Domů     Kvůli kočce by mě snad zabila
Kvůli kočce by mě snad zabila

Kdysi jsme byly kamarádky a já jsem si myslela, že naše přátelství jen tak nemůže skončit. Se srdcem na dlani a nabídnutou pomocnou rukou jsem však já skončila její vinou v nemocnici na kapačkách.

Seznámily jsme se jako sousedky v činžovním domě. Já vdova, Lucie rozvedená. Děti už jsme obě měly dospělé, a tak nás k sobě přivedl určitý druh samoty. Setkávaly jsme se nejen u kafíčka, ale vyrážely jsme spolu i na výlety, výstavy i do divadla.

Lucie je hodně aktivní, potřebuje společnost, ráda na sebe upoutá pozornost. Já jsem spíš klidnější typ a vystačím si i sama s knížkou. To nám ale nevadilo, docela dobře jsme se doplňovaly. Přátelství nám vydrželo ještě pár měsíců poté, co Lucii navštívil syn.

Sobce v sobě nezapřela

Když jsme klábosily, Lucie mi vyprávěla o tom, jak je opustil manžel, když byl Pavlík malý a opakovaně nemocný se záchvaty dušnosti. Vzpomínala na to, jak si přivydělávala po nocích jako servírka, aby je oba uživila.

V té době se spřátelila s mladou ženou, která jí syna pravidelně hlídala. Vycházely spolu dobře tři roky, ale pak dívka oznámila, že se bude vdávat a stěhovat na druhý konec republiky.

Lucii tahle změna přinesla velké komplikace, a tak vnímala dívčino chování jako zradu. „Však jsem jí to osladila,“ pronesla tehdy škodolibě, ale nic bližšího neřekla a já se raději neptala.

Syn utekl

Vzpomněla jsem si na to, když mi vyprávěla, že vyběhla s přítelkyní svého syna. Jak Pavlík rostl, jeho zdravotní potíže se výrazně mírnily.

„Prakticky jsem se znovu nadýchla k normálnímu životu, když mu bylo sedmnáct,“ líčila mi a dodala, že pro něj obětovala kariéru i partnerský život. To se prý pak nemohl nikdo divit, že zasáhla, když se na něj začala lepit jeho spolužačka.

„Pořád ho někam tahala, lákala na brigády do ciziny, jako by nemohl trávit léto se mnou. Vždycky jsme rádi chodívali do lesa, na hory nebo k rybníku.“

Tehdy mi došlo, že Lucie si potřebuje k sobě někoho přivázat. Pavel to zřejmě nechtěl snášet a ve dvaceti od ní utekl na Nový Zéland. Při vzpomínkách se o tom Lucie zmínila jako o další zradě, která ji potkala.

Od pošťačky vím, že jí Pavel ze začátku psával, ale ona s ním nekomunikovala. Před dvěma lety se tu objevil. Masku tvrďáka Lucie odložila, když uviděla tříletého vnuka, který prý jako by Pavlíkovi z oka vypadl.

Před odjezdem pak klučík přinesl babičce kotě, aby se jí po nich tolik nestýskalo.

Kočička na scéně

Od té doby měla Lucie nový objekt své lásky. Kočička byla roztomilá, Lucie ji pojmenovala Princezna a zacházela s ní jako s dítětem. Dokonce výrazně omezila svoje společenské aktivity. I mně se přívětivý mourek líbil a pochopitelně jsem její nadšení sdílela.

Když příští rok pozval Pavel Lucii na společnou dovolenou k moři, požádala mě, abych se o kočičku postarala – krmila ji a venčila na dvorku našeho domu. Samozřejmě jsem souhlasila.

Zaplatila jsem

Všechno šlo hladce, ale třetí den, když jsme byly venku, se najednou přiřítil cizí pes. Kočka se lekla, naježila se a prskala, jenže pes se na ni vrhl a chytil ji zuby za hřbet.

Princezna by jako každá kočka zřejmě dokázala utéct, kdybych ji v tu chvíli neměla na dlouhém vodítku. Kočka řvala, já taky, až přiběhl pán a psa odvolal. Princezna byla celá od krve a nemohla se postavit na nohu.

Pán nám hned zavolal taxík, aby nás odvezl na veterinu. Naštěstí to poranění nebylo vážné. Za ošetření včetně šití a kontroly následující den jsem zaplatila dva tisíce. Když se Lucie vrátila, byla kočička už zase v dobré náladě.

Samozřejmě jsem Lucii vše vylíčila a doufala, že mě pochopí a taky zaplatí ten účet. Za to, co se stalo, jsem nemohla, a navíc pro mě byly dva tisíce hodně peněz. Jenže jsem se nedočkala ani jednoho.

Lucie mě obvinila, že jsem jí málem zabila nejlepšího přítele a peníze jsou prý to nejmenší, čím jsem mohla za svou chybu zaplatit. Nevěřila jsem svým uším. Od té doby mi neotevírala ani nebrala telefon.

Vypadalo to, že jsem definitivně přišla nejen o peníze, ale i o kamarádku, že je to konec. Ale nebyl.

Dočista se pomátla

Zhruba po měsíci mi od Lucie přišla zpráva, že by ráda ten průšvih dořešila, abych přišla na kafe. V rozhovoru zmínila, že jsem ji sice zradila, ale že je přesto ochotná zaplatit polovinu výdajů. Dokonce mi ke kávě nabídla moučník.

Jsem asi naivní, ale chtěla jsem se chovat příjemně, a tak jsem neodmítla. Večer jsem ulehla s dobrým pocitem, ale vzbudila jsem se ještě za tmy se šílenými křečemi v břiše a zbytek noci jsem doslova protrpěla.

Ráno jsem nebyla schopná postavit se na nohy, a tak jsem zavolala doktorce. Ta mě nechala převézt sanitou do nemocnice, kde jsem zůstala tři dny na kapačkách. Podle tamního doktora to mohlo způsobit jen hodně silné projímadlo.

Ujistil mě, že jsem měla štěstí, že to se mnou nedopadlo hůř (mám totiž se střevy léta potíže) a podezíral mě z agresivní diety. Já však měla své podezření. Ale bohužel žádné důkazy. Na policii jsem jít nemohla. A dodnes nemám ani ty slibované peníze. A samozřejmě ani někdejší kamarádku.

Pavla H. (58), Klatovy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
30.5.2024
Po škole jsem se poflakovala po sídlišti a rodiče moc nezajímalo, co vlastně dělám. Počítali s tím, že budu prodavačkou. Já ale chtěla víc. Ohlížím-li se zpět, měla jsem v životě nakonec vlastně štěstí. Ne že bych si ho dlouho užila, ale alespoň mě potkalo. Rodiče si odjakživa přáli, abych se jednoho dne stala prodavačkou, stejně jako maminka. Jenže než takový osud, to jsem se raději rozhodla j
27.5.2024
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší noční můra se stala skutečností. Stačila se vš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl