Domů     Nerozuměla jsem si s vnučkou
Nerozuměla jsem si s vnučkou

Moje sedmnáctiletá vnučka našla zalíbení v hádkách. Dohadovala se snad o všem na světě a nic, co jsem udělala, nebylo dobré. Rozhodla jsem se jí ukázat, jaké to je!

Svoji jedinou, krásnou a chytrou vnučku jsem milovala od prvního okamžiku, kdy jsem ji spatřila. Dcera si ji pořídila bez partnera, na poslední chvíli. Bylo už jí hodně přes čtyřicet, když jí z ničeho nic začaly tikat biologické hodiny.

Do té doby nechtěla o dítěti ani slyšet. Dokonce jsem se nesměla ani zmínit o žádné kamarádce či kolegyni, již přibylo do rodiny vnouče. Dcera to brala jako provokaci!

Na vnučku jsem byla pyšná

O to větší bylo moje překvapení, když mi dcera oznámila, že čeká miminko! Myslela jsem, že samou radostí dostanu infarkt! Nějakého chlapa jsme nehledaly. Ani ona, ani já, ve svém věku. Coby dávno rozvedená mě nějaké choutky na partnerské soužití přešly.

A tak jsme naši Rozálii statečně rozmazlovaly a zahrnovaly vším, po čem zatoužila. Navzdory naší dost benevolentní výchově z ní nevyrostl nějaký rozmazlený jedináček nebo rozcapená primabalerína. Byla šikovná na ruční práce a ve škole dobře prospívala.

Byly jsme na ni s dcerou náležitě pyšné! Tahle idylka ale bohužel neměla dlouhého trvání. Úderem šestnáctých narozenin se Rozálie začala měnit. K horšímu!

Najednou jí nebylo nic dobré

Odmlouvala, kritizovala a oči vyvracela, že jí div nevypadly. „Má na to nárok, je v pubertě!“ utěšovala jsem dceru, když si občas i s pláčem na dceru stěžovala. Obě jsme se snažily být tolerantní, ale všechno má svoje meze.

Čím víc se blížily Rozáliiny sedmnácté narozeniny, tím méně jsme ji poznávaly. Obarvila si vlasy na havraní čerň a oči silně podmalovala černými linkami.

Oblékala se do takových těch roztrhaných věcí, které vypadaly jako z kontejneru, ale byly ve skutečnosti nehorázně drahé. Vždycky když ke mně přišla, a bylo to často, pohádaly jsme se. Někdy o maličkosti, někdy o zásadní věci. Nic se jí nelíbilo. Naše generace, naše politika i my důchodci.

Nechala se potetovat

„Pořád si jen stěžujete a chcete vysoké důchody. Jste rozcapení!“ řekla mi jednou a já jí dala pohlavek. Myslela jsem, že už se neukáže, ale ona přišla. Ony jí ty hádky vážně bavily. Jednou přišla už notně naštvaná předem, ještě mě ani nepozdravila.

Vešla načuřeně do kuchyně a já se nezmohla ani na slovo. Měla čerstvé tetování přímo na krku! Dokud se nechala tetovat na zádech a břiše, utěšovala jsem se, že to pod oblečením nebude vidět. Ale teď? To se zakrýt nedalo. Dokonce ani rolákem.

Tetování jí vybíhalo až k čelisti. Hrůza hrůz! Málem jsem se rozplakala, ale nechtěla jsem jí udělat radost. „Hezký, viď babi?“ ptala se a čekala hádku. Já ale byla zticha. Nemluvila jsem s ní. Mlčky jsem jí podala talířek s koláčem a šla si zapnout televizi.

Nastrojila jsem se jako ona

Na mém oblíbeném kanálu o zvířatech zrovna požíral lev nějakou svoji oběť a mě najednou napadlo: „Taky budu lev a dám jí to pořádně sežrat!“ Na tržišti jsem si nakoupila co nejlevnější džíny, boty na podpatku a taky černou barvu na vlasy.

Od dcery jsem zjistila, kdy se za mnou Rozálie chystá, abych se stihla na její návštěvu náležitě připravit. Obarvila jsem se, podmalovala oči černou tužkou. Řasy se mi nalepit nepovedlo, škoda.

Džíny jsem prostříhala nůžtičkami na nehty a tričko upravila tak, aby bylo co nejpodobnější tomu jejímu. Prostě velký výstřih a délka nad pupík. Byla jsem sice štíhlá, ale vypadala jsem hůř, než příšerně. Vrcholem všeho bylo moje umělecké tetování.

Ze zakoupených obtisků jsem vystříhala nejrůznější kříže a srdíčka. Nalepila jsem si je všude, kde to bylo vidět. I na svůj dost vrásčitý krk. Polila jsme s voňavkou a netrpělivě vyhlížela vnučku.

Moje vizáž ji vyléčila

Když přišla, nevěřila svým očím. Já ji ale nenechala moc přemýšlet. Popadla jsem jí za loket. „Pojď, půjdeme se projít!“ poručila jsem jí a táhla ke dveřím. „Babi, to snad nemyslíš vážně. To chceš jít takhle?

A jak to vůbec vypadáš?“ ptala se nevěřícně, ale já už ji táhla po schodech ven na ulici. Prošly jsme spolu přes celé naše malé město a potkaly spoustu známých. Ti na nás koukali jako na blázny. Spolu jsme vůbec nemluvily. Až doma vnučka promluvila:

„O. K. babi. Pochopila jsem. Vypadám jako strašidlo. Ale ty jsi bourák, že ses kvůli mně tak zesměšnila!“ Její omluvu jsem brala jako svoji satisfakci. Na příští návštěvu přišla po dlouhé době moje milá a usměvavá Rozálie. A v normálním oblečení!

Svatava D. (58), Karlovy Vary

Související články
10.7.2024
S Janou, mojí ségrou, jsme neměly nikdy extra blízký vztah. Jako malá jsem ji spíš otravovala, protože jsem byla mladší sourozenec. Je to zvláštní, když jsme dospěly, nějak jsme k sobě cestu našly. Logicky jsme se chovaly jako rodina a rozumní lidé. Jenže stačí málo a lidé se zase začnou chovat jako děti. V našem případě šlo o dědictví. Stmelená rodina? Najedou to šlo... Jak jsem naznačil
8.7.2024
Vždycky jsem chtěla velkou rodinu. A to se mi povedlo! Jen to bylo trochu namáhavé, když jsem se dvěma kluky osaměla, protože manžel měl havárii. Když jsem se dostala do puberty, bylo se mnou k nevydržení. Máma říkala, že jsem dítě z divokých vajec. A také, že se nejspíše nikdy neusadím, že budu taková ta ztřeštěná ženská jako naše protivná sousedka. Jenže ta si domů léta vodívala chlapy a celé
8.7.2024
Nelíbila se mi už na první pohled. Mluvila se mnou jako s hlupačkou. A tajila, že byla už dvakrát vdaná a o děti se jí starala sestra! Vlastně to nebyla ještě moje snacha, ale měla se jí brzy stát. Syn mě postavil před hotovou věc. Pozval ji na oběd a oznámil mi, že se bude ženit. Andrea je prý láskou jeho života! Mně se ta jeho slečna nelíbila ani trochu. Už jsem jeho známostí pár viděla, ale
7.7.2024
Já vím, že tohle slovo se už nenosí a odkážete mě na rybí tuk, ale v naší rodině se to slovo dědí po generace. Když máte fištrón, tak vám to prostě pálí a nikdo vás hned tak nedoběhne. A umíte si se vším poradit. Děda ho měl a  babička na něho byla pyšná, třebaže žili v době, kdy se chytrost nevyplácela a pěstovala se vychytralost. To není stejné. Babička znala i peprnější výraz pro vychytralos
4.7.2024
Žili jsme si krásně do té doby, než dcera spadla do propasti dluhů, a my s ní. Nevěděla jsem, kudy kam, když vtom přišla nečekaná pomoc. Dětství naší dcery Aničky bylo šťastné, měla všechno, ale rozhodně jsme ji nerozmazlovali, i když byla jedináček. Snažili jsme se z ní vychovat dobrého člověka. Anička měla velké sny, že bude pomáhat lidem. Zní to krásně, leč nás ta její touha málem zničila.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem