Domů     Tajemství, které jsem neměla znát
Tajemství, které jsem neměla znát

Minulost je nevratná a vracet se k ní bývá často ošidné, zvlášť když mohou na světlo vyplout věci, které je lépe nevědět.

Můj život s Antonínem byl bezproblémový. Vzala jsem si ho, když mi bylo dvacet dva let. Prožili jsme spolu celkem obyčejné čtyřiadvacetileté manželství. Vychovali jsme společně syna Radima. Dalo by se říct, že náš vztah nikdy nepoznamenala žádná velká dramata.

Jediné, čím jsem si občas lámala hlavu, byl Antonínův vztah k mé o dva roky mladší sestře Simoně. Vždycky jsem mezi nimi vnímala jakési nedefinovatelné napětí.

Přičítala jsem to dávným zápletkám, kdy se můj manžel nejprve ucházel o moji sestru a poté, co ho odmítla, jsem ho vlastně pro sebe „ulovila“ já.

Večer u ohníčku

Jednoho večera jsme seděli na chatě u ohníčku. Syn byl na prázdninách s partou kamarádů a my jsme trávili u Berounky obvyklý letní víkend. Už předtím jsme si často hráli hru na vzpomínky.

Jeden z nás něco začal a ten druhý měl pokračovat podle toho, jak to kdysi bylo. Dávali jsme tak vždycky dohromady spoustu malých příběhů, významných vlastně jen pro nás. Tentokrát mě napadlo něco jiného. „Jaký ty máš vlastně vztah k Simoně?“ zeptala jsem se jakoby nic svého manžela.

Povídali jsme si

Zarazil se. Bylo vidět, že podobnou otázku nečekal. „Proč se ptáš?“ vysoukal ze sebe nakonec. „Víš, připadalo mi, že mezi tebou a mojí sestrou bylo vždycky nějaké tajemství, které jste přede mnou skrývali,“ řekla jsem a podívala se manželovi do očí.

„Nemyslíš, že dnes je příležitost k tomu, abys mi konečně řekl, o co šlo?“ Příliš se mu nechtělo, ale pak začal mluvit… „Ano, existuje jedno tajemství, ale nevím, jestli ho skutečně chceš vědět…“

Šel s pravdou ven

Zaskočil mě tím, že byl ochoten na moji otázku odpovědět. Mohl přece říct, že se mi jen něco zdá nebo všechno svést na ten svůj někdejší neúspěch u Simony. Řekla jsem:

„Ano, ráda bych to tajemství znala.“ Hlavou se mi zatím honily myšlenky, o co by se mohlo jednat. Měli snad spolu Tonda a Simona něco za mými zády? Moje sestra byla šťastně vdaná, svého muže Milana si dokonce brala o půl roku dříve než já Antonína.

Měli spolu dceru Evu, která se jim narodila rok po svatbě. Pokud mi bylo známo, také sestřino manželství probíhalo normálně, stejně jako moje.

Šokující přiznání

„Já jsem ti to vlastně chtěl říct už několikrát, ale nikdy jsem k tomu nenašel odvahu,“ pokračoval neúprosně Tonda. Zdálo se, že teď už nebude k zastavení. Ještě jsem ho mohla zadržet, ale jen jsem mlčky poslouchala. „Víš… Eva je moje dcera a ne Milanova.

Milan nemůže mít děti.“ Tak, a bylo to venku. Tohle jsem tedy opravdu nečekala. Ztěžka jsem polkla a udiveně jsem na Antonína hleděla. „Tomu nevěřím…“ byla moje první reakce.

Řekl mi všechno

„Je to pravda,“ povzdechl si manžel. „Když si Simona Milana vzala, chtěla mít co nejdříve dítě. Možná si vzpomínáš, jaké s tím měli problémy a jak se jim početí nedařilo.

Nechali se vyšetřit u doktora, toho Simonina kamaráda, a vyšlo najevo, že Milan mít děti nemůže. Simona mu to nikdy neřekla. Jednoho dne jsme se náhodně potkali a ona se mi se vším svěřila.

A požádala mě, jestli bych jí nepomohl, protože adoptovat žádné děcko nechtěla a Milana měla ráda.“

Zaplavily mě vzpomínky

Mlčela jsem. Měla jsem vlastně cítit hněv, smutek, hořkost… ale v duchu jsem před sebou viděla sestřinu tvář. Vzpomínala jsem, jak byla šťastná, když si Evu přivezla z nemocnice domů, tím spíš, že další děti už mít po komplikovaném porodu nemohla.

Po několika minutách ticha, kdy jsem se vzpamatovávala ze šoku, který mi tato informace přivodila, jsem se na manžela podívala: „Proč jsi mi to vlastně řekl? Vím, že jsem to sama chtěla vědět, ale proč právě dnes?“ Manžel ke mně vzhlédl.

„Protože Evě už bylo osmnáct a my jsme si se Simonou slíbili, že do doby její plnoletosti to nikomu nepovíme. Teď už tím slibem nejsem vázaný,“ odpověděl manžel. Potom ještě dodal: „Asi se s tím budeš dlouho vyrovnávat. Chápu to. Ale nedá se to změnit ani vzít zpátky.“

Ustáli jsme to

„To nedá,“ přikývla jsem. „Nezlobím se,“ dodala jsem po chvíli. „Je to jen zvláštní pocit. Budu se teď dívat na sestru jinak a vlastně i na tebe. Řekl bys mi to, kdybych se bývala přímo nezeptala?“ „Nejspíš ne,“ připustil Tonda.

Pak jsme dlouho mlčky seděli a dívali se do vyhasínajícího ohně. Říkala jsem si přitom, že někdy je opravdu lépe pravdu nepoznat. Na co myslel můj manžel, nevím, ale když mě pak potmě, poté, co oheň dohořel, vzal za ruku, nebránila jsem se…

Ladislava B. (57), Praha

Související články
23.7.2024
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé nezávazné známosti, nic vážného. Věděla jsem, že až to bud
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan