětovala jsem svůj život pro rodinu

Žili jsme tedy dále spolu, ale každý zvlášť. Naučila jsem se předstírat, že je vše v pořádku a snažila jsem se od toho oprostit. Veškerou svoji energii jsem vrhla na práci a starost o děti a domácnost.

Děti vyrostly, obě už studují vysokou školu, a já se po celou tu dobu snažila nedávat vůbec najevo, že je mezi mnou a Pavlem něco v nepořádku. Zřejmě i jemu to vyhovovalo.

S původní milenkou už se dávno rozešel, asi mu taky zestárla, ale záhy začal obluzovat zase jinou ženu. Už mi to bylo ale jedno, mezitím jsem poznala Přemka. Báječného citlivého muže, který mi rozumí, a postupně jsme začali spřádat plány na společný život.

Rozhodla jsem se rozvést – děti už jsou velké a bude na nich, s kým se rozhodnou žít. Když jsem to ale řekla Pavlovi, udělal mi scénu a dětem vylíčil, jaká jsem bezcitná matka, že se peleším s cizím chlapem, zatímco on se celý život obětavě stará o rodinu.

Prostě to hodil na mě, jako že za všechno můžu já. Já vím své, ale nedokážu to dětem říct, nechtějí nic slyšet. Teď si myslí, že jsem já ta špatná a kvůli nějakému chvilkovému pobláznění chci rozbít naši rodinu.

Zatím nevím, jestli se mi jim to podaří vysvětlit. Přemek ale stojí při mně a říká, že to chce čas a laskavý přístup. Tak snad se nám to povede.

Jana (42), Brno

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet