Domů     Kvůli kočce by mě snad zabila
Kvůli kočce by mě snad zabila

Kdysi jsme byly kamarádky a já jsem si myslela, že naše přátelství jen tak nemůže skončit. Se srdcem na dlani a nabídnutou pomocnou rukou jsem však já skončila její vinou v nemocnici na kapačkách.

Seznámily jsme se jako sousedky v činžovním domě. Já vdova, Lucie rozvedená. Děti už jsme obě měly dospělé, a tak nás k sobě přivedl určitý druh samoty. Setkávaly jsme se nejen u kafíčka, ale vyrážely jsme spolu i na výlety, výstavy i do divadla.

Lucie je hodně aktivní, potřebuje společnost, ráda na sebe upoutá pozornost. Já jsem spíš klidnější typ a vystačím si i sama s knížkou. To nám ale nevadilo, docela dobře jsme se doplňovaly. Přátelství nám vydrželo ještě pár měsíců poté, co Lucii navštívil syn.

Sobce v sobě nezapřela

Když jsme klábosily, Lucie mi vyprávěla o tom, jak je opustil manžel, když byl Pavlík malý a opakovaně nemocný se záchvaty dušnosti. Vzpomínala na to, jak si přivydělávala po nocích jako servírka, aby je oba uživila.

V té době se spřátelila s mladou ženou, která jí syna pravidelně hlídala. Vycházely spolu dobře tři roky, ale pak dívka oznámila, že se bude vdávat a stěhovat na druhý konec republiky.

Lucii tahle změna přinesla velké komplikace, a tak vnímala dívčino chování jako zradu. „Však jsem jí to osladila,“ pronesla tehdy škodolibě, ale nic bližšího neřekla a já se raději neptala.

Syn utekl

Vzpomněla jsem si na to, když mi vyprávěla, že vyběhla s přítelkyní svého syna. Jak Pavlík rostl, jeho zdravotní potíže se výrazně mírnily.

„Prakticky jsem se znovu nadýchla k normálnímu životu, když mu bylo sedmnáct,“ líčila mi a dodala, že pro něj obětovala kariéru i partnerský život. To se prý pak nemohl nikdo divit, že zasáhla, když se na něj začala lepit jeho spolužačka.

„Pořád ho někam tahala, lákala na brigády do ciziny, jako by nemohl trávit léto se mnou. Vždycky jsme rádi chodívali do lesa, na hory nebo k rybníku.“

Tehdy mi došlo, že Lucie si potřebuje k sobě někoho přivázat. Pavel to zřejmě nechtěl snášet a ve dvaceti od ní utekl na Nový Zéland. Při vzpomínkách se o tom Lucie zmínila jako o další zradě, která ji potkala.

Od pošťačky vím, že jí Pavel ze začátku psával, ale ona s ním nekomunikovala. Před dvěma lety se tu objevil. Masku tvrďáka Lucie odložila, když uviděla tříletého vnuka, který prý jako by Pavlíkovi z oka vypadl.

Před odjezdem pak klučík přinesl babičce kotě, aby se jí po nich tolik nestýskalo.

Kočička na scéně

Od té doby měla Lucie nový objekt své lásky. Kočička byla roztomilá, Lucie ji pojmenovala Princezna a zacházela s ní jako s dítětem. Dokonce výrazně omezila svoje společenské aktivity. I mně se přívětivý mourek líbil a pochopitelně jsem její nadšení sdílela.

Když příští rok pozval Pavel Lucii na společnou dovolenou k moři, požádala mě, abych se o kočičku postarala – krmila ji a venčila na dvorku našeho domu. Samozřejmě jsem souhlasila.

Zaplatila jsem

Všechno šlo hladce, ale třetí den, když jsme byly venku, se najednou přiřítil cizí pes. Kočka se lekla, naježila se a prskala, jenže pes se na ni vrhl a chytil ji zuby za hřbet.

Princezna by jako každá kočka zřejmě dokázala utéct, kdybych ji v tu chvíli neměla na dlouhém vodítku. Kočka řvala, já taky, až přiběhl pán a psa odvolal. Princezna byla celá od krve a nemohla se postavit na nohu.

Pán nám hned zavolal taxík, aby nás odvezl na veterinu. Naštěstí to poranění nebylo vážné. Za ošetření včetně šití a kontroly následující den jsem zaplatila dva tisíce. Když se Lucie vrátila, byla kočička už zase v dobré náladě.

Samozřejmě jsem Lucii vše vylíčila a doufala, že mě pochopí a taky zaplatí ten účet. Za to, co se stalo, jsem nemohla, a navíc pro mě byly dva tisíce hodně peněz. Jenže jsem se nedočkala ani jednoho.

Lucie mě obvinila, že jsem jí málem zabila nejlepšího přítele a peníze jsou prý to nejmenší, čím jsem mohla za svou chybu zaplatit. Nevěřila jsem svým uším. Od té doby mi neotevírala ani nebrala telefon.

Vypadalo to, že jsem definitivně přišla nejen o peníze, ale i o kamarádku, že je to konec. Ale nebyl.

Dočista se pomátla

Zhruba po měsíci mi od Lucie přišla zpráva, že by ráda ten průšvih dořešila, abych přišla na kafe. V rozhovoru zmínila, že jsem ji sice zradila, ale že je přesto ochotná zaplatit polovinu výdajů. Dokonce mi ke kávě nabídla moučník.

Jsem asi naivní, ale chtěla jsem se chovat příjemně, a tak jsem neodmítla. Večer jsem ulehla s dobrým pocitem, ale vzbudila jsem se ještě za tmy se šílenými křečemi v břiše a zbytek noci jsem doslova protrpěla.

Ráno jsem nebyla schopná postavit se na nohy, a tak jsem zavolala doktorce. Ta mě nechala převézt sanitou do nemocnice, kde jsem zůstala tři dny na kapačkách. Podle tamního doktora to mohlo způsobit jen hodně silné projímadlo.

Ujistil mě, že jsem měla štěstí, že to se mnou nedopadlo hůř (mám totiž se střevy léta potíže) a podezíral mě z agresivní diety. Já však měla své podezření. Ale bohužel žádné důkazy. Na policii jsem jít nemohla. A dodnes nemám ani ty slibované peníze. A samozřejmě ani někdejší kamarádku.

Pavla H. (58), Klatovy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
24.11.2023
Slýcháte ty příběhy. Nikdy vás ale nenapadne, že se tragédie jednou může týkat vás. Nechápu, jak může něco budovaného půl století zmizet během pár desítek minut. Jak jsem to popsala v úvodu, takovou situaci jsem viděla ve zprávách mnohokrát. Říkáte si, jaká je to tragédie, když někomu živel vezme vše. Něco i přispějete. Stejně to ale tak neprožíváte, když se to netýká vás. A myslíte si, že vám
24.11.2023
Na tu malou vinárnu v zapadlé uličce mi zbyly jen vzpomínky. Vím, u kterého stolku jsme sedávali i jak se říkalo vrchnímu. Byl mrzutý, zachmuřený začátek prosince, byla jsem ulítaná jako pes a nedokázala pochopit, proč jsem zčistajasna vystoupila o několik stanic dřív, než jsem zamýšlela. Mířila jsem do dárkového obchodu, kde jsem si umínila koupit dceři něco k Vánocům. Na to, abych se procháze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř