Domů     Chtěla jsem jen poznat otce
Chtěla jsem jen poznat otce

Každý chce znát své rodiče, ať jsou, jací jsou. Z vlastní zkušenosti ale vím, že začít je hledat není vždy to nejlepší rozhodnutí.

Zase jedna naprosto zbytečná hádka za námi. Tomáš nazlobeně vstal, práskl dveřmi a zmizel. Teď nás čekají dny plné ticha,kdy se neuvidíme ani si nezavoláme. Až do doby, než můj syn zase vychladne a konečně mi znovu zavolá.

Vím, že to tak pokaždé skončí, přesto si nedám říct. Cítím povinnost upozornit ho na to, že geny jsou geny. A člověk před nimi tak snadno neuteče. Uvědomila jsem si to teprve před časem. Od té doby mě to ale zcela změnilo život. Jsem rozhozená a zoufalá.

Podivné dětství

Jako malá holka jsem žila s matkou a starším bratrem. Na otce si nepamatuji. Máma mi řekla, že umřel. Josef, můj bratr ale říkal něco jiného. I když to nevěděl přesně. On si ale ještě na nějakého chlapíka jako úplně malý pamatoval.

Pamatoval si na jeho křik, na rády a matčin pláč, které slyšel z vedlejšího pokoje, když se schovával pod peřinou. Na chlapa, kterého se strašně bál.

Matka tvrdošíjně mlčela

Když jsem trochu povyrostla, chtěla jsem znát odpovědi na své otázky. Kdo je můj otec, kde je, proč odešel, proč se o nás nezajímá. Proč jsme se přestěhovali na druhý konec republiky, kde nás nikdo nezná. Ale máme pořád mlčela. Bratr brzy odešel z domu, oženil se a měl svůj život.

Odešla jsem také

Naše máma byla stále tichá. Ačkoli nebyl ještě zdaleka stará, žádného dalšího partnera si už nenašla. Jakoby prožila nějaké děsivé zklamání. Bála se mužů. Měla pár nových kamarádech, tvrdě pracovala. Náš vztah nebyl zrovna ideální. Nebyly jsme k sobě upřímné.

Ona mi neříkala pravdu a já jí také ne. Naučila jsem se mlžit a říkat polopravdy, přesně tak, jak to dělala ona. Nakonec jsem také odešla z domu.

Chtěla jsem ho poznat

Čím více byla osoba mého otce zahalena do tajemna, tím víc jsem ho chtěla poznat. Říkals jem si, že mám na to právo. Nakonec se mi tedy přes známé podařilo zjistit o koho jde. Znala jsem tedy jméno, ale to bylo vše. Kde ten člověk žije, zda vůbec žije a co dělá, jsem ještě dlouho nevěděla.

Podařilo se nemožné

Nevzdávala jsem to a pátrala dál. Pomáhal mi v tom i můj manžel. Stačila jsem se totiž mezitím vdát. Zrovna, když jsem přišla z porodnice, přišel mi dopis od otce. Psal, že mě moc rád uvidí. Byla jsem z toho naprosto vykolejená.

Měla jsem radost, že ho konečně uvidím. AS zároveň jsem měla hrozný strach. Jak se mám chovat k otci, který se na mě kdysi vykašlal?

Podivné setkání

Sešli jsme se v jedné restauraci. Přišel celkem pohledný chlapík, poněkud unavený životem. Choval se jako bychom se naposledy viděli včera. Nesnažil se mi nic moc vysvětlovat. Ono také neblyo co.

Z mého života v dětství zmizel poté, co ho zatkli a odsoudili za vraždu. Ano, můj otec byl vrah a násilník! Nemohla jsem tomu uvěřit. A už vůbec ne tomu, když jsem zjistila, že během naší schůzky se mnou nechutně flirtuje a snaží se mě sbalit.

Rychle jsem setkání ukončila. A naprosto znechucená utíkala domů.

Byla to osudová chyba

Jenže otec, který se nedávno vrátil z vězení, hledal své zázemí. J8 mu nechtěně otevřela svou náruč. Začal se proto pravidelně ozývat, navštěvovat nás. Jednou se přišel najíst, pod záminkou návštěvy svého vnuka. Podruhé si chtěl půjčit peníze.

Byl to můj otec, nedokázala jsem ho natvrdo vyhodit. A on nás neustále pronásledoval. Zbavit se ho nebylo možné.

Nejsme jako on

Čím víc jsem poznávala otce, tím více jsem důvěrně poznávala všechny jeho špatné vlastnosti i jeho násilnickou povahu. I na mě vztáhl ruku, když jsem mu odmítla půjčit a místo toho mu vyčetla, že on do mě jako dítěte neinvestoval nikdy ani korunu.

Dal mi takovou ránu, že jsem div neupadla. Ještě, že u toho nebyl můj manžel. Bůh ví, jak by to bylo dopadlo.

Pubertální průšvih

Když mi pak jednou večer volala policie, abych si přijela na služebnu pro svého syna, myslela jsem, že omdlím. Tomáš byl práv na vrcholu puberty a s partou sprejerů pomaloval nějaké nově zrestaurované domy.

Byl to pěkný malér a syn měl rázem záznam v trestním rejstříku. Tehdy jsem to neviděla jako klukoviny, ale jako jasný důkaz, že člověk svým genům neuteče. A já i můj syn v sobě máme mimo jiné zločinecké geny mého otce!

Začala jsem nás sledovat

Tomáš dostal podmínku a musel na vlastní náklady škodu odstranit. Úplně jsem se zhroutila. Otec kriminálníka syn jednou nohou v kriminále. A já? Co já? Začala jsem se pozorovat.

Najednou jsem měla tolik špatných vlastností, že bych si zasloužila zbytek života strávit za mřížemi. Úplně jsem tomu propadla. Představě, že ani já ani můj syn nemáme šanci se z téhle bryndy někdy dostat.

Rodina v rozkladu

Od té doby je u nás hrozné napětí. Manžel přestal mým strachům rozumět. Zlobí se, že se neustále hádám se synem. Jenže já ho potřebuji hlídat, aby znovu neuklouzl. To už by šel sedět natvrdo. A do toho se neustále objevuje můj otec.

Vím, že bych ho měla ohlásit na policii, že nás obtěžuje a ohrožuje. Ale nedokážu to. Jsou to přece naše geny.

Tereza V. (50), střední Čechy

Související články
10.7.2024
S Janou, mojí ségrou, jsme neměly nikdy extra blízký vztah. Jako malá jsem ji spíš otravovala, protože jsem byla mladší sourozenec. Je to zvláštní, když jsme dospěly, nějak jsme k sobě cestu našly. Logicky jsme se chovaly jako rodina a rozumní lidé. Jenže stačí málo a lidé se zase začnou chovat jako děti. V našem případě šlo o dědictví. Stmelená rodina? Najedou to šlo... Jak jsem naznačil
8.7.2024
Vždycky jsem chtěla velkou rodinu. A to se mi povedlo! Jen to bylo trochu namáhavé, když jsem se dvěma kluky osaměla, protože manžel měl havárii. Když jsem se dostala do puberty, bylo se mnou k nevydržení. Máma říkala, že jsem dítě z divokých vajec. A také, že se nejspíše nikdy neusadím, že budu taková ta ztřeštěná ženská jako naše protivná sousedka. Jenže ta si domů léta vodívala chlapy a celé
8.7.2024
Nelíbila se mi už na první pohled. Mluvila se mnou jako s hlupačkou. A tajila, že byla už dvakrát vdaná a o děti se jí starala sestra! Vlastně to nebyla ještě moje snacha, ale měla se jí brzy stát. Syn mě postavil před hotovou věc. Pozval ji na oběd a oznámil mi, že se bude ženit. Andrea je prý láskou jeho života! Mně se ta jeho slečna nelíbila ani trochu. Už jsem jeho známostí pár viděla, ale
7.7.2024
Já vím, že tohle slovo se už nenosí a odkážete mě na rybí tuk, ale v naší rodině se to slovo dědí po generace. Když máte fištrón, tak vám to prostě pálí a nikdo vás hned tak nedoběhne. A umíte si se vším poradit. Děda ho měl a  babička na něho byla pyšná, třebaže žili v době, kdy se chytrost nevyplácela a pěstovala se vychytralost. To není stejné. Babička znala i peprnější výraz pro vychytralos
4.7.2024
Žili jsme si krásně do té doby, než dcera spadla do propasti dluhů, a my s ní. Nevěděla jsem, kudy kam, když vtom přišla nečekaná pomoc. Dětství naší dcery Aničky bylo šťastné, měla všechno, ale rozhodně jsme ji nerozmazlovali, i když byla jedináček. Snažili jsme se z ní vychovat dobrého člověka. Anička měla velké sny, že bude pomáhat lidem. Zní to krásně, leč nás ta její touha málem zničila.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem