Domů     Děda nám v osmdesáti ukázal, že je to stále mladík
Děda nám v osmdesáti ukázal, že je to stále mladík
5 minut čtení

Nějakou dobu jsme mého tátu neviděli. Když jsme se za ním vydali oslavit jeho velké kulatiny, všechny nás překvapil. Změnil slovník, šatník i koníčky.

Moji rodiče se rozvedli už dávno. Ale na rozdíl od mojí maminky, která si našla po několika letech nového životního partnera, můj tatínek zůstal sám.

Ani já, ani můj bratr Přemek nebydlíme blízko, a tak se k němu obvykle dostaneme jen zhruba jednou za měsíc o sobotě nebo neděli.

Poslední víkendy však táta naši návštěvu odmítal s tím, že má své plány, a že se přece všichni brzy uvidíme na jeho oslavě narozenin.

Chtěl dotykáč

Nepovažovala jsem to za nic zvláštního. Myslela jsem si, že si našel nové kamarády, možná i nějakou ženu, a tak jsem zbytečně nevyzvídala. Jediné, co mě poněkud překvapilo, bylo, když na moji otázku „co bys chtěl k narozeninám“, odpověděl „dotykový telefon“.

Manžel mi však tvrdil, že to je normální, že ho má dneska už každý druhý důchodce. Nakonec ale bylo všechno jinak…

Nový ohoz

Když jsme pak o víkendu, kdy se tátovy narozeniny slavily, dorazili k brance jeho domku, málem nám překvapením spadla čelist.

Táta rychlým a rázným krokem přiskočil k brance, na sobě měl novou košili a nové kalhoty, byl módně ostříhaný, dokonce i jeho pověstný knírek, který si dlouhá léta pěstoval, byl ten tam. S bratrem jsme se na sebe podívali.

Oba jsme si nejspíš položili tutéž otázku: Nemá táta náhodou přítelkyni? Ovšem na druhou stranu, kdyby mu oblečení vybírala starší dáma, neměl by podobné, jaké nosí jeho vnuci…

Jako puberťák

„Ahoj, děti,“ pozdravil nás se širokým úsměvem, který odhaloval vybělené zuby, a bráchu poplácal po rameni, jako by to byl jeho kamarád. „Díval jsem se na net a vypadá to, že pršet nebude, takže můžeme sedět venku.“ Překvapeně jsme na něj zamrkali.

Takhle táta nikdy nemluvil. „Co, nebo spíš kdo, za jeho změnou stojí?“ vrtalo mi hlavou. Nebo se snad už dočista zbláznil?

Nepoznávali jsme ho

Když jsme se všichni shromáždili u stolu, pozvedl táta sklenku se šampaňským a začal s proslovem. „Milé děti, drazí přátelé. Dnešní oslava bude trochu jiná. Když je člověku osmdesát, přemýšlí, co by ještě rád stihl.

Já jsem se rozhodl, že několik těch věcí stihnu dneska s vámi a začneme hned u předkrmu. Už jste jedli chobotnice a žáby?“ Všichni hosté se po sobě podívali. Nikdo nevěděl, zda táta žertuje nebo mluví vážně. Ani já sama jsem si tím nebyla moc jistá.

Žabí stehýnka

„Žáby?“ zafňukala moje čtyřletá vnučka a začala brečet. Podívala jsem se vyčítavě na tátu, ale ten dělal, jako by nic a směle pokračoval.

„Nikoho k tomu samozřejmě nenutím… A nebojte se, nenašel jsem je nikde v řece, objednal jsem je u odborníka.“ V tu chvíli vyšel z domku kuchař s velkým podnosem a hned dával všem ochutnat smažená žabí stehýnka a naložené chobotničky.

Při pohledu na ně, se mi přetočil žaludek a v duchu jsem se sama sebe ptala, jaké hrůzy budou ještě následovat…

Vzhůru do oblak

Na odpověď jsem dlouho čekat nemusela. „Oběd si musí každý zasloužit, a dostane ho jen ten, kdo rozluští tajenku,“ zvolal otec. Všichni se už začali zvedat a rozhlížet kolem sebe, když dodal:

„Hledat ale nebudete ze země, ale ze vzduchu, za půl hodiny máme být na letišti.“ Zhluboka jsem si povzdechla. Jediný, kdo měl z tátova nápadu radost, byly děti.

Před nástupem do letadélka nám táta ještě prozradil, že budeme hledat jakýsi nápis na louce za domem. Jednotlivá písmena jsou prý stvořena ze všeho možného. Obletěli jsme pozemek a tajenku jsme skutečně našli – zněla: Králík se zelím. A toho jsme pak také dostali k obědu.

Soutěž v kuželkách

Jak nejspíš tušíte, podobně to bylo i s dezertem. Už od začátku jsme sice věděli, že jím je šlehačkový dort, ale každý si svůj kousek musel vyhrát v kuželkách. Nárok měl na něj pouze ten, kdo je shodil všechny a ještě k tomu dříve než náš táta.

Kde táta na ty nápady přišel? A co stojí za jeho náhlou a tak razantní proměnou? Tyhle otázky mi vrtaly hlavou celé odpoledne. A nejen mě… Během dne se mě několik známých potichu zeptalo, zda je tatínek v pořádku. Upřímně jsem nevěděla, co na to říct. Sama jsem si tím totiž nebyla jistá…

Nová žena?

Všechno vygradovalo, když táta zapnul karaoke box a začal zpívat nikoli staré šlágry, ale nové hity, některé dokonce i v angličtině. „Ségra, musíme zjistit, co za tím vězí,“ špitl mi do ucha bratr. Byla jsem téhož názoru.

Pokud byste tipovali na pozdní lásku, jako my, netrefili byste se. Můj otec byl bývalý učitel zeměpisu a tělocviku, a protože na místním gymnáziu odešla profesorka na mateřskou, poprosili tátu o dočasné suplování.

Mladý na těle i na duši

Tátův „záskok“ se ale nakonec protáhl, protože se s několika náctiletými studenty spřátelil. On je učil zeměpis, oni jeho zasvětili do světa moderních technologií. Naučili ho pracovat s internetem, tabletem, chytrým telefonem.

Holky ze třídy si zase vzali do parády jeho šatník a vizáž. Tatínek díky nim omládl nejen na těle, ale i na duši. Je veselý a ve skvělé kondici, jako by mu bylo zase padesát.

Iva G. (58), Kladno

Související články
3 minuty čtení
Seznámila jsem se s mladším mužem a trochu jsem se toho obávala. Co když mu budou vadit moje vrásky a kila navíc? Ovdověla jsem a zůstala sama s dospívající dcerou. Byla nešťastná, otcova smrt ji zdrtila, do toho s ní lomcovala puberta. Zhoršila se ve škole, chodila pozdě domů, toulala se bůhvíkde. Byla jsem na prášky. Radost žádná Někdy mě napadlo, že takhle to bude napořád: budu osamělá
3 minuty čtení
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý samotář, moc toho nenamluvil, taky si nikdy nestěžoval. Když mi bylo čtyřicet, n
3 minuty čtení
Měla jsem nemocnou páteř a lékař nám poradil, že skvělou terapií by byla jízda na koni. Jenže, kde ho vzít? A tak děda vymyslel řešení. Narodila jsem se v malém městečku na Vysočině. Byla jsem třetí dítě a dost jsem tím trpěla. Nejenže jsem měla pocit, že rodiče stále upřednostňují mé starší sourozence, ale hlavně jsem byla od narození nemocná. Takové neduživé dítě. Maminka na tom taky nebyla p
2 minuty čtení
Do našeho kolektivu přišla nová posila. Byla neschopná, a ještě k tomu nafoukaná. Všichni nad ní zlomili hůl, mně jí ale začalo být líto. Když vstoupila Markéta do dveří, všem se zatajil dech. Už od pohledu bylo vidět, že to s ní nebude lehké. Nosánek měla nahoru, a jak dosedla k pracovnímu stolu, začala bubnovat dlouhými nehty do klávesnice. Pak si pustila z mobilu hudbu. Když ji kolegyně u
3 minuty čtení
Ta, kterou jsem považovala za nejlepší přítelkyni, se ukázala jako ta nejhorší osoba, jakou jsem kdy potkala. Ženská mrcha, která mi vzala vše! Byla to manipulátorka a lhářka a já jsem díky ní přišla o manželství i klid v duši. S Andreou jsem se poznala před deseti lety na kurzu jógy. Byla okouzlující, usměvavá, vtipná a vždycky perfektně upravená. Lichotila mi Hned jsme si padly do oka.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lysohlávky jako spása pro pacienty s rakovinou trpící depresemi
21stoleti.cz
Lysohlávky jako spása pro pacienty s rakovinou trpící depresemi
Houby lysohlávky se řadí mezi pravé halucinogeny, neboť ovlivňují smyslové vnímáni i prožívání reality, a to díky obsahu účinné látky zvané psilocybin. Její použití u pacientů s rakovinou, kteří trpí
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
epochaplus.cz
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici
Už to nejsem já
skutecnepribehy.cz
Už to nejsem já
Nikdy jsem nebyla z těch, kteří si stěžují. Vždy jsem měla naději. Jenže ta nyní vyhasla. Začalo to nevinně. Píchání v kloubech, únava, taková ta „zima do kostí“, co se člověk snaží rozchodit. Ale nešlo to rozchodit. Přišlo to plíživě, jako by se tělo proti mně pomalu obracelo. Diagnóza byla rychlá, revmatoidní artritida. Jak mi lékaři vysvětlili,
Rezidence ve stylu glamour
rezidenceonline.cz
Rezidence ve stylu glamour
Inspirující myšlenkou designérky, která navrhla podobu interiéru luxusní rezidenční vily, bylo vytvořit neobvyklý okouzlující obytný prostor, připomínající elitní paláce prvorepublikových továrníků. Johana Picková i při samotné realizaci věnovala pozornost především detailům s velkým důrazem na dokonalé zpracování každého architektonického prvku. Pod jejím dohledem tak velmi rychle vzniklo dvoupatrové aranžmá plné rafinované elegance, jež svou sofistikovaností
Rozhodnutí Brodské: Může za to žárlivost?
nasehvezdy.cz
Rozhodnutí Brodské: Může za to žárlivost?
Obdivovatelé i přátelé Terezy Brodské (57) jsou v šoku z jejího rozhodnutí. Herečka totiž nedávno oznámila, že hodlá zcela zmizet ze sociálních sítí. Údajně ji k tomu přiměl fakt, že není úplně ne
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Kouzla letního slunovratu
nejsemsama.cz
Kouzla letního slunovratu
Letní slunovrat, kdy 21. června je den stejně dlouhý jako noc, je tím nejlepším časem pro kouzelné rituály. Pokud chcete v tento magický čas čarovat, vyzkoušejte rituály s ohněm i bylinkami. Oslavte sílu slunce a přivolejte si pomocí magie obdobně silné štěstí. Slunovrat je příležitost k novým začátkům, k napojení na přírodu a k úžasné letní magii. Vyzkoušejte některý z rituálů a dopřejte si tento magický
Jan Kupecký maloval svou duši
epochalnisvet.cz
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích
Záhadná krádež v Gentu: Vrátí  se někdy Spravedliví soudci?
enigmaplus.cz
Záhadná krádež v Gentu: Vrátí se někdy Spravedliví soudci?
Ačkoli druhá část našeho titulku vypadá jako povzdech nad stavem belgické justice, ve skutečnosti se týká krádeže části takzvaného Gentského oltáře. Ani po devadesáti letech není tento kriminální čin
Výprava Františka Ferdinanda d´Este: V Japonsku se arcivévoda nechal tetovat
historyplus.cz
Výprava Františka Ferdinanda d´Este: V Japonsku se arcivévoda nechal tetovat
Podpalubí lodi Kaiserin Elisabeth je přecpané trofejemi. Nechybí mezi nimi vycpaní tygři, orli ani opice. Námořníci sem přinášejí vypreparované klokany, pštrosy a koaly. Arcivévoda František Ferdinand d´Este se totiž na lodi plaví kolem světa a plní ji ulovenými zvířaty. Záhy mezi ně přibudou veverky, skunkové nebo medvěd grizzly… Arcivévoda František Ferdinand d´Este (1863–1914)
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a