Domů     Tohle mě pořád bolí: Syn je vrah
Tohle mě pořád bolí: Syn je vrah

Přísná a důsledná výchova nic nezmohla. Ze syna vyrostl násilník a vrah. Ve vězení je už dlouhých devět let.

S manželem jsme si vždycky zakládali na tom, že jsme slušní lidé. Oba syny jsme vedli k poslušnosti. Jenže, nějak se nám to nedařilo. Už v mládí byli kluci hodně divocí. Nenechali si nic říct, odmlouvali a dělali si, co se jim zachtělo.

Občas mi připadalo, že zkouší moji trpělivost. Ta manželova byla totiž už dávno vyčerpána. Občas jim dal dokonce i pár přes zadek, ale jen rukou, výchovně. Ani to ale s nimi nehnulo.

Nikdo s naší rodinou nechtěl kamarádit

Obzvlášť ten starší, Petr, byl pěkné kvítko. Dokonce ho za zlobení vyloučili i ze školky! Musela jsem s ním zůstat skoro rok doma, než nastoupil do školy. Jenže, první třída, to bylo úplné peklo! „Maminko, asi děláte něco špatně.

Petr patří k nejzlobivějším dětem ve škole! A to prosím máme skoro třicet deváťáků. Ale on je tím svým nevhodným chováním zdaleka předčí!“ vyslechla jsem si od přísné paní ředitelky.

Dneska by kluka poslali k psychologovi nebo dokonce k psychiatrovi, aby mu napsal nějaké léky. Tenkrát se ale nic takového nenosilo. Kluk byl prostě sígr a táhlo se to s ním celou školní docházku. Dvojky a trojky z chování byly už téměř samozřejmostí.

Ztratili jsme i rodinné přátele, protože jejich děti naše kluky neměly rády. Ani jsem se jim nedivila.

Problémy neustávaly

Mladší Honzík byl přece jen trochu mírnější, ale ani jemu se poznámky za špatné chování nevyhnuly. Byl jen o rok mladší než Petr, a tak ho s ním ve škole asi také trochu házeli do stejného pytle.

Sociálka hrozila odebráním, ale nic špatného u nás nikdy nezjistila. Manžel se klukům věnoval, jak to jen šlo, a já žila jen pro rodinu. Oba měli malé pokojíky a nikdy jim nic nescházelo. Trochu úlevy se nám dostalo, až když kluci nastoupili do učení.

Vybrali jsme jim těžké. V hutích se nadřeli hned od prvního ročníku a práce jim šla viditelně k duhu. Občas jsme slyšeli i nějakou tu pochvalu, což byl pro nás úplný zázrak! Honzík si po učení ještě dodělal maturitu a sekal latinu.

Se starším Petrem začaly problémy hned po vyučení. „Nebaví mě to, půjdu jezdit kamionem!“ oznámil nám a hned žádal od manžela peníze na řidičský průkaz. Když je nedostal, hrozně se rozčílil a bouchl dveřmi tak, že se málem vylomily.

Telefonát z vězení

Od té doby se nám vyhýbal. Ani my jeho společnost nevyhledávali, protože už jsme měli všeho dost. Jenže, vlastního syna ze života jen tak nevymažete. „Mami, jsem ve vězení, můžeš přijít?“ ozval se jednou Petrův zoufalý hlas v telefonu.

Lekla jsem, co se stalo, ale pravý důvod mě nenapadl ani ve snu. Můj syn zabil kamaráda! „No co, prostě jsme se poprali,“ snažil se celou věc zlehčit Petr a jen lhostejně pokrčil rameny. Nevěřila jsem svým očím. On snad ani nemá svědomí! Co se to s ním stalo?

Kde jsme udělali chybu, že z našeho syna vyrostlo takové monstrum? Večer mi nezbylo nic jiného, než se svěřit manželovi. Pořád totiž vyzvídal, kde jsem byla a proč neměl na stole teplou večeři. „Náš Petr je ve vězení!

Za vraždu!“ řekla jsem po pravdě, ale asi jsem měla manželovi říct tu pravdu postupně a ne takhle na rovinu.

Samé hrozné zprávy

Chytil se za srdce a začal tak nějak těžce dýchat. Lapal po dechu a potom se zhroutil ze židle na podlahu. Musela jsme zavolat záchranku. „Paní, váš manžel asi prodělal lehčí infarkt! Odvezeme si ho!

Řekl pan doktor a zakroutil nade mnou hlavou, jako by tušil že za to mohu já. Prožila jsem ten nejhorší večer svého života. Manžel s infarktem v nemocnici a syn v kriminále.

„Co mě ještě čeká?“ ptala jsem se sama sebe a v předtuše něčeho hrozného jsem zavolala Honzovi. Byl v pohodě, naštěstí. Alespoň on nic nevyvedl! Petra čekal soud a teprve při hlavním líčení jsem se dozvěděla celou pravdu.

Můj syn, se nejen popral, ale do své oběti v hospodě kopal tak dlouho, až bylo na záchranu pozdě. Za svůj hanebný skutek dostal jedenáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. První, co mě napadlo, bylo, že bude ten chudák mezi samými vrahy a tunery. Teprve za chvíli mi došlo, že on je to samé!

V klidu budeme jen jedenáct let

„Nikdy ho nenavštívím. Už to není můj syn!“ prohlásil manžel ještě v nemocnici, když jsem mu opatrně sdělovala, co se u soudu dělo. Zavrhl ho. Nesměla jsem před ním vyslovit ani synovo jméno. Já ale nedokázala Petra zavrhnout, i když byl vrah.

Chodila jsem ho navštěvovat každý měsíc a každý měsíc slyšela stále to stejné. „Já za nic nemohu. Nic si nepamatuji. Byl jsem opilý!“ tvrdil mi pořád dokola. Až po třech letech se začal měnit.

Uplynul ještě další dlouhý rok, než si konečně uvědomil, jaké neštěstí způsobil. I manžel se dal nakonec obměkčit. Několik let už syna navštěvujeme společně. Je to pro nás všechny moc těžké. O čem si povídat? Jaké plány mít v takové situaci?

Nemáme kamarády ani známé. Rodina Honzovy přítelkyně se s námi nestýká. Pro všechny jsme nedůvěryhodní a podřadní. Ti, co chodí za synem do kriminálu. My ale stále netušíme, proč vyrostl z našeho syna vrah!

Marie V. (56), Most

reklama
Související články
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
24.11.2023
Slýcháte ty příběhy. Nikdy vás ale nenapadne, že se tragédie jednou může týkat vás. Nechápu, jak může něco budovaného půl století zmizet během pár desítek minut. Jak jsem to popsala v úvodu, takovou situaci jsem viděla ve zprávách mnohokrát. Říkáte si, jaká je to tragédie, když někomu živel vezme vše. Něco i přispějete. Stejně to ale tak neprožíváte, když se to netýká vás. A myslíte si, že vám
24.11.2023
Na tu malou vinárnu v zapadlé uličce mi zbyly jen vzpomínky. Vím, u kterého stolku jsme sedávali i jak se říkalo vrchnímu. Byl mrzutý, zachmuřený začátek prosince, byla jsem ulítaná jako pes a nedokázala pochopit, proč jsem zčistajasna vystoupila o několik stanic dřív, než jsem zamýšlela. Mířila jsem do dárkového obchodu, kde jsem si umínila koupit dceři něco k Vánocům. Na to, abych se procháze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř