SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Vnučka mu odpustila za všechny, kterým ublížil
Vnučka mu odpustila za všechny, kterým ublížil

Můj švagr rozséval kolem sebe smrt a neštěstí. On však vyvázl vždy bez následků. Rodina ho považovala za Ďábla. Sestra s ním nemluvila, žena ho proklela, neteře se před ním zamykaly.

Svého muže jsem si vzala z velké lásky. Narodili se nám dvě děti, a ani v nejhororovějším snu se mi nikdy nezdálo, že bych v sedmadvaceti letech ovdověla. Manžel byl prototypem muže, který zdravím jen sršel.

Byla v něm taková energie, optimismus a touha po životě, že by se mu smrt, kdyby se dožil vysokého věku, jistě vyhýbala i v osmdesáti. Tak, jako většině lidí v jeho rodě. Dlouhověkost měli totiž v genech.

reklama

O to bylo větší ranou a šokem, když se mi jednoho dne nevrátil domů. Do práce tehdy jezdili se svým bratrem na motorce. Řídil švagr. Jezdil jako blázen, což o něm prohlašovala i jejich matka. A tak nebylo divu, že jednou svou mašinu nezvládl.

Následek byl fatální. Manžela to stálo život, zatímco bratříček z nešťastného karambolu vyvázl z drobnou odřeninou a slabým otřesem mozku. Vina švagra byla prokazatelná a jasná. Odstěhovala jsem se k rodičům a přerušila s manželovou rodinou veškeré styky.

Žádnou ženskou nenechal na pokoji

Největší slabinou švagra byly ženy. Jak se mu nějaká líbila, nebyla pro něj žádná překážka dost velká – ani příbuzenský vztah, ani nezletilost. Neteře se před ním zamykaly, jak byl strýček dotěrný, až konečně dopadla pověstná poslední kapka.

reklama

Ve svém sexuálním harašení došel tak daleko, že zneužil nevlastní dceru. Trvalo chvíli, než její matka pochopila, že si děvče nevymýšlí, aby otčímovi uškodilo a strhlo pozornost na sebe. Realita byla drsnější, než všichni doufali.

K dívence se přidaly neteře, a další skutečnosti, které vycházely na povrch, jen přidávaly polínka. Sousedky, kolegyně na pracovišti, uklízečka… Nad nenasytným švagrem se stáhly mraky. Skončil před soudem a ve vězení.

Nikdy nikdo nepochopil, jak to udělal, že se z něho rychle zase dostal. Než se kdo nadál, byl venku. Jeho výboje vůči ženám sice pokračovaly, ale již v legálních mezích.

Měl v sobě takové zvláštní kouzlo a výřečnost, nejspíš díky své francouzské babičce, že ho vzala na milost každá.

Další oběti na sebe nedaly dlouho čekat

Ještě, že se toho tchyně nedožila. Byla to hodná a slušná žena. Synova popularita by jí v posledních letech života na šťastných chvílích nepřidala. Vězením problémy se švagříkem neskončily. Zřejmě ještě nesehrál svou děsivou roli až do konce.

reklama

Přišla další tragédie, v níž se angažoval. Tentokrát kočíroval traktor na poli. Spolu s ním se vezli další dva lidé. Všichni tři pracovali v tehdejším JZD. Kdo ví, co se tehdy událo, a jak k dramatu došlo, žádný svědek nehody nebyl.

Traktor se převrátil, oba spolujezdci zahynuli na místě, stejně jako kdysi můj manžel, jen švagr vyvázl živý a zdravý. Tímto skutkem se postaral definitivně o svou pověst. Jeho popularita byla tak veliká, že se před ním některé ženy křižovali.

I nejbližší příbuzní se mu začali vyhýbat. Švagr se odstěhoval a dlouhá léta o něm nikdo nevěděl.

Neznámý dárce a nečekané setkání

Léta jsem přemýšlela, kdo je ten nejrychlejší z pozůstalých, který položí na hrob mého manžela věnec vždy jako první. Tak tomu bylo třicet let. Až jsme se jednou na hřbitově potkali. Byl to švagr. Čas je velký léčitel starých křivd. Začali jsme si povídat.

A osud šel ten den ještě dál. U hrobu mého muže se objevila i švagrová. Pozvala jsem oba ke mně domů. Popili jsme domácího vína, trochu hruškovice a – v tu chvíli jsme měli přestat. Ale my chytli slinu. Švagr poslal pro další pití.

Po několika dalších doušcích jsem se dozvěděla, že ti v traktoru, kteří zemřeli, byl manžel a syn švagrové. Vlastní sestře zabil manžela a dítě?Nenáviděla ho! Alkohol probudil staré běsy. Už ani nevím, kdo uhodil koho.

Padaly facky, nadávky, přišla jsem částečně o nádobí. Dcera nečekala a běžela pro sousedy. Ti odvlekli švagra a jeho sestru z mého domu, posadili do aut a odvezli každého jiným směrem. Velké rodinné usmíření se nekonalo.

Dala mu rozřešení, aby mohl jít

Po tomto setkání začal švagr rychle chřadnout. Myslím, že jej držela při síle víra, že jej rodina vezme jednou na milost a odpustí mu. Moje snaha se špatným koncem mu vzala naději. Den po dni se jeho stav zhoršoval.

Polehával po nemocnicích, z domova nevycházel. Trpěl velkými bolestmi, ale smrt nepřicházela, ačkoliv prosil o slitování a ukončení svého pekla na zemi Až ho nejspíš nahoře vyslyšeli.

Možná si už odpykal svým utrpením všechny hříchy, které napáchal, a tak se Osud rozhodl mu cestu na onen svět nakonec přece jen usnadnit. Na scénu nastoupila moje vnučka. Divoká bitka v mém poklidném domě na ni udělala dojem.

Začala se zajímat o rodinné vztahy a spletitou situaci kolem bratra jejího dědečka. Jako nezaujatý člověk přehodnotila situaci racionálně, nasedla do vlaku a starého nemocného švagra navštívila. Ještě ten večer zemřel. V klidu a ve spánku.

Tvářit se smířeně a zdálo se, že i šťastně.. Před smrtí si prý s vnučkou dlouho povídali. Než odešla, tak ho políbila na tvář a řekla, že mu smrt dědečka odpouští.

Anna K. (61), Mariánské Lázně

reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel