Domů     Vyléčila jsem nemocnou kamarádku
Vyléčila jsem nemocnou kamarádku

Moje dlouholetá kamarádka se začala pozorovat a nabyla přesvědčení, že je smrtelně nemocná. Bylo na mě ji z její hypochondrie vyléčit!

Se Stáňou jsme se znaly odjakživa. Naše maminky totiž spolu ležely kdysi v porodnici a od té doby se kamarádily. My tak se Stáňou vyrůstaly téměř jako sestry. Vídaly jsme se denně. Ve školce, škole a později i na učilišti. Staly se z nás prodavačky, i když každá pracovala v jiném oboru.

Práce nás obě moc bavila

Já prodávala hřebíky a šroubky, což mě kupodivu docela bavilo. A Stáňa přesedlala z prodávání spodního prádla rovnou na auta. Stal se z ní znalec všech značek, protože velký autobazar nabízel vozy snad z celého světa.

„Jsou to občas pěkné ojetiny, ale lidi se prostě chtějí vozit v nějaké luxusní značce, i kdyby měli hned za rohem to auto tlačit!“ smála se nakažlivě a hned přidala nějakou veselou historku z prodeje.

Měla jich v zásobě nepočítaně a já se na její vyprávění vždycky moc těšila. U mých hřebíčků tolik legrace nebylo! Ale zákazníci mi byli vděční, když jsem jim dokázala dobře poradit. Obě jsme byli v práci spokojené a v soukromém životě celkem také.

Stáňa vychovala tři děti, a když později ovdověla, nikoho si nehledala. Prý je jí samotné dobře! Ani já jsem žádného muže po rozvodu nehledala. Byla jsem svým manželstvím tak znechucená, že jsem už o nějaké vztahy ztratila zájem.

Objevovala nové nemoci

O to víc času jsme mohly se Stáňou trávit spolu. Chodily jsme společně plavat a taky se přihlásily do klubu turistů. Pořádali pěkné celodenní výlety i letní dovolené. Skoro za hubičku! Času jsme měly víc než dost. Děti byly dospělé a tak nás doma nic nedrželo.

Prostě, žily jsme si spokojeně a celkem bezstarostně. O to víc mě překvapilo, když si Stáňa začala stěžovat na zdravotní neduhy. Zprvu jsem její stesky brala vážně a dokonce si dělala starosti. To když ji bolel žaludek, potom žlučník a nakonec i ledviny.

„Mám koliku!“oznámila a schoulila se u mě v obýváku do křesla. Když se jí po čaji, který jsem uvařila, trochu ulevilo, ukázala mi všechny léky a doplňky stravy, které nakoupila. V lékárně nechala snad celý majlant!

Neuplynul ani týden, a Stáňa začala tvrdit, že má nádor na mozku. Prý ji bolí hlava a ztrácí čich. Lékařské vyšetření nic nepotvrdilo, ale Stáňa hořekovala dál. Krční páteř, porucha imunity, artritida.

Začaly jsme se hádat

Diagnózy a choroby sypala Stáňa z malíku. Po večerech studovala všechny knihy, které o nemocech sehnala. Potom přesedlala na internet a nastalo peklo. Hypochondrů zde našla víc než dost a osvědčených rad ještě víc!

Moje domluvy nepomáhaly a po všech těch společně strávených letech jsme se začaly hádat. Ona nemohla pochopit, že jí nevěřím. A já nechápala její novou zálibu v nemocech. Moje milovaná Stáňa se tolik změnila! „Musím něco vymyslet.

Zachránit jí, jinak špatně dopadne!“ umínila jsem si, když se mi svěřila s úmyslem jet za nějakým bylinářem. Vstupní „prohlídka“ u něho stála tři tisíce! Ona ale nedala pokoj. Prý ji na penězích nezáleží a za zdraví dá klidně i všechny svoje úspory.

Chovala se jako blázen a já jsem ji v tom chtěla zabránit stůj co stůj. Co ale chytrého vymyslet?

Syn uhodil hřebíček na hlavičku

Nabízela jsem jí společnou dovolenou někde u moře. Lákala ji na nákupy. Šla jsme si promluvit s jejími dětmi, ale i ty byly bezradné. Až její syn, ten, s kterým měla Stáňa největší trápení, řekl něco, o čem jsem musela přemýšlet. „No proč to neříct rovnou.

Máma by potřebovala chlapa, ten by ji přivedl na jiné myšlenky!“ pokrčil rameny a otevřel si další lahev piva. Měl je vyrovnané rovnou vedle křesla u televize, kde trávil nejvíc času. Byl nezaměstnaný a evidentně si toho užíval. Práci nehledal, prý neuteče!

Ale měl dobrou povahu, jen potřeboval dohled. V dětství to neměl lehké a po smrti otce začal ve škole dost vyvádět. Stáňa se tehdy musela hodně snažit, aby neskončil někde v polepšovně! Byla zvyklá se o něho starat i poté, co dávno dospěl.

Jenže dohled mu nyní Stáňa poskytnout nemohla, protože byla zaměstnaná příliš sama sebou a svými chorobami.

Chlapa se mi nepodařilo nalézt

Prohlášení synáčka sklidilo kritiku u jeho sourozenců i u mě, ale doma jsem přece jenom musela na to, co řekl, myslet. V podstatě měl pravdu. Kdyby se musela o někoho starat, o někoho, kdo by jí vyplnil prázdný čas, možná by na ty svoje neduhy zapomněla!

Nakonec jsme se rozhodla: „Najdu Stáně chlapa!“ Hned jsem s pomocí jejích dcer podala inzeráty a taky jsem napsala pár lístků na takový vzkazovník, který jsme měli u nás v obchodě hned u vchodu.

Lidé tam sice psali spíš co koupí nebo prodají, ale inzerát si přece přečíst mohli také, ne? Jenže, nikdo se nehlásil. Tedy nikdo, kdo by stál za řeč. Stáňa přece nepotřebovala alkoholika nebo člověka s několika exekucemi na krku. Natož třikrát rozvedeného donchuána.

Štěňátko bylo lepší

Týdny utíkaly, Stáňa jezdila k super drahému léčiteli a já byla bezradná. Přitom se náhradní řešení nabízelo skoro samo! Přítel, kamarád a důvěrník přece nemusel být nutně dvojnohý. A tak jsem po dlouhém vybírání koupila svojí kamarádce štěně.

Běloučký samojed byl tak roztomilý, že jsem bojovala s pokušením si ho nechat! Stál mě hodně, ale co bych pro svoji Stáňu neudělala! Štěňátko, kterému jsem dala jméno Silvestr, po mém oblíbeném herci, se stále usmívalo.

Bylo veselé a šířilo kolem sebe takovou pozitivní energii. Jeho bílá srst zářila jako démanty. A také voněla. Jakoby maminkovsky. Byl tak krásný, že jsem ani dýchat nemohla. Dokonce se mi o něm i v noci zdálo.

Když jsem Stáně Silvestra předala, byla úplně ohromená. „Co tě to, Lenko, prosím tě napadlo? Já žádného psa nechci! Vždyť stejně brzy umřu!“ vyhrkla, ale já zachovala klid.

Společně se staráme o dva bratry

Poprosila jsem ji, aby si pejska nechala alespoň pár dní. Když ho ani potom nebude chtít, nechám si ho. Stáňa ale už druhý den byla do Silvestra zamilovaná. Koupila pelíšek a spoustu hraček, vodítko a také speciální granule.

Kvůli všem těm nákupům dokonce zapomněla i na návštěvu léčitele! Na svoje choroby si Stáňa už ani nevzpomněla. Neměla čas. A já? Když bylo jisté, že si kamarádka pejska nechá, jela jsem si pro Silvestrova bratříčka.

Pojmenovala jsem ho Arnold, podle svého druhého nejoblíbenějšího herce. A tak máme se Stáňou doma dva pořádné chlapy. Oba váží už skoro třicet kilo a pořád by jen jedli nebo chodili na procházky!

Lenka N., (54), Náchod

reklama
Související články
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
21.2.2024
Manžel od nás odešel, když byla naše dcera Eliška ještě malá. Nechtěla, abychom zůstaly samy, a tak si usmyslela, že mi najde ženicha. Dcera mi zhruba od svých sedmi let dohazovala nápadníky. Asi to zní jako legrácka, ale pro mě to byl horor. Jsem nesmělá, kdyby moje holčička zdědila mou povahu, ani ve snu by ji nenapadlo zásobovat mě potenciálními ženichy. Naplňovalo mě hrůzou, když jsem uslyš
20.2.2024
Hrála jsem komedii, abych na sebe upoutala pozornost a vzbudila lítost. A hlavně se vyhnula práci. V kolegyni Jindřišce jsem našla dokonalou oběť. Už jako dítě jsem dokázala pěkně simulovat, abych se vyhnula svým povinnostem. Měla jsem na to talent. Pochopila jsem, že jen tak se mi dostane zasloužené pozornosti rodičů. Posléze jsem se naučila manipulovat s city svých učitelů a poté i nadřízenýc
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Matka ji prodala za pár stovek!
nasehvezdy.cz
Matka ji prodala za pár stovek!
Herečka Demi Moore (61) patří mezi největší sexsymboly filmového plátna. Toho už si ale kdysi všimla její matka, a jako dítě ji prodala na sex! Bylo jí 15 let, když se vrátila jednoho večera domů a
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz
Nekynuté lívance
Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do pečiva špetku soli 2 velká vejce 2 lžíce rozpuštěného másla máslo na smažení K podávání zakysanou smetanu, drobné ovoce (jahody, borůvky,
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
epochaplus.cz
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé