Domů     Maminka odešla jako první
Maminka odešla jako první

Když moje maminka odešla ze světa vlastní rukou, bylo to pro mě něco šíleného. To jsem ještě netušila, co všechno mě v životě potká.

Pamatuji si na poslední roky s maminkou. Po tom, co odešel táta a bratr začal studovat v jiném městě, jsme zůstaly samy dvě. Maminka měla dost náročnou práci, já končila gymnázium a chystala se také na studium mé vysněné medicíny.

I když náš život byl trochu hektický, nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží katastrofa. Na škole mi začal „svaťák“ a já se odjela s kamarádkou učit na maturitu na chatu jejích rodičů.

Nemohla jsem otevřít

Když jsem se vrátila po třech dnech domů, bylo zamčeno a klíče zevnitř. Snažila jsem se na maminku dozvonit, bouchala jsem na dveře a nakonec sousedka řekla, že bych raději měla zavolat policii. Ta našla moji milovanou maminku s podřezanými žilami. Proč?!

Křičelo to všechno ve mně. Nechápala jsem to a dodnes neznám jediný důvod, proč to udělala. Odešla bez sebemenšího slůvka vysvětlení, bez rozloučení. Nevím, jak se mi podařilo za dané situace odmaturovat.

Na vysokou jsem ale musela zapomenout a rychle si začít vydělávat. Odejít jsem narychlo musela i z našeho bytu. Nemohla jsem tam zůstat, protože tam na mě všechno padala.

Klid jsem našla v rodině

Několik let jsem si dost obtížně prokousávala cestu životem. Dostatek práce mi ale dával šanci nemyslet na to, co mě potkala. I když jsem se v noci stále budila a dokonce jsem prý křičela a brečela ze spaní. Pak přišla změna.

U nás v podniku jsem objevila Luboše. Byl o dva roky starší, svobodný a slušný. Nejvíc mi imponoval svým klidem a vyrovnaností, kterou přenášel i na mě. Chodili jsme spolu téměř dva roky a pak se vzali. Rok na to se nám narodilo první dítě.

Měla jsem svou rodinu, své zázemí a říkala jsem si, že konečně snad zlé časy pominuly. K mojí a Lubošově radosti se nám narodila ještě dcera. Co víc jsem si mohla přát. Měla jsem milovaného muže, který naše dvě roztomilé děti přímo zbožňoval.

Věnoval se jim každou volnou chvilku. Byla jsem opravdu šťastná.

Už se domů nevrátil

Bylo to ráno, jako každé jiné. Naše čtyřčlenná rodinka společně posnídala. Já byla stále ještě s Majkou doma na mateřské. Luboš se s námi rozloučil a cestou do práce odvedl Pavlíka do školky.

Celé dopoledne jsme si s Majkou hrály a po obědě jsme došly pro Pavlíka. Připravila jsem prima večeři a nedočkavě čekala, až se manžel vrátí. Plánovali jsme výměnu bytu a já ten den právě objevila skvělou nabídku.

Už jsem se těšila, jak se spolu večer stulíme na pohovce a budeme rozvíjet naše plány do budoucna. On ale pořád nešel. Netušila jsem, co se mohlo stát, ale přepadla mě strašlivá úzkost. Děti už dávno spaly, když se rozezněl zvonek u dveří.

Polomrtvá hrůzou jsem otevřela. Dva policisté mi přišli oznámit, že můj milovaný Luboš nežije.

Musela jsem fungovat dál

Byla to hrůza, která se nedá vypovědět. Manžela našli mrtvého přímo na pracovišti. Nejprve mi oznámili, že šlo o sebevraždu. Pak to chvíli vyšetřovali jako možné cizí zavinění a nakonec to zase uzavřeli jako sebevraždu. Záhad kolem toho bylo víc než dost.

Nedokázala jsem uvěřit, že by se Luboš vzdal dobrovolně života. Života se mnou a svými dětmi, které tak miloval. Vždyť ráno, když odcházel, byl přece naprosto v pořádku. Nechce se mi tomu věřit dodnes. Musím ale přiznat, že to tak nakonec mohlo být.

Vždyť stejnou záhadou pro mě byla smrt maminky. A člověk se asi nikdy nedokáže doopravdy vžít do pocitů a myšlenkového pochodu sebevrahů.

Další chvíle hrůzy

Přes všechny tragédie život šel dál a já se musela postarat o děti. Časem jsem našla i nového přítele. Dokonce jsem se přihlásila i na vysokou školu se speciální pedagogikou a zdárně dokončila bakaláře. Děti mi vyrostly a vyletěly z hnízda.

Pavlík se brzy oženil a já záhy měla první vnučku Dianku. Byla to taková poslušná a roztomilá holčička. Krátce po jejích třináctých narozeninách mi syn zavolal. Prý se nemám bát, ale Dianka snědla nějaké prášky a teď je v nemocnici. Minulost mě zase dohnala.

To přece není možné další sebevražda v rodině. U Dianky naštěstí šlo o demonstrativní pokus z nešťastné lásky. Co nás ale čeká příště?

Tereza D. (64), Ostrava

reklama
Související články
4.3.2024
Vnuk se o mě krásně staral, navštěvoval mě a pomáhal mi. Já jsem mu ale ublížila, když jsem dala na hloupé pomluvy svých lstivých sousedů. Pokud byl můj muž naživu, zvládali jsme stáří statečně, v našem domku jsme si vystačili a nikdy se moc nebavili ani se sousedy. Neměli jsme k tomu důvod, byli to hašteřiví lidé, na nikom nenechali nit suchou. Po smrti manžela jsem ale byla najednou sama.
3.3.2024
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy s ním patřily k tomu nejkrásnějš
29.2.2024
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se s ní bavila. Sice to znamenalo, že budu také vyvrhel, ale nějak jsem to přežila. Byl
29.2.2024
Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný. Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu na
28.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut