Domů     Splněný sen se stal krutou realitou
Splněný sen se stal krutou realitou

Toužila jsem po životě v přírodě, ale při něm jsem zjistila, že civilizace má přece jen něco do sebe. Teď už jsem ze snů vyléčená.

Jako typické městské dítě jsem měla o životě v přírodě zkreslené představy, protože jsem ho znala jen z letních táborů, vyprávění babičky a z řídkých návštěv své tety z jižní Moravy. O to víc jsem po romantickém venkovském životě toužila.

Tyto mé touhy neustaly ani poté, co jsem dospěla a našla si partnera. Měli jsem se rádi, on však byl z jiného těsta. Za každých okolností se držel nahama pevně na zemi a moje sny komentoval ironickými úšklebky.

Nerad jezdil na venkov a před jedním víkendem mi řekl: “Zlato, hraje zrovna Bohemka, rád bych si s kamarády zajel na fotbal. Jeď s kamarádkou.” Tím začal konec našeho vztahu. Vyrazila jsem tehdy na chatu bez něj.

Ten víkend tam pořádali folkový festival a mimo jiné tam měla vystoupení i skupina indiánů. Ne těch pravých, ale českých nadšenců zblázněných do téhle dávné kultury.

Předváděli dobové tance, prodávali čelenky, mokasíny a různé korálkové šaty a já byla úplně okouzlená. Za vesnicí rozbili svoje stany, kterým říkali týpí a trávili tam několik dnů, než festival skončil.

Chodila jsem mezi nimi, a občas se s některým dala do řeči. “Slečno, když se vám náš život tak líbí, pojeďte s námi,” smála se jedna z “indiánek” jménem Zářící Hvězda.

Byla jsem okouzlená

Všichni měli i svá civilní jména a povolání, ale všechen volný čas věnovali napodobování života pravých severoamerických indiánů. Strašně jsem jim záviděla. Pozvali mě ke stolu, lépe řečeno k dřevěné misce s polévkou, která se jedla v sedě na zemi.

A tam jsem ho potkala. Vysoký, šlachovitý, snědý a s čelenkou z orlích per. “Jsem náčelník Lstivý had,” představil se mi. Tak začala naše známost. Vášeň se mezi námi rozhořela jako indiánské ohniště.

V Praze jsem sbalila kufry, dala výpověď v práci i svému příteli a odjela za ním. Měl totiž svou vizi budoucnosti, která se mi zamlouvala. “Zkusíme žít jako indiáni celoročně a ne jen pár týdnů v létě,” nahodil udičku, na kterou jsem zabrala.

To bude nádhera, představovala jsem si. Ráno se budit zpěvem ptáků, mýt se v potoce a stát se součástí přírody.

Koupili jsme pozemek s potůčkem uprostřed Beskydských lesů a tam si začali zařizovat svoje týpí, a vůbec všechno, co správní indiáni potřebují, včetně malého koníka. Vařili jsme v koženém vaku pomocí rozpálených kamenů.

Indiáni totiž dávali do vaku vodu, maso a zeleninu a naházeli do něj horké kameny z ohniště, které vyměňovali tak dlouho, až byla polévka hotová. Trvalo to věky! Tenhle život se mi strašně líbil, i když byl poměrně náročný.

Naučila jsem se šít šaty, mokasíny i navlékat náramky z korálků. Můj Lstivý had zase pletl krásné košíky, které jsme jezdili prodávat na poutě. Přítel mi říkal Divoká bouře, protože jsem všechno zvládala s takovou vervou. Milovali jsme se, a to jde všechno snáz.

Pak nastala zima!

Já otěhotněla, a tím naše selanka skončila. Přežít měsíce mrazů ve stanu nebyla žádná sláva, zvlášť, když vám roste břicho a je vám stále špatně. “Indiánky tak žily stovky let a nic si z toho nedělaly,” argumentoval přítel, ale mě nadšení opouštělo.

Byla mi zima, všude samé nepohodlí. A až se dítě narodí, bude to ještě horší. Vůbec jsem si nedovedla představit, jak ve vaku vyvařuju pleny nebo míchám kaše. To nezvládnem! “Myslím, že bychom měli uvažovat o návratu k civilizaci.

To se mám z porodnice vrátit sem, do stanu, na ovčí kožešiny?” Snažila jsem se nahlodat Lstivého hada, ale on neviděl problém.

Upletl mi koš na dítě a když se pak v červnu narodila Barunka alias Rezatá veverka, položili jsme ji do něj a já ji pověsila koníkovi za sedlo a vozila na políčko, kde jsme si pěstovali zeleninu.

Taky jsem ji mívala v šátku na zádech a přitom třeba okopávala brambory. Hrůza, litovala jsem, že jsem se nedržela při zemi jako můj bývalý. Nakonec Bára onemocněla. V půlce ledna dostala zápal plic a my s ní museli do nemocnice.

Chudinka se dusila, a já myslela, že nepřežije. Svíral mě strach a výčitky. Co jsme jí to provedli? My přece nejsme žádní opravdoví indiáni! “Do stanu se s ní už nevrátím!” oznámila jsem svému muži.

“Nechápeš, že tvou zarputilostí ohrožujeme její život?” křičela jsem na něj a třásla se vzteky: “Opustíme tě, žij si tu sám.” Až tehdy uznal, že na tom něco bude, a my se konečně stěhovali zpátky do města.

Měla jsem stále byt, který moje matka moudře pronajala. To byla úleva, sedět v teple a moct se vykoupat, kdy se mi zachce! Život by najednou tak jednoduchý! Jak to, že jsem to dřív nevěděla?

Tetelila jsem se blahem nad tím komfortem, který je pro všechny obyčejný. Já se ale cítila po tom všem jako v pohádce. Dnes žijeme v kompromisu. Svou představu o životě jsme trochu upravili.

Sedíme v teple, používáme plynový sporák i pračku, jen televizor a rádio u nás nenajdete. Indiánský život jsme úplně neopustili, věnujeme se mu i s dcerou o prázdninách. Naše Rezatá veverka už totiž chodí do školy.

Lucie T. (43), Plzeň

reklama
Související články
19.5.2024
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali mě máma s tátou. „Ale musíš na s
18.5.2024
Mámin nový partner Bohouš mi dohazoval nápadníky a náramně se tím bavil. Bylo to trapné, a tak jsem se mu trošku pomstila. Máma celá zářila, tvrdila, že našla lásku. Upřímně jsem jí to přála. Táta nestál ani za fajfku tabáku a od doby, kdy mu spakovala kufry, nenašla nikoho, kdo by ji zaujal. Až teď, kdy jí bylo necelých sedmdesát. Nicméně po boku toho chlapíka rozkvetla a omládla, vypadala ne
17.5.2024
Pokaždé, když někde něco vezmu, stydím se za to a slibuji sama sobě, že to bylo naposledy. Ale příště to udělám zase. Je to jako droga! Ani nevím, kdy to přesně začalo, myslím, že na střední škole, když jsem jednou nechtěně nezaplatila v samoobsluze kus salámu. Nikdo mě nechytil! Zmocnil se mě zvláštní pocit, takové blaho, že se mi povedlo ušetřit. Jako studentka jsem měla málo peněz a najed
17.5.2024
Když děda odešel na věčnost, babičku to zlomilo. Říkala, že ji nebaví žít a že se už těší, až odejde ze světa a bude mít svatý pokoj. Zasedla rodinná rada. Nevěděli jsme, co s babičkou, mou matkou. Donedávna byla akční, energická, ale dědova smrt ji zlomila. Působila dojmem člověka, který to dobrovolně vzdává. Přitom neměla žádnou zdrcující diagnózu, jen se jí prostě už nechtělo žít. Odmítal
15.5.2024
Hodný, chápavý a laskavý přítel se mi po pár letech vztahu začal měnit před očima. Den ze dne, z hodiny na hodinu se chová hůř a hůř. Byla by to poslední kapka, kdyby mě uhodil, a on to moc dobře ví. Ale jsem si jistá, že k tomu občas nemá daleko. Nikdy bych nevěřila, že se člověk takhle dokáže změnit. Býval tak moc milý! Muže jsem nehledala Seznámili jsme se přes kamarádku, která mi ho p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet