Domů     Moc povedené dědictví
Moc povedené dědictví

Zdědit nemovitost a nějaké peníze k tomu, je jistě důvod k radosti. Také jsme se radovali, než jsme zjistili, že dědictví je prokleté a přináší nám jen samé neštěstí!

Obálka s modrým pruhem mě trochu děsila. Co se dozvím, až ji otevřu? Představovala jsem si, že se mně i celé rodině rázem změní život. Jenže, v obálce byl jen dopis od notáře, že se mám dostavit k jednání. Termín byl stanoven skoro za měsíc.

Napadlo mě, že než se dočkám, asi puknu zvědavostí. Co budu celý měsíc dělat a jak se zabavím, ale nemyslela jen na to jediné? Na peníze! Je to ošklivé přiznat, ale bylo to tak.

Manžel byl lenoch

Celý život jsem znala jen škudlení. Dětství prožité jen s matkou a dvěma sourozenci bylo ve znamení bídy. Často nebylo ani na obědy ve školní jídelně, a to byly tenkrát hodně levné!

Jenže, máma coby dělnice brala pár korun a když žádala na sociálce o nějaký příspěvek, bylo jí řečeno, že můžeme dát nás děti do dětského domova, když nezvládne vyjít s poctivou dělnickou výplatou. Vyučila jsem se a byla pevně rozhodnutá se mít dobře.

Jenže, vzala jsem si lenocha, který stále jen marodil a vymýšlel si nějaké nemoci. „Martičko, bolí mě noha, jdu k lékaři,“ oznámil mi ráno a odpoledne líčil, že od obvodního šel na chirurgii a cestou to vzal přes kožní.

To by bylo, aby mu nějaký povolný lékař nevypsal neschopenku. Časem se mi ho podařilo přece jen trochu převychovat, ale žádná sláva to s ním nebyla. Všechny starosti včetně těch finančních prostě ležely na mých bedrech.

Všichni jsme se pohádali

Naštěstí si moje děti ze svého otce příklad nevzaly a vyrostli z nich poctiví a pracovití lidé. Nějaká výhra v loterii nebo dědictví bylo tím posledním, co bych čekala a přesto se mi podařilo dědit.

Dům a peníze, které jsem měla získat, byly od nějaké tety z druhého kolena, kterou jsem nikdy před tím neviděla, ani o ní neslyšela. Přesto mě nyní čekalo dědictví, které mohlo změnit můj život k lepšímu.

„Tak tedy přistoupíme k výčtu vámi zděděného majetku,“ řekl suše notář a zadíval se do těch svých lejster.

Po chvilce mlčení, kdy jsem napětím málem omdlela, mi sdělil, že se stávám majitelkou velké vily, mnoha set tisíc korun a nějakých šperků a starožitných obrazů. „Můžete ale dědictví odmítnout!“ dodal, dle mého tehdejšího mínění celkem zbytečně.

Byla jsem pro ně vzduch

Večer jsem uspořádala oslavu a syny i manžela seznámila s nově nabytým majetkem. Čekala jsem jásot a také návrhy, jak s tím vším naložíme. Ale dočkala jsem se jen jedné obrovské hádky!

„Už dávno chci podnikat, vilu prodáme!“ řekl starší Libor a mladší Přemek mu hned oponoval: „Tak to tedy ne. Vila se prodávat nebude. Vždyť na kontě je peněz dost. Rozdělíme si je rovným dílem!“

„No, no, chlapečci, já si koupím pořádné auto a teprve potom se uvidí, kolik na kontě zbude,“ uzemnil syny manžel, aniž by se na mě podíval. Vlastně, aniž by se na mě vůbec někdo podíval. Nikoho nenapadlo, že jsem to byla já, kdo dědil!

Moje mínění a moje názory jakoby v tomhle mužském spolku neměly vůbec žádnou váhu. I já měla svoje představy, jak majetek využít. Třeba přebudovat vilku na malý penzion. Nebo také věnovat něco na charitu. A jen na pořádnou dovolenou! A nějaké té zkrášlovací proceduře bych se také nebránila.

Ošklivé překvapení

Jenže, pro všechny jsem byla jen vzduch. V noci jsem si poplakala, ale umínila si, že se nenechám zlomit. Hned ráno si vzali všichni volno z práce. Čekala nás prohlídka vily. Několikahodinová jízda autem se samozřejmě odehrávala v duchu dohadů a hádek.

Na místo jsme dorazili úplně vyčerpaní. „Au, to bolí!“ uslyšela jsem výkřik odněkud ze sklepa. Manžel se skutálel po vratkých schodech a nalomil si kotník. S nějakou provizorní dlahou jsme ho vyzvedli v nemocnici a zkroušeně se ubírali k domovu.

To nám to štěstíčko pěkně začalo, říkala jsem si a netušila, že další špatná zpráva na mě čeká s poštovní schránce. Další obálka od notáře! „Že by další dědictví?“ Říkala jsem si skepticky. Naštěstí jsem na verdikt nemusela čekat dlouho.

Místo majetku jen ošklivý obraz

„Vaše dědictví, které jste převzala, je zatíženo nějakými dluhy. Budete se muset s věřiteli vypořádat!“ oznámil mi notář a poučil o všech právních krocích. Kdyby to nebylo tak absurdní, musela bych se mát. To jsme si toho majetku moc dlouho neužili!

Ukázalo se, že moje neznámá tetička hrála karty o peníze. Byl to její velký koníček a dlužila, kam se podívala. Na zaplacení všech jejích finančních závazků padla nejen vila, ale všechny peníze z konta.

A toho zařizování, papírování, převodů…Po půl roce mi z toho povedeného dědictví zbyla jen jedna starožitnost. Obraz tetičky!

Marta P. (63), západní Čechy

reklama
Související články
12.4.2024
Nemluvili jsme spolu dlouhých dvacet let. Rozhádali jsme se kvůli prkotině, ale žádný z nás nechtěl ustoupit. Když onemocněl, omluvil se. Snažíme se vynahradit si všechny ty zbytečně ztracené roky! S bráchou nás od sebe dělí jen rok a nepamatuji se, že bychom byli jeden bez druhého. Bylo jasné, že se pohádáme Všude jsme spolu byli odmalička, ve škole a potom i v zaměstnání, i když každý n
10.4.2024
Mám jen jedno dítě, vymodleného syna Davida. Vždy jsme na něj byli hrdí, a když se stal lékařem, neznala naše pýcha mezí. David si dlouho užíval svobodného života, až jsem se obávala, že se nikdy nedočkám vnoučat. Přítelkyň měl nepočítaně. „Ožením se, až si něco užiju. Teď je pro mě podstatná kariéra,“ říkal často a my to museli brát, jak to je. Když jsem se ho někdy zeptala, jen se shovívavě p
10.4.2024
Toto rčení mohu potvrdit. Nepotkala jsem ode mě odlišnějšího člověka, než je můj muž. A jsme spolu už 35 let. I naši přátelé říkají, že neznají odlišnější pár. Borise jsem potkala, když mi bylo 20 let. Tehdy jsem zatoužila sbalit se a odjet do velkého světa. Konkrétně do Prahy. Našla jsem si menší byt, zpočátku mi pomáhali rodiče s placením nájmu. Jak jsem ale našla slušnou práci, už jsem stála
8.4.2024
Maminka měla těžký život, muži jí ubližovali. O tom, kdo je můj otec, nechtěla nikdy mluvit. Dozvěděla jsem se to od starší sestry. Maminka se narodila na Slovensku, v malé vesničce pod horami. Pracovala u sedláka jako děvečka. Když jí bylo jedenadvacet, tamní pacholek ji znásilnil a nezůstalo to bez následků. Ještěže byl sedlák člověk rozumný a přinutil onoho Gustava, aby si maminku vzal. V ro
6.4.2024
Chalupa. Místo, kam jsme jezdili s Luďkem. Mým bratrem. Měla jsem pocit, že jsme tam byli oba šťastní. Roubenku postavil v horách už náš praděda, děda ji zvelebil poté, co se rodina rozšířila, takže přibylo ještě jedno křídlo. Žili tam s babičkou, tatínek tam strávil dětství. A my s Luďkem také, jelikož jsme tam za prarodiči jezdili na prázdniny. Milovala jsem to místo. Tu zeleň, horské louky,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn