Jen lásku umíme sdílet, ne nenávist

Total
1
Shares

Podle syna děláme s manželem něco, co se v normálních rodinách nedělá. Jde o hezký a přátelský vztah, který máme já a můj muž s jeho bývalou manželkou.

Syn se ženil v pětadvaceti letech, jeho nevěstě bylo o dva roky méně. Brát se museli, půl roku po svatbě se jim narodila dcera a za dva roky ještě chlapeček. Bohužel, manželství jim nevydrželo. Když bylo dětem sedm a pět let, rozpadlo se. Skutečný důvod rozchodu nevíme, oba nám předložili svou verzi. Syn tvrdil, že mu žena byla nevěrná, ona to popírá. Jako důvod rozvodu uvádí, že si přestali rozumět. Syn se krátce po rozvodu seznámil se svou současnou ženou, zatímco bývalá snacha zůstala několik let sama s dětmi. Měli jsme ji rádi a ona nás také. Byla milá, vstřícná, citlivá, skvěle se starala o děti. Často jsme se navštěvovali, a tak to zůstalo i po té, co se manželství rozpadlo.

Zůstali jsme přátelé

Když jsem odešla do důchodu, hodně jsem jí pomáhala. Zejména v době, kdy byly děti nemocné. Tak to probíhalo celé roky až dodnes, kdy jsou vnoučata dospělá. Stále jsme s bývalou snachou v přátelském kontaktu, i když se navštěvujeme už jen my sami, vnoučata si návštěvy organizují po vlastní ose. Synovi se náš vztah s jeho bývalou ženou nelíbil, prý to není normální. Oponovali jsme, že ji máme rádi a je to matka našich vnoučat. Synova averze vůči našim kontaktům se vystupňovala, když si našel novou partnerku. Ale my jsme i ji přijali hezky a chováme se k ní dobře. O našich návštěvách se dozvídali od dětí, my jsme se snažili o nich nemluvit, abychom nepřilévali olej do ohně.

Situace se vyhrotila

Nyní ale došlo k nepříjemné situaci. Dva týdny jsme se s manželem potýkali s virózou. Bylo nám opravdu zle. V tu dobu se ozvala bývalá snacha, jak se máme a že by nás přišla navštívit. Řekli jsme jí, že jsme nemocní, ať raději nechodí, aby se nenakazila, že se ozveme, až budeme v pořádku. No a ona se u nás hned vzápětí objevila s plnými taškami jídla. Přinesla toho opravdu hodně, i jídla zamražená, abych nemusela vařit, dokud se neuzdravím. Bylo to od ní velmi milé a přiznávám, že mi to přišlo vhod. Náhoda ale tomu chtěla, že právě ve chvíli, kdy byla u nás, přijel nečekaně syn. Porouchalo se mu auto a potřeboval si půjčit naše.

Budou složité Vánoce

Po letech se setkal se svou bývalou ženou a hned zmapoval, že přišla s proviantem. Všechny nás seřval na jednu hromadu. Jestli si prý uvědomujeme, jak ho tímhle zahanbujeme, kdybychom mu řekli, jeho žena by nám taky navařila. Nedal si vysvětlit, že jsme nic nechtěli, snacha ho ujišťovala, že to byl její nápad a chtěla nám jen pomoct. Nakonec syn uraženě odjel (muž mu auto půjčil). Snacha se omlouvala, že nechtěla způsobit takový rozkol a my ji ujišťovali, že to není její chyba. Mně to ale od té doby leží v hlavě a je mi z toho smutno. Byli jsme nařčeni, že děláme něco špatného. Přitom v hloubi duše si to nemyslíme. Budou to pro nás letos vztahově náročné Vánoce, ale snachu máme upřímně rádi a přátelství s ní ukončit nehodláme.

Libuše (71), Olomoucko

Také se vám může líbit