SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Falšoval revizi, dcera zaplatila životem
Falšoval revizi, dcera zaplatila životem

Naše smutná rodinná tragedie nás těžce poučila o tom, že se nemůžete na nikoho spolehnout. Je potřeba stále mít život svůj i vašich dětí pod kontrolou.

Kdybychom tehdy nespoléhali na našeho správce a sami si za těch několik stovek nechali před každou topnou sezónou překontrolovat plyn, naše milované dítě by tu dnes bylo. Dnes pozdě litujeme s manželem, že jsme trávili tolik času v zaměstnání.

Měli jsme investovat do našeho bezpečí. I když se nám to zdálo zbytečné. Tu povinnost měl přece někdo jiný…

Brali jsme si přesčasy

Přijít o práci, když platíte hypotéku, si jen tak nikdo dovolit nemůže, a to zvlášť, když máte dvě dospívající děti. Já pracuji na poště, manžel je servisní technik. Jezdí po celé republice opravovat přístroje, které jejich firma, kde pracuje, prodává.

reklama

Když zaměstnavatel zavelel, nastoupili jsme ihned a bez odmlouvání i nařízený přesčas. Ale jinak jsme si žili hezky a spokojeně. Měli jsme se rádi, bylo nám dobře.

Se starší dcerou jsme jely nakoupit

V onen osudný den, který nám změnil život, manžel odjel na služební cestu a já s dětmi zůstala doma. Ten den jsem opět neodmítla přesčas. Byl to takový normální den, nic neobvyklého. A právě ty jsou ze všech nejnebezpečnější.

Manžel na cestách, já v práci jsem opět s pokorou přijala půl směny navíc za nemocnou kolegyni. No a děti ve škole. Poprosila jsem starší patnáctiletou dcerku Andreu, aby mi přišla pomoci s nákupem. Byl pátek, což znamenalo velký nákup na víkend.

reklama

Stálo to sice hodně přemlouvání, ale co jiného se dá očekávat od holky v tomto věku. Mladší dcera Pavlínka byla o dva roky mladší.

Slíbila, že zatím připraví večeři. Bylo sice pozdní jaro, ale mírné mrholení budilo dojem, že je pozdní večer, i když bylo ještě odpoledne.

Zlé tušení

Cestou domů, obtěžkána taškami ve společnosti své dcery, se mě začal zmocňovat najednou divný pocit, takový ten neklid a chvění. Když jsme došly k našemu domu, myslela jsem, že snad ani ty schody k bytu nevyjdu. Sotva jsem se vlekla.

reklama

Odemkla jsem a byla šťastná, že jsme doma. Ještě než jsem otevřela dveře, cítila jsem připalující se brambory a než jsem překročila práh, začala jsem nazlobeně křičet na dceru: „Pavlo, ty to necítíš!“

Snažila jsem se ji oživit

Neozvala se. Znovu jsem na ni volala a utíkala ke sporáku, abych brambory stáhla z rozpálené plotýnky. Sotva jsem otočila knoflíkem u sporáku, začala Andrea křičet.:

„Mami, mami, pojď sem, honem, Pavlínka tu leží!“ Andrea stála v otevřených dveřích do koupelny. Pavla ležela na zemi bez známek života. Okamžitě jsem ji začala oživovat. Andrea zavolala záchranku a otevřela v celém bytě okna.

Masírovala jsem Pavlínce srdce a dávala umělé dýchání. Byla to celá věčnost, než přijela pomoc. Záchranáři dceru okamžitě převzali do své péče a vezli do nemocnice. Mě a Andreu naložil soused a rychlostí blesku tam dopravil i nás. Žádné optimistické zprávy nás tam ale nečekaly.

Její stav byl kritický

Lékař nám vysvětlil, že dceřin stav je velice vážný. Pokud se prý probere k životu, její mozek je tak poničený, že bude navždy odkázána na naši pomoc. Začala jsem v sobě řešit, zda mám volat manžela.

Bála jsem se, aby se v rozrušení i jemu něco nestalo za volantem. Odhodlala jsem se až okolo desáté večer. Manžel se rozhodl, že jede hned za námi. Prosila jsem ho, aby byl opatrný. Před půlnocí nás primář informoval, že stav je sice velmi vážný, ale stabilní.

Doporučil nám, abychom šlI domů a odpočinuly si. Ubezpečil nás, že nás o všech změnách bude okamžitě informovat.

Věřili jsme, že boj o život vyhraje

Odjely jsme tedy domů, náš úžasný soused nás čekal na parkovišti. Zhruba ve 3 hodiny nad ránem dorazil manžel a chtěl okamžitě do nemocnice. Brzo ráno jsme vyrazili za Pavlínkou a doufali v lepší zprávy.

Nebylo ani sedm hodin a už jsme postávali u dveří oddělení. Dozvěděli jsme se, že stav se nezměnil… Věřili jsme, že Pavlínka zabojuje, že to nevzdá. Bylo nám jasné, že to sice bude hodně těžké, ale budeme zase celá rodina pohromadě.

I kdyby nebyla soběstačná, postaráme se o ni! V duchu jsem litovala přesčasu za těch pár korun, co mi v práci slíbili. Dušovala jsem se, že půjdu za svým šéfem a řeknu mu, že je už nikdy brát nebudu. Že se chci více věnovat rodině.

Nechala jsem se unést vzpomínkami

Jako mávnutím proutku jsem se vrátila zpět v čase a viděla naši Pavlínku, jak dělá první krůčky, jak má brašnu na zádech a jde poprvé do školy. Ze vzpomínek mě vytrhl primář, který nám sdělil, že má nové zprávy, které nás nepotěší.

Máme se prý připravit na nejhorší. Jak se ale máte během několika vteřin na něco takového připravit? Jak se to dělá? Zachvátí vás naprostá panika! Primář nás vybídl, že můžeme k naší holčičce. Stáli jsme u její postele v tichém mlčení, a ona najednou dodýchala.

Na monitoru naskočila rovná čára… Obrovská bolest u srdce mi podlomila nohy. Manžel na tom nebyl lépe.

Zbytečná smrt

Naši holčičku zabila karma v koupelně. Nebyla zkontrolovaná odborníkem několik let. Krátce po smrti naší milované Pavlínky jsme zjistili, že správce domu nechal provádět kontrolu plynu jen formálně, jen pro razítko na lejstru. Vše jsme nahlásili na policii.

Ta případ ještě neuzavřela, neboť hledá viníka, který je už dnes jasný. Je to z velké části náš správce domu, ale i na naší straně je velký díl viny. Málo jsme ho uháněli o revizi kotle a nebyli jsme dostatečně důslední. Zůstaly nám jen oči pro pláč.

Iveta R. (51), jižní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.2.2023
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná holka, která bude žít průměrný život. Celé moje dětství bylo tudíž utrpení. Otec byl n
3.2.2023
Říká se, že kdo si počká, ten se dočká. Zní to velmi optimisticky, ale někdy k tomu vysněnému cíli vede velmi strastiplná cesta. Na zahrádce ještě leží sníh, ale Pavel už je celý nedočkavý a zjišťuje, kde by mohl začít zahradničit. Musím se tomu smát. Dříve ho totiž zahrada vůbec nezajímala a říkal: „Nechápu, jak se můžeš celý víkend vrtat v záhonech.“ V té době byl ale ještě ženatý s Monikou a
1.2.2023
Byla jsem v pubertě, když se moji rodiče rozvedli. Zůstala jsem sama s mámou, která po novém vztahu rozhodně neprahla. A mně to vyhovovalo. Na nezájem opačného pohlaví si rozhodně nemohla stěžovat. „Žádného chlapa nepotřebuji, mám tebe,“ tvrdila mi často pořád dokola. V první řadě to však byla vždy úžasná máma, která se mi odmalička maximálně věnovala a pomáhala mi. Když mi v maturitním ročníku
31.1.2023
Po druhém dítěti jsem to už nevydržela. Šlo to se mnou rychle z kopce, domov mě ubíjel. Musela jsem pryč. Pryč od dětí, pryč od manžela! Celý život jsem byla spíš děvče do světa. Milovala jsem život ve městě, vyžívala jsem se v chození na akce a zbožňovala jsem svoji volnost. Vždycky jsem byla velice extrovertní člověk a milovala jsem společnost. Dlouho jsem si života užívala plnými doušky. Moj
31.1.2023
Byla jsem hrdá na muže, který stál po mém boku. Byl galantní a hodný, udělal by pro mě první poslední. Všechno se ale změnilo, když se mi nedařilo otěhotnět… Karla jsem poznala v práci. Byl můj přímý nadřízený, milý a vřelý ke všem. Zakoukala jsem se do něj okamžitě. Byl o sedm let starší než já, líbilo se mi na něm, jak je vždy pozorný k ženám a bere na jejich práci velký ohled. Začali jsme sp
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řádí v Malawi čupakabra? Neznámý tvor vysál krev slepicím na tržišti
epochalnisvet.cz
Řádí v Malawi čupakabra? Neznámý tvor vysál krev slepicím na tržišti
Čupakabra je charakteristická pro americký kontinent, zdá se ale, že podobný tvor začal řádit i v Africe. V roce 2015 neznámý predátor zaútočil na trh v hlavním městě Malawi a pozabíjel tamní kuřata.
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Nový šéfcukrář hotelu Four Seasons v Praze Giovanni Marco Carandino se představuje valentýnským Afternoon Tea
iluxus.cz
Nový šéfcukrář hotelu Four Seasons v Praze Giovanni Marco Carandino se představuje valentýnským Afternoon Tea
Giovanni Marco Carandino, rodák ze sicilského Palerma, přináší do týmu restaurace CottoCrudo více než desetileté zkušenosti a nepopiratelnou vášeň pro sladké chutě z Itálie. Před přesunem do Prahy
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Ztratil se radioaktivní zdroj? Vývojáři dronů z FEL ČVUT umí pomoct
21stoleti.cz
Ztratil se radioaktivní zdroj? Vývojáři dronů z FEL ČVUT umí pomoct
Pátrání po ztraceném miniaturním zdroji radioaktivního césia 137 dokázalo v uplynulých dnech vytížit úřady a záchranné složky v západní Austrálii. Zdroj nebezpečného beta a gama záření se po intenzivn
Moje žárlivost vše zničila
skutecnepribehy.cz
Moje žárlivost vše zničila
Můj život se ocitl v troskách. Zničila jsem sebe a celou mou rodinu. Neposlouchala jsem dobré rady. ž jsem se zase přistihla, jak bedlivě sleduji svého jezevčíka. Vesele pobíhá s ostatními pejsky po trávníku a já mám najednou pocit závisti. On se dobře baví a já tu stojím jako kůl v plotě. Ani ho nenapadne hrát si se mnou, když
Ananasový pohár s jogurtem
tisicereceptu.cz
Ananasový pohár s jogurtem
Jako sladkou tečku zkuste tenhle ananasový pohár – je plný zdravých ingrediencí, takže po něm nepřiberete. Potřebujete 1 ks menší ananas 2 lžíce medu 200 ml jogurtu 4 lžíce ananasového džusu
Radikální adamité: Praktikovali volnou lásku i s dětmi?
epochaplus.cz
Radikální adamité: Praktikovali volnou lásku i s dětmi?
V roce 1421 vrcholí husitská revoluční vlna. Jedna početně malá větev husitů si kázání kněžích vyloží po svém, utrhne se a začne praktikovat divoký, sexuálně nespoutaný způsob života. „Děvička nejmenš
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Vztah s nevěrníkem Kolečkem jí zničil kariéru!
nasehvezdy.cz
Vztah s nevěrníkem Kolečkem jí zničil kariéru!
Sice se může zdát, že z milostného trojúhelníku vyšla Denisa Nesvačilová (31) ze seriálu Dobré zprávy jako vítězka, neboť si nakonec scenárista Petr Kolečko (38) vybral ji a na Anetu Vignerovou (35) s
Milenka ve hře?
nasehvezdy.cz
Milenka ve hře?
Představitel proradného Alberta v seriálu ZOO David Gránský (30) si užívá svou rodinu plnými doušky. Přesto jeho manželka Nikola Gránská (29) přiznala, že není všechno tak růžové, jak to na první po
Pro a proti: Dokazují zážitky klinické smrti existenci onoho světa?
enigmaplus.cz
Pro a proti: Dokazují zážitky klinické smrti existenci onoho světa?
Prožitky blízké smrti jsou ve všech případech téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály umír