SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Lhala, kradla a trpěla, aby nebyla sama
Lhala, kradla a trpěla, aby nebyla sama

Monika byla nejhezčí holka z naší partičky. Zrzka se zelenýma očima a vyzývavým úsměvem snadno získávala pozornost mužů všech věkových i finančních kategorií. Mohla si vybírat a také si vybírala. Bohužel, špatně.

Na učňáku jsme se často předháněly v představách, jaké květinářství bychom si otevřely, kdyby mohlo být naše.

Práce s pěstováním sazenic na rozbahněných nebo naopak rozpálených nekonečných záhonech a v obřích sklenících nás vůbec nebavila, ale vázat voňavé barevné kytice jsme chtěly všechny. Nejšikovnější na to byla právě Monika.

reklama

V době rudých karafiátů s asparágusem dokázala uvázat úchvatný pugét z heřmánku, hledíků, řebříčku a kopretin, jaký by chtěla dostat od ctitele každá z nás. A dělala to tak nějak mimochodem, bez velkého úsilí.

Přitahovali ji prevíti

Na trzích, kde jsme mívaly stánek v rámci praxe, sklízela obdiv zákaznic, ale především mužů – zákazníků, kterým přidávala svůj úsměv jako bonus.

Ti slušní jí ho oplatili a nechtěli drobné nazpět, ti neslušní utrousili lechtivou poznámku a přebytečné drobáky koukali zinkasovat. Zvlášť k blonďákovi s patkou spadlou přes oko byla štědrá.

reklama

Zamilovala se do něj na první pohled a dala by ḱdo ví co, jen aby s ním mohla jít na pouť nebo na diskošku. A blonďák neměl důvod jí tohle přání neplnit, zvlášť, když jí penízky v kapse cinkaly. A když necinkaly… vytratil se. Měl zvláštní nadání objevit se i zmizet v pravou chvíli.

Hvězdný start

Když po revoluci přišel čas plnit si sny, neměly jsme žádná dost peněz na vlastní podnikání, ale časem jsme si každá našla v květinářstvích místo.

Moniku tehdy balil moc hezký a prima kluk ze slušné rodiny, který obchodoval v Německu a vozil k nám krásné dekorační předměty. Šikovností Moniky byl tak nadšený, že na její jméno pronajal krámek a dal jí peníze, aby si jej zařídila podle svého.

reklama

Pomohl jí získat dodavatele květin, sám přidal košíčky, vázičky, stuhy, svíčky, nádherně dekorované ubrousky a další hezkosti a Monika otevřela s velkou slávou své Květinové nebe.

Návrat vydřiducha

Mladík tehdy doufal, že to bude ráj pro ně oba – pracovní i soukromý. Jenže se ve městě z čistajasna objevil Blonďák a zlehka navazoval na staré časy. Zřejmě vybaven bohatými zkušenostmi, šel na věc pomalu, nenápadně, jakoby mu o nic nešlo.

A jak to odhadl, tak se i stalo. Monika mu sedla na lopatu stejně snadno jako ježibaba Jeníčkovi s Mařenkou. Slušňák byl často pryč za obchodem a Monika měla prostor hýčkat si hada na prsou. Čím méně naléhal, tím víc mu nutila peníze.

A nejen to, často krám zavírala, aby mohla využít každou příležitost, kterou jí Blonďák dal. Netrvalo dlouho a objevila se konkurence.

Slušňák dlouho nic netušil, ale pak mu došlo, že finanční i citovou investici do Moniky může odepsat a své podnikání nasměroval do jiných končin.

Týrání „neviděla“

Monika zůstala na výdělky sama, ale na utrácení měla spolehlivého parťáka. Snažily jsme se jí domluvit, otevřít oči, ale marně. Ze svého životního stylu slevit nechtěla. Tržby slábly, dlužila za nájem, dodavatelům, půjčovala si peníze a dluhy nesplácela.

A když nebyly peníze, nebyla ani láska. Protože nedokázala platit Blonďákovy potřeby, místo sladkých řečí se jí dostalo hořkých urážek a tvrdých ran.

Když pak i v obchodě nosívala sluneční brýle a v létě dlouhé rukávy, aby nebyly vidět modřiny, poslaly jsme za ní paní z organizace, která pomáhala obětem domácího násilí. Mělo to jediný výsledek – Monika s námi přestala mluvit.

Ale krám zase otevírala častěji, aby vydělala. Dokonce se pustila do sběru byliny a vyráběla vonné polštářky. Obchody zase trochu rozhýbala, ale okouzlující úsměv už nerozdávala.

Tehdy jsme se začaly víc vídat, pomáhala jsem jí s šitím a přípravou dárkových balíčků. Svěřila se mi, že touží po dítěti, a že až si našetří, vysadí antikoncepci.

Jenže začala mít urputné bolesti hlavy, občas i omdlévala, ale přičítala to nevyspání a řešila prášky proti bolesti.

Modřiny a oděrky na jejím obličeji i těle přibývaly stejně jako vysvětlení, že rozespalá po tmě narazila do skříně, zvrkla si nohu na vysokém podpatku atd.

Nikdo těm báchorkám nevěřil, všichni jsme viděli, jak se z krasné, života plné a kdysi úspěšné holky stává troska. Jí ale zajímalo jediné – jak získat peníze, dokonce zfalšovala doklady kvůli půjčce a od soudu odešla s podmínkou.

Láska za každou cenu

Jednou, když jsem za ní přišla do krámu, zářila na dálku. Léta jsem ji takhle neviděla. Jsem těhotná, pošeptala mi a mě polilo horko a vyhrkla jsem: Co na to Blonďák? Ještě to neví, ale bude mít radost.

Přeběhl mi mráz po zádech a dala bych na modlení, kdybych věděla, že jí to pomůže. Druhý den, neotevřela, nebrala telefon, až večer mi volala, že s Blonďákem oslavovali a nějak to přepískli. A že si nejspíš udělá pár dní volno.

Příští den jsem ji potkala v sámošce. Byla obalená v šátku, protože ji prý rozbolel zub a má od něj napuchlou pusu. Pozvala mě na příští den na kafe, že Blonďák zase odjel na pár dní na montáž. Ale už mi neotevřela.

Když ji policie objevila v bytě na podlaze, byla mrtvá. Zemřela prý na mozkovou mrtvici. Bezprostřední cizí zavinění prokázáno nebylo, ale nikdo mi nevymluví, že nezabily v všechny ty rány, které kdy schytala.

Zamilovala se do chlapa, který jí lásku oplácel pěstí, ale opustit ho nedokázala a pomoc odmítala. Škoda. Kéž by aspoň příběh téhle zaslepené holky otevřel oči těm, které ještě mají šanci.

Jindra P. (55), Mikulov

reklama
Související články
26.3.2023
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala jsem se na radiobudík. No jistě, jsou tř
26.3.2023
Moje maminka byla naivní a důvěřivá. Když jsme jí se sestrou říkaly, že nesmí hned každému věřit, že jsou na světě jen darebáci, smála se nám. Z maminčina pohřbu jsme se sestrou zamířily do jejího bytu. Moc se nám tam nechtělo. Naše emoce byly hodně rozjitřené a věděly jsme moc dobře, že v jejím bytě, mezi jejími věcmi, ji uvidíme na každém kroku. Co bude dál? Chtěly jsme se na místě doml
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
Nenechte si ujít další zajímavé články
Partner Melíškové odhalen?
nasehvezdy.cz
Partner Melíškové odhalen?
Sympatická herečka ze seriálů Podezření či Božena Klára Melíšková (51) nejenže před pár týdny získala Českého lva za nejlepší ženský výkon, ale nejspíš je i šťastně zamilovaná. Na předávání cen to
Udělali mi ze života peklo
skutecnepribehy.cz
Udělali mi ze života peklo
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
nasehvezdy.cz
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
Dvě nevydařená manželství zpěvačce Avril Lavigne (38) nejspíš stačila. Více než dva roky byla šťastná po boku rappera Mod Suna (36), s nímž se vloni zasnoubila přímo pod Eiffelovkou. Jeden druhého
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Přežil žralok megalodon do našich časů?
enigmaplus.cz
Přežil žralok megalodon do našich časů?
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhy
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podst
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
epochaplus.cz
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu, jelikož obsahuje drahocenné plazmatické bílkoviny, jež každý den pomáhají statisícům nemocných zachráni