Domů     Proč jen musel náš synek zemřít?
Proč jen musel náš synek zemřít?

Spal a spal a nebyl vůbec k probuzení. Myslela jsem si, že to je epidemie, která nás všechny zasáhla. Netušila jsem, že za tím stojí nebezpečí, které si vyžádá synovu smrt.

Blížilo se jaro a venku se střídalo počasí. Jeden den jsme přišli domů z vycházky promáčení, druhý den jsme byli zpocení jako by už bylo léto. Já jsem vstávala první a připravila snídani. Chřipka nás pohlcovala jednoho po druhém.

Nejdříve začal pokašlávat a posmrkávat mladší Otík. Do dvou dnů se s virózou potýkala nejen Pavlínka, ale i manžel. Odpoledne jsem přišla z práce do našeho lazaretu.

Manžel byl protivný, jako každý chlap s rýmou, Pavlínka si v posteli hrála s panenkami a Otík tvrdě spal, měl jen zvýšenou teplotu.

Nemohla jsem ho probudit

Když spal i po dvou hodinách, začala jsem být znepokojená. Ptala jsem se manžela, od kdy spí. Ten se zamyslel a odpověděl, že usnul po obědě. Zavolala jsem kamarádce zdravotní sestřičce, jestli se jí to zdá normální, že spí téměř už sedm hodin.

Odpověděla mi, že nemocné dítě s virózou skutečně takto dlouho může spát. Doporučila mi však ať ho zkusím vzbudit a zavolám jí, jak reaguje. Otík na mé podněty nereagoval, začala jsem jím třást, ale oči neotevřel.

Okamžitě jsem volala zpět kamarádce a ta mi řekla, ať okamžitě volám záchranku a ona pojede rovnou do nemocnice, kde na mě bude čekat.

Převoz do nemocnice

Když záchranka dorazila, šlo vše ráz na ráz. Zkoušeli Otíka také probudit, když se jim to nepodařilo, okamžitě se rozhodli pro převoz do nemocnice. Dojela jsem chvíli po sanitce. Otík už ležel napojený na ventilátoru.

Lékaři mě začali zpovídat, co předcházelo tomu stavu, než jsem zavolala záchranku. Říkala jsem, že měl rýmu a zvýšenou teplotu, že nemocná je i dcera a manžel, že celé odpoledne prospal a po několika hodinách nebyl k probuzení.

Nastala mozková smrt

Ráno se Otíkovi přitížilo, uvedli ho do umělého spánku. Důvod byl stále nevyjasněný. Lékaři se rozhodli, že syna odešlou na vyšetření a převezli ho do jiné nemocnice. Odtamtud přišla zdrcující zpráva. Mozek vykazoval jen minimální činnost.

U našeho Otíka nastala mozková smrt a jediné řešení bylo odpojit ho od přístrojů. Takové zprávě se nedalo uvěřit. V pondělí byl ještě ve školce a v pátek se rozhoduje o tom, jestli vůbec bude žít? Lékař vybídl mě a manžela, abychom se šli s Otíkem rozloučit.

Telefonát od policie

Jak se něco takového mohlo stát? Cestou domů jsme nepromluvili ani slovo. Druhý den jsme šli zařídit pohřeb. V tom zoufalství mi náhle zavolalo skryté číslo. Nejdříve jsem váhala, ale nakonec jsem ho zvedla. Byla to policie.

Nechápala jsem, proč chtějí, abychom přijeli. Nebylo nám jasné, proč s námi chtějí mluvit o našem Otíkovi. V ten moment vám běží hlavou, co ještě se mohlo stát, aby to řešila policie? Pochybila snad nemocnice a náš chlapeček tu mohl být?

Synka nezabila chřipka

K velkému překvapení s námi chtěli mluvit odděleně. Nechápala jsem, proč nás při tak velké bolesti chtějí ještě rozdělit. Oni nám ale stroze a velmi odměřeně sdělili, že toxikologický rozbor prokázal přítomnost látek, které byly pravděpodobnou příčinou smrti.

Pohřeb bude tedy třeba odložit kvůli důkladné pitvě. Chtěli po nás, abychom každý zvlášť a samostatně podali vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít. Syn měl v tělíčku silné léky proti depresím, a to ve velkém množství. Takové léky jsme doma vůbec neměli!

Neměla jsem tušení, kde by k něčemu takovému Otík přišel, vždyť to bylo malé dítě, to si je přeci nemohlo nikde koupit.

Bylo to předávkování

Za dva dny nás opět zavolali. V rukou už drželi pitevní protokol, ve kterém stálo, že příčina smrti bylo předávkování silnými antidepresivy. Bylo to pro mě jako rána pěstí, po které jsem se nechtěla zvednout.

Samozřejmě jsem věděla, že na vině nejsem já, ani manžel, ani dcera. Ale kdo tedy?

Rozjelo se vyšetřování

Následovala domovní prohlídka. Nic se nenašlo, všechny léky, které jsme měli doma, zabavili s tím, že půjdou na expertízu. Zabavili nám i počítač. Chtěli vidět věci našeho syna. Za pár dnů se výslechy opakovaly. Manžel se mi hroutil před očima.

Snažili se nám vrýt do hlavy naši vinu. Byli jsme pod obrovským tlakem. Vyšetřování se ubíralo tím směrem, že jsme Otíka naládovali prášky s úmyslem ho utlumit, aby nezlobil. Po dalším týdnu bylo evidentní, že chtějí případ uzavřít a je jim jedno, koho obviní.

Tentokrát si vzali na mušku dceru. Léky mu do pití mohla přimíchat ona. Bylo to celé tak absurdní!

Zbytečná smrt

Byla jsem znechucená a v duchu si začala znovu přehrávat poslední den, kdy jsem přivedla Otíka ze školky. Instinkt mě vedl. A najednou jsem si vybavila, jak mi v jednu chvíli Otík řekl, že mu kamarád ve školce dal nějaké bonbónky.

Vyrazila jsem do předsíně a v kapse Otíkova batůžku, který unikl pozornosti policistů, jsem našla krabičku s malými bílými bonbonky. Okamžitě jsem zavolala policii. Ta batoh okamžitě zabavila.

Nakonec se ukázalo, že ty léky mu skutečně dal jeho starší kamarád ve školce s tím, že to jsou dobré bonbonky. Syn si je vzal, když přišel domů…

Jana M. (51), střední Čechy

reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3