SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Zamilovala jsem se do něj až později
Zamilovala jsem se do něj až později

Posledním přáním mojí maminky bylo, abych se provdala za pohádkově bohatého muže. Dokonce mi ho svým způsobem i sehnala. A tak mi vlastně nic jiného nezbylo.

Děti se mi už ve školce posmívaly kvůli mámě. Dnes chápu, že působila jako čarodějnice. Mluvila takovým krákoravým hlasem, dílem vrozeným, dílem kvůli častému pití. Alkohol se obtiskne všude. Do hlasu, do očí, do pohybů, do myšlení.

Nepamatuji se, kdy to s ní začalo jít z kopce. Nejvíc mi vadilo, že s tím vůbec nebojuje. Poddávala se tomu, jako by se jí to líbilo. Přitom měla myslet na mě, ne na lahve, poschovávané po celém bytě.

Měla jsem těžké dětství

Bydlely jsme v přízemí paneláku původem z padesátých let. Všechno otlučené, oprýskané. V noci jsem se bála, že mi lupič vnikne do pokojíčku oknem. Když už jsem si přivedla kamarádku, podruhé nepřišla.

reklama

Na našem bytě bylo na první pohled patrné, že máma není bůhvíjaká hospodyňka. Kdyby žil táta, možná bych se mohla opřít alespoň o něj. Jenomže zemřel, když mi bylo šest.

Byla závislá na alkoholu

Máma určitě nebyla zlá, jen nešťastná. Nekřičela na mě a nevylévala si na mně zlost. Bývala spíš lítostivá. Vyprávěla mi, že takhle si svůj život nepředstavovala.

Nemalovala si, že bude chudá vdova s otlučeným bytem, prodavačka v nádražním bufetu, kam se stahují všelijaké existence. Ani na dovolenou jsme nejezdily. Ale oceňuji, že si domů nevodila žádné „strýčky“. Naplno se věnovala své jediné zálibě, alkoholu. Později se přidalo spřádání velkolepých plánů o mé budoucnosti.

Chtěla, abych měla lepší život

Učila jsem se docela dobře, máma tvrdila, že v tom jsem po tátovi. Neustále omílala: „Hlavně nesmíš dopadnout jako já!“ Byla posedlá myšlenkou, že se vdám za dobře situovaného muže a udělám štěstí, a tak bude konečně šťastná i ona.

Povedla se ovšem jen první část plánu. Když jsem se skutečně vdala za bohatého muže, máma už nebyla mezi živými.

Dala jsem jí slib

Celkem bez větších problémů jsem vystudovala střední ekonomickou školu. To máma ještě žila, většinou pobývala v nemocnicích, a přiměla mě, abych si našla zaměstnání v Praze, i když jsem musela všelijak strastiplně dojíždět.

reklama

Zřejmě se domnívala, že na pohádkového boháče narazím právě v hlavním městě. Přitom to přišlo docela odjinud. Mámin ošetřující lékař byl vdovec o pětadvacet let starší než já. Ani ve snu by mě nenapadlo, že je to ten, kterého si vezmu.

Když máma umírala, musela jsem jí slíbit, že se vdám za zámožného muže a budu takzvaně za vodou. Slíbila jsem jí to, i když to bylo tedy hodně absurdní. Navíc jsem byla přesvědčená, že ani nikoho dobře situovaného neznám.

Když jsem se zhroutila do náruče lékaře a naříkala nad máminým odchodem, netušila jsem, že mu v restituci vrátili činžovní domy, hotely, lesy a bůhvíco ještě. Později mě až zamrazilo.

Jako by moje seznámení s bohatým lékařem bylo vlastně dílem mojí matky, která si to celé roky zoufale přála.

Manželství bez lásky

Lékař mě pozval na kávu, potom do vinárny. Nelíbil se mi, ani zamilovaná jsem nebyla. Připadal mi velmi starý. Na druhou stranu byl ale vzdělaný, zábavný, laskavý. Bydlel v krásné prvorepublikové vile se zahradou plnou vzrostlých modřínů.

reklama

Manželství z rozumu má spoustu nevýhod. Ale i výhody, samozřejmě. Nic mě nenutilo chodit do práce. Samozřejmě jsem chodila, musela jsem se něčím zaměstnat. Bavilo mě kupovat si krásné věci, bylo to pro mě nové, nebyla jsem na to zvyklá.

Také cesty k moři byly velmi atraktivní. I posezení v nejlepších restauracích s mužem, který byl milý, chápavý, ve městě vážený a měl mě zjevně rád. Přesto jsem se trápila. Nebyla jsem totiž ani trochu zamilovaná…

Našla jsem si milence

Vypadalo to, že opravdovou lásku nikdy nepoznám. Říkala jsem si, jaká je to škoda a nespravedlnost. Také mě napadlo, proč můj muž nemá z prvního manželství děti. Usoudila jsem, že je asi nemůže mít. Poslední rána pro mou bolavou duši.

V duchu jsem proklela svou matku a našla si milence, kolegu z práce. To se stalo po sedmi letech manželství. V té době jsem svému muži sotva odpovídala na pozdrav. Musel se velmi trápit.

Žil pro svou náročnou práci a k tomu měl hlavu plnou starostí se správou navráceného majetku. A se mnou, pochopitelně.

Uvědomila jsem si, že ho miluji

Když mi z nemocnice zavolali, že má infarkt, připadala jsem si jako hlavní viník. Nedokážu popsat, jak mi tehdy bylo. V hlavě jsem měla nejdřív docela prázdno. Pak mě napadlo: Hlavně ať žije.

A v té vteřině jsem si uvědomila, že ho mám ráda, a ne jen ráda, že je to asi něco víc. Okamžitě jsem za ním běžela do nemocnice. Tam mě sestřičky konejšily, že všechno dobře dopadne. Seděla jsem u jeho postele, tekly mi slzy.

Prosila jsem ho, ať mi všechno odpustí, on tvrdil, že přece není co odpouštět. Je velkorysý, vždycky takový byl. A když jsem pak svému milenci vysvětlovala, že ho opouštím, protože miluji manžela, musela jsem se smát tomu, jak se tvářil.

Bylo mi, jako by film mého života kdosi pouštěl podruhé a hlavní postava najednou jednala úplně jinak. Byla jsem zblázněná do vlastního manžela. Seděla jsem v zahradě pod velikými starými modříny a uvažovala nad tím, proč jsem to celých těch sedm let neviděla. Zoufale jsem čekala na lásku, a ona přitom stála vedle mě.

Věra T. (53), Praha

Předchozí článek
reklama
Související články
31.1.2023
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct Byla to náhoda, opravdu jsem nikoho nehledala. Po rozvodu jsem si
30.1.2023
Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně prohlásila, že je to díra, kde bych rozhodně bydlet nechtěla. Nakonec mě ale hlas srdce dovedl právě sem. Našla jsem tu štěstí. Odjakživa jsem bydlela ve velkém městě a zůstala jsem tam, i když jsem se vdala a měla děti. Užívala jsem si všeho, co život ve městě nabízel − kultura, restaurace, obchody. Říkala jsem si, že bych nikde jinde bydlet nechtěla.
26.1.2023
S Martinem jsem chodila skoro šest měsíců. Doufala jsem, že i on mě miluje alespoň tak jako já jeho. Neustále mi to totiž říkal. Potkali jsme se na jednom večírku, který pořádala naše spolužačka z vysoké školy. Měla narozeniny a pozvala na ně skoro půlku celé koleje. Všichni jsme se do jejího malého pokoje samozřejmě nevešli, proto se mejdan zanedlouho rozjel po celé budově. V mém pokoji už
23.1.2023
Po nefunkčním manželství jsme se s mým mužem rozvedli. Spadl mi kámen ze srdce a věřila jsem, že láska na mě ještě někde čeká. A tak jsem zkusila štěstí na seznamce... Dívala jsem se na text v úředním dopise a slzy se mi draly do očí. Byla jsem rozvedená! Naše manželství nefungovalo, a navíc si můj muž našel ještě milenku. Už jsem s ním nemohla žít dál, rozvodem jsem se osvobodila, ale trápila
19.1.2023
V příslib „spolu šťastně až navěky“ jsem nevěřila. Sama sobě jsem ale dnes důkazem toho, že mýlit se může každý, i já. V partnerských vztazích bývají obvykle karty rozdané tak, že tím, kdo nechce svatbu, je muž. V našem případě to ale bylo přesně naopak. To já jsem zarputile odmítala závazek podobného typu. Přišlo mi zbytečné a nerozumné hnát se do svatby za každou cenu. Proč vlastně? Protože s
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
epochaplus.cz
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
Už ve starověké Krétě kolem roku 1800 př. n.l. nosí ženy korzety vyrobené z měděných plátů. Starověké Římanky používají pro zakrytí ňader pruhy látky omotané okolo hrudníku, ty znázorňují i nástěnné m
Žárlí na manželovu bývalku?
nasehvezdy.cz
Žárlí na manželovu bývalku?
I když už od jejich rozchodu uplynulo hodně vody, ze vztahu s Justinem Bieberem (28) čerpá zpěvačka Selena Gomez (30) dodnes, alespoň v písních. Neustálé rozchody a návraty a guláš v hlavě z lásky
Na lásku můžete narazit kdekoli
skutecnepribehy.cz
Na lásku můžete narazit kdekoli
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct
Sabina Laurinová už nechce být sama
nasehvezdy.cz
Sabina Laurinová už nechce být sama
Ačkoli je Sabina Laurinová (50), kterou můžeme vídat v seriálu ZOO, velmi krásná žena, sama přiznala, že už na sobě občas přibývající roky pociťuje. A přestože v minulosti tvrdila, že se do žádných
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záh
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka představí témata krajiny v jejích různých podobách se zaměřením na krajinu zemědělskou. Vernisáž výstavy Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ proběhne ve čt
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz
Kuře s chorizem a bramborami
Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který Španělé přidávají téměř do kažého pokrmu. Nejlépe však chutná v kombinaci s opečenými bramborami a kuřetem. Ingredience 4 ks kuřecích prsou s k
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz
Marinované krevety s opečenou bagetou
Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů. Jako příloha stačí opečená bageta, kterou si vytřete i zbylou šťávu z pánve. Ingredience 200 g nevyloupaných krevet 5 lžic olivového oleje šťáva z
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
epochalnisvet.cz
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Saunování je opravdovým umění relaxace. Teplem se dá zbavit svalových potíží i těžkých myšlenek. Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.  
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
enigmaplus.cz
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
V roce 1911 se v Itálii chystala zajímavá technicko-společenská událost. Železniční společnost Zanetti vypravila nový typ osobního vlaku na propagační jízdu. Skončilo to však poněkud rozpačitě. Vlak v
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní pojmy, které označují nový Falkensteiner Hotel Montafon v rakouském Vorarlbersku. Ještě před svým oficiálním otevřením 16. prosince 2022 nasazuje první pě