SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Mámu s tátou bych nevyměnila
Mámu s tátou bych nevyměnila

Své dětství jsem prožila šťastně. Byla jsem přesvědčená, že mám nejúžasnější rodiče na světě. A pak přišla strašlivá zpráva! Poznání pravdy bylo kruté, ale stálo za to. Našla jsem díky tomu blízkou duši.

Vyrůstala jsem jako šťastné dítě v úplné rodině. Byla jsem jedináček, a tak jsem měla dostatek lásky a péče obou rodičů. Neuměla jsem si představit problémy dětí, které žily bez táty nebo se jejich dětství otřásalo rodinnými krizemi.

Moje rodiče se nikdy nehádali, a jestli nějaké spory měli, já o nich nevěděla.

Byla jsem hrdá na to, že mám laskavou a starostlivou maminku, které se mohu se vším svěřit, potěší mě, povzbudí a pofouká bolístky, a skvělého tátu, který si se mnou hraje a vymýšlí zábavu. Cítila jsem se dokonale spokojená.

reklama

Jediné, čeho jsem občas zalitovala, bylo, že nemám žádného sourozence. V pozdějším věku jsem se zeptala, proč si rodiče nepořídili další dítě, oni to ale vtipně zamluvili, a já to dále nerozebírala.

Skutečnost, že by maminka a tatínek nebyli mými skutečnými rodiči, mě nikdy nenapadla. Až přišly moje patnácté narozeniny, které dětský sen o ideální rodině drasticky rozbily.

Nevěřili okolí, tak šli s pravdou ven

Jako blesk z čistého nebe! Dostala jsem dort, dárky a pak mě máma s tátou objali a řekli, jak moc mě milují a jsou šťastní, že mě mají. Tušila jsem, že nastala důležitá chvíle. A byla jsem zvědavá, co se dozvím. Takovou jobovku jsem ale nečekala.

reklama

Zažila jsem stav, kdy člověk doslova zkamení. Nehysterčila jsem, ani neplakala. Mlčela jsem. Mozek si to neuměl rychle zpracovat. Chvíli jsem si dokonce myslela, že to je nějaký žertík k narozeninám.

Maminka mě ubezpečovala, že se na jejich lásce ke mně nic nezmění, zůstanu navždy jejich holčička, ať se k pravdě postavím jakkoliv. Otec dodal, že jednou ta chvíle přijít musela. A je lépe slyšet pravdu od nich, než abych se ji dozvěděla od někoho jiného.

Lidé, jak tatínek s maminkou zhodnotili, jsou někdy zlí. V podstatě se divili, že mi to už dávno někdo neřekl. Na malém městě se všichni znají až moc dobře. Byla jsem jim za ten moudrý přístup vděčná.

Mohla jsem se s pravdou vyrovnat v soukromí beze svědků, kteří by se možná pásli na mém momentálním rozpoložení.

Zvědavost zvítězila. Musela jsem ji vidět!

Situaci jsem přehodnotila na pubertální věk kupodivu rozumně. Došla jsem k názoru, že pro mě v mém srdci maminkou a tatínkem budou navždy ti, kteří se o mě od dětství starali. A taky jsem se jim to snažila dávat najevo.

reklama

I když mezi námi na chvíli zavládla nejistota, mraky se brzy rozplynuly, a náš vztah se vrátil do zajetých kolejí. Všechno však stejné nezůstalo. V mé duši se usídlila zvědavost. Kdo je moje skutečná matka? Proč mě odložila? Chtěla?

Nebo se dostala do takových problémů, že musela tak zoufalý krok udělat? Možná se trápí a vyčítá si? Ztratit dítě je pro matku přece strašnou ranou! Otázky se mi honily hlavou nejen večery před spaním, ale i přes den ve škole.

Nedalo se nepoznat, že se v mé hlavě něco děje. Dokonce jsem se zhoršila v prospěchu. A to byl varující alarm pro mě i rodiče. Potřebuju se dozvědět pravdu, ať bude jakákoliv. Nejistota mi rozežírala duši.

A tak, jak byli mí adoptivní rodiče vždy moudří a chápaví, mi pomohli skutečnou matku najít. Muselo to být pro ně mučivé, ale oni to přesto udělali, protože pochopili, jak moc se trápím. A záleželo jim na mém štěstí.

Přijeli jsme si pro ztracenou duši

Dnes vím, že bylo dobře takovou zkoušku ohněm podstoupit. Poznání reality mi otevřelo oči. Některé ženy by si neměly děti pořizovat. A právě takovou „matkou“, nerada ji tímto označením nazývám, byla ta moje biologická.

Když jsem zazvonila u dveří, otevřela mohutná Dolly Parton v leginách. Poklepala rudými nehty o rám dveří a štěkla přes růžovou rtěnku: „Co chceš?“ Zeptala jsem se na jméno, což ji očividně nepotěšilo. A ještě méně to, že jsem její dcera.

„Vypadni!“ To nemusela opakovat znovu. Otočila jsem se a běžela ze schodů, co mi nohy stačily. Před domem na mě totiž čekali mí rodiče. Jak jsem byla šťastná, že je mám! Než jsme ale stihli nastoupit do auta, přitočila se k nám jakási babka.

Čilá, zvídavá sousedka. Nešlo ji na rozum, kdo to za známou firmou, jakou moje skutečná matka byla, přijel. Její přátelé totiž měli zcela jinou image a hlavně vystupování, než my. Slovo dalo slovo, a my se dozvěděli, že nejsem jediné dítě, které má. To druhé bylo v pasťáku.

Dostala životní šanci, kterou proměnila

A tak se ukázalo, že naše cesta nebyla zbytečná. Vyrazili jsme za sestrou. A mí rodiče se ukázali opět jako skvělí lidé. Riskli tehdy hodně. Adoptovali si i mou sestru. Celé okolí jim to rozmlouvalo, že v tomto případě je na převýchovu pozdě.

Že se jim takový velkorysý čin vymstí, ale oni to přesto zkusili. A povedlo se jim přesvědčit všechny o tom, že nikdy není pozdě. Dnes už je tomu mnoho let, kdy se tato událost stala. Rodiče stále ještě žijí, ale už jsou velmi staří a hodně nemocní.

Sestra jim tu velkou životní šanci, kterou kdysi dostala, vrací plnou silou a naplno v rámci svých možností. Vystudovala totiž medicínu a je z ní dnes renovovaná lékařka.

Milena H. (57), Liberec

reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel