Domů     Léta jsem jen přihlížela odpornému chování svého dítěte
Léta jsem jen přihlížela odpornému chování svého dítěte

Můj starší syn byl vždycky značně nenechavý. Měl pocit, že si může vzít, co vidí. Když to přesáhlo všechny meze, musela jsem ho udat.

Mám dva syny, každý je naprosto jiný. Mladší Martin je hodný, starší Jakub podlý a zlý. Zatímco Martin by se odmalička vždy pro druhé rozdal, Jakub si vždy neváhal cokoli cizího přivlastnit.

Bratrské spory

Už když bylo staršímu Jakubovi pět let a Martinovi tři roky, věčně jsem jen slyšela toho mladšího naříkat, protože mu Kuba ubližoval, bral hračky a vůbec ho všelijak tajně trápil.

Pořád dokola jsem rovnala jejich spory, nebo spíš jen Martina uklidňovala a Kubu posílala do kouta, nebo se mu snažila domluvit. Vždycky mě poslouchal se zamračeným výrazem, jako že se mnou vlastně vůbec nesouhlasí, ale musí to moje protivné povídání vydržet.

A Martin? Ten jen štkal a schovával se pod peřinu, nebo se, když byl starší, zavíral třeba do koupelny, nebo na záchod, aby bratrovi unikl.

Byl zákeřný a zlomyslný

Jakubovy provokace nebraly konce a v pubertě ještě všechno nabralo na obrátkách – na mladším Martinovi si začal cvičit svoje ego, vytahoval se na něho, pořád víc ho provokoval a využíval své převahy v síle, ostatně byl starší, tak nebylo divu.

Martin byl a stále je velmi citlivá duše, když on dospěl do puberty, možná ale vlastně už trochu dřív, a začaly se mu líbit holky, skládal pro ně básničky a psal jim je do památníčků. Mně se moc líbily.

Byly vždy originální, ne jako ty průpovídky, co si děti navzájem píšou a opisují jeden od druhého.

Třeba napsal básničku: „Já kreslit neumím a básnit taky ne, snad ti bude stačit tento výtvor, proč by ne?“ A nakreslil na tu stránku tulipán. Na jedenáctiletého kluka myslím, že to ujde.

Ale Jakub si všiml, že má jeho mladší bratr díky svému talentu úspěchy a jednou, když měl Martin doma zase jeden památníček, aby ho vyzdobil a něco napsal, načmáral do něho sprosté obrázky.

Byla z toho ostuda, protože o počmáraných stránkách Martin nevěděl a odevzdal majitelce památníček v tom strašném stavu. Jeho básnička na jiném místě už to nezachránila. Stěžovaly si rodiče té holčičky a dokonce se to řešilo ve třídě. Martin dostal třídní důtku, protože svého bratra odmítl udat.

Jeho věci vyházel

Když bratři vyrostli, odešel z domu nejdříve Martin. Šel na učiliště a mně to bylo trochu líto, protože myslím, že měl jít na nějakou vysokou školu, no, ale on nebyl nikdy moc ctižádostivý.

Myslím ale, že si tu variantu vybral i kvůli tomu, že mohl jít bydlet do jiného města a mít pokoj od bratra.

Já jsem ostatně taky byla ráda, že je klid v rodině, i když Jakuba byl teď plný dům, roztahoval se v něm, samozřejmě hned většinu Martinových věcí naházel do kumbálu a udělal si z jeho pokoje posilovnu. Nikoho se na nic neptal, to je prostě jeho styl.

Šel mu raději z cesty

Když přijel Martin na víkend zase jednou domů, musel spát v obýváku na gauči, nijak neprotestoval, takový prostě je. Myslím ale, že tenhle Martinův postoj Jakuba stejně akorát ještě více naštval.

On se potřeboval hádat, potřeboval neustále dokazovat světu, že nad něho není, že si může všechno dovolit, a když se někdo vzepře, dostane za vyučenou. Martin už nebyl malý, docela vyrostl a možná by Kubu i přepral, ale prostě se prát nechtěl. A já jsem ho rozhodně k ničemu nenaváděla.

Ticho před bouří

Když byl doma můj muž, byla situace trochu jiná.

Jakub byl opatrnější, ale asi zbytečně, protože manžel se vrátil jednou na několik týdnů z montáže, někdy i za delší dobu, když měli práci v zahraničí, a to pak chtěl mít hlavně klid, povrchně sledoval, jaký mají kluci prospěch a když zjistil, že v tomhle směru si vedou dobře, řešil buď dům, nebo auto, nebo zase práci.

Přihlížela jsem dlouho, ale vše má své meze. Když nám jednoho dne přivedl Martin ukázat svou snoubenku, hezkou jako obrázek, stalo se pak něco, čemu ještě teď nemohu uvěřit.

Zločin v parku

Kuba věděl, že ta dívka pracuje ve městě v knihkupectví, zjistil si, kdy jí končí v týdnu směna, počkal si na ni v parku a vzal si ji násilím.

Chudák dívka byla v šoku a v té tmě nebyla schopná nikoho poznat, ostatně s Kubou se u nás viděla jen letmo a asi by ji hlavně nikdy nenapadlo, že by byl bratr jejího přítele něčeho takového schopen.

V hádce se přiznal

Nevědělo se tedy, kdo to udělal, až jednoho dne došlo mezi oběma bratry k hádce, myslím, že kvůli nějakému fotbalu, protože každý fandí jinému klubu, a ve vzteku Kuba Martinovi vpálil do tváře: „Jsi žabař, ani svoji holku si neuhlídáš.

Tak aspoň poznala, jak se to dělá pořádně! No nekoukej, to jsem byl já, v tom parku, ty idiote!“ Kuba nevěděl, že jejich hádku, ke které došlo za domem, sleduji.

Musela jsem se pak hodně držet, abych mezi ně nevlítla, když se začali prát, ale ona ta rvačka nebyla dlouhá. Když byl Jakub na zemi, Martin vstal a šel pryč.

Neměla jsem na vybranou

Druhý den jsem za ním šla a opatrně jsem se ho ptala, jestli už policie nevyšetřila ten incident z parku, ale on zarytě mlčel. Zabručel, že ne. Věděla, jsem, že jako vždy svého bratra bude krýt. Tři dny jsem nespala, pak jsem šla na policii.

Udala jsem svého syna, policie ho na základě mého svědectví a dalších důkazů, které se objevily, usvědčila a Jakub dostal osm let. Když se vrátil, nepustila jsem ho domů, bydlí na ubytovně.

Vzala jsem vše do svých rukou, vše pomalu, ale jistě pochopil i můj manžel a souhlasí se mnou.

Soňa V. (62), východní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
18.4.2024
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to myslí vážně. Můj domov, milovaný přístav, ú
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn