Domů     Velký šok zažil v garáži, chytil zloděje
Velký šok zažil v garáži, chytil zloděje

Žádný majetek – žádné starosti, říká jedno české rčení, ale manžel mojí kamarádky Marušky o tom ví své. Nikdy toho moc neměl, zato starostí plnou hlavu. Když si konečně pořídil své vysněné auto, čekal ho šok.

Maruška s Jardou nikdy nic nezískali zadarmo. Starali o Jardovy výrazně mladší sourozence, potom i o zestárlé rodiče a postupně vychovali tři děti. Měli se co ohánět, a když si pořídili první ojeté auto, zažívali obrovskou radost. Užili si ho však necelý rok.

Při jedné letní bouřce na něj spadl starý strom a úplně ho zdemoloval. Havarijní pojistku si neplatili, a přestože od obce dostali pár korun odškodného, museli odpracovat hodně přesčasů, než si mohli dovolit jiné auto.

Ukradli jeho princeznu

Jarda byl do aut blázen. Nastudoval si o nich kde co, pracoval jako řidič, později se stal šéfem vozového parku ve velké firmě. K tomu si přivydělával drobnými opravami a údržbou aut pro známé. Neměl rád dluhy, a tak o půjčce ani neuvažoval.

Po pěti letech si koupil starší Fabii. „Je to sice trochu zanedbaná Popelka, ale já z ní udělám královnu,“ zářil štěstím Jarda. Jeho červený kočár se brzo leskl do daleka.

Když jednou v noci vandalové poškrábali hřebíkem většinu aut v ulici, neztrácel čas lamentováním, ale šrámy hned vykytoval, rozleštil, přestříkal. Zhruba po třech letech ale dostal pořádnou ránu – z parkoviště mezi paneláky mu auto ukradli.

Tehdy se ze sídliště během dvou týdnů ztratily ještě další vozy. Některé se našly nabourané na odlehlém místě, ale ten jeho ne.

Nebezpečná silnice

Dlouho z toho byl špatný až došel k rozhodnutí, že příští auto už na ulici nenechá. Vzal si do hlavy, že se přestěhují na okraj města do domku. Maruška toužila po zahrádce, takže souhlasila.

Dědictví po rodičích, které schovávala na důchod, jim pomohlo a do roka se stěhovali. Domek potřeboval hodně oprav, tak koupě vysněné oktávky musela ještě počkat. Za rok ale došlo i na ni. Ještě před tím Jarda přistavil k domku garáž.

A jak si kdysi slíbil, zánovní auto pojistil. I Maruška byla spokojená, že konečně mají všechno, co si společně s Jardou vysnili. „Andulko, jen mě mrzí, že se Jarda tak trápí tou rozbitou cestou, co k nám teď vede,“ postěžovala si mi Maruška nedávno.

„Poté, co tu kopali kvůli kanalizaci, je to spíš tankodrom. Jarda chodí každý týden na úřad stěžovat si, že si tu všichni na rozsypaném kamení ničí auta, dokonce zvažoval žalobu. Někdy je tak rozčilený, až se bojím, že ho klepne pepka.

Říkám mu, aby se uklidnil, čas letí rychle a nová silnice bude co nevidět. Ale on, jako by s věkem ztrácel trpělivost.“

Budila ho předtucha?

Jarda nevynechal žádnou příležitost, kdy mohl svého nablýskaného miláčka nastartovat, a tak mě poté, co jsme si s Maruškou poklábosily, odvezl až domů. Nedalo se přeslechnout, jak mu ta rozbitá cesta drásala nervy.

Schválně jsem tedy přivedla řeč na staré časy a připomněla mu, že konečně má, po čem toužil. A zdálo se, že to zabralo. Přiznal, že se z něj stává morous, že to s ním Maruška nemá lehké a zaslouží si alespoň sladkou náplast.

A než se vydal zpět, koupil jí nugátovou bombonieru. Sotva se doma za ním zavřela garážová vrata, cinkla mu na telefonu zpráva z úřadu, oznamující omezený provoz kvůli pokládce nového povrhu silnice. Pro samou radost Jarda nedokázal myslet už na nic jiného.

Ten večer po dlouhé době usnul, jako když ho do vody hodí, a Maruška v duchu poděkovala kamsi nahoru. Probral se kolem čtvrté ráno, aby si došel na záchod a do kuchyně napít se.

Přitom si vzpomněl na výbornou večeři a proud myšlenek ho přivedl až k nugátu zapomenutému v autě. Tak to bude aspoň ranní překvapení, řekl si a před návratem do postele se vydal do garáže.

Zloděj zaútočil

Když otevíral dveře spojující předsíň s garáží, uviděl otevřená vrata a uslyšel motor. Vběhl do garáže, auto vyrazilo a Jarda za ním. V tom viděl, že oktávka nezatáčí na silnici, ale zastavila těsně u protějšího plotu.

Když Jarda dobíhal ke dveřím řidiče, zloděj z auta vyskočil, Jardu srazil k zemi a utíkal pryč. Jarda se ještě snažil za ním rozeběhnout, ale dech mu nestačil. Vrátil se k autu a pár minut mu trvalo, než se vzpamatoval.

Pak si vůz prohlédl ze všech stran a rozesmál se. Pochopil, proč zloděj nedokázal zatočit a ujet.

Všechno zlé…

Policie zapsala Jardovu výpověď, nafotila vypáčený zámek garáže a sejmula otisky z volantu. Jarda vyměnil prázdnou pravou přední pneumatiku, kterou zřejmě předchozí večer rozřízl nějaký ostrý kámen.

Oktávku zaparkoval zpět do garáže, vzal bonboniéru a tentokrát auto zamkl a klíčky si strčil do kapsy. A v duchu děkoval tomu „zatracenýmu hrubýmu štěrku“.

Anna B. (66), Třebíč

Související články
21.6.2024
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména nejbližším, chuť do života, z ničeho jsem si nedělala
19.6.2024
Dnes už se neohlížím. Chodím klidně domů. Nemám strach. Není to však tak dávno, kdy jsem se bála. Byla jsem tehdy rok vdovou. Neuměla jsem si představit, že bych si našla jiného muže. Jenže pak se objevil Radek. Můj nový soused. Potkali jsme se na chodbě. Rychle ta láska zhořkla Představil se mi, byl sympatický. Občas jsme se potkávali, prohodili jsme pár slov. Jednou zazvonil u mých dveř
19.6.2024
Nechápala jsem, jak někdo může zkoušet štěstí v lásce přes seznamku. Pak ale došlo i na mne. Mám kamarádku, která si prošla láskami přes seznamky nesčetněkrát. Přesto ji to nikdy neomrzelo. Zajímalo mne, co na tom tedy vidí. Nebyla nijak ošklivá, přesto jinde muže nenašla. Tajemství seznamky Lenka, má kamarádka, pracovala, chodila do společnosti, byla vždy komunikativní, zkrátka žila spol
17.6.2024
Už od dětství jsem od mámy slyšela, jen jak jsem hloupá a tlustá. Přitom jsem ze školy nosila jedničky a nadváhu jsem nikdy neměla. Asi bych měla začít seznámením mých rodičů. To totiž o mnohém vypovídá. Táta pracoval jako strojírenský odborník v zahraničním obchodě. Máma tam nastoupila po maturitě jako sekretářka. Během pár let dokázala tátu rozvést, zakázat mu stýkat se s dospělými dětmi z pr
17.6.2024
Byla moc milá a sympatická. Vždycky jsme se společně hodně nasmály. Jenže smích mě pomalu přešel. To, když jsem poznala pravý důvod jejích návštěv. Byla jsem ráda, když se do bytu vedle mě nastěhovala usměvavá paní asi tak v mém věku. Hned pozdravila, představila se a utrousila nějakou vtipnou poznámku. Ulevilo se mi. Obávala jsem se nějaké rodiny s malými dětmi, co budou křičet od rána do veče
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského