Domů     Chtěla jsem jen poznat otce
Chtěla jsem jen poznat otce

Každý chce znát své rodiče, ať jsou, jací jsou. Z vlastní zkušenosti ale vím, že začít je hledat není vždy to nejlepší rozhodnutí.

Zase jedna naprosto zbytečná hádka za námi. Tomáš nazlobeně vstal, práskl dveřmi a zmizel. Teď nás čekají dny plné ticha,kdy se neuvidíme ani si nezavoláme. Až do doby, než můj syn zase vychladne a konečně mi znovu zavolá.

Vím, že to tak pokaždé skončí, přesto si nedám říct. Cítím povinnost upozornit ho na to, že geny jsou geny. A člověk před nimi tak snadno neuteče. Uvědomila jsem si to teprve před časem. Od té doby mě to ale zcela změnilo život. Jsem rozhozená a zoufalá.

Podivné dětství

Jako malá holka jsem žila s matkou a starším bratrem. Na otce si nepamatuji. Máma mi řekla, že umřel. Josef, můj bratr ale říkal něco jiného. I když to nevěděl přesně. On si ale ještě na nějakého chlapíka jako úplně malý pamatoval.

Pamatoval si na jeho křik, na rády a matčin pláč, které slyšel z vedlejšího pokoje, když se schovával pod peřinou. Na chlapa, kterého se strašně bál.

Matka tvrdošíjně mlčela

Když jsem trochu povyrostla, chtěla jsem znát odpovědi na své otázky. Kdo je můj otec, kde je, proč odešel, proč se o nás nezajímá. Proč jsme se přestěhovali na druhý konec republiky, kde nás nikdo nezná. Ale máme pořád mlčela. Bratr brzy odešel z domu, oženil se a měl svůj život.

Odešla jsem také

Naše máma byla stále tichá. Ačkoli nebyl ještě zdaleka stará, žádného dalšího partnera si už nenašla. Jakoby prožila nějaké děsivé zklamání. Bála se mužů. Měla pár nových kamarádech, tvrdě pracovala. Náš vztah nebyl zrovna ideální. Nebyly jsme k sobě upřímné.

Ona mi neříkala pravdu a já jí také ne. Naučila jsem se mlžit a říkat polopravdy, přesně tak, jak to dělala ona. Nakonec jsem také odešla z domu.

Chtěla jsem ho poznat

Čím více byla osoba mého otce zahalena do tajemna, tím víc jsem ho chtěla poznat. Říkals jem si, že mám na to právo. Nakonec se mi tedy přes známé podařilo zjistit o koho jde. Znala jsem tedy jméno, ale to bylo vše. Kde ten člověk žije, zda vůbec žije a co dělá, jsem ještě dlouho nevěděla.

Podařilo se nemožné

Nevzdávala jsem to a pátrala dál. Pomáhal mi v tom i můj manžel. Stačila jsem se totiž mezitím vdát. Zrovna, když jsem přišla z porodnice, přišel mi dopis od otce. Psal, že mě moc rád uvidí. Byla jsem z toho naprosto vykolejená.

Měla jsem radost, že ho konečně uvidím. AS zároveň jsem měla hrozný strach. Jak se mám chovat k otci, který se na mě kdysi vykašlal?

Podivné setkání

Sešli jsme se v jedné restauraci. Přišel celkem pohledný chlapík, poněkud unavený životem. Choval se jako bychom se naposledy viděli včera. Nesnažil se mi nic moc vysvětlovat. Ono také neblyo co.

Z mého života v dětství zmizel poté, co ho zatkli a odsoudili za vraždu. Ano, můj otec byl vrah a násilník! Nemohla jsem tomu uvěřit. A už vůbec ne tomu, když jsem zjistila, že během naší schůzky se mnou nechutně flirtuje a snaží se mě sbalit.

Rychle jsem setkání ukončila. A naprosto znechucená utíkala domů.

Byla to osudová chyba

Jenže otec, který se nedávno vrátil z vězení, hledal své zázemí. J8 mu nechtěně otevřela svou náruč. Začal se proto pravidelně ozývat, navštěvovat nás. Jednou se přišel najíst, pod záminkou návštěvy svého vnuka. Podruhé si chtěl půjčit peníze.

Byl to můj otec, nedokázala jsem ho natvrdo vyhodit. A on nás neustále pronásledoval. Zbavit se ho nebylo možné.

Nejsme jako on

Čím víc jsem poznávala otce, tím více jsem důvěrně poznávala všechny jeho špatné vlastnosti i jeho násilnickou povahu. I na mě vztáhl ruku, když jsem mu odmítla půjčit a místo toho mu vyčetla, že on do mě jako dítěte neinvestoval nikdy ani korunu.

Dal mi takovou ránu, že jsem div neupadla. Ještě, že u toho nebyl můj manžel. Bůh ví, jak by to bylo dopadlo.

Pubertální průšvih

Když mi pak jednou večer volala policie, abych si přijela na služebnu pro svého syna, myslela jsem, že omdlím. Tomáš byl práv na vrcholu puberty a s partou sprejerů pomaloval nějaké nově zrestaurované domy.

Byl to pěkný malér a syn měl rázem záznam v trestním rejstříku. Tehdy jsem to neviděla jako klukoviny, ale jako jasný důkaz, že člověk svým genům neuteče. A já i můj syn v sobě máme mimo jiné zločinecké geny mého otce!

Začala jsem nás sledovat

Tomáš dostal podmínku a musel na vlastní náklady škodu odstranit. Úplně jsem se zhroutila. Otec kriminálníka syn jednou nohou v kriminále. A já? Co já? Začala jsem se pozorovat.

Najednou jsem měla tolik špatných vlastností, že bych si zasloužila zbytek života strávit za mřížemi. Úplně jsem tomu propadla. Představě, že ani já ani můj syn nemáme šanci se z téhle bryndy někdy dostat.

Rodina v rozkladu

Od té doby je u nás hrozné napětí. Manžel přestal mým strachům rozumět. Zlobí se, že se neustále hádám se synem. Jenže já ho potřebuji hlídat, aby znovu neuklouzl. To už by šel sedět natvrdo. A do toho se neustále objevuje můj otec.

Vím, že bych ho měla ohlásit na policii, že nás obtěžuje a ohrožuje. Ale nedokážu to. Jsou to přece naše geny.

Tereza V. (50), střední Čechy

reklama
Související články
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte