SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Domeček pro mé panenky
Domeček pro mé panenky

Ten nápad vyklidit konečně půdu, byl manželův. Byl to skutečně skvělý nápad. A poklad, který jsme tam objevili udělal mnoha lidem radost.

Konečně jsme se dočkali. Je tu Štědrý den a už za chvíli půjdeme všichni ke stromečku. Vánoce, jako obvykle slavíme u nás. Dcera s malou Eliškou a manželem k nám pokaždé přijedou na štědrovečerní večeři a na nadílku.

Manžel už dostrojil stromeček a dozadu za něj schoval náš poklad. Je přikrytý prostěradlem a nikdo by si ho neměl předčasně všimnout. My s manželem se ale už nemůžeme dočkat, až to objeví malá Eliška. Štěstí, že jsem poslechla manžela a souhlasila s vyklizením půdy.

Na půdě jsou poklady

V domě u nás na vesnici bydlím vlastně celý svůj dosavadní život. Narodila jsem se tady, vdala se, vychovala děti a teď tu za námi jezdí moje vnučka Eliška. Už před časem se mnou vnučka byla na půdě. Připadalo jí to strašně dobrodružné.

reklama

Naše půda byla už léta neuklízená. Od mého dětství se tam neustále sunuly nepotřebné věci. Snůška neskutečného harampádí, mezi tím ale mohly klidně být i velké a nečekané poklady.

Eliška se na jedné straně na půdě dost bála, ale na druhé straně by bývala moc ráda našla nějaký ten opravdický poklad. A tak jsme našli moje tři plaváčky.

Velké Eliščino přání

Leželi na dně jednoho starého kufříku, který jsem nosívala do školy na výtvarnou výchovu. Tři malé panenky. Měřily asi deset centimetrů, ale byly kouzelně vypracované. Hýbaly ručičkami, nožičkami, koulely očima. A bylo jim už přes padesát let.

reklama

Elišce se rozzářily oči. „Babi, ty jsou krásné panenky. Mohla bych si je půjčit?“ S údivem jsem se na vnučku podívala. Že by se jí opravdu líbily moje staré panenky? Vždyť doma má několik barbín a spoustu krásných hraček. Přesto si plaváčky vzala. A navíc byla naprosto spokojená, že jsme našli opravdický poklad.

Můj dávný pokojíček

Po této události jsme se s manželem vrhli na vyklízení půdy. Skutečně mě to chytlo, protože jsem sama byla napjatá, kolik dalších pokladů ještě na půdě najdu. A skutečně. Hodně vzadu zastrčený za starým šicím strojem byl můj starý pokojíček pro panenky.

Když jsem ho uviděla, vhrkly mi slzy do očí. Ten mi přece před mnoha a mnoha lety sestavili moji rodiče.

Teď už byl sice dost poškozený a ošuntělý, ale já přivřela oči a viděla jsem všechnu tu krásu, své kamarádky, jak se tehdy kolem seběhly a každá si přinesla svoji panenku.

Pak jsme se do toho bytečku s nimi nastěhovaly a hrály si, dokud nás rodiče nerozehnali domů.

Eliščino tajné přání

Vnučka si moje plaváčky dala do krabičky od bonbonů jako do postýlky a pak za mnou přišla a posadila se mi na klín. „Babi, Věruška, Adélka a Adámek nemají kde bydlet.

reklama

Víš, moc bych si přála domeček pro panenky, ale pro tyhlety panenky.“ Ukázala na plaváčky v krabičce. V tu chvíli mi to došlo. Ještě štěstí, že jsme můj starý byteček nevyhodili. Snad ho s manželem dokážeme dát trochu do hromady.

Už jsem se nemohla dočkat, až to mužovi řeknu. Je kutil, bude mít radost z nové kutilské výzvy.

Dali jsme se do toho

Manžel byl mým nápadem skutečně nadšený. Můj byt pro panenky tehdy před padesáti lety vyrobili moji rodiče. Hráli si s tím kolik měsíců než tu krásu dali dohromady. Byl tam obývák, ložnice, dětský pokojík, kuchyňka a koupelna.

Okna byla slídová, na stěnách byl tehdy nezbytný váleček. Nakonec jsme s mužem zjistili, že zub času na tom zase až tak moc nezahlodal. Stačilo poopravit některá okna, „vymalovat“.

V krabici na půdě jsme našli i nábytek do jednotlivých místností a několik postýlek pro plaváčky. A pak také ještě dvě další „děti“ do domečku.

Moc jsme si to užili

S manželem jsme si tu práci na domečku pro panenky moc užívali. Každou volnou chvilku jsme trávili na půdě a vymýšleli, jak bychom to „bydlení“ panenkám ještě vylepšili.

Moc nás to chytlo, sblížilo a probudilo v nás už tak trochu skomírající vzájemné porozumění. Blížil se Štědrý den. Naše dílo bylo připravené. Těšili jsme se, až Eliška rozbalí náš dárek. A zároveň nás trochu jímala nejistota. Nebude zklamaná? Přece jen dnešní děti jsou zvyklé na daleko krásnější hračky.

Eliška byla spokojená

Naše obavy byly naprosto zbytečné. Moje čtyřletá vnučka byla naprosto nadšená. Skákala kolem domečku. Adélku, Věrušku a Adámka hned uložila do postýlek. Celý zbytek večera jsme si s Eliškou hráli.

Vařili jsme v kuchyňce, koupali „děti“ ve vaně a já se vrátila do svých dětských let. Dcera se mi trochu smála, ale měla radost. A manžel dělal ochotně plaváčkům dědu a vodil je do školy. Byl to nádherný večer. Snad nejhezčí Štědrý večer, co jsem od dětství zažila.

Marie N. (58), Písek

reklama
Související články
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
12.3.2023
Tak výjimečný muž a vzal si takovou čůzu! To mi letělo hlavou, když jsem se vracela po třetí, čtvrté schůzce s Michalem k sobě domů. Jak to, že ty mrchy mají štěstí? Je takové klišé: „Moje žena mi nerozumí.“ Kdyby něco takového řekl, vysmála bych se mu, ale on to neřekl. Až mnohem později mi začal po malých dávkách „svěřovat“, jak mu žena „ubližuje“ a on je nešťastný! Prý nevěděl, že si ve skut
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce