Domů     Po snaše zbylo dítě a dluhy
Po snaše zbylo dítě a dluhy

Náš syn vyženil moc hezkého kloučka, kterého jsme od první chvíle milovali. Jeho matka už méně, opustila ho a zanechala po sobě obrovské dluhy!

Osud mi dopřál jen jedno dítě, ale stálo za to! Syn byl pěkný výlupek, a my se s ním dost natrápili. Ne, že by páchal nějakou trestnou činnost, ale průšvihy snad vyráběl na běžícím pásu! No, abych nepřeháněla.

Povedlo se mu na druhý pokus odmaturovat a po několika vyhazovech z práce se konečně našel, jak on říkal, v jedné malé firmě. Naučil se pracovat se dřevem a stal se z něho celkem dobrý truhlář.

Vybral si nepravou

Časem se naučil navrhovat kuchyně na počítači a jeho kariéra pomalu, ale jistě stoupala. Táhlo mu už na čtyřicet, když se právě díky jedné svojí kuchyni seznámil s hezkou paní. Byla o několik let mladší, rozvedená a měla moc hezkého synka. Pětiletého Ondru.

„Jardo, přiznej se, že jsi s tou svojí Barunkou už někdy něco měl? Možná o tom pořádně ani nevíš,“ dobíral si syna můj manžel a narážel tak trochu na snašinu minulost. Dlouhé roky prý pracovala jako servírka v nejrůznějších podnicích.

Některé neměly právě dobrou pověst. A ona také ne. Ale my si s klepy nedělali hlavu. Důležité bylo, že je syn spokojený a že máme vnoučka, kterého jsme si hned od první chvíle zamilovali! Svatba na sebe nenechala dlouho čekat.

Tajně jsme doufali, že Ondrovi přibude sourozenec, ale Barunka nás vyvedla z omylu: „Prosím vás, mám jednoho haranta tak právě nad hlavu, a budu si pořizovat dalšího…“

Moje předtucha se vyplnila

Její slova byla pro mě jako studená sprcha. Jak vůbec může tak vulgárně mluvit o svém dítěti? Vždyť Ondrášek byl tak milý a hodný kluk! Postěžovala jsem si manželovi, ale ten jen pokrčil rameny. Prý je snacha unavená z práce a určitě to tak nemyslela.

„Někdo prostě dřív mluví, než myslí!“ řekl a dodal: „Koukni se do zrcadla a uvidíš další takovou myslivnu.“ Musela jsme se jít vydýchat na balkon, abych mu jednu nepřišila. O to víc jsem se upnula na Ondru. Byl u nás víc než doma.

„Mami, prosím tě, pohlídáš kluka přes noc? Něco mám,“ zavolal mi jednou syn a já samozřejmě souhlasila. Přesto jsem v jeho hlasu vycítila zvláštní napětí. Jako by se něco dělo! Manželovi jsme se s podezřením tentokrát nesvěřila. Kdo ví, co by mi zase kousavého řekl!

Utekla a syna nám nechala

Moje předtucha se ale brzy potvrdila jako správná. Ale že se stane něco tolik ošklivého, ani mě nenapadlo. „Mami, potřeboval bych nutně půjčit 300 tisíc,“ sdělil mi hned na prahu bytu syn, když jsem šla k němu na výzvědy. Prosbou mi vyrazil dech.

Kdyby potřeboval pár tisíc, ale tolik? A k čemu? A proč? Než jsem se stačila zeptat, vychrlil hořkou novinku: „Barunka od nás odešla!“ Předpokládala jsem, že snacha odešla na chvíli. Že se mladí pohádali a ona trucuje někde u kamarádky.

Snažila jsem se syna uchlácholit, ale marně. „Ani se s klukem nerozloučila. Vzala si jen ten svůj růžový kufr na kolečkách a byla pryč!“ lamentoval a potom rezignovaně mávnul rukou směrem ke stolu.

„Leží tam dopis, tak si ho přečti!“ Nedočkavě jsem si nasadila brýle a zjistila, že snacha odešla od rodiny nadobro. I od svého synka!

Zbyly po ní i dluhy

„Bude vám beze mě lépe. Nehledejte mě! Jedu se známým do ciziny…“ psala a já nevěřícně kroutila hlavou. Aby toho nebylo málo, hned vzápětí jsem se dozvěděla, na co potřeboval syn půjčit tolik peněz. Na dluhy, které snacha stačila před svým odchodem udělat!

„Napůjčovala si u několika společností, a coby ručitele uvedla mě. Nebyl to problém, vždyť jsem její manžel!“ řekl zoufale syn. Ztěžka usednul ke stolu, vzal hlavu do dlaní a rozplakal se. Takhle zoufalého jsme ho ještě nikdy neviděla!

Co bych dala za to, aby se stal znovu tím bezstarostným sígrem, kterým býval kdysi! Pohladila jsme ho po hlavě, a aniž bych čekala na manželův souhlas, peníze jsme mu slíbila. Přece na něho nenechám poštvat exekutory! Zbývalo jen vyřešit problém s Ondrou.

Syn ho měl rád jako vlastního, ale byl od rána do večera v práci. Nezbývalo, než se sestěhovat. Abychom si mohli vzájemně pomáhat.

Na vesnici je nám dobře

„Koupíme baráček, do dalšího bytu někde v paneláku nejdu,“ prohlásil rezolutně manžel, když jsem ho seznámila se všemi novinkami. Ani ty ho nedokázaly vyvést z míry. Dal se do shánění a brzy jsme se společně stěhovali na vesnici.

Do pěkného malého domečku se zahrádkou a pejskem. Nějakou chvíli trvalo, než jsme Ondru získali do péče, tedy vlastně náš syn, než ho získal. Ale nakonec se nám podařilo soud přesvědčit, že jednomu malému opuštěnému klukovi bude lépe u nás, než někde v ústavu!

Ondra je moc spokojený a my také. Manžel stále něco kutí a syn se může věnovat práci, aby mohl splácet všechny ty námi zaplacené dluhy. A já? Mohu konečně chovat vytoužené slepičky a pěstovat zeleninu. Potřebujeme jí hodně. Ondra roste jako z vody a apetitu má na rozdávání!

Ivana K. (68), Vysočina

reklama
Související články
11.12.2023
Klára byla hýčkaná, obdivovaná, já byla upozaděná a ještě jsem se o ni musela starat. Sestra se měla v životě lépe, přesto nepřežila. A já se zase musela postarat. echci ji pomlouvat. Jen přibližuji, že jsme zkrátka neměly milující sourozenecký vztah, takže jsme asi ani jedna neočekávaly, že ta druhá pomůže, pokud bude třeba. Klárka se narodila tři roky po mně. Protože jsem byla starší, tak jse
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte