SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Měla jsem živý sen a díky němu zachránila manžela
Měla jsem živý sen a díky němu zachránila manžela

O svých snech jsem nikdy nepřemýšlela. Jeden mě ale dost vylekal. Zdálo se mi, jak se můj manžel dusí a já mu nedokážu pomoct.

Můj manžel byl odjakživa velký mlsoun. Nejraději měl palačinky, krupicovou kaši a koláče všeho druhu. Běda, jak nebylo k dispozici něco pečeného. Nic neříkal, ale jeho mrzutá nálada hovořila za vše.

Vždycky si ke kávě začal mazat chleba s medem nebo marmeládou a tvářil se, že se mu děje ohromná křivda.

Pořád se cpal sladkostmi

Dokud byly děti malé, ani jsem jeho vášeň pro sladké moc nevnímala. Naopak, byla jsem ráda, že jí to samé, co ony a neporoučí si flákoty masa, jako jiní chlapy. Když ale odrostly, začaly být ty jeho věčné chutě dost nápadné.

reklama

„Toníku, přece se nemůžeš cpát od rána do večera jen sladkým! Dostaneš cukrovku!“ domlouvala jsem mu, když se si po večeři dal asi tak pátý kousek bábovky. On se mi ale jen smál. Prý to jsou už dávno vyvrácené mýty! Prý cukrovka nevzniká po konzumaci sladkého!

Byla jsem docela ochotná mu věřit, protože navzdory životosprávě měl štíhlou postavu a byl neuvěřitelně čilý. Každý den chodil na dlouhé procházky a jezdil i na kole. Neměl prostě žádné zdravotní problémy, na rozdíl ode mě.

Já se stravovala vzorně a stále mě něco bolelo. Tu žlučník, tu klouby.

Začal být pořád unavený

Byli jsme sice stejně staří, ale on na tom byl o hodně lépe než já. Tak co bych mu něco zakazovala? Toník mi vždycky, když jsem si na něco stěžovala, nezapomněl vyčíst: „No vidíš, kdyby sis dala kus sladkého, nic tě netrápí.

reklama

To máš z těch tvých bio a eko potravin! Z těch nechutných semínek a suchých vloček. To přece nemůže být zdravější, než pořádná buchta s tvarohem! “ Já se ale bála, že ztloustnu a nic sladkého jsem do úst nevzala, i když chutě jsem samozřejmě měla.

Ne, že by na té váze tak záleželo, ale obměňovat celý šatník v mém věku se mi nechtělo. Nač plýtvat penězi i svým zdravím! V zájmu rodinného klidu jsem Toníkovi podstrojovala vše, na co měl chuť. On ale z ničeho nic začal hubnout. Měl pořád žízeň a byl unavený.

Čekala ho tvrdá dieta

„Toníku, ty pořád piješ, není ti něco? Nemáš horečku? Nebolí tě hlava? Toník jen vrtěl hlavou. Nakonec musel sám uznat, že s ním není něco v pořádku. Kalhoty na něm plandaly a začala být mu velká i jeho zubní náhrada.

reklama

Už nemohl ukousnout ani svůj oblíbený žmolenkový koláč. K lékaři jsem šla s ním, aby si to přede dveřmi ordinace nerozmyslel. Tady se dozvěděl diagnózu, která nás oba zdrtila. „Máte cukrovku. A docela vážnou.

Nesmíte nic sladkého a všechno si musíte vážit!“ řekl přísně a podíval se na mě, jako bych za to mohla já. „A vy mu už nebudete nic péct! Minule mi váš manžel vyprávěl, jak mu dopřáváte. To musí skončit!“ Domů jsme šli oba jako zpráskaní psi.

Co nás čeká za život? Vážit každý krajíček chleba a z jablka si dopřát jen půlku. Hrůza! Nicméně, porušit dietu jsem se bála. Nechtěla jsem, aby Toník nakonec kvůli komplikacím oslepl nebo přišel o nohu.

Sen mě vyděsil k smrti

O všem jsme se dočetli z letáku, který nám sestřička u lékaře hned strčila do ruky. Byl horší, než nějaký horor. Toníka čekaly samé strašné věci, pokud nebude držet dietu. A tak jsem mu začala poctivě vařit diabetickou stravu.

On, k mému údivu, nic nenamítal a poctivě vše dodržoval. Alespoň jsem si to myslela. Jednou v noci se mi zdál úplně živý sen. Toník se dusil a já mu nedokázala pomoct.

Hledala jsem na internetu návod, jak mu uvolnit dýchací cesty, ale on se v tom snu před mýma očima udusil! Vzbudila jsem se zmáčená potem. Vyděšená na smrt! Byly asi tři hodiny ráno, ale já vyskočila z postele a hnala se k počítači.

Zde jsem hledala, jak pomoct dusícímu se člověku. Byly tam dokonce i obrázky. Vše jsem si přečetla a dokonce i vytiskla.

Seděl na židli a dusil se

„Co tady strašíš, v noci?“ ptal se nechápavě. Když jsem mu řekla, co se mi zdálo, jen zakroutil hlavou a šel si lehnout. Ráno jsem si po té rušné noci přispala. Vzbudil mě podivné zvyky, vycházející z manželova pokoje. Vyskočila jsem a utíkala k němu.

Seděl na židli u svého psacího stolu. Před ním načatá krabice se sušenkami. Toník byl celý rudý a lapal po dechu. Držel se za krk a chrčel. Ten výjev, co se odehrával před mýma očima, jsem důvěrně znala. Ze svého snu!

Díky němu jsem věděla, jak manželovi pomoct. Zakřičela jsem na něho, aby si stoupl. Nechápavě na mě poulil oči a vypadal, že každou chvíli omdlí. Přesto se ale v té hrůze pomalu postavil. Já ho zezadu popadla a několikrát mu stlačila sepnutýma rukama hrudník.

Odměna ho neminula

Kolenem jsem se mu zapřela do beder. Hrozně se rozkašlal, ale ulevilo se mu. Konečně se na mě s uslzenýma očima usmál. „Bez tebe bych se udusil!“ řekl mi vděčně a potom, s pohledem na tu krabici sušenek dodal na vysvětlenou:

„Tajně jsem se ládoval sušenkami a oplatkami. Měl jsem na ně hroznou chuť, už jsem to bez sladkého nemohl vydržet!“ Bylo mi ho líto a také jsem měla radost, že se díky mému snu nezadávil. Za odměnu jsem mu upekla diabetický zákusek. Moc si na něm pochutnal!

Marie Š. (65), Třeboň

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
12.3.2023
Tak výjimečný muž a vzal si takovou čůzu! To mi letělo hlavou, když jsem se vracela po třetí, čtvrté schůzce s Michalem k sobě domů. Jak to, že ty mrchy mají štěstí? Je takové klišé: „Moje žena mi nerozumí.“ Kdyby něco takového řekl, vysmála bych se mu, ale on to neřekl. Až mnohem později mi začal po malých dávkách „svěřovat“, jak mu žena „ubližuje“ a on je nešťastný! Prý nevěděl, že si ve skut
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce