Domů     Dcera mě zavrhla na dlouhých dvacet let
Dcera mě zavrhla na dlouhých dvacet let

Netušila jsem, kde bydlí či zda je v pořádku. Dcera odešla z domu bez rozloučení a nemluvila se mnou dlouhých dvacet let. Důvod její nenávisti mě šokoval!

Ten zvuk se mi v paměti vrací den co den. Zavírající se dveře. Klapnutí a potom už jen ticho. Ticho, které změnilo můj život na dlouhých dvacet let. Tenkrát jsme se s dcerou pohádaly. Hodně hlasitě a nenávistně. Křičela na mě, že za všechno můžu já!

Pořád dokolečka jsem se ptala, co se stalo? O čem je řeč? Ale ona jen křičela a křičela.

Mého přítele neměla ráda

„Jen se nedělej. Moc dobře víš, co se tady děje. Kdybys nebyla tak zaslepená!“ byla její poslední slova, která jsem od ní slyšela. Skoro nic si s sebou nevzala. Jen pár kousků oblečení, doklady a telefon.

Zbylo toho po ní hodně, od počítače a kytary, přes nejrůznější módní výstřelky po hudební věž a klavír. Takový ten elektronický. Helenka na něm skládala moc hezké písničky! Studovala tehdy posledním rokem na pedagogické škole.

Do školy šla o rok později a tak už jí táhlo na devatenáct, i když stále vypadala tak na třináct. Drobná štíhlá blondýnka a dětskou tvářičkou. Děti ji milovaly a já ze všech nejvíc! I můj přítel ji měl moc rád a zahrnoval ji dárky i přízní.

Helenka se s ním ale moc nekamarádila. Spíš by se dalo říct, že se Petrovi vyhýbá!

Zůstala jsem sama

„Helenko, Péťa je nešťastný, že ho nemáš ráda, nemohla by ses trochu přemoct a tvářit se na něho mile? Víš, jak moc mi na něm záleží!“ domlouvala jsme jí a ona se zatvářila, jako kdyby kousla do kyselého jablka. Nevšímala jsem ti toho.

Považovala jsem její chování za nějaký pubertální rozmar. S přítelem jsem žila dva roky a byla konečně, po dlouhých letech samoty, moc spokojená. Byl na mě hodný a dost vydělával. Nikdy mi nic ošklivého neřekl ani nevyčetl.

Ani když jsem odřela jeho auto nebo připálila slavnostní oběd! „Lepšího chlapa jsem si nemohla přát,“ myslela jsem si s vděčností. O to víc mě dceřino chování mrzelo. No, Helenka odešla a já zůstala sama.

Vlastně s přítelem, ale ten, k mému překvapení, mě opustil skoro hned po rozepři s dcerou.

Opustil mě beze slova vysvětlení

„Byla jen nevychovaný fracek, dobře že je pryč. Ještě by si na mě něco mohla vymyslet!“ řekl, když jsem mu plačky líčila, co se v jeho nepřítomnosti odehrálo. Petr byl unavený z práce a tak jsem jeho podivné řeči neřešila.

Až v noci, když jsem se převalovala z boku na bok, mi přešla jeho reakce divná. Neutěšil mě, nepohladil, jak měl vždycky ve zvyku. Ani o Helence nikdy takhle ošklivě nemluvil. Ráno, u snídaně jsem se ho na to zeptala. „Proč jsi o mojí dceři řekl, že je fracek?

Myslela jsem, že ji máš rád!“ vyjela jsem na něho, ale on mi neodpověděl. Do týdne se odstěhoval. Beze slova vysvětlení! Žila jsem ze dne na den. Jen do práce a z práce, malý nákup a samota. Přišla jsem i o kamarádky.

Kdo by se chtěl stýkat se zachmuřenou a zatrpklou ženskou? Roky ubíhaly, ale nic se neměnilo. Dcera mě nekontaktovala a já se ji nepokoušela hledat. Jako bych umřela zaživa.

Chtěla jsem umřít

Potom jsem onemocněla a musela do nemocnice. Pořád se říká, že čas zahojí všechny rány, ale já asi byla výjimka. Mně nezahojil čas vůbec nic. Cítila jsem se stále stejně. Špatně! „Mami, vzbuď se!“ uslyšela jsem vedle sebe známý hlas.

Pomyslela jsem si, že se mi to všechno zdá. Mluvila na mě dcera, ale já věděla, že to není možné! „Asi jsem už umřela,“ pomyslela jsem si a pocítila radost, že už mám ten zpackaný život za sebou. „Mami, otevři oči!“ ozvalo se znovu a já poslechla.

Ze zvědavosti, co se děje! Vedle mojí nemocniční postele seděla Helenka. O dvacet starší, ale stále krásná, štíhlá a milá. Nevzala mě za ruku, ani nedala pusu. Jen seděla a mluvila na mě. „Ty ses na mě přišla podívat?“ zeptala jsem se a ona pokrčila rameny.

„Kdyby to záleželo jen na mně, nepřišla bych. Moc jsi mi ublížila. Nikdy ti to neodpustím!“ Opět jsem nechápala, o čem mluví. Zavřela jsem oči únavou. Helenka se asi domnívala, že spím. Začala ke mně tiše hovořit.

Snad není pozdě

„Mami, jak jsi něco takového mohla dopustit? Jak jsi mě mohla předhodit tomu sprosťákovi? Jen aby sis ho udržela!“ Teprve v tuhle chvíli mi došlo, o čem moje dcera mluví. Do teď jsem neměla ani tušení, co se mi přímo před očima odehrává!

Otevřela jsem oči a vyhrkla: „Ale Helenko, já o tom doteď neměla ani tušení. Přísahám!“ Něco v mém hlasu asi přimělo dceru, aby mi uvěřila. Udiveně se na mě zahleděla: „Ale on mi mnoho let tvrdil, že o všem víš.

Že mu musím vyhovět!“ Vjel do mě vztek a také síla, o které jsem myslela, že je dávno pryč. Cítila jsme se najednou zdravá. Připravená k pomstě! Z nemocnice mě propustili na revers.

Vydala jsem alespoň trochu napravit to, co mně, a hlavně dceři, můj bývalý přítel udělal. Podala jsem trestní oznámení a těším se na soud. Snad mu to tam spočítají i s těmi dvacet let starými úroky!

Marie N., (67), Jičín

Předchozí článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského