Domů     Za svůj pláč vnučka zaplatila životem
Za svůj pláč vnučka zaplatila životem

Mirka byla naivní duše, která naletěla hezkým řečem o velké lásce a společném štěstí. Přišlo jen dítě a zklamání. Když se objevil u našich dveří otec dítěte znovu, přišla s ním smrt.

Naše dcera Mirka bývala vždy velmi samostatnou dívkou. Odmaturovala na gymnáziu, ale na vysokou se jí nechtělo. A tak ihned po maturitě nastoupila do soukromé firmy. Se svojí prací byla spokojená. Slušně vydělávala a rozhodla se, že se osamostatní.

Našla si dvoupokojový byt a odstěhovala se. Domů jezdila každý druhý víkend a někdy se zastavila i v týdnu. Zanedlouho mi vyprávěla, že se jí ve firmě dvoří jeden sympatický Slovák.

O pár týdnů později se mi svěřila, že je zamilovaná, ale prý nám ho ještě nepředstaví. Ukazovala mi jeho fotky a musím říci, že jako chlap se mi líbil. Vnitřní hlas mi ale říkal, že bych ho doma mít nechtěla. Vzbuzoval ve mně pocit, že věrnost příliš nectí.

Oznámila mi velkou novinu

Téměř po roce se Mirka rozhodla, že nám muže svého srdce konečně představí. Pracoval ve firmě jako řidič, který jezdil se zahraniční klientelou po výletech a přišel si i na pěkné peníze. Dcera byla zamilovaná, šťastná a na očích měla růžové brýle.

Už nejezdila na celý víkend, ale třeba jen na odpoledne. Jednoho dne mi zavolala, že má pro mne velkou novinu. Srdce se mi zachvělo neblahým tušením. Nemýlila jsem se. Dcera byla v jiném stavu. Cítila se tak šťastná!

Domluvily jsme se, že se příští neděli staví na slavnostní oběd. I když jsem se snažila radovat spolu s ní, nemohla jsem se zbavit toho divného pocitu, že není něco v pořádku.

Krutá realita

V neděli byl oběd nachystaný a blížila se třináctá hodina, kdy nám měl být otec dítěte oficiálně představený. V jednu po obědě ale nikdo nedorazil, v půl druhé stále nic. S více než hodinovým zpožděním dorazila Mirka sama.

Byla uplakaná a oznámila nám, že ji její Peter opustil a navíc, aniž by to tušila, ukončil i pracovní poměr a odešel zpět na Slovensko, kde má rodinu. Ženu a tři děti!

Krásná a zdravá holčička

Mirka byla ve čtrnáctém týdnu, ale i kdyby bylo těhotenství kratší, stejně by se rozhodla pro miminko. Rychle se se situací vyrovnala. Chtěla, aby se dítě narodilo do pohody. Celá naše rodina se vyladila a všichni jsme očekávali narození miminka.

Dcera nadále bydlela ve svém bytě, ale týden před porodem se na naše naléhání nastěhovala k nám. Alenka přišla na svět a od prvního okamžiku byla milována a zahrnována láskou.

Všechno zvládala

Z porodnice šla Mirka rovnou k sobě do bytu. První týden jsem se k ní nastěhovala. Překvapovala mě svojí vyzrálostí, byla jsem klidná, věděla jsem, že dcera své mateřství zvládne. Dvakrát v týdnu se někdo z rodiny za ní zastavil.

A ona zase trávila každý druhý víkend u nás. Dopřáli jsme jí vždy dostatek spánku a odpočinku, aby nabrala sílu. Alenka byla naše sluníčko. Nikomu z nás nevadilo, že její biologický otec je někde na Slovensku a stará se o své tři děti a manželku. Jeho peníze jsme nepotřebovali.

Vrátil se!

Nikdy nezapomenu na ten den, kdy mě ve dveřích vítala vyděšená dcera slovy: „Maminko, on se vrátil!“ Nejdříve jsem se vyděsila, že je u ní doma, a chtěla na něj naběhnout. Mirka mě ale rychle zastavila s tím, že jí to volala kolegyně z práce.

Peter se objevil a ptal se, zda by nebyl nějaký kšeft. A mezi řečí kolegyni sdělil, že se rozvádí. Bylo mi jasné, že dříve či později se moje dcera a Peter potkají. Už druhý den ji otec vnučky kontaktoval. Prosil ji, že by chtěl vidět dceru, a že ho velmi mrzí, jak se zachoval.

Tragické neštěstí

Toho dne, kdy se stala ta hrozná věc, na ni neustále naléhal, že se musí potkat a promluvit si. Mirka mu tedy slíbila, že si spolu na hodinku odběhnou do blízké vinárny. Já ale byla nemocná a nebyl nikdo, kdo by malou pohlídal.

Peter tedy přemluvil jejich společnou kolegyni, která za něho u dcery orodovala, aby přišla malou pohlídat. Jen na chvilku. Kolegyně ochotně slíbila, že přijde. Mirka malou ještě přebalila, nakrmila a uspala a přislíbila, že za hodinu bude zpět.

A jak slíbila, udělala. Když přišla, Alenka stále krásně spinkala…

Proč tak dlouho spí?

Kolegyně vyprávěla, že bylo vše v pořádku, že sice chvíli malá pobrekávala, když dcera odešla, ale prý ji houpáním uspala. Nikoho by ani ve snu nenapadlo, co bude následovat. Alenka spala ještě další hodinu. Její tvářička ale byla podivně chladná.

Dcera ji vůbec nemohla probudit. Volala mi a ptala se, co má dělat. Začala zmatkovat. Řekla jsem jí, aby okamžitě zavěsila a volala záchranku. Ihned jsem se za ní s manželem vydala. Když jsme vystupovali z auta před jejím domem, už tam stála sanita.

Vnučku převezli do nemocnice. Vůbec jsme nechápali, co se mohlo stát. Když nám lékař za dvě hodiny oznámil, že přes veškerou snahu lékařů naše vnučka zemřela, sesypal se nám celý svět. Dcera se zhroutila a skončila v péči psychiatrů, kde se léčí dodnes.

Nikdo jsme vůbec nechápali, co se stalo. Ukázala to až nařízená pitva.

Dceři hrozilo vězení

Na psychiatrii byla dcera pod silnými léky a neustále se ptala, jak se Alenka má a kdo ji právě hlídá. Byla mimo realitu. Policie ji chtěla obvinit z nedbalosti či dokonce ublížení na zdraví. Po týdnu se však ukázalo, že za smrtí vnučky stojí někdo jiný.

Kolegyně! Na policii a posléze i u soudu vypověděla, že holčička plakala a nešla utišit, a tak s ní začala prudce třást a vůbec netušila, že to může být nebezpečné.

Odborné znalecké posudky ale skutečně potvrdily, že muselo dojít k velice silnému třesení s dítětem, během kterého došlo k pohmoždění mozku a míchy. A tak naše vnučka upadla do bezvědomí a už se neprobrala.

Kolegyně byla odsouzena, ale to nám život naší vnučky a zdraví Mirky už nevrátí…

Anna M. (54), Praha

reklama
Související články
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Stařenka rozřezala a spálila manžela
epochaplus.cz
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar