Domů     Nechala jsem manžela odpojit od přístrojů
Nechala jsem manžela odpojit od přístrojů

Byla to vilka našich snů. Léta jsme ji zvelebovali svépomocí a vychovávali při tom děti. Radost nám ale zkazilo neštěstí . Byla jsem to já, kdo musel rozhodnout o manželovo osudu.

Ten dům nás okouzlil už v době, kdy jsme byli s manželem mladí. Chodili jsme kolem něho a snili o tom, že si ho jednou koupíme.

Což se také nakonec stalo… Když ale opravujete dům mnoho let, jste na prahu padesátky a nemáte peněz nazbyt, snažíte si celou řadu věcí udělat svépomocně.

Hypotéka na pořízení prvorepublikové vily nás sice neruinovala, ale stále přibývaly práce, se kterými jsme nepočítali. Náklady se stále navyšovaly, ale je také pravda, že rekonstrukce byla již ve finále.

Scházeli nejrůznější drobnosti, jako obložit koupelnu, zaspárovat nově vystavěný komín, natřít zábradlí u schodů, venku dodělat chodníčky- Zahradu jsme považovali za koníčka celé rodiny, takže jsme ji ani nezapočítávali do nedodělků.

Štěstěna nám přála

Manžel vydělával celkem slušně a i já měla lepší postavení a dobře placenou práci. Vše šlo jaksi normálně až do té doby, než manžel přišel o práci.

Bylo jaro a podpora v nezaměstnanosti z úřadu práce nebyla úplně zanedbatelná a práce na vile a okolo ještě bylo, jak se říká, jako na kostele. Nakonec jsme se shodli, že se to vlastně hodí.

Společně jsme vypracovali plán prací a rozložení našich finančních prostředků a dohodli jsme se, že manžel nebude nikterak významně usilovat o jakékoli místo po dobu čtyř měsíců a bude se intenzivně věnovat nedokončené práci na domě.

Platilo však také to, že pokud by přišla zajímavá nabídka, že do práce nastoupí. Manžel byl středoškolák, který vedl dopravní provoz. Dopravě opravdu rozuměl a práce ho velmi bavila.

Líbilo se mu v provozu mnohem více, než na úřadu na odboru dopravy, kde před tím několik let pracoval. Stále ho to táhlo k autům.

Byl vždy tak opatrný!

Byl vždy velmi pečlivý, vždyť jedna z jeho pracovních náplní byla bezpečnost práce. Na vše jsme byli pro jistotu pojištění a vše probíhalo předpisově. Nikdy jsem o svého zručného manžela neměla strach. Stejně zruční byli i naši kluci.

Oba už byli na vysoké škole, jeden studoval elektro a druhý byl v prváku na průmyslovce. Manželovi vcelku rádi pomáhali. Naše patnáctiletá princezna se spíše věnovala domácnosti, o kterou se uměla slušně postarat.

Jednoho dne se manžel rozhodl, že sám vyčistí a prohloubí studnu, i když věděl, že tyto práce se svépomocí již nemají vykonávat. Přesto jsem mu věřila, že nic nezanedbá.

Samotnému sestupu na dno studny předcházela dalekosáhlá přednáška, které se museli účastnit oba kluci.

Rozebírali společně, k jakým otravám dříve hojně docházelo, a tak jsem z metanu či oxidu uhličitého neměla nijak zvláštní strach, i když každý rok dojde k několika úmrtím z těchto důvodů. Sice jsme detektor neměli, ale ten snadno nahradila svíčka.

Nebáli jsme se o něho

Manžel připravil z drátu speciální držák na svíčku, kterou zapálenou na provaze spouštěl za přítomnosti synů do studny, aby se přesvědčili, že je tam dostatek kyslíku či není nadbytek metanu.

Plamen nezhasl a ani se nijak zvlášť nerozhořel, takže se zdálo, že je vše v pořádku. Manžel se spustil tedy do studny. Nejdříve chtěl odstranit veškeré letité bahno a studnu ještě, tak o půl metru, prohloubit.

Zdálo se mu, že by pramen mohl lépe vyvěrat na povrch. Za stálého odčerpávání vody malým benzínovým čerpadlem se mu rychle podařilo zbavovat bahnitého povrchu. Kluci vše vytahovali ručně přes ruční rumpál. Práce šla jako po másle.

Naši mladí pánové se střídali u kbelíku, který vytahovali a neustále otce sledovali. Já jsem společně s dcerou vařila, pekla, uklízela a přitom jsme si vyprávěly a občas se z okna podívaly na ty naše chlapy.

Doba oběda se přiblížila a s radostí práci na chvíli přerušili. Manžel říkal, že mu pauza prospěla, že je nějaký unavenější. Za hodinku už ale zase byl hluboko pod povrchem zemským.

Nedovolil ani jednomu se synů sestoupit za ním a navíc, ani jeden by to nedělal tak dobře jako on. Takový už náš taťka prostě byl…

Náš táta umí všechno líp

Manžel zkontroloval druhé jistící lano, a až pak sestoupil po svázaných žebřících dolů a opět se pustil do práce. Zhruba po hodině se na zahradě něco stalo. Kluci začali zmateně pobíhat kolem studny. Vyběhla jsem ven a dozvěděla se, že táta dole zkolaboval.

Báli se, že je to infarkt. Kuba, ten starší, se rozhodl sestoupit dolů, aby otce připnul na karabinu a vytáhli jsme ho ven. Já mezitím běžela k sousedovi, aby nám šel na pomoc. Přiběhl i s manželkou.

Ta, když zjistila, co se děje, bez otálení vytočila tísňovou linku 112. Na místo dorazili kromě záchranářů také hasiči, kteří se okamžitě spustili do studny, kde nezachraňovali jen mého manžela, ale už i syna, který také záhy začal kolabovat.

To už bylo jasné, že to nebyla srdeční záležitost, co mého muže skolilo. Třásla jsem se najednou hrůzou nejen o manžela, ale i o syna. Dcera vedle mě plakala, a já neměla sílu ji říct jediné slovo útěchy.

Syn zachráněn, manžel ne

Hasiči okamžitě zjistili, že se v několikametrové studni nahromadily nebezpečné zplodiny z benzínového čerpadla. Jednalo se tedy o otravu oxidem uhelnatým.

Synovi, který už také pomalu ztrácel vědomí, nasadili na dně studny kyslíkovou masku, a dali přednost manželovi v bezvědomí, který tam ležel dlouho. Ani jsem v tom šoku nepostřehla, že nám na zahradě mezitím přistál vrtulník.

Manžela do něj naložili, byl stále v hlubokém bezvědomí. Zírala jsem, jak se vrtulník pomalu odlepuje od trávníku a zmenšuje se ve výšce, a mizí v záři slunce. Syna převezli sanitkou do nemocnice. Ještě na naší zahradě začal reagovat, ale byl zmatený.

Jeho stav byl sice také vážný, ale po několika hodinách po přijetí bylo jasné, že není ohrožený na životě, že bude zase v pořádku. To jeho táta na tom byl podstatně hůře. Jeho stav se nezlepšoval.

Ve večerních hodinách nám lékaři řekli, že je jeho stav kritický s tím, že zítra budeme všichni moudřejší. Příliš nadějí nám nedávali. Druhý den ráno nás ale nečekaly dobré zprávy. Lékaři u manžela konstatovali mozkovou smrt. Bylo na nás, abychom rozhodli, zda necháme manžela odpojit od přístrojů.

Nejtěžší rozhodnutí v životě

Do tohoto dne jsem chápala, když se blízcí rozhodli nechat odejít z tohoto světa svého milovaného, pokud byl jeho stav neslučitelný se životem. Měla jsem proto pochopení a nikoho jsem neodsuzovala.

Najednou jsem ale byla já v situaci, kdy jsem měla udělat toto rozhodnutí. Najednou to bylo na mne a o mé rodině. Měla jsem v rukách protokol a odmítala jsem se pod něj podepsat… Mé zoufalství umocňovalo hlasité vzlykání.

Četla jsem si pořád dokola papír, který mi dala sestřička. Neměla jsem sílu číst. Po dvaceti minutách za mnou přišel lékař a vysvětlil mi znovu, že léčba opravdu pozbývá smyslu.

Vše prý prodiskutoval v širším týmu lékařů a jejich odborný názor je, že nadešel čas… Já jsem však byla ta osoba, která musela říci ano pro život či ano pro smrt. Moc jsem je prosila, aby nám ještě dali několik hodin. Chtěla jsem se poradit s dětmi.

V nejužším rodinném kruhu jsme se rozhodli pro tatínkovo odpojení a v podvečer ho navždy nechali odejít. Zda to bylo správné? Nevím, ale věřím, že ano. Dokud se člověk nesmíří s tím, že udělal správné rozhodnutí, netruchlí, ale týrá se…

Helena (49), Ostrava

reklama
Související články
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Stařenka rozřezala a spálila manžela
epochaplus.cz
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar