Domů     Tajemná postava na kolejích zachránila životy
Tajemná postava na kolejích zachránila životy

Životy lidí může v krizové situaci zachránit i zásah z jiného světa. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ale nebylo komu za to poděkovat…

Můj manžel Zdeněk léta jezdil jako strojvůdce motorového vlaku. Pro mě to znamenalo zvyknout si, že nemáme běžný život jako ostatní, všechno bylo podřízeno jeho směnám.

Nevadilo mi to, pracovala jsem na volné noze, takže jsem si svoje povinnosti mohla přizpůsobit tomu, jak byl manžel v práci. A když jsme pak oba měli volno, o to více jsme si užívali jeden druhého.

Manželova práce mě zneklidňovala

I přesto, že mě manžel stále uklidňoval, že je jeho práce bezpečná, občas jsem se o něj bála. Většinou to byla bezprostřední reakce na nějakou nehodu na přejezdu, o které jsem se dočetla v novinách nebo viděla v televizi. A pak přišel ten podzimní den, kdy mě manžel dokázal dodatečně vyděsit sám.

Byl bledý a v šoku

Pamatuji si, že byl tehdy začátek listopadu, tedy období Dušiček. Vrátila jsem se zrovna ze hřbitova, kde jsem byla zapálit svíčku za svoje prarodiče a našla jsem manžela v kuchyni s panákem rumu. Už to mě dost zaskočilo, protože manžel pil jen velice zřídka.

Navíc byl v obličeji bledý jako stěna a zaražený. Hned jsem poznala, že se něco stalo.

V noci se stále probouzel

Manžel o tom však nechtěl mluvit. Jen řekl, že je unavený a že si půjde hned lehnout. Věděla jsem, že se mi dříve nebo později svěří sám, a tak jsem na něho nenaléhala. V noci spal manžel hodně neklidně, několikrát se probudil.

Ráno měl kruhy pod očima a vypadal ještě hůř než předchozí večer. Nemusel toho dne do práce. Já také ne. Než jsem se manžela stačila znovu zeptat, co se předchozího den stalo, začal mi o všem vyprávět sám.

Se vším se mi svěřil

Lokální trať, po které už tolikrát jel, obsahovala i několik tunelů. Když se vlak, který manžel řídil, blížil k tomu nejkratšímu z nich, náhle se objevila na kolejích nějaká postava. Byl to muž v pracovní uniformě, který zuřivě mával, aby Zdeněk vlak zastavil.

Manžel tak učinil a otevřel okno, aby se toho člověka zeptal, co se děje. Měl možnost na chvilku si ho dobře prohlédnout. Jenže za pár vteřin po muži nebylo už ani památky. Byla to záhada, protože kolem byly skály a ten člověk neměl kam zmizet.

Uklidňovala jsem ho, aby se netrápil

Manžel ale neměl moc času nad tím přemýšlet. Za pár vteřin se ozvala silná rána a manžel spatřil, jak na druhé straně tunelu spadlo na koleje několik obrovských kamenů.

Okamžitě si uvědomil, že kdyby býval kvůli tajemné postavě nezastavil, kameny by dopadly přímo na motorový vlak. Mohlo tak dojít k opravdu vážnému železničnímu neštěstí, protože vůz mohl vykolejit a spadnout ze srázu dolů!

Chápala jsem, že taková událost musí otřást každým, i já jsem v tu chvíli cítila nepříjemné mrazení v zádech, ale manžela jsem se snažila uklidnit a říkala jsem mu, že vlastně všechno dobře dopadlo a není tedy důvod se tím dále trápit.

Spatřil fotografii toho muže

Trať byla po té tragické příhodě dočasně uzavřena. Vlak se musel vrátit do nejbližší stanice.

Když manžel u výpravčího hlásil mimořádnou událost a překážku na trati, všiml si, že v kanceláři visí několik starých zarámovaných fotografií různých skupin lidí pracujících u dráhy.

Na jedné z nich spatřil znovu tvář onoho člověka, díky kterému včas zastavil vlak. Podle uvedeného data ale ta fotka pocházela z padesátých let!

Dávné neštěstí

Když se manžel pokoušel zjistit, o koho se jedná, dozvěděl se, že to je starý pan Dvořák, průvodčí, který špatně skončil.

Hodně pil a jednou si opilý zkracoval v noci cestu podél trati právě u tunelů ve skalách, kde není moc možností se vyhnout jedoucímu vlaku. Věděl, že podle jízdního řádu už nic nepojede, zapomněl však na nákladní vlaky.

Jeden z nich ho srazil přímo před tunelem, za kterým mohlo toho večera dojít k obrovskému neštěstí.

Pravdu utajil

Výpravčí chtěl samozřejmě vědět, proč se manžel o starého pana Dvořáka zajímá. Zdeněk původně zamýšlel napsat do hlášení, že k neštěstí nedošlo jen díky varování od neznámého muže, pak si to ale raději rozmyslel.

Domníval se, že by to mohlo vyvolat víc otázek než odpovědí. Nakonec tam tedy uvedl, že měl podezření na technickou závadu vlaku.

Posezení s kolegy

Uběhlo několik měsíců. Jeden z manželových kolegů pak slavil narozeniny a pozval své kamarády u dráhy do hospody na pivo a panáky. Povídalo se o všem možném a nakonec došla řeč i na některé bývalé zaměstnance včetně pana Dvořáka.

„Byl to dobrej chlap, ale osud se s ním nemazlil,“ řekl jeden z chlapů. „Skončil špatně. A podle povídaček tu prý jeho duch stále bloudí.“

Manželovi se v tu chvíli rozklepaly nohy. Byl přesvědčen, že tragédii zabránilo právě zjevení nešťastníka z padesátých let.

Děkuje mu za život

Trvalo nějaký čas než se manžel z otřesného zážitku vzpamatoval a opět s klidným srdcem vyjel na trať. Jedno se ale změnilo – začal se od té doby více zajímat o věci mezi nebem a zemí.

Dnes už jsme oba v důchodu, ale kdykoli tou tratí jedeme, tak manžel před oním tunelem vykoukne z okénka a pokaždé starému Dvořákovi poděkuje za život.

Danuše T. (69), severní Morava

Související články
16.7.2024
Rádi jsme sedávali na zahradě ve stínu toho košatého, starého stromu. Neměli jsme ani tušení, že se v jeho kořenech skrývá velké tajemství. Strážce byl ale děsivý! Lenošili jsme pod tím stromem často a rádi. Stál v koutě zahrady u plotu, za nímž tekl potůček. Byl to obrovský dub, který musel být starý snad tisíc let. Tyto stromy se dožívají opravdu vysokého věku a pamatují mnoho staletí. Děda s
15.7.2024
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak jsem popadla manžela a vyrazila na cestu.
15.7.2024
Manžel mě opustil kvůli jiné ženě a já byla úplně na dně. Souhlasila jsem s tím, že se zúčastním podivné seance. Měla jsem v tom vztahu navrch! Manžel nebyl žádný velký krasavec, zatímco já si mohla vybírat. Majetný taky závratně nebyl. Měli jsme byt v osobním vlastnictví, dvě auta a chalupu. Nic víc! Abych si nezkazila život, svou postavu a dobré zaměstnání, tak jsem nechtěla mít nikdy děti.
15.7.2024
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze všech stran. Jako by se můj organismus začal úplně sypat. Preventiv
11.7.2024
Když rodiče zemřeli, z jejich domu jsem se odstěhovala a pořídila si menší byt. Jednou k ránu se mi v pracovně rozhořela svíčka. Bydlela jsem roky na polosamotě se svými rodiči, kteří na stáří potřebovali péči. I když jsem se v tom domě vždycky bála, nic zvláštního se tam nedělo. Po smrti rodičů jsem se z něj ale raději odstěhovala. Otec byl hodně nemocný a vzhledem k jeho vysokému věku bylo ja
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,