Domů     Velký šok zažil v garáži, chytil zloděje
Velký šok zažil v garáži, chytil zloděje

Žádný majetek – žádné starosti, říká jedno české rčení, ale manžel mojí kamarádky Marušky o tom ví své. Nikdy toho moc neměl, zato starostí plnou hlavu. Když si konečně pořídil své vysněné auto, čekal ho šok.

Maruška s Jardou nikdy nic nezískali zadarmo. Starali o Jardovy výrazně mladší sourozence, potom i o zestárlé rodiče a postupně vychovali tři děti. Měli se co ohánět, a když si pořídili první ojeté auto, zažívali obrovskou radost. Užili si ho však necelý rok.

Při jedné letní bouřce na něj spadl starý strom a úplně ho zdemoloval. Havarijní pojistku si neplatili, a přestože od obce dostali pár korun odškodného, museli odpracovat hodně přesčasů, než si mohli dovolit jiné auto.

Ukradli jeho princeznu

Jarda byl do aut blázen. Nastudoval si o nich kde co, pracoval jako řidič, později se stal šéfem vozového parku ve velké firmě. K tomu si přivydělával drobnými opravami a údržbou aut pro známé. Neměl rád dluhy, a tak o půjčce ani neuvažoval.

Po pěti letech si koupil starší Fabii. „Je to sice trochu zanedbaná Popelka, ale já z ní udělám královnu,“ zářil štěstím Jarda. Jeho červený kočár se brzo leskl do daleka.

Když jednou v noci vandalové poškrábali hřebíkem většinu aut v ulici, neztrácel čas lamentováním, ale šrámy hned vykytoval, rozleštil, přestříkal. Zhruba po třech letech ale dostal pořádnou ránu – z parkoviště mezi paneláky mu auto ukradli.

Tehdy se ze sídliště během dvou týdnů ztratily ještě další vozy. Některé se našly nabourané na odlehlém místě, ale ten jeho ne.

Nebezpečná silnice

Dlouho z toho byl špatný až došel k rozhodnutí, že příští auto už na ulici nenechá. Vzal si do hlavy, že se přestěhují na okraj města do domku. Maruška toužila po zahrádce, takže souhlasila.

Dědictví po rodičích, které schovávala na důchod, jim pomohlo a do roka se stěhovali. Domek potřeboval hodně oprav, tak koupě vysněné oktávky musela ještě počkat. Za rok ale došlo i na ni. Ještě před tím Jarda přistavil k domku garáž.

A jak si kdysi slíbil, zánovní auto pojistil. I Maruška byla spokojená, že konečně mají všechno, co si společně s Jardou vysnili. „Andulko, jen mě mrzí, že se Jarda tak trápí tou rozbitou cestou, co k nám teď vede,“ postěžovala si mi Maruška nedávno.

„Poté, co tu kopali kvůli kanalizaci, je to spíš tankodrom. Jarda chodí každý týden na úřad stěžovat si, že si tu všichni na rozsypaném kamení ničí auta, dokonce zvažoval žalobu. Někdy je tak rozčilený, až se bojím, že ho klepne pepka.

Říkám mu, aby se uklidnil, čas letí rychle a nová silnice bude co nevidět. Ale on, jako by s věkem ztrácel trpělivost.“

Budila ho předtucha?

Jarda nevynechal žádnou příležitost, kdy mohl svého nablýskaného miláčka nastartovat, a tak mě poté, co jsme si s Maruškou poklábosily, odvezl až domů. Nedalo se přeslechnout, jak mu ta rozbitá cesta drásala nervy.

Schválně jsem tedy přivedla řeč na staré časy a připomněla mu, že konečně má, po čem toužil. A zdálo se, že to zabralo. Přiznal, že se z něj stává morous, že to s ním Maruška nemá lehké a zaslouží si alespoň sladkou náplast.

A než se vydal zpět, koupil jí nugátovou bombonieru. Sotva se doma za ním zavřela garážová vrata, cinkla mu na telefonu zpráva z úřadu, oznamující omezený provoz kvůli pokládce nového povrhu silnice. Pro samou radost Jarda nedokázal myslet už na nic jiného.

Ten večer po dlouhé době usnul, jako když ho do vody hodí, a Maruška v duchu poděkovala kamsi nahoru. Probral se kolem čtvrté ráno, aby si došel na záchod a do kuchyně napít se.

Přitom si vzpomněl na výbornou večeři a proud myšlenek ho přivedl až k nugátu zapomenutému v autě. Tak to bude aspoň ranní překvapení, řekl si a před návratem do postele se vydal do garáže.

Zloděj zaútočil

Když otevíral dveře spojující předsíň s garáží, uviděl otevřená vrata a uslyšel motor. Vběhl do garáže, auto vyrazilo a Jarda za ním. V tom viděl, že oktávka nezatáčí na silnici, ale zastavila těsně u protějšího plotu.

Když Jarda dobíhal ke dveřím řidiče, zloděj z auta vyskočil, Jardu srazil k zemi a utíkal pryč. Jarda se ještě snažil za ním rozeběhnout, ale dech mu nestačil. Vrátil se k autu a pár minut mu trvalo, než se vzpamatoval.

Pak si vůz prohlédl ze všech stran a rozesmál se. Pochopil, proč zloděj nedokázal zatočit a ujet.

Všechno zlé…

Policie zapsala Jardovu výpověď, nafotila vypáčený zámek garáže a sejmula otisky z volantu. Jarda vyměnil prázdnou pravou přední pneumatiku, kterou zřejmě předchozí večer rozřízl nějaký ostrý kámen.

Oktávku zaparkoval zpět do garáže, vzal bonboniéru a tentokrát auto zamkl a klíčky si strčil do kapsy. A v duchu děkoval tomu „zatracenýmu hrubýmu štěrku“.

Anna B. (66), Třebíč

reklama
Související články
23.9.2023
Asi každý z nás někdy ranil někoho svým odmítnutím. Mně se to podařilo na střední škole, a onen spolužák mi nedokázal odpustit dodnes! Popravdě Pepu jsem si v první chvíli nevybavila, ani když se na mě na večírku absolventů vrhl. Hnal se ke mně přes celou místnost, ostatní razantně odstrkával a rovnou se na mě pověsil. Neměla jsem ho ráda Vzápětí dotčeně vyhrkl: „Že ty si mě nepamatuješ?“
22.9.2023
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal. Zprvu jsem po tom toužila, ale potom rezignovala. Zakázal mi děti Říkala jsem si, ž
22.9.2023
Odmala jsem měla krásné, dlouhé rovné vlasy. Nic mě nenutilo to měnit. Pak se stalo něco, co mě donutilo změnit účes. U nás ve městě je dobrých kadeřnic víc. Já ale od puberty chodila jen k jediné, k Janičce. Brala jsem ji už dávno jako svoji kamarádku. Také jsem se vždy těšila, jak jí vše vypovím, co nového je v mém, jinak poměrně běžném životě. Nenapadlo mě, že má důvěrná sdělení vykládá dál.
21.9.2023
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako to měla ona. Dobrých deset let, to je prý optimální. Sprcha Robert byl zábavný chlap, pořád se
20.9.2023
Moje kamarádka drtí svoji dceru a já myslím, že bych měla něco udělat. Nevím ale, jestli na to mám vůbec právo, a bojím se, že se to obrátí proti mně. Danina Eliška má za dva týdny termín porodu. Ale místo toho, aby se těšila, pláče. Moje kamarádka ji ničí. „Máš malý prsa, pochybuji, že budeš mít vůbec nějaké mléko,“ řekla jí i přede mnou. Úplně jsem se lekla. „To nemůžeš vědět,“ opáčila jsem a
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě