Domů     Vyměnili jsme si partnery
Vyměnili jsme si partnery

Naše poklidné stáří vzalo za své v okamžiku, kdy se přistěhovali noví sousedé. Můj muž se po čtyřiceti letech spokojeného manželství zamiloval a po něm i já.

Na důchod jsme se s manželem odstěhovali do domku zděděného po jeho rodičích. Byla to pěkná barabizna, ale zahradu měla krásnou. Sice zarostlou, ale rozlehlou a se vzrostlými ovocnými stromy. Úroda jablek, švestek a také ořechů byla ohromující.

A tak jsme veškeré úspory investovali do domu a vlastnoručně jsme zvelebovali pozemky. Byly to hezké časy. Přes týden samota a o víkendech návštěvy našich dvou dcer s jejich rodinami. Dohromady nám daly už pět vnuček a prý, zdaleka ještě neskončily.

Dcery byly odjakživa šikovné a pracovité. Velká rodina je nijak nevyčerpávala, ale za každou pomoc byly samozřejmě rády. A tak jsem postupně, jak se mi urodilo, začala vařit marmelády, kompoty a nejrůznější čalamády.

Žili jsme si spokojeně

Později jsme si pořídili slepičky, králíky a ještě později i pašíka. Prostě jsme se nenudili a byli šťastní. Tedy, alespoň jsem si to vždycky myslela.

Manžel, který celý život pracoval v kanceláři a doma nepřitloukl ani hřebík, se na stará kolena naučil kutit a šlo mu to náramně. Podle příručky dokonce postavil i všechny kurníky a chlívek.

Byla jsem na něho náležitě pyšná a dcery se také mohly samou chválou přetrhnout. Vnučky se vždycky těšily na naše kočičky a my jim pro radost pořídili i poníka a kozu. Hospodářství se utěšeně rozrůstalo a zaměstnávalo nás od rána do večera.

S nikým jsme se nějak důvěrně nepřátelili, nebyl čas. Ale s lidmi z vesnice jsme vycházeli dobře, vždyť manžel tu měl kořeny. Jednou přišla sousedka s velkou novinkou.

„Budete mít z druhé strany nové sousedy!“ volala přes plot a ukazovala rukou na protější stranu zahrady. Jednalo se o manželský pár, který, jako my před několika lety, také zvolil na důchod venkov.

Nová sousedka manželovi učarovala

Mohlo nám to být jedno, dělila nás celá rozlehlá zahrada, ale slušnost přece jenom velela je přivítat. V den, kdy jsem zahlédla velký stěhovací dvůr, jsem se vypravila na výzvědy. Vypadali oba celkem sympaticky a hned se dali do řeči.

Chvilku jsme nezávazně klábosili, když se přihnal můj manžel. Chtěl mi sdělit, že naše koza asi bude mít už brzy mladé, když se zarazil. Zíral na novou sousedku jako uhranutý. Mně to docela naštvalo a doma jsem na něho udeřila: „Prosím tě, co to mělo znamenat?

Takového tě vůbec neznám!“ Čekala jsem, že mi to vysvětlí, ale on beze slova bouchnul dveřmi a byl pryč. U snídaně nemluvil a u oběda také ne. Bylo to všechno hrozně divné. Až po několika dnech se přiznal: „Ta paní, Alena, je moje dávná láska. Z dětství.

Vůbec mě nepoznala, ale já ji okamžitě!“ Nechápala jsem, proč z toho dělá takový problém. Každý jsme přece měli nějakou tu první lásku, ne?

Láska rozkvetla v sedmdesáti

Neváhala jsem a pozvala nové sousedy na odpolední kávu. Přišli a byli oba velmi zábavní. Nakonec se manžel té Aleně připomenul. Ona si na něho vzpomínala jen matně. On si ale pamatoval snad každý okamžik, kdy byli ti dva spolu.

Tak podrobné vzpomínky paní Alenu dojaly. Skoro se rozplakala. Od té doby jsme se začali navštěvovat pravidelně a bylo čím dál jasné, že ona chodí za mým mužem a já se těším na toho jejího… „Musím se ti k něčemu přiznat.

Už se nedokáži přetvařovat,“ řekl mi jednou. Potom mě pohladil po vlasech a pokračoval: „Mám tě opravdu moc rád, ale Alenu miluji!“ Bylo to jako rána z čistého nebe. Vždyť už mu bylo skoro sedmdesát a zamiluje se jako mladík?

To mám po tolika letech přijít o manžela? Jenže, bránit jsem mu nemohla. Odstěhoval se jen s batohem přes zahradu do jejich stavení. A Alenin manžel ke mně. Jen do podnájmu, prý, aby těm hrdličkám nepřekážel. Novou, nečekanou situaci nesl ještě hůř, než já.

Dětem jsme nic neřekli

Soused, vlastně můj podnájemník, byl opravdu hezký chlap, samý sval, na rozdíl od mého manžela. Jednou se nám to utěšování nějak vymklo a stali se z nás milenci. Bylo to krásné.

Člověk už po tolika letech stereotypu zapomněl, jak romantický a intenzivní může být sex! Dali jsme se dohromady. Blížil se víkend a měly přijet naše dcery s rodinami. Několik týdnů u nás nebyly, protože byl čas dovolených.

Nedalo se nic dělat, museli jsme se všichni sejít a vyřešit, co jim řekneme. Jak jim oznámíme něco tak podivného, že si jejich babička s dědečkem vyměnili partnery? Nakonec vyhrál nápad paní Aleny. Navrhla, abychom prostě neříkali nic.

Na víkend si manžely vezmeme každá opět domů a před dětmi, našimi i jejich, budeme předstírat, že se vůbec nic nestalo. A tak opravdu předstíráme. Už dlouhé tři roky. Dokonce jezdíme ve čtyřech na dovolenou, aby to nebylo nápadné. Děti ani vnoučata nic netuší.

Vím, že lež má krátké nohy a pravda jednou vyjde najevo, ale zatím nám to vychází.

Jana H. (56), Havlíčkův Brod

reklama
Související články
15.4.2024
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem šťastná, že máme domek hned na návsi, tam jsem u zdroje všeho. Jakmile něk
15.4.2024
Propadla jsem úžasnému koníčku! Sleduji akční ceny, je to lákavé dobrodružství, takový můj sport, díky kterému jsem si našla i skvělé přátele. Najednou jsem nevěděla, co budu dělat? Na chození po divadlech jsem neměla peníze, na cestování dost sil, sedět u televize a dívat se na seriály mě nebavilo. Důchod se na mě šklebil v té nejděsivější podobě. Byla jsem sama, manžel mi zemřel. Doma to n
12.4.2024
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to ovoce. I tak moje úspory dosáhly úctyhodné částky. Poctivě jsem střádala Měla jsem přesně vypočítané,
12.4.2024
Nebyl to nikdy žádný lev salónů, co se vzhledu týče, ale já hledala spíš klid a bezpečí. Jenže věk ho zřejmě připravil o poslední kapku charismatu. Stal se z něho nudný patron. Už kdysi na rande s ním byla celkem nuda. Nebyl vůbec zábavný, nerozuměl legraci a většinou jen mlčel. Já ale měla za sebou hodně bouřlivý vztah, a dokázala jsem tedy ocenit pravý opak. Vždycky to tak bylo Po svatb
11.4.2024
S Janou se známe od puberty. Seznámily jsme se na tenise. A staly se z nás hned kamarádky. A to celoživotní. Až donedávna… Tenis u nás, tehdy ještě na vesnici, se rozhodlo postavit pár tenisových nadšenců, protože se jim už nechtělo jezdit do nejbližšího města. Místo pro budoucí kurty bylo nádherné. Hned u řeky Lužnice. Tehdy, před padesáti lety, se rozhodlo, že kurty budou antukové a tři. Vévo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!