Domů     Vyléčila jsem nemocnou kamarádku
Vyléčila jsem nemocnou kamarádku

Moje dlouholetá kamarádka se začala pozorovat a nabyla přesvědčení, že je smrtelně nemocná. Bylo na mě ji z její hypochondrie vyléčit!

Se Stáňou jsme se znaly odjakživa. Naše maminky totiž spolu ležely kdysi v porodnici a od té doby se kamarádily. My tak se Stáňou vyrůstaly téměř jako sestry. Vídaly jsme se denně. Ve školce, škole a později i na učilišti. Staly se z nás prodavačky, i když každá pracovala v jiném oboru.

Práce nás obě moc bavila

Já prodávala hřebíky a šroubky, což mě kupodivu docela bavilo. A Stáňa přesedlala z prodávání spodního prádla rovnou na auta. Stal se z ní znalec všech značek, protože velký autobazar nabízel vozy snad z celého světa.

„Jsou to občas pěkné ojetiny, ale lidi se prostě chtějí vozit v nějaké luxusní značce, i kdyby měli hned za rohem to auto tlačit!“ smála se nakažlivě a hned přidala nějakou veselou historku z prodeje.

Měla jich v zásobě nepočítaně a já se na její vyprávění vždycky moc těšila. U mých hřebíčků tolik legrace nebylo! Ale zákazníci mi byli vděční, když jsem jim dokázala dobře poradit. Obě jsme byli v práci spokojené a v soukromém životě celkem také.

Stáňa vychovala tři děti, a když později ovdověla, nikoho si nehledala. Prý je jí samotné dobře! Ani já jsem žádného muže po rozvodu nehledala. Byla jsem svým manželstvím tak znechucená, že jsem už o nějaké vztahy ztratila zájem.

Objevovala nové nemoci

O to víc času jsme mohly se Stáňou trávit spolu. Chodily jsme společně plavat a taky se přihlásily do klubu turistů. Pořádali pěkné celodenní výlety i letní dovolené. Skoro za hubičku! Času jsme měly víc než dost. Děti byly dospělé a tak nás doma nic nedrželo.

Prostě, žily jsme si spokojeně a celkem bezstarostně. O to víc mě překvapilo, když si Stáňa začala stěžovat na zdravotní neduhy. Zprvu jsem její stesky brala vážně a dokonce si dělala starosti. To když ji bolel žaludek, potom žlučník a nakonec i ledviny.

„Mám koliku!“oznámila a schoulila se u mě v obýváku do křesla. Když se jí po čaji, který jsem uvařila, trochu ulevilo, ukázala mi všechny léky a doplňky stravy, které nakoupila. V lékárně nechala snad celý majlant!

Neuplynul ani týden, a Stáňa začala tvrdit, že má nádor na mozku. Prý ji bolí hlava a ztrácí čich. Lékařské vyšetření nic nepotvrdilo, ale Stáňa hořekovala dál. Krční páteř, porucha imunity, artritida.

Začaly jsme se hádat

Diagnózy a choroby sypala Stáňa z malíku. Po večerech studovala všechny knihy, které o nemocech sehnala. Potom přesedlala na internet a nastalo peklo. Hypochondrů zde našla víc než dost a osvědčených rad ještě víc!

Moje domluvy nepomáhaly a po všech těch společně strávených letech jsme se začaly hádat. Ona nemohla pochopit, že jí nevěřím. A já nechápala její novou zálibu v nemocech. Moje milovaná Stáňa se tolik změnila! „Musím něco vymyslet.

Zachránit jí, jinak špatně dopadne!“ umínila jsem si, když se mi svěřila s úmyslem jet za nějakým bylinářem. Vstupní „prohlídka“ u něho stála tři tisíce! Ona ale nedala pokoj. Prý ji na penězích nezáleží a za zdraví dá klidně i všechny svoje úspory.

Chovala se jako blázen a já jsem ji v tom chtěla zabránit stůj co stůj. Co ale chytrého vymyslet?

Syn uhodil hřebíček na hlavičku

Nabízela jsem jí společnou dovolenou někde u moře. Lákala ji na nákupy. Šla jsme si promluvit s jejími dětmi, ale i ty byly bezradné. Až její syn, ten, s kterým měla Stáňa největší trápení, řekl něco, o čem jsem musela přemýšlet. „No proč to neříct rovnou.

Máma by potřebovala chlapa, ten by ji přivedl na jiné myšlenky!“ pokrčil rameny a otevřel si další lahev piva. Měl je vyrovnané rovnou vedle křesla u televize, kde trávil nejvíc času. Byl nezaměstnaný a evidentně si toho užíval. Práci nehledal, prý neuteče!

Ale měl dobrou povahu, jen potřeboval dohled. V dětství to neměl lehké a po smrti otce začal ve škole dost vyvádět. Stáňa se tehdy musela hodně snažit, aby neskončil někde v polepšovně! Byla zvyklá se o něho starat i poté, co dávno dospěl.

Jenže dohled mu nyní Stáňa poskytnout nemohla, protože byla zaměstnaná příliš sama sebou a svými chorobami.

Chlapa se mi nepodařilo nalézt

Prohlášení synáčka sklidilo kritiku u jeho sourozenců i u mě, ale doma jsem přece jenom musela na to, co řekl, myslet. V podstatě měl pravdu. Kdyby se musela o někoho starat, o někoho, kdo by jí vyplnil prázdný čas, možná by na ty svoje neduhy zapomněla!

Nakonec jsme se rozhodla: „Najdu Stáně chlapa!“ Hned jsem s pomocí jejích dcer podala inzeráty a taky jsem napsala pár lístků na takový vzkazovník, který jsme měli u nás v obchodě hned u vchodu.

Lidé tam sice psali spíš co koupí nebo prodají, ale inzerát si přece přečíst mohli také, ne? Jenže, nikdo se nehlásil. Tedy nikdo, kdo by stál za řeč. Stáňa přece nepotřebovala alkoholika nebo člověka s několika exekucemi na krku. Natož třikrát rozvedeného donchuána.

Štěňátko bylo lepší

Týdny utíkaly, Stáňa jezdila k super drahému léčiteli a já byla bezradná. Přitom se náhradní řešení nabízelo skoro samo! Přítel, kamarád a důvěrník přece nemusel být nutně dvojnohý. A tak jsem po dlouhém vybírání koupila svojí kamarádce štěně.

Běloučký samojed byl tak roztomilý, že jsem bojovala s pokušením si ho nechat! Stál mě hodně, ale co bych pro svoji Stáňu neudělala! Štěňátko, kterému jsem dala jméno Silvestr, po mém oblíbeném herci, se stále usmívalo.

Bylo veselé a šířilo kolem sebe takovou pozitivní energii. Jeho bílá srst zářila jako démanty. A také voněla. Jakoby maminkovsky. Byl tak krásný, že jsem ani dýchat nemohla. Dokonce se mi o něm i v noci zdálo.

Když jsem Stáně Silvestra předala, byla úplně ohromená. „Co tě to, Lenko, prosím tě napadlo? Já žádného psa nechci! Vždyť stejně brzy umřu!“ vyhrkla, ale já zachovala klid.

Společně se staráme o dva bratry

Poprosila jsem ji, aby si pejska nechala alespoň pár dní. Když ho ani potom nebude chtít, nechám si ho. Stáňa ale už druhý den byla do Silvestra zamilovaná. Koupila pelíšek a spoustu hraček, vodítko a také speciální granule.

Kvůli všem těm nákupům dokonce zapomněla i na návštěvu léčitele! Na svoje choroby si Stáňa už ani nevzpomněla. Neměla čas. A já? Když bylo jisté, že si kamarádka pejska nechá, jela jsem si pro Silvestrova bratříčka.

Pojmenovala jsem ho Arnold, podle svého druhého nejoblíbenějšího herce. A tak máme se Stáňou doma dva pořádné chlapy. Oba váží už skoro třicet kilo a pořád by jen jedli nebo chodili na procházky!

Lenka N., (54), Náchod

reklama
Související články
26.5.2024
Kdo hledá prince z pohádky, neuspěje. Pokud žena nechce zůstat sama, je třeba přestat snít a navrátit se na pevnou zem. Připadala jsem si stará. Z dnešního pohledu jsem stará určitě nebyla, bylo mi čtyřiatřicet, ale vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Další rok utekl jako voda a přišel zase máj, voněl šeříkem, jasmínem a kvetoucími třešňovými stromy a sliboval lásku, ale, jak jsem byla p
25.5.2024
Lhát se opravdu nemá. A to zřejmě ani v případě, kdy člověk chce druhým udělat radost ‒ jako já. I milosrdná lež se totiž může obrátit proti vám. Když jsem ve dvaceti odešla z domova, neměla jsem zrovna moc peněz. Ke své práci v kanceláři jsem si tedy našla ještě další brigády, abych si polepšila. Dělala jsem po večerech za barem. Moc jsem si chtěla tu práci udržet, tak jsem se hodně snažila
22.5.2024
Když jsem se vdávala, bylo mi dvacet. Sladkých dvacet? Netuším. Jen jsem tehdy spíš tušila, že to není to pravé. Vdávat jsem se musela, jak se říká. Čekala jsem miminko a sousedé by mě lynčovali, kdybych jim do vsi přivedla levobočka. S manželem jsme spolu byli 23 let, ovšem klapat to přestalo už po pěti letech. Začal pít, nesnažil se. Ale rozvést se? To by bylo to samé jako s tím levobočkem. T
20.5.2024
Dnes se se soukromými vysokými školami roztrhl pytel. Získat titul už není tak obtížné jako kdysi, kdy vysokou studovali opravdu jen ti nejnadanější. Když nejmladší kolegyně odcházela na mateřskou, sháněli jsme někoho na zástup. Jednou přišel vedoucí provozu s tím, že sehnal mladou a nadějnou zaměstnankyni. Dost nás to překvapilo, protože do personálních věcí se nikdy nepletl. „Je mladá, ještě
20.5.2024
Důvěřovala jsem mu a o jeho slovech nikdy nepochybovala. Nedůvěra se mě zmocnila až poté, co mi nalila jed do žil moje nejlepší kamarádka. O nějaké nevěře jsem vůbec nikdy nepřemýšlela. Ani o svojí, natož o manželově. Nebyl sebemenší důvod. Byl to takový můj méďa do nepohody. Moc krásy nepobral, ale o to víc jsem ho měla ráda. Byl takový retro Pěkně vypasené bříško, pleš začesaná trochou
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Stařenka rozřezala a spálila manžela
epochaplus.cz
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar